POLITIE. "V©©rtigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, K IS N N I S G fê VIN G. Bujtenlandsche Berichten. Binnen! and scite Berichten. Aan het commissat iaat van politie zyn als op straat gevonden aangegeveneen helm stok, een wit katoenen vrouwenjak, een koperen 5 hectogram, een rozen krans, een witte kimlerpclerlnc, een jongenshoed van «truo, een paar witte kousen, geniet kt D, een rood gestreept schort, een zwartbonte geit, een hlauw koralen kettinkje met gouden slot, en een gouden medaillon met vrouwen portret, BKGELA1S. De Tall Mall Oazette acht Gladstone's politieke loopbaan thans gesloten. Gladstone is geslagen en afgetohtzijn geest, overspan nen duur de overmatige studie van éeo enkel onderwerp, beult'alle begrip van propoitie verloren en sloeg uit hei. evenwicht. Het is daarom beter dat hy heenga. Twijfelachtig zelfs acht het blad 't, of Gladstone nog de oppositie zal aanvoeren. Want bet aanvoeren van een pai lementnire minderheid (en welk eene minderheid t) eischt onophoudelijke waak zaamheid, voortdurende aanwezigheid in het Huis, onfeilbare gezondheid allegaar din gen die men van een bijna tachtigjarigen man bezwaarlijk kan verwachten. Vootloopig (meent de Gazette) zal Gladstone zich nog niet geheel uit het strydpeik kunnen terug trekken, want nog is zyu gemoed te zeer vervuld vau het daarin opgehoopte besef der snoodheid van de Act of Onion. Doch elke volgende dag zal in een. helderder licht het feit helpen stellen, dat'de GÏadstoniaansche era der Eugelsche politiek afgëloopen is, en dat de algemeene verkiezing van 1886 het begin aanduidt van een nieuw tjjdvak in onze parlementaiie geschiedenis. Naar de Daily News verneemt, werd er op bet Kabioets-dii.er, dat Gladstone Zaterdag avond gaf, besloten dat de regeering terstond zal aftreden, zonder de bijeenkomst van het nieuwe pailement af te wachten. De Standard verneemt dat de Bütsche nota betreffende Batoem dour een hijzonderen koerier naar St. Petersburg overgebracht is en zich alreeds in handen bevindt van des czaars ministers. Volgens de Birmingham Daily Mail, die het wel weten kan, luidt Clmmberlaios ultimatum tegenover den geslagen Gladstone als volgt: »De heer Gladstone kan, iudieu hij dit wenscht, de liberale party hereeuigen; doch hjj moet voorgoed van zyn Home-rule-plan afzien en erkennen dat hy een misstap heeft gedaan. Anders zal er eene conservatieve reactie ontstaan, die twintig jaren duren zal." In de aanhoudende en verbitterende vecht partijen tussclien katholieken en protestanten in leiland iet de Londensche Spectator een nieuw en zeer tastbaar bewijs voor de onmoge lijkheid van Ilome Rule. De beide secten (zegt het blad) haten elkander zóo fel, dat er geene redelijkheid, geene schikkclykheid, geen vergelyk tuschen haar denkbaar is. Louter het geiucht van Home Rule was reeds voldoende om haar elkander naar de keel te doen springen. Wierd dit gerucht eene wer- keiykheid, dan zouden alle maatschappelijke banden daarginds verbroken worden, ea de orde zou slechts door het optreden van Britsche troepen kunnen worden heisteld. Nu de verkiezingen afgeioopen zijn, met uitzondering van die voor drie zetels, waarvan 2 waarschijnlijk door aanhangers van Paroell en 1 door een volger vau Gladstone bezet worden zal, is het nieuwe parlement als volgt Samengesteld: 317 conservatieven, 191 volgers van Gladstone, 86 aanhangers van Paruell en 76 unionistische liberalen. Lord Salisbu-y zal onmiddellijk naar Enge land terugkomen; hy zal als premier optre den. Het sehjjnt zeker, dat lord Hiutuigton geen post in het nieuwe Kabinet zal uan- nem<*u. Iu het graafschap Zuid-Tyrou is de gevezen I'arnelhstifcUe afgevaardigde Obrien met eene meeiileiheSd vaa 99 stemmen geslagen door den uniouistischen candidaat. Dépêches uit New-York melden dat in Mexico de revolutie veld wint en thans reeds een tweetal staten omvat, waar de opstande lingen belangrijke voordeden moeten behaald hebben. De Neao-York Tribune deelt nadere bijzon derheden mede nopens tiet uitleveriugstiac- laat, hetwelk lusscheu Engeland en de Staten van Noord-Amerika den 23u Juni te Londen geslote» is. liet koi te tiactual voegt vier mis daden by die, vei meld in het li octant van 1842, uumelyk doodslag door onvoorzichtig heid, inbiaak, geld verduistering, en opzette lijke vernieling van eigendommen, waarby meuschenleveus iu gevaar gebracht wot den. Onder dit laatste misdryt zouden de dynamiet- mannen vallen. De Amerikaaosche bladen kcuien voor het meerendeel dit tractaat af, voor zoover het de uitleveiing beoogt van politieke misdadigers, wat de dyoamietman- nen zyn; desniettemin verwacht men dat het Seuaatscomilé voor buitenlandsche zaken in den loop der week het verdrag ratificeeren zal. De Times meldt uit Konstantinope! dat de Porte begonnen is met te ontwapenen, door de reservisten huisvvaaits te zenden; maar de gepantserde vloot blijft uitgerust, ofschoon de buitengewone bemanning gedeelte! yk is afge dankt. Onder voorzitterschap van mevr, Faweett had Donderdag in het Westminster Talace Hotelte Londeu, de jaailyk«che'vergaderiug plaats van het centraal comité van »de Nationale Veieeoigiog tot verleening van Steun echt aan vrouwen". Zooais men weet, heeft het Lagerhuis zich langzamerhand meer en meer geneigd betoond om aan vrouwen het stemrecht te verleeueozelfs werd een daarop betrekking hebbend wetsvoorstel in Februari 11. in tweede lezing aangenomen doch door de kunstmatige oppositie van enkele ledeo, die thans nog volgens do tegenwoordi ge reglementen van orde mogelyk wordt ge maakt, als een wetsvoorstel van een particulier afgevaardigde en niet van de legeering is uitgegaan, kwam de wet niet in dealdeeiingen. Mevr. Ta weel t deelde mede dat onder de gekozen vertegenwoordigers in bet nieuwe parlement reeds zoovele leden waren, die zich ten gunste van stemrecht voor vrouwen hadden veiklaard, dat er alle hoop bestond, dat de wet thans spoedig zou worden aange nomen. 1) D1TS6ULAND. De vrijzinnige afgevaardigde in den Piuisi- scheu Landdag, de vroegerespooiwegdirecteur Buchtemano, voorzitter van den Bei lynschen gemeenteraad, is Zondagnamiddag plotseling overleden. Naardien het nu zeker is dat prins Bis marck en graaf K&lnocky nog in het laatst dezer week te Kissingen eene bijeenkomst zullen liebben,~spieekt de Berljjnsche pers vol sympathie over die samenkomst der beide bevriende staatsmannen en'doet zy dehooga beteekenis daarvan uitkomen, inzonderheid onder heriuncring van lui feit, dat Kaluocky eentge dagen by den keizer van Oostenryk ta lschl heelt doorgebracht. Baton Coat eet heeft in een patticulieren brief, die hier Zaterdag ia ontvangen, mede gedeeld dat hy alleen ter indiening zyner blieven vau terugroeping naar Berlyn zal terug komen. Tot nog toe is het twijfelachtig, of hy den diplomatieken werkkring wil verlaten of met. Volgens sommige Berlynsche bladen zouden Coutcel en Waddmgton hunne gezant- schapsposten met elkaar milen. F It A N K II IJ K. De jongste zitting der academie van fraaie kunsten, waarvan de hertog van Aumale, evenals prins Jéróme Bonaparte, lid is, word door den voorzitter Gamier geopend met da volgende woorden: >De Fransche Academie beeft haar leed wezen betuigd over de gedwongen afwezigheid van een barer uitstekendate leden. De Aca demie van fraaie kunsten, die dubbel getroffen is, betuigt hetzelfde leedwezen en deelt dezelfde gevoelens van ambtsbroederschap." De Academie heeft met eenparige stemmen aan deze woorden van den voorzitter hare goedkeuring geschonken. De gemeenteraad van Milaan heeft 10,000 lire toegestaan voor het Iustituut-Pasteur. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 Juli 1886. In deze zitting werd de heer Gremers, nieuw benoemd voorzitter, door den tydelyken voor zitter, den heer Wybenga, hartelijk geluk- gewenscht met zijne benoeming. De heer Gremers heeft het voorzitterschap aanvaard met eene rede, waarin by de leden, die der Kamer zij o ontvallen, hei dacht, en waarin hy krachtig aanspoorde tot gemeen overleg, zoo onmisbaar om da werkzaam heden der Kamer lijke vruchten te doen, dragen. De heeren Van Berckel, W. VaD Dedem ea Ruland werden beëedigd en Damen zitting. Heden ten 2 ure zal de rooster van aftre ding der leden worden samengesteld en leden der huishoudelijke commissie worden be noemd. Er werd besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. Door de nieuwbenoemde afdeelingen zya tot voorzitters gekozen de heeren Gleichman, de Savornïn Lobman, Vau der Linden, Wy- beoga en Mees, terwy! tot leden der com missie lot liet ontwerpeu van een adres van antwoord op de troonrede zyn benoemd de heeren Goeman Borgesius Van Deldeo, Van Houteo, de Beaufort en Mees, De vergadering is daarna verdaagd tot hedenmorgen 11 ure. Offictcole Slededcolingen. De gewone audiëntie van den minister vaa oorlog op Donderdag, 22 Juli, die van den minister van Gimncibn, mede op Donderdag 22 Juli, en dm van den minister van marine, op Vtydag 23 Juli, zullen niet plaats hebben. SCHIEDAM, 20 Jali 1886. Zondag jl. herdacht de heer B. L. L. J. Gores, organist vau de parochiekerk van 0. L. Vrouw Visitatie, aan de Nieuwe Haven alhier, den dag, waarop hy zyue betrekking gedurende vyf en twintig jarën vervulde. De vele ea ook stoffelijke bewyzen van belangstelling, welke den jubilaris by deze gelegenheid te beurt Abonnementsprijs, per kwaitaal Franco per post, door het gehcele Rijk Afxonderhjke 1.85. - 2.50. - 0.10. BIinE AU: MAttftï, 124, AdvertSntieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10/ Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De BURGCMECSTER VAK SCHIEDAM, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat liet Kohier voorde Belasting op het PersoneclNo. 4 dezer Gemeente o ver het Dienstjaar 1880/7, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotteidam, op den 10 July 1880 executoir ver klaard en op lieden ann den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder ver- pligt is zyncn aanslag op den by de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede dat van heden af de ter mijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames t",gen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is liiei van afkondiging geschied, var het be hoort, den 10 Ju! ij 1880, De Burgemeester voornoemd, J. B. NOLET, L, B.

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1