Binnenlandsche Berichten. weo, en de onthulling van een staudbseld voor ten dichter Metastatic. De «eeuwige stad" bestaat ou, volgens de berekeningen, 2037 jareu. GRIEKENLAND. De toestand ts niet vet anderd. Het gerucht loopt, dat de koning pogingen doel te Peters- uurg en te Londen, met het doel een vriend schappelijke oplossing te verkregen. Tusschen de gezanten der mogendheden wordt onderling ondethandeid over een aan Griekenland an dermaal te verleenen uitstelteneinde het in de gelegenheid te stellsn, dmdelyker ver klaringen af te leggen. Waarschijnlijk zal een ieuwe nota in dezen zin spoedig aan de 'iiiekschs regeering overhandigd worden. AMERIKA iBy de weikstaking aan de Milwaukee .Chietigo-spoorwegljjn zjjn ongeregeldheden voorgevallen. Daarbij werden vier agenten van politie gekwetsten twee werkstakers doodelijk gewond, Uet meereodeel van hen, die aan de wanoidelijkheden deelnaroeo, zjjn socialisten uit het buitenland. SCHIEDAM5 Mei 1880. Het vooruitzicht, dat het Nederlandsche vee spoedig weder ongehinderd in Engeland zal worden toegelaten, wordt met den dag helder der. Het laatst verschenen verslag van het laodbouw-departement van den Privy Council bevat een overzicht omtrent de veeziekten in verschillende vreemde landen in 1885, opga- maakt door de inspecteurs A. C. Cope en W. Duguid, waarin met name een zeer gunstig oordeel wordt geveld over de in Nederland genomen maatregelen tot de uitroeiing der -> longziekte. Woordelyk kan men daar lezen: »Let men op het feit, dat sedert Mei (1885) geene verdere gevallen (van longziekte) in «enig levend of dood beest zyn aangetroffen, dan mag men redelijkerwijze aannemen, dat deze ziekte feitelijk in Nederland is uitgeroeid." En eenige regels verder leest men»het is natuurlijk voorbarig te zeggen dat, nu er ;edurende een tijdperk van z«a maanden fmeu kan nu wel zeggen twaalf maanden] reen geval van longziekte in Nederland is tango!i nlten, ook geene verders gevallen zullen /oorkomen; maar men kan billijkerwijze 'dechts aannemen, dat eene regeermg, die gedurende vijftien jaren duizenden ponden sterling besteed heeft om deze bedrieglijke liekta uit te roeien, niet zal achterwege blyven ia de invoering van de strengste maatregelen om dadelijk nieuwe gevallen, waaneer die mochten ontstaan, uit den weg te ruimeb." Op de duidelijkste wijze wordt verder voor gesteld, hoe de longziekte in Nederland da- delyk merkbaar afnam, nadat maatregelen daartegen genomen werden, en hoe die ziekte verder jaar op jaar verminderde, om, na met an te zwak. Ik zal haar alles /enden en dan komt de boel gestreken en gemangeld weer ra huis. Bene mama uit de tweede helft der negen tiende eeuw I merkte de oom aan, met een mode- lijdenden blik op zijn schoonzuster. Nu, voegde aij er bij, het spijt mij dat ik zoo'n slechte keuze leed, maar ik denk het vrouwtje is nog te jong •m de juiste waarde van alles te kunnen inzien. Wie weet hoe de inzichten mettertijd veranderen, lu vrees ik echter toch dat ik Ermlie ook geen genoegen zal doen. Mij niet, oom vroeg Emilie, waarom niet a zult toch voor mij we! geen machine hebben meegebracht? t Ja, een naaimachine, een echte "Wheeler en Wilson, kijk, daar staat het dingetje. Maar, oom, ik geloof dat u eon hartstocht toor machines heeft. Dat heb ik ook. Ik drijf er handel in en weet hoe nuttig zo zijn. Nu, wilt gij ze hebben, Emilie, of niet? J Heel graag, antwoordde Emilie, ofschoon name in hel spoeliogdistrict veel last te hebben gegeven, eindelyk geheel te verdwijnen. - Dat alles klinkt, aisot man het Britsche publiek wilde voorbereiden op de spoedige vrije toelating van Nederiaudsch vee. Voegt men nu daarbij, dat vanwege de Nederland sche autoriteiten steeds krachtig op eene rege ling dezer zaak wordt aangedrongen eu dat onk van Engelsche zijde, met nan.e door be langhebbende vleeschverkoopt"rSjfipart'-c wordt medegewerkt, dan mag men veilig aannemen, dat het tijdpeik van uitsluiting ?ou goed als geëindigd is, Het Hll. hoopt niet dat de regiering weder met een gewyzigde kiestabel zal komen en de poging hervattenin het vorige jaar mislukt. Op die wijze zal de parlememaire crisis niet opgelost worden. Daarvoor is geheel jets andera noodig: een zeer groots uitbrei ding van het himrecht, ver buiteo de grenzen die de bestaarde census toelaat «indien dit de grondslag .2 voor da intrekking van*het gevraagd outslag, bestaat er, naar het blad tneent, uitzicht op een bevredigende oplos sing. Indien het Kabinet, nu de geheele grondwetsherziening, volgens zyn eigen oor deel, vóór alles art 76 trucht te doen herzien, in ruimeren zin, met een voorloopig kier» reglement in den geest der taeeien Famcombe Sanders en Van Houtendau kan het een einde maken aan deu verwarden toestand waarin onze politiek zich bevindt. Terugkeer dus tot het uitgangspunt, dat meo nooit had moeten verlaten: eerst beperkte grondwets herziening, bepaaldelijk wat het hirsrcchl betreft Dau blyven de andere vraagstukken, waarover de partijen strijd voeren, in haar geheel en wordt bare oplossing overgelaten aan een nieuwe vertegenwoordiging, op bree der groudslag opgebouwd," Het adres van «Burgerplicht" te Rotterdam in zake Atjeh is, voorzien van MO handtee- keniogen, aao de Tweede Kamer verzonden, terwyl een afschrift aan den minister van koloniën werd aangeboden. Het bestuur acht het noodzakelijk, het gewichtig Atjeh-belang tot eene volkszaak te maken en kwam,, der halve tot het besluit, dat het wenschelyk was, bet petitionnement zooveel mogelijk tot het geheele land uit te bieiden. Te dieo einde zyn aan 240 kiesvereemgmgen in den lande afdrukken van hetadres, met eene begeleidende circulaire, toegezonden, met het verzoek de stappeD, door «Burgerplicht" gedaan, te steu nen. De vereeoigtug keuide deze handeling goed. Het Ijjk van den kapitein der stoomboot Salland, die op 1 Dec. jl. by de aanvaring met het Engelsche stoomschip Ouzo ra de Maas voor deze gemeente is verdronken, is hedenmorgen in de grienden by den water toren aangespoeld gevonden. het mij nog niet gehool helder is, wat ik er eigenlijk mede doen moet. Wel naaien. En hoe? 0, dat is doodeen voudig, dat zal ik je zolf even leeren, zeide de oom. U is heel vriendelijk, maar in r.oo'n klein huishoudentje kan men het met de band best af. Ik heb niet zooveel werk, begon Emilie. /'oovoel te beter, dan naait ge voor anderen en verdient daar geld mede, merkte do heer Freimann nan, zich bij de naaimachine neerzet tende om het liaar te wijzan. Maar, oom, wat een Amcrikaanscho inval. Verbeeld u, een meisje uit mijn stand Och, wat stand, riep de oom, werkelijk geërgerd. Arbeid onteert geen mensch. Maar om dat de menschen hier altijd zoo bospottehjk schermen met hun stand, daarom gaat niemand eens wat vooruit en heeft men allerlei zo: gen. Gij hebt in allo geval geen geld, en go kunt dus niet weten of ge uw brood niet nog eens zelve zult moeten verdienen, Nu, maar n! was dat het geval, dan /ou er voor iemand, die beschaafd is opgevoed, toch i Het lijk is naar het dreukulingvhuisje over gebracht. Door middel van bet stoomschip Ingerid bestaat gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Bergen (Noorwegen), waarvan de laatste buslichting aao het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 6 Mei des avonds ten HVs ure. Van den consul der Nederlanden te Milaan is ontvangen het programma van een inter nationalen wedstryd ter zake van een nieuwen geve! vooi den Dom te Milaan. Dit programma is in zyn geheel opgenomen in de tit.-Ot, no. 104. Het hoofdbestuur der «Maatschappij tot Nut van het Algemeen" heeft ter kennis van de departementen gebracht, dat ter vervanging van de beeren J. A. Eöhriuger en mr, G. H. B. Boot, die op 1 Juli a. s. als hoofdbestuur dei s moeten aftreden, zjjn opgemaakt de navol gende dubbeltallenle A. O, Weriheim en mr. A. J. Rooyaards, beiden te Amsterdam, en 2e mr. B. Mees te Rotterdam en mr. A. Bloembergen Ezn. te Leeuwarden. De departementen hebben uit elk dezer dubbeltallen eene keuze te doen eu daarvan binnen éene maand bericht te zenden. Verder heelt het hoofdbestuur de bijzondere aandacht der departementen gevestigd op iets, dat het van uitnemend belang achtde be vrediging van den leeslust bij jeugdige per sonen. Van den eenen kant vinden de leer lingen van een steeds toenemend aantal volksscholen doeltreffende schoolbibliotheken ie hunner beschikking. Van den anderen kaot voorzien de volksteesbibtiolheken der depar tementen in de behoeften der volwassenen. Slechts zelden echter bevatten zy geschikte boeken voor knapen en meisjes, die de school jaren achter den rug hebben, maar te dezen aanzien met volwassenen kwalyk op ëene lijn kunnen worden geplaatst. Wel worden door verscheiden departementen de belangen ook dier jeugdige lezers behartigd, gelyk o. a. sedert kort door het departement Groningen met kracht geschiedt. Doch da regel is "dit j stellig met; en toch meeat het hoofdbestuur, dat, wie aan liet aanwakkeren van deu leeslust in de minder ontwikkelde kringen des volks groote waarde hecht, misschien in de aller eerste plaats denken moet juist aan dau leef tijd stel dien van 12 tot 18 jaren waarop bier wordt gedoeld. «Nu is het hoofdbestuur er van door drongen, dat boveoal voor dien leeftijd de keuze van boekec ongewone omzichtigheid eischt. Het acht daarvoor de bestuurders der meeste volksbibliotheken evenmin bij uitstek berekend als zichzelf. Vandaar dat het de hulp heeft ingeroepen van eeuige deskun digen, teneinde met hunne vooi lichting een model-catalogus samen te stellen, die zoo nog wel een beter middel van bestaan zijn te vinden dan dit, begon Emilie. Wel, inat eens hooren, nu we er toch over spreken, welko kostwinning heeft uwe be schaafde opvoeding u al zoo aan de band gedaan Kunt gij ondorwijzeres worden? Neen, daar heb ik geen geduld genoeg voor en ik ben ook te vroog van school gegaan. Daarbij kan men ook geen onderwijzeres worden, zonder eerst examen te hebben gedaan. Zoo, dus dot zou niet gaan. Kunt gij dan pianoles geven? Ik spool wel zelvo een beetje, maar heb niet genoeg kennis van mu/iok om les te geven, Zooals gewoonlijk. Dus, dat is dus ook woer mis. Nu, kunt ge dan door een of ander talent fortuin moken? kunt ge een zangeres, schilderes, schrijfster worden? i Ach neen, oom, er is geen greintjekunste- naarsbloed in mij to ontdokkenantwoordde Emilie lachend. Nu, mijn doclitcrken, ik raad u om de machina to honden. Die kan u nog eens een 1 -it spoedig mogelijk aao alle departementen zat gezonden worden. Het hoopt op deze wjj za het z'yne te kunnen bjjdragen tot verhoog'mg der vruchtbaarheid van veler arbeid op dit gebied. De uitvoering van dezen maatregel zal uit den aard der zaak betrekkelijk aar ruimen tjjd vorderendoch juist daarom oordeelde het hoofdbestuur het geraden, de departementen alvast in kennis te stellen van z\jn voornemen, omdat intusschen de zaak desgewenscht reeds eeu onderwerp van overweging uitmake in den boezem van elk departement." Door den heer F. Hartog, te Sliedrecht, Is voor 48 cent per kubieken meter aangenomen hot, uitdiepen van gedeelten der haven te Vlaardtngen. Volgens gisteren bjj de Ned, Handel-Maat- schappij ontvangen telegram is de Smeroe tot rust gekomen en de aangerichte schade met ernstig. By koninklijk besluit van 26 April No. 4 i* eene nieuwe formatie vastgesteld van de schutterij te Rotterdam. Zij zal voortaan bestaan uit 1 regiment van 4 bataljons, ieder van 4 compagniën, Bjj den tl. Zondag te Leuven gehouden wielerwedstrijd behaalde de heer E. Kiderleu jr. deu lea prys, (Courte de viteste)ufstand 4609 meter, in 3 min. 4V» sec. De feestelyke opening van de schietbaan der scherpschutters-vereeuiging «Rotterdam" zal op Woeoedag den 12 dezer des voormid dags ten 11 ure plaats hebben. Voor rekening vao den heer J. F, Van Leeuwen is van de scheepstimmerwerf van de heeren R'ykee Co., to Katendrecht, met goed gevolg te water gelaten eene schroef stoomboot (waarvan de naam nog niet bekend' is), bestemd voor het overzetten tusschen Rot terdam en Cbarlois. De machine en ketel worden vervaardigd in de fabriek He Maai, te Delftshaven. Gisteren zijn door de politie te Delft een groot aantal opruiende socialistische blaadjes in beslag genomen, welke een milicien, die te's-Gravenhage moest worden ingedeeld, aan zjjne kameraden trachtte uit te reiken. Te Brielle overleed op 85-jarigen leeftjjd de heer M. v. d. Lugt Meisert, ridder der orde van den Neder!. Leeuw eo van de Eikekroon. Hij was meer dan 60 jaar lang gemeente ontvanger doch oveiigens militair io zjjn hart. In *1830 nam hjj aan den tiendaagschen Veld tocht deel, eu jarenlang was hjj de oudste schuUerjj-commaodaot van ons land. Tydens 't bezoek vao hel Ti ausvaaisch'e driemanschap aan Brielle op 1 April 1884, trok ziju kloeke, fiere gestalte ten zeerste de aandacht vao dak boven bet boofd bouwen, als de stormen van het leven uw gebouw van gtluk soms omver werpen. Het is goed zich de mogelijkheid vroeg" voor te stellen, en to overleggen wat men in zoo'n geval kan doen. Rampen komen als dieven in den nacht, en overrompelen zwakke zieltjes geheel en alde verstnndigen zijn echter min of meer voorbereid op hare mogelijke komst. Zoo spiuk oom Freimann zijn meaning duide lijk uit, doch zijn woorden vonden woinig weer klank en weinig sjmpalhio, en sedert dezen dag was het met do vriendschap tusschen hom en de jongo vrouw geheel uit Zij had geen enkele licva attentie meer voor oom en vermeed iiom zoo veel mogelijk. Dat gaf een zeer gedwongen ver houding, on dus was eigenlijk ieder maar blijde, toen de Amerlkannscho oom woei naar Balti more vertrok. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2