Gemengde Berichten. üeclitzaken. V i s s c h e r ij. Armenzorg. WCDc burgerij kan derhalve gerust zijnalleen drukken wij haar nogmaals op liet* hart, de taak der waakzame overheid niet te verzwaren door.als toeschouwer het verkeer te bolemmeren. Gistermorgen werden de meeste betrekkingen, ouders, echtgenooten, kinderen, bij de gekwetsten toegelaten, om, zoover dit noodig was, hunne iden titeit te bewijzen. Vele andere personen, die familieleden misten, kwamen met angstig klop pend hart vernemen of hun man, of vader of broeder in het gasthuis was opgenomen. "Wan neer zij dan in de gedoode personen hun bloed verwant herkenden, vervulden zij do lucht mot jiunne jammerklachten en hun geschrei. Gisteravond werden twee infanteristen en twee cavaleriepaarden licht gewond. Een barricade-held, sociaal-democraat, die zich jnet een roode ving op een hoop steenen ver toonde, genaamd Lecndert Van Dijk, werd door een geweerschot gedood. Van 5 tot G uur stond gistermiddag in de kazerne te 's-Hage een bataljon grenadiers, sterk .400 man, aangetreden, om op het eerste hevel, 'onder commando van den luitenant-kolonel Greve, naar Amsterdam te vertrekken tot annvuiling van de militaire macht aldaar. Na 6 uren konden de officieren huiswaarts keeren, maar bleef de troep geconsigneerd in de kazerne. Vermelding vordiont dat in onderscheidene garnizoenen de militaire macht gereed is om op de eerste order naar hier over te komen, waartoe alie noodige maatregelen voor het vervoer reeds zijn getroffen. De Utrechtsche correspondent der JV. ff. CL schrijft het volgende Een toeval voerde mij gisteravond naar Amsterdam. Stel u voorik wist van nietsik had geen krant gelezen en hoorde plotseling op de tram, die te ongeveer half acht van het Rijn- spoor naar den Dam afreed, de mare van de doodeh en gekwetsten. Door eene wollicht laak bare nieuwsgierigheid gedreven, begaf ik mij naar het terrein des oproers. Op de gracht tegenover de Noordermarkt posteerde ik mij, te midden van duizenden kijkers, dio daarop datoogenblik eene veilige standplaats vonden. Do huzaren hiel den de Noordermarkt vrij en dreven do onwil lige passanten met sabelslagen vooruit. Links van de markt drong het volk te hoop en sarde de militairen, tengevolge waarvan eene charge gemaakt word, die liet tot aan de brug torug- dreef. Bij hot daardoor ontstane gedrang rankte een man te water, die echter spoedig door de daar liggende schippers gered werd. Flink was de houding van den 'commandant der ruiters, en luido werd hij aan onzen kant toegejuicht toen hij ecu zijner manschappen, die tusschen het gepeupel deerlijk in de klem geraakt was, door een hagelbui van sabelslagen, die op de ruggen en hoofden der oproeiigen nederdaaldon jn een oogenblik wist lo ontzetten. Toch moes ten zij tet ugtrekken naar do markt. Een steenen- regen drong er hen toe. Plotseling hoorde men doffe slagen; uit de straten van do Jordaan kwamen in blauwe kielen gehulde, gebukte gestalten, eene lij vrouwen plaatste zich vóór hen de straat werd opgebroken. Weldra was de gracht voor de cavalerie onberijdbaar en zag men de mannen met armen,vol steenen en de vrouwen met boezelaars vol wegsnellen en tus- schen hot vuile dringen, dat op de brug ter linker zijde opgehoopt stond. Verscheidene minuten bleef het daarna stil. Op de Noordermarkt stond eene sterke politiemacht geschaard, da ruiterij patrouil leerde daar nog steeds, terwijl infanterie en vestingartillerie eveneens gereed stonden, op het eerste sein van hunne wapens gebruik te maken. Eensklaps kwam er beweging, ook aan onze zijde der gracht. Do militairen rukten voort over de brug aan onzen rechterkant en wilden het gepeupel van de andoro zijde bestoken. liet was een oogenbl.k van vreoselijk gedrang. Aan de brug ter linkerzijde stond hot oproerige volk, dat halsstarrig weigerde ook slechts éene schrede terug te gaan, en van don anderen kant kwamen de troepen, alles voor zich uitdrijvende. Liet was oen gegil, dat slechts overtroffen word door hot saircmi gejoel van het vollt, dat in zijne ver bittering do soldaten tot vuren tartte. En vrou wen en mannen sloegen zich op de borst on hieven dreigend de vuisten omhoog en wierpen de zware steenen door do lucht. Alles redde zich voor de opdringende militairen zooveel mogelijk jn do huizen, waarvan do deuron door vele bc- woneis welwillend geopend werden, andoro haast met geweld werden opengedrongen, ik had het geluk eene plaats te vinden schuin over de brug, wanr liet volk stond, op de inspringende stoep eener woning, en stond daar tamelijk veilig, totdat de infanterie met geladen geweren vlak vóór mij tegenover het volk werd opgesteld. Ook de commandant van dezen troop hield zich ferm. Op geen 15 meter van het volk stond hij vóór zijne manschappen, als het mikpunt van de steenen, die liet grauw op hem richtte. Toch 'i, sommeerde*hij"'heir nóg eerstuitóen te gaan', en' toen dezeeisch vloekend beantwoord werd met; schiet maar op, als je durft 1 toen sprong hij ter zijde en commandeerdevuur-4 lsen schot! en het was alsof eene' alles overheerschonde, oppermachtige stemstiltehad geroopen, zoo ademloos stonden allen éon ondeelbaar oogenblik na dit schot. Een hartverscheurende gil van hem of baar, die getroffen was, klonk boven da hoofden der menigte, onmiddellijk ge volgd door het woedend gebrul, dat uit duizenden kelen omboog steeg. Het was of door die ganscho opeengepakte massa éene rilling voer, en of zij met onweerstaanbaar geweld op ons zon aan dringen om ons onder hare voeten te verplettoren. »Vuur I" klonk bot nogmaals met donderende stem. Weer oen schot, weer een gil, nog eens dat steeds woester wordende gebrul. «Schiet maar tooi" gilden do wijven, die als furiën met loshangende haren nevens hare mannen stonden en de,steenen naar de soldaten slingerden. Een dier projectielen kwam terecht in het portaaltje, waar ik mij bevond. «Schiet maar toe F' gildon do wijven, en ruk ten zich de jakken van het lijf en sloegen de nagels in de ontbloote borsten. «Schiet maar toe, moordenaars!" «Vuur!" klonk het. En neg deinsde het volk niet terugNeen, telkens vielen er meer steenen en woester werd steeds het gebrul, »Vuur Eindelijk, nadat nog menigmalen de buskruit- vlammetjes in de schemering geflikkerd hadden, ontstond er eenige verwarring in den lioop, en voort ging het nu met de bajonet er op los. Daar stoof alles voort, do brug, die onder den last dreigde te bezwijken, over, de straten dor Jordaan in. Ik bad er genoeg van Ik ben zelf schutter geweest en uit kraclite van dien heb ik dus reeds een afschuw en geen vorstand van vuur wapenen maar, na deze corste maal dat ik suit mcenens" heb hooren en zien schieten, denk ik met ontzetting er aan, dut ik in die jaren mijnor militaire loopbaan misschien ook geroepen had kunnon zijn, zulke blinde, opgeruide schepsels neer te schieten. Met het oog op den zeer gedrukten toestand van den steenkolenhandel, hebben do eigenaars der mijnen in het noorden van Schotland aan de spoorwegmaatschappijen een tijdelijke vraclit- verlnging gevraagd. De Engelsche bank heeft het publiek govvaar- schuwd, dat in den Inuisten tijd valsche 50 en •100 pd. banknoten zijn in omloop gebracht. Op het torrein tier kunsttentoonstelling te Ber lijn is Zondagavond brand ontstaan. Do zoldenng van liet «Porgamon-jianorama" vatte vlam. Maar na weinige oogenblikken was de bi «na weder gobluscht, en het panorama-schilderstuk, alsmede de daar staande kunstvuui werpen zijn volkomen onbeschadigd gebleven. Do Wagner-voorstcllingen (i>Fest-spiolo") te Dayreuth zijn Vrijdag begonnen met Parsifal". De uitvoering wordt zeer geroemd. Men is bezig met het nemen van voorberei dende proeven voor de uitvoering van 't plan om Schotland en Ierland door een tunnel van Port Patrick naar Donaghadcs te verbinden. Een koopman uit Zuid-Afrika heeft dezer dagen te -Windsor aan koningin Victoria een diamant laten zien, welke «do grootste ter wereld" moet zijn. Die steen, do «keizerlijke diamant", is van 180 karaten. Het hof van assises te Manchester behandelt op dit oogenblik een vreoselijke zaak. Een 29- jarige vrouw, Mary Ann Brilland, staatytereebt onder beschuldiging van haar man en dochter alsmede de vrouw van zekeren Dixon, met wion zij ongeoorloofde betrekkingen onderhield, door middel van. ratlenkruid te hebben vermoord. Aanvankelijk was Ui son als medeplichtige geai res- teerd, omdat hij op 't punt stond koit na den dood der drie sluciitoffeis met de moordenures in het huwelijk te treden doch hij werd spoedig weder in vrijheid gssteld. Zekere Mnry Brophy is te Coik wegens moord, op haar broeder gopleegd veroordeeld om op 23 Augustus te worden opgehangen. Een hevige orkaan heeft te Schweirifuitgroote verwoestingen aangericht. Aan het spoorweg station Oberndorf-Schweinfurt werd do ijzeren bekapping van het perron nis papier in de lucht geslingerd en verbrijzeld. IJzeren palen van een mansdikte knakten als stroohalmeu door. De steenen waggonbergplaatswaarin ruim vijftig wagens stonden werd geheel vernield. In do stad zelf ziet het er treurig uit. Een keiktoren is omgewaaidjben bijna alle schoorst'eénen zijn vernield e«s tal van huizen zwaar beschadigd. Er moeten ook menschenlevens verloren zijn gegaan, maar hoeveel weet men nog niet. De vermoedelijk hoogsté prijs, die ooit bij een enkelen wedren is behaald, werd den 23 Juli in Sandown Paik (bij Londen) gewonnen. Bij de Eclipso-Stakes was de eerste prijs 10,000 pd." st.; de renbaan was ty* mijl. Aan do rennen namen deel 13 paardenhet paard van mr. Barclay, »Bendigo", gereden door T. Cannon, be haalde den eersten prijs. Omtrent de schipbreuk van de Lycc-Moon welk stoomschip, ruim eeno maand geleden, bij Kaap Ho we (de zuid-oostpunt van Nieuvv-Hol- land) verging, wordt liet volgende nader bericht; Tien minuten na lat het schip op de noodlottige klip had gestooton, spleet het in tvveecn. lipt achtergedeelte dreef naar de kust, terwijl do gol ven er woest ovorheen sloegen. De voormast werd weggeslagen, maar do vier mannen, die er op waren, kwamen behouden aan land, en hielpen later mede bij liet redden van de overigen op het voorgedeolte. Dit geschiedde noor middol van eon touw, dat men aan boord had vastge maakt. Al do salonpassagiors en de bemanning op dat gedeelte van liet schip werden gered, met uitzondering van een meisje, dat bij de pogingen tot redding verdronk, en een jonkman, die van „uitputting stierf. liet was mot mogelijk hen, die op het achter gedeelte van het schip waren, te hulp te komon. De zee was zoo onstuimig, dat de rots, waarop het vastzat, niet to genaken was. Bij het aan breken van den dag was dat stuk van het wrak verdwenen en waren allen, die er op waren, (ongeveer zeventig monschon) in de golven om gekomen. Do uitkomst van een ingesteld onder zoek was, dat er grooto nalatigheid had plaats gehad, en de dei de officier, dio op het oogenblik van de ramp met de leiding van het schip belast was geweest, weid wegens man slag in hechtenis genomen. In het Italiaansche dorp Guastanmrelli, bij Luuciano, is oen priester, Nicola Lanici, onder het bedienen van do mis op het altaar dood geschoten Zijn moordenaar, een landeigenaar, Galdoro ge naamd, stelde zich vrijwillig in h.indon der politic. Ilij hoeft den,priester gedood, omdat deze zijn vrouw had verleid. 'f> In Labrador en Newfoundland heerscht een vroeselijke hongersnood. Tengevolge der buiten gewone koude zijn de veestapel en de oogst groo- tcndcels vermeld. In sommige sti eken is de halve hovolking omgekomen. In eenige hutten langs de kust zijn 80 lijkon gevonden, liet geheele aantal doodon moet moer dan 1500 bedragen. Wilhelmj's violen zijn op hot oogenblik bij een instrumentmaker te Berlijn, om hursteld te wor den. liet zijn er diie, alle zeer kostbaar. De voornaamste is 's kunstenaars groote solo-viool, een Straduarius uit -1723. Men heeft Wilhelmj .vruchteloos 18,000 mark (f 10,800) er voor ge boden. De waarde der Straduarius-violen is in den laatsten tijd zeer vormeorderd. "Vijfentwintig jaren geleden kocht men er een voor f2500 tv f3500, en thans is de marktprijs le Londen f 12,000. liet lievelingsinstrument van den beroemden violist ligt eerst in een kist van ahornhout, met fluweel gevoerddaaromheen is oen lederen hulseldan volgt een met bont gevoerd jucht- lederen foudraal, en eindelijk een linnen zak, op welks bodem nog een windkussen is beves tigd, om den minsten schok onmogelijk to maken. 's Kunstenaars reserve-viool is een Lupot-P.u is, welke 1'3600 waard is, en vooits heeft Wilhelmj nog eon Maggini-Brescia, welke neg ouder is dan do Straduauus. 11 ij heeft daarbij vier in goud gevatte strijkstokken van Pernambucohout, ieder ter waarde van f180 en hot weik van den vei maasden Londenscheti fabrikant James Tubb. Een Amenkuanseho jongo dame, miss Mary Cook, heelt dezer dagen met uitmuntenden uit slag bine examens voor schoepskapitcin gedaan. De vrouwelijko./eerob zal met het stoom jacht Elnabelk ecu leis om do wereld onderne men. Door mejuffrouw SI. Simons wed. B. De Vries, gewoond hebbende te Haarlem, zijn de navolgende legaten besproken aan het Centraal Isruölietisclio weeshuis to Utiecht t GOO, nan liet weeshuis dor Ned. Herv. geineeiito te Haailem f200, aan het R.-K. wees- en ai uienhuis St. Jacob aldaar f200, tuin liet Isiael. kraamvrouwen- en ziekenfonds aldaar f 200, aan do commissie van spijsuitdee- ling aldaar f 100, uan do Israelietische armen aldaar 1500, aan het blindeninstituut te Amster dam f 500, mm het doolslommeriinstiluut te Rotterdam" f200,' aan de Ncderl, Israël/gemeente to Haarlem 500, aan hst Neder!. Israël, meisjes- weeshuis in de Raponburgerstraat te Amsterdam f200, alles vrij van rechten en kosten. De kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Kra lingen heeft eenb commissie aangewezen, bestaande uit de heeren J. v. Vessem, II. Lith, A. v. d. Does, C. v. Vliet, J. Th.De Haan, allen diakenen bij de herv. kerk, voor het beheer en de admi nistratie der bijeen te brongen gelden tot stich ting vnn een eigen weeshuis. Die geldon zullen op solide wijze worden be legd, terwijl maandelijks het aanwezig saldo voorloopig in de spaarbank zat worden geplaatst. Jaarlijks zal rekening en verantwoording worden gedaan. Elke woek zal met eene" gesloten bus aan de huizon der lidmaten voor het tot stand komen van het weeshuis eene collecte worden gehouden. Men schrijft uit 's-IIertogenbosch dat aldaar een kapitaal van ruim f16,000 en dnarenboven aan jaarlijksclie giften eene som van f G00 gecol lecteerd zijn voor eon op to richten protostantsch ziekenhuis voor behoeftige protestanten der No- dorduitscho Hervormde en der Luthersehe gemeen ten. Door tusschenkomst van den heer Krudop, burgemeester van Nijkerk, ontvingen in de vorige week het Ned. Ilorv. diaconie-armbestuur aldaar eene gift van f1000, do katholieke armen f500 on de IsraClietische armen f500. De niTondissements-reohtbank te Rotterdam deed gisteien o. a. uitspraak in de zaak van P. Van S., metselaar te Vlnardingen, wegens gewelddadigheid tegen bedienendo beambten in functie, waardoor bloedstorting werd veroorzaakt, en veroordeelde hem tot drie maanden celstraf. Do sociaal-democraat Geel, die in hot Volks park lo Amsterdam bij gelegenheid eener ver gadering van de socialisten een^revol verschot op den commissaris van politic Stork loste, zal in don loop van de volgende maand, onder beschul diging van poging tot moord, voor liet hof aldaar torechtstnan. Bij arrest van heden veroordeelde het hof te Amsterdam de bekende inbrekers op Kloin-Ber- kenrodo tot de volgende straffen: Van Batien 2 jaar cel, Damen 1 jaar col on Kollaard tot 3 jaren correctie. VLAARD1NGEN. Sedert onze laatste opgaaf zijn van de haringvisschei'ij alhier binnengeko men 2 schepen, te zanten aanbrengende 34 last haring. Met de binnenkomst van haringschepen is het in de laatste dagen zeer stil, waardoor de markt prijs belangrijk hooger is, zoodat de handelaren, die hunne clienteele lage prijzen voorgespiegeld hebben met het oog op het vorige jaar, zich bedrogon vindon; liet verschil mot de aanbrengst tot heden mot het vorige jaar is beduidend. Tot hedon zijn aangebracht gedurende den jaagtijd en Hoor 27 loggers, 2 stoombooten en 10 bommen te zamen 10847 ton, tegenover A°. P'. hetzelfde tijdstip 22400 ton, alzoo een verschil van 11G43 ton. In 1884 waren aange kocht op dion tijd 46110 ton in 1883 13400 ton. MAASSLUIS. Van de eersto haringreis is Zaterdag jl. alhier aangekomen 1 schip met 252 ton pekel- en 42 ton steurhating. ROTTERDAM. Gisterochtend kwam alhier aan do markt de stoomlogger Saloc, stuurman Spaans, met 40 kisten schol, 1500 verscho, en, eenige vaten gezouten schel visrfi, on eene partij tong. KRALINGSCHE VEER. De vorige week zijn alhier aan do markt aangevoerd en verkocht 3303 zalmen, 3430 St.-Jacobs/.almen en 27 steu ren. Maandagochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 1005 'zalmen, waarvan de prijs was de grooto 85 et. en de kleine 80 ct. per l/a kilo." Nogwerden aangevoeld 1190St.-Jncobszalmpjes, die voor 75 ct. per i/s kilo werden verkocht, cn 8 steuren. Dinsdagochtend werden asn de inaikt alhier aangevoerd 338 zalmen, waarvan de prijs was de groote 9(1 ct. en de kleine 85 ct. per y, kilo. Nog werden aangevoerd 430St.-Jaeobsz.aImpjes, die voor 80 ct. per i/s kilo werden vei kocht, en 11 steuren. GORINCHEM. Do vorige week zijn in het r- vischwuter dezer gemeente gevangen en aan den'

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 3