Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. t» R I K KEN L A S I), Y)e «Jöót dei ,veri*«i>ijgdè «iVogeniltieiieri heeft gistermorgen weer de baai .van: SÜila ver laten. De crisis duurt voort. Onder de loopendo gei lichten behoort, dat Sotiropoulos zich be lasten zal met het samenstellen tan een Kabinet, en dat de koning heden een besluit zal nemen. Tengevolge der afwezigheid van onderscheidene afgevaardigden uit de eilanden, ié het niet mogelyk, dot de Kamer in de eerste tien dagen bijeenkomt. Zes Engelsche oorlogsschepen zyn gister morgen voor het eiland Zea (een der Cycladen- eilanden) aangekomen, Pdpaii'ichftlop'julos, gewezen minister van binnenlandsche zaken ouder Delj"=unis, heeft zich belast met het vormen vaneen Kabinet, en zou gisteravond den koning eene lijst der iniuisieis aanbieden. ZUID-A Ut ERIK A. Dn zitting van het congres der Argentynsche republiek werd door den president geopend met eene boodschap, wnarin de goede betrek kingen met het buitenland, de rust in het binnenland en de toeneming der landver huizing geconstateerd worden. Op bet oogen- blik dat de president Roca het congres verliet, wierp een man hem met een steen, waardoor de president eene lichte wonde aan het hoofd bekwam. De dader is gevangengenomen. wüu° i1 Offlcteele Hododeellngcn. De Tweede Kamer der Staten-Geueraal is tot hervatting der werkzaamheden büeenge- roepeo tegen Dinsdag 18, dezer, des namiddags te lVs uur. St.-Ot DEN HAAG, 11 Mei 1SSC. Als eene aanvulling van het vcripe bericht deelt meo mede, dat rar, ,1. D. C. C. W. baron de Constant Rebecque benoemd is tot hof maarschalk èo kamerheer-ceremoniemeester van Z. M. dun koning. De heer Van Brotikhorst, afgetreden hof maarschalk van 'L. M.zal als kamerheer des kooinps m buitengewonen dienst tot Zr. Ms. civiel Huis blijven behooren. IJ li. MM. de koning eo de koningin zullen aanstaanden Zaterdag 15 dezer met bun dochtertje van Het Loo over Arolsen de reis aannemeu naar de badplaats Wildungen. Z. M. zal incognito reizen ouder den oaam van graaf Yau Duren. Het koninklijk gezin denkt ruim een maaud in het buitenland .te verblijven. SCHIEDAM, 12 Mol I88C. Met ingang vau 1 Juni a. s. worden op bet rjjkstelegraafkaotoor alhier geplaatst de telegrafist der 2de klasse J. J. Schoon, uit Dordrecht en de klerk der 2de klasse A. L. Heil, uit Amsterdam. Volgens den Haagschen medewerker in de Zutph. Ct„ is de heer Sluiter, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor nemens zich bjj de aanstaan de Kamerverkiezing ts 's-Gi aveuhage niet meer beschikbaar te stellen. Door de afgevaardigden der acti-revolutio- naire kiesvereeoiging iNederland en Oranje" uit deiwerschillende plaatsen van het hoofd- biesdislrict Amersfoort, bijeengekomen te Amersfoort, is met aigemeene stemmen tot eandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen het aftredend lid mr. vE, baron Mackay. De sLiberale Unie" heeft Zaterdag een ver gadering gehouden, en beraadslaagde Over de aigemeene strekking der door het bestuur ge leverde inleiding op de behandeling van vraag stukken van sociale wetgeving. vHet bestuur vroeg de adiiaesie der vergade ring en tevens haar machtiging,, om kleine geschriften te verspreiden in de eerste plaats over de volgende ouderwerpan:' 4, beperking van arbèidsvrgheid en arbeids tijd; 2, toezicht in het belang der gezondheid op den fabrieksarbeid; 3, vestiging van arbeidskamers en scheids- gerechten 4, toestand en eischen vau bet professioneel onderwijs. De vergadering betuigt haar instemming roet de hoofdstrekking der door het bestuur ge geven inleiding op de behandeling der vraag-' stukken van sociale wetgeviug. De heer Sasse betoogde dat de liberale party zorgen moest, dat de sociale vraagstuk ken oplossing verkregen, waot dat hel anders met de liberale party gedaan was. Mr. J. A. Levy stelde eene motie voor, om eene commissie te benoemen, die een schema van beginselen zal ontwerpen omtrent deze vraagstukken, en dit met de toelichting in de najaarsvergadering te behandelen. Hy lichtte die motie uitvoerig toe, en concludeerde daar- by. dat hy geen enquête wensclite, zooals het hoofdbestuur, doch een centrale corpoiatie. Hut slot was, dat het denkbeeld van één centrale corporatie mede onder de onderwer pen zal behooren, waarover geschriften zullen worden uitgegeseD. Er bestaat alle reden voor de vrees, dat eene hoogst belaogwekkeude instelling, waar aan jarenlang onafgebrokeo de meeste zorg was besteed om haar te doen groeien tot wat zy geworden was, voor Den Haag en waai- schyulyk ook voor Nederland zal verloren gaan. Wij vernemen toch dat Zaterdag besloten is tot ontbinding van de vereeniging tot exploitatie vao het Museum-Prius-Heudrik en tot ophelfing van dat museum. (D. v. Z.-E.) Nu de inscbrij vingen gesloten zyn, ver- neemt de N. Jt, Ot., dat de op 14, 15, 16 eD 17 dezer te Rotterdam te houden inter- - nationale hondeulentoonsteliing de belangrijk ste zal zijn, welke tot beden hier te lande ia gehouden. De voornaamste liefhebbers en lokkers in Engeland, Duitschland, België, Franbryk en Nederland zuilen met de fraaiste exemplaren mededingen naar de pryzen, door Nimrod, de stad Rotterdam en particulieren Uitgeloofd. Als bijzonderheid vermeldt het blad, dat de beroemde St. Deruaid Plinhimmón, vau den heer Hedley H. R, Chapman, onder de inzen dingen zal prykeu. Deze hond behaalde in Engeland iu twee jaren lyds niet minder dan 15 eerste pryzen en 15 cups, waaronder 3 van 100 waarde ieder. Het is dus niet te verwonderen, dut de eigenaar zyn hond op hoogeu prys stelt. Hy vraagt daarvoor uiet minder dan 10,000, zegge f 120.000. Vreemd klinkt het, dat dit nog niet de hoogste prys is, dien men voor een hond vraagt onder de inschryvingeu bevindt zich ook een terrier, door den eigenaar op I 240.000 geschat. De Sport bevat het programma voor de wedloopen te Ciingendaaiwelke op 23 en 24 Juli zullen gehouden worden. Voor de harddraverijen bedraagt de totale som aan pryzen f5200 eu voor de wedrennen, behalve een kunstvoorwerp en de inleggelden en for feits, f7500. Nuar aanleiding vau een verzoek der afd. Leiden van de lloll. maatschappij van land bouw, om op marktdagen aldaar lot 12 uur deu verkoop van alle surrogaten van boter op de weekmarkt te verbieden, heeft de Kamer van koophandel aldaar geadviseerd, den verkoop van kunstboter op een daartoe aangewezen gedeelte der markt niet te beletten, maar die plaats duidelijker af te scheiden van die, waar werkelijke boter verkocht wordt. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen inde prov. Friesland komen 109 personen voor. De eerste is de heer mr. W. J. Van Weideren baron Rengers te Leeuwarden, voor f6326.87; de laatste de heer W.. A. Peereboom, teBolsward, voor f659.51 Vs. De lijst der hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de prov. Groningen bevat 48 namen. De eerste isjhr, mr. J. J.A. Van Panhüys, te Groningen, met f 4571.201/s de laatste P. Van Calcar, te Hoogezand, met f 575.4ly3. Den 26 dezer zal te Utrecht de vijftiende, aigemeene vergadering worden gehouden der ïVereeniging van Weesvaders." Behalve onderscheidene huishoudelijke werk zaamheden, is o. a. aangekoudigd eene be spreking van de vraag: Waarom valt het den bionenbesturen in weeshuizen vaak zoo moeilyk het vertrouwen der kinderen te winnen en hoe kan meu dat vertrouwen, als meu het bezit, behouden In te leiden door den heer W. Van den Bosch. Voor de leden en genoodigden wordt dien dag de tentoonstellinggeopend van voorwerpen, door weezen in gestichten vervaardigd. De heer J. I<\ Huijsser, d're bij den joogslen wedstrijd te Nymegeh een prijs heeft behaald, heeft de'reis van Overveen naar Maastricht per tweewieler afgelegd. Hij vertrok namelijk Donderdagochtend te 4 uien uit Overveen en kwam achtereenvolgens aan te Amsterdam orn. 5,25, te Amersloort 9,45, te Arnhem 1,25, te Nijmegen 3,10 te Vénlo 8 50, te Roermond 12 's nachts en te Maastricht 3 38 's mor gens. In de spaarbank voor Amsterdam werd in 1885 gestoil f'2.082,616. De gekapitaliseerde rente bedroeg f 139194. Uitbetaald werd f 1.804.071, zoodat het kapitaal vermeerderde met 1417.739 en thans bedraagt f 5.172.489. Te Amsterdam zün door de plaatselijke politie in beslag genomen tien valsche gul dens, schijnbaar uit' lood of lin vervaardigd, dragende het jaartal 1865, het borstbeeld van Z. M. koning Willem III en ook liet gewone randschrift. Aangaande de restauratie van lift stadhuis te Woerden meldt men aan het 22. Nbl., dat de gevoelens over de groote historische kunst waarde van dit gebouw zeer uiteenloopun, alsook dat men met den architect van rijks wege, den heer Cuypeis, lang niet op éen stoei tit. Gpmeikelyk is het, dat, terwijl de neer Busken Huet in zijn jland van Rem brandt" de aandacht vestigt op het stadhuis te Woerden, de heer Cuypers nieteensschynt geweten te hebben, dat dit stadje zulk een prachtgebouw bezat. Dit is voor het oogen- blik 2eker, dat Woerden's vroede Raad zich alleen met den minister van binnenlandsche zaken wil in contract stellen, ïden heer Cuypers," zooals een raadslid zich uitdrukte, zniet meer weosebt na te loopen,<t en in allen gevalle hoopt te zorgen, dat er geen enorme uitgaven zullen gedaan worden, daar men zich aan Heusden denkt te spiegelen, dat bij do restauratie, in plaats vau ton, f55,000 zou moeten bypassen. Het landgoed iKlarenbeek", onder Arnhem, is Maandag in perceelen (buiteu de boomeri) ingezet op f349.031. Onder Houtenisse beeft een strooper, wiens geweer weigerde uf'.te gaan, waarom hij het slot wilde nazien, de onvoorzichtigheid gelmd het geweer met den loop naar zich. toe te houden. liet schot ging onverwachts af en de volle lading trof hem in de borst. Hij bleef op de plaats dood. In de gemeente Borger (Dn) heeft dezer dagen over eeue gioJte uitgestrektheid een lievige heidebrand gewoed, welke mede veel eiken- en denneogewas heeftvernield, Met veel moeite werd het vuur bedwongen. Rijswijk. Aan weemyden van de hoofd, deur der R.-Katb. kerk; tegen de twee zwarte gedenksteenen, zijn biljetten aangeplakt ter aanbeveling van de heeren Voo Fisenue en Schippersvoor leden van de Provinciale Staten. Het eene van de centrale kiesvereeni- giDg zNederlaod eD Oranje," het andere van de Delftsche, ïRecht voor allen". Op het eerste pr'ykcn de namen van de predikanten Tichel- man van Leidschendam, Malcomesius vau Maassluis en Van der Volk van i elft. Menig eerzaam burger, die namen op het R.-K. kerk gebouw geplaatst ziende, mompelt by zicb zeiven »nog ceo stap, en ze zijn er ie. waar z(j ook eigenlijk behooren." Wie zou vroeger ooit zoo iets kunnen denken vaa protestautsche predikanten? Indien de vaderen, op wie men zich zoo gaarne beroept, het wisten, zy zouden zich omkeeren in'hun graf! Don Ilnag. Verschillende personen zyn'- door de politie alhier aangehouden, die, val- schel'yk opgevende als lantaarnopsteker, nacht waker of by de openbare reiuigiog in betrekking te zijn, kermis wenschteu. Ook was er nog een, die voor de wei keloozen" met een busje rondging. Van do 726 lot nu toe door den heer Pasteur behandelde patiënten leverdo Frankrijk er 505, Algeria 40, Rusland 75, Engeland 25, Italic 24, Oostenrijk-Hongarije 13, België 10, Noord-Ame- rikn 9, Finland 6, Duilscliland 5, Portugal 5, Spanje 4, Griekenland 3 en Zwitserland en Brazilië ieder 1. Bij liöt spoorwegstation te Angers zijn twee treinen in botsing gekomen. Drie beambten wer den gedood; eon beambte en een reiziger werden zwaar gewond. Do heer Manié, hoofdinspecteur der abattoirs te Parijs, heeft aan de vorecniging der veeartsenij kunde in Frankrijk mudogcdceld, dat door hero- hot lichten van versch vleesch werd waarge nomen, terwijl hot hem mogelijk wns door over brenging der lichtende micrococcen aan de plint van eeno naald dezelfde verschijnselen binnen 24 uren op andere stukken versch vleesch ovei' te brengen. De op dezo wijze besmetto stukken verscb vleesch gingen spoediger dan gowoon vlocsch tot rotting overmaar worden niet schadelijk in liet gebruik bcvondon. In eon restaurant van de Parijscho voorstad Belleville hoeft een 64-jarig heer, dioeens»uit" was met twee knappe jonge vrouwen, in een plotsolingo vlaag van krankzinnigheid, een rovol- vor, die hij bij zich had, afgeschoten op zijne gezellinnen, die boiden ernstig gewond werden. De oigonaar en do bediende V.n liet lokaal konden slechts met mooito dëu man meester worden, eu hem aan do politie ovorlcveren. Een der gowendo vrouwen verkeert in eert zeer bedenkelijke» toestand. Do reeds besprokon groolo erfenis, welke de stad Bazel ontvangt door het overlijden van do wed. Mcrian-Burkhard, bedraagt 30 m'dlioon francs. Genoemde dame had slechts het vrucht gebruik van liet vermogen. Dit werd door haar echtgenoot nau Bazel vermaakt. Zij was altijd een weldoenster voor die stad. Zij liet o. a- do Elisabeth-kork bouwen, alsmcdo een nieuwen vleugel aan hut gasthuis,on door haar hulp kwam er oen nieuw krankzinnigon gesticht tot stand. Ook dood zij in stilte veel wel aap dfl armen. Be Franschc academie heeft den prijs sMon- thyon" toegekund aim een Dvadei'landschoii roman1':' -Terra tic France, gesclirovcn dooi' een aanzienlijke dame, onder liet pseudoniom: kra1)' fois de Julliot.

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2