4 v Land- en Tuinbouw. Reclitzaken. tv Zaterdag jl, ia alhier in de vaart gekomen de nieuwe, voor rekening vaagde gebr. Bitter gebouwde, schroefstoomboot,'Mentor VI, om dienst le doen als sleepboot. Het schip is gemaakt by den scheepsbouwmeester J. Pot, te Bolnes, terwyl de machine van 18 paar- 'denkiacht en de ketel vervaardigd zyn bij den heer Van Reede, te Papendrecht. Naar wy vernemen, is onze stadgenoot, de heer D. Bylo, telegrafist 2e klasse aan het rykstelegraafkantoor alhier, als zoodanig, met ingang van 1 Juli, overgeplaatst naar helmond. Gistervoormiddag kwam hier van Rot terdam aan een troep zigeuners, bestaande uit 2 mauneo, 2 vrouwen en 6 kinderen, reizende met een wagen. De politie, tydig van hunne aankomst onderricht heeft bun belet de stad in te komen, waarna door den commissaris van politie tegen hen een bevel is afgegeven om over de grenzen van Neder land te worden gebracht. Zij zyn daarop door S politie-agenten naar Rotterdam teruggevoerd. Deze lieden schenen zoo weinig te vertrouwen te zyn, dat de politie te Rotterdam hen op hunnen tocht naar Schiedam door agenten had doen begeleiden. Gepasseerden Zondagmorgen ten 4Vs ure is de 70jarige J. v. d. V., by het scheppen van een emmer water, in de gracht aan het Rroersveld gevallen, doch onmiddellyk door de hulp van den klopper A, Kok op het droge gebracht. De Tweede Kamer is opgeroepen tegen Dinsdag, 18 Mei, des namiddags te half twee. Door middel van het stoomschip Afrikaan bestaat gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Baoaoa (Congo), waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 12 Mei a. s,, des avonds ten 10 ure. Aan de kweekschool voor zeevaart te Lei den kunnen jongeos geplaatst worden, dieeene verbintenis in 's rijks zeedienst, wenschen aan te gaan. De vreischten voor aanneming als jongen by de zeemacht zyn a. Lichamelijke geschiktheid: d, i. zonder gebreken en lichamelijk flink ontwikkeld. (De keuring geschiedt volgens het regiement op het geneeskundig onderzoek, vastgesteld bij kotmikl. besluit van 2 Nov. 1883, opgenomen ia Staatillad no. 15 i), i. Leeltyd van 13V« tot 16 jaar. o. Een lengtemaat van minstens1 4 meter voor den leeftyd van 13l/2 tot 14Vh jaar; 1.43 meter voor den leeftyd van 14Vs tot 15 jaar 1.45 meter voor den leeftijd van 15totl5Vs jaar en 4 48 meter voor den leeftyd vau tot 16 jaar (zonder schoenen gemeten). d. Voldoende kunnen lezen ea schryven. Na de indiensttieding behoeft door ouders of voogden niets meer aan den jongen ten koste te worden gelegd, daar geheel voor hem gezorgd wordt en by zelfs cenig traktement ontvangt. De stukken die by aankomst moeten worden overgelegd zijn: lo. Extract-geboorte register 2o. Bewys van goed gedrag, af te geven door den burgemeester; 3d. Toestem ming tot het aaogaan vao eens verbintenis door ouders of voogden, gelegaliseerd door den burgemeester; 4o. Bevolkiogskaart. Nadere inlichtingen zijn op franco aanvraag te bekomeD bij den directeur der kweekschool. Blijkens het jaarverslag van de Holland- scbe ijzeren-spoorwegmaatschappijzal over dat jaar GVa percent dividend worden uitge keerd. Een groot aantal handelsfirma's te Am- Sterdam en twee te Rotterdam hebben den minister van koloniën verzocht degouverne- ments-kinabast van Java voortaan te Amster- dam in vetting te brengen,' in ten minste acht openbare veilingen, telkens éen in den tyd van zes weken, en de datums jaarlijks in December voor het volgend jaar in de Si.-Ct. en de Java-Ct. aan t8 kondigen. Is het Bat,Mil. wel ingelicht, dan zou de regeering beraadslagen over een verdere in krimping onzer geconcentreeide stelling, in dier voege, dat zy slechts Kotla-Radja en Oleh-leh zou omvatten. De gouverneur van Atjeh zou 1400 man versterking hebben aan gevraagd, maar zoo daarin wordt toegestemd, t zou in Indië het uiterste zyo gedaandaar Midden-Java reeds meer zou zyn ontbloot, dan de toestand gedoogt.Volgens de Java-Boda zou de gouverneur-generaal aan de regeering alhier dringend om versterking van het leger hebben gevraagd. Naar men uit Den Haag aan de N. JR. O. mededeelt, zullen, met de invoering van den zomerdienst op de staatsspoorwegen, waar schijnlijk de volgende wijzigingen plaats vinden Sneltrein n°. 17, die 7.40 v.ro. van Rotterdam naar België vertrekt, zal vervallendaai entegen zal personentrein 115, die 8,25 vertrekt en naar Veoio loopt, voortaan ook over Zwaluwe naar Rozen daal ryden. Verder zullen nog worden opgeheven: per sonentrein 220, die thans in de richting Gel- dermalsen te 2.50 n.m. van Rotterdam gaat; personentrein 114, die uit Breda des v.m. 7.50, en personentrein 213, die uit de richting Geldermalsen om 10,58 des v.m. te Rotterdam aankomt. Aan de zalaivisschei ij ïOrauje-Nassau" is in de zegen opgehaald het lyk van den, sedeit den tweeden Paaschdag vermisten, Rotterdam- schen politie-ageut H. Het lyk, dat in ver gevorderden staal van ontbinding verkeerde, is te Pernis ter aaide besteld. Ter vergadering van de Willem-Bar entt- vereeniging, die Zaterdag te Ainstei dam plaats had, is besloten tot ontbiuding en tot oprich ting vao een Willem-Barents-fonds om daar uit in gunstigec tyd nieuwe wetenschappelijke reizen te laten doen. Het Poulsciup Willem Barents zal echter worden verkocht au het bang saldo voor het fonds wordeu bestemd. Hulde werd gebracht aan den voorzitter, den heer Rahusen en aan de commandanten en offiuieien der expedinëo, ra 't byzouder aan de nagedachtenis van Kooiemaus Beyuen.~ Door de aldeelmg zeevaait van het meteoiolo- gisch iustituut te Utiecht is eeu ailas samen gesteld uit de op de reizen van ue Willem Barents gedane meteorologische waarnemingen. Door de spoorwegniflLiscfiappyen zal over eenigen tyd aan da lytuigeu, die van een Westiugnouse-rem zyn vootzieu, een toestel worden aangebracht, waardoor de reizigers zeiven dan trein tot stilstand kunnen brengen. De maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen heelt gevolg gegeven aan de uitnoodigiog der regeermg, om de velschil lende afdeeliogen dei ryluigen in de personen treinen van alarmsignalen ie voorzien, waai- door, by voorkomende gevallen, de teizigers den trein tot stilstand kunnen brengen. In eenïge rytuigen zyn reeds geleidingen aangebracht. De 12de jaarvergadering der maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin zal worden gehouden op Vrydag den 28n Mei e.k. des middags ten 1 ure, ra het depar tementsgebouw der maatschappij tot nut van 't algemeen, achter het Paleis te Amsterdam. GeJyk bekend js, tracht de Volksbond het misbruik van bedwelmende dranken o.a, tegen te gaan door het verschaffen van goed en goedkoop bier. Daartoe heeft het thaus te Amsterdam een centraal-depot gevestigd van inlandsche bieren, onder voortdurende schei- kundige contróle, welke alleen bier toelaat, gebrouwen uit mout, hop,'gist en .water, zonder by voeging van andere zelfstandigheden, met een alcoholgehalte beneden de 4 pet. Van Veeosndaal is gevonkelyk naar Amers foort overgebracht zekere P. Voorn, 37 jaren, geboren te Edatn, thans zonder beroep en vaste woonplaats, en wel omdat hy een be- dreigingsbrief aan den pastoor te Hamersveld heeft geschreven. De Westlandsche stoomtram-maatschappij zal in haar treinen een sproeiwagen laten loopen. Proeven werden dezer dagen door de firma Willem Smit Co. genomen om, doormiddel „vao eene telephooolyn tusschen Kinderdijk en KrimpeD-aan-de-Lek, electrisch licht over te brengeo. De stroom doorliep eene lengte van circa 2000 meter koperdraad, ter dikte van den millimeter met inbegrip van een kabel door de rivier de Lek, en door den grond als gewooDlyk terug. Het bleek dat eene gloeilamp van 16 kaarsen nauwelijks hare halve lichtsterkte bereikte. Teneinde het denkbeeld te verwezenlijken, dat men van een centraal-teiephoon-kantoor denabon- né's ook electrisch licht zou kunnen ver schaffen, zouden deze draden by voorbaat wat dikker genomen moeten worden. In hoeverre het gelukken zal om gelyktydig te spreken en licht te branden, zal nader be- pioefd worden. In de Buurkerk te Utrecht werd Zondag, onder het gehoor van ds. Gewin, de gods dienstoefening plotseling gestoord door een der toehoordeis, die den predikant luid m de rede viel. Hij was plotseling krankzinnig ge worden en werd spoedig uit het kerkgebouw verwijderd. In eene der grootste plattelandsgemeenten der provincie Zuid-Hollaud heeft zich het volgende geval voorgedaan: Twee broeders, tweelingen, moesten loten. Om byzondere redenen hoopten de naaste betrekkingen dat, zoo er den dienen moest, dit lot 11. zou trefïeu. En werkelijk, men meende over den uitslag tevreden te kunnen zijnimmers de zonen kwamen thuis en deel den mee dat H. ïer iu" eo G. »vry" was. Geen van beiden verschenen op de keuring, want II. had geen gebreken en G., dacht men, had een vrij uommer getrokken. Doch zie, wat gebeurt er? De oproepingsbiljetten worden bezorgd, en G., in plaats van H., blykt voor den dienst aangewezen. Nu is Leiden in last. Meu meent echter dat er eene vergissing heeft plaats gehad, eu deze toch zou zeker wel te herstellen zyo. Het blykt evenwel, dat ten rechte of ten onrechte het dienstplichtige Dommer geplaatst is achter den naam van G. en het hooge nommer achter den naam van H. Wat nu te doen? De loting is publiek. Getuigen, meende men, zouden er genoeg, zyn, maar, om daattoe te geraken, moest men eerst uquestreeren naar Den Haag. Zeker zou de zaak dan onderzocht worden en het recht zijn loop hebben. Edoch, afwijzend werd hierop beschikt, omdat als men aanmerkingen heeft, men binnen 5 dagen de bezwaien moet kenbaar maken, Hoe nu konden de betrokken personen bezwaien inbrengen, zonder dal zij wisten of konden weten, dat altijd volgens hun zeggen de nommers verkeerd geboekt werden? Sedert de laatste mooie dagen was het water in de Noordzee buitengewoon helder en doorschjjneod. De Texelsche vis3chers, die by het wiak van de stoomboot Sapphire werkteokonden rutin twintig voet diep huone ankers op den hodem der zee zien liggeu, terwijl de bewegingen der duikers in het wrak evenzeer duidelijk konden worden waargenomen. i Tusschen .Gilze én Chaam (N.-B.) heeft een groqle brand gewoed in de bosschen,V toebelioorende aan het staatsdomein. Ruim 200 hectaren bosch en hei is vernield. Ds schade is zeer aanzienlijk. De oorzaak wordt geweten aan het by de straatjeugd te goed bekende vuurtje stoken". Niets was ver» zekert). Te Ruurloo heeft Zondag een ontzettend geval plaats gehad. Een slapend kind werd door een losgekomen varken uit de wieg gs* sleurd en doodgebeten. Meti neemt algemeen aan dat de nadeelen, aan het bewonen van nieuwe huizen verbon- den, enkel hierdoor ontstaan, dat de ra de muren aanwezige vocbtdeelen zich mededee» len aan de lucht binnenshuis, waarom meu die met sterke hitte tracht te verdryven, Thans is bewezen dat wel die vochtigheid schadelijk is voor de gezondheid, doch min' der, doordien zy de lucht in de kamers voch tig houdt, dan wei, dewijl zij de fijne poriën in het muurwerk aanvult en zoo, in verband met de aanvankelijk zeer hechte sluiting dar vensters, deuren en vloeren, de ventilatie naar binnen belet. Daardoor nu juist heeft iu de bewoonde, nieuwe ruimten, indien niet op andere wyze voor den toevoer van versche lucht is gezorgd, zoo snel luchtbeüeif plaats. Bovendien blylt door verdamping het muur werk, en bygevoig ook de kamerlucht, zeer koel. Men dient dus, ais het niet mogelyk is, nieuwe huizen voor het bewonen volledig te laten drogen en alzoo de ventilatie door de wanden mogelyk te maken, aanvankelijk de natuurlijke ventilatie door de poriën der droge huizen door eene kunstmatige te ver' vangen, dat is: deuren en vensters openen, De natuurlijke doorstraling door de poriëo volgt eerst met 2 a 3 jaar volkomen. VJaardinger-imbacht, Tot lid van den gemeenteraad alhier is gekozen de heer M, Hoogeodam. Voor de tweede vacature moet herstemming plaats hebben tusschen de hoe ren A. Van der Xooy en H. Van der Eyk. Amsterdam. Uit het Zaterdag jl. in de aigemeene vergadering van de Libei ale Unie m comité generaal uitgebrachte jaarverslag betreffende de werkzaamheden van het be stuur en den toestand der Unie over 1885 blykt, dat tot de Unie behooren 63 kiesver- eenigingenwaaronder al de groote m den lande, terwijl 758 buitengewone leden zijn toegetreden. De geschriften, vanwege de Unie uitgegeven en bekend, vormeD het hoofd- resuitaaï van de werkzaamheden des be stuur?. Men schrijft uit het Wcstland Het koude weder is oorzaak, dat de asperge* verzending nog weinig te beteckenen heeft, hoe wel de viaag naar dit product zeer beduidend mag worden genoemd. De aardappelen, die van de nachtvorsten veel hebben geleden, beginnen zich weer te herstellen, hoewel men over het algemeen nog weinig reden van tevicdenheid heeft, liet boomgewas daaientegcn geeft betera verwachtingen; de pruimen- en perenbooraen alsmede de bessenboompjes bloeien, dat het een aard heeft. Editor wordt zoowel door den tuin- als door den landman zeer verlangd naar regen en zachtere weersgesteldheid. (D-) Een Groninger student is veroordeeld tot f 100 boete, subs. 15 dagen gevangenisstraf, wegens het ontvreemden van onderscheiden bel knoppen on van een spïonspiegcjtje, dat men vergoten had in to nomen.

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2