I Heclitzaken. Inhoud var. Tijdschriften. 11 Land- en Tuinbouw. Armenzorg. 0 n d e r w ij s. <iJ*-«i f »t.r aVs, v Binnen den'tijd van een eeuw is de bevolking tan Europa van 144,501,000 tot 341,489,000 gestegen. Voegt men bier de ontwikkeling bij, die liet Europeosclie ras ook buiten Europa ge nomen heeft, dan blijkt dat het sedert 1788 van ■J50 tot 240 millioen gestegen is. Zooals men weet, zijn er talloos veel middelen tegen de jicht, en ieder, die mot deze verschrik kelijke pijn geplaagd wordt, weet een beter mid del dan zijn lotgenoot, ofschoon hij zelf het levende bewijs is, dat hot middel niet helpt. Zeer wetens waardig is echter het geval van een Beierschen bierbrouwer, die een wereldberoemd geneesheer jn Munchen opzocht. Menig jichtlijder kan daaruit jets leeren, als hij wil. De stevige brouwer lijdt, evenals zoo menig bierdrinker op hoogeren leef tijd, aan jicht. Ilij gaat daarom naar Munchon, paar professor N., dien hij nog kont uit don tijd, toon beiden in het leger bij hetzelfde regiment dienden. Daar ontspint zich nu het volgende ge sprek. Professor, een echte Beier van den ouden stem pol: «Wel, mijn waarde! wat scheelt or aan, hè7" «O, ik heb hot zoo in de beenen." «Zoo, laat zien, in de beenen. Als je het boven do knie hebt, dan is bot jicht, maar wanneer je het aan de teenon hebt, dan is 't het pootje." «Nu, professor, ik heb het in de kniccn." «Zoo, ja, laat zien.Juist, dat is jicht." uNu, en wat kan ik daaraan doen professor «Hoor eens, mijn waarde! denk er eens over pa, en als je een goed middel vindt, zeg het me dan dan zijn we beiden binnen een jaar mil- lionnairs." Nu, en verder 2" «Vorder drink je altijd zoo weinig mogelijk en houdt don voet warm en gestrekt." «Dank u zeer, professor? Wat ben ik schuldig?" «'t Kost niets, mijn waarde 1 maar 't helpt ook niemendal." JBrand ln liet I£uvhaus te Scheveningen. Eene zware ramp heeft gistervoormiddag do badplaats Scheveningen gotroffen. Het fraaie Kurhaus; verleden jaarpas voltooid en door land genoot en vreemdeling geroemd, is eene prooi der vlammen geworden. De brand is te 9 uur ontstaan in een der logeerkamers no. 88, op de eerste verdieping, boven den hoofdingang van het hotel aan de landzijde, waarschijnlijk door 't omvallen van een spirituslamp. De dienstbode, in 't vertrok aanwezig, liep verschrikt weg, in plaats van terstond alle pogingen tot blusschen aan te wenden, en de heer die de kamer bewoondo, bevond zich toevallig in oen aangrenzende slaapkamer. In ongelooflijk korten tijd breidde de vlam zich uit, daar de kamer, waar do brand ontstond, naast de lift gelegen was en door die lift de vlammen onmid dellijk naar alle verdiepingen werden overge bracht, Aldra had de brand zulk een aanzien, dat aan blusschen met de middelen van het hotel niet te denken viel, en het personeel slechts op het waar schuwen van de logeergasten en,het redden van eenige bagage bedacht moest zijn, een taak, waarvan, vol gens getuigenis van verscheidene iogês, men zich over het algemeen goed kweet. Ondertusschen woekerden de vlammen steeds voort De vuurzee, die de koepel te aanschouwen gaf, werd eon oogcnblik en ook maar éen oogenblik bedwongen, toen het lioogegevaarte met donderend geraas inviel, even een half uur na het ontstaan van don brand. De hoop, dat de noordervleugel gespaard zou ■kunnen"blijven, werd weldra teleurgesteld, want kamer voor kamér zag mon een prooi der vlammen worden. Op een dergelijk ongeluk scheen men niot bedacht to zijn, althans do politie kon slechts eenigo slangen op de waterleiding aanbrengen, een bluschrnidde! dat, hoe flink do agenten en do jn nabijheid zijnde soldaten zich ook weerden, niets kon uitweiken. Een stoomspuit, die wellicht iets had kunnen doen, ontbrak op onze badplaats, en eerst lang nadut wij per tram te Scheve- ningch aangekomen waren, verscheen de stoom- v spuit uit Den Haag op liet terrein. Een paar officieren van do at tillorie belastten zich met da J -v5 >*l" - leiding van dit bluschmiddel en aan hun zorgen was het te danken, dat ruim anderhalf uur na het uitbreken van den brand de stoomspuit met ten minste éen slang kon werken l Alle pogingen werden in hot werk gesteld om het zuid-westelijk gedeelte van het oude badhuis te bchoudon, en daarin slaagde men in zoover, dat slechts het lage gebouw, dat de Club de Schéveningtte met het Kurhaus verbond, sclmde bekwam. De Club zelve kon bijna geheel ontruimd worden. Een zeldzaam verwarden aanblik gaf het terrein te aanschouwenhier een hoop ge redde meubelen enz., daar een massa slangen, op de vreemdste wijze dooreengedraaid, zoodat men herhaaldelijk in de war was. De politie, voor zoover niet met blusschen bezig, zette, ge holpen door militairen en marechaussees het terrein af, daar, vooral nadat de treurmare per bulletin in de stad bekend was geworden, de menschenmassa ontzettend was, die met ont steltenis het diep bedroevende, maar toch indt uk- wekkende schouwspel gadesloeg. Hoog sloegen de vlammen uit alle vensters, terwijl do gloeiende zomerzon do omhoog stijgende rookwolken tintte en kleurde. De windrichting was zuidelijk, zoodat gelukkig de aangrenzende gebouwen en de «Gale ries" geengevaar liepen, terwijl de open ruimte aan voor- en achterzijde het brandende gebouw voldoende afsloten toch werd het Hó tel Garni" met zeilen bedekt, die, evenais de «Galerie", nat werden gehouden. Allerlei autoriteiten kwamen met spoed op het terrein, hetgeen nu juist niet bijbracht om het blusclt- en vooral het reddingswerk te bespoedi gen, want, evenals bij den brand op den Kneuter dijk, klonken uit alle monden de meest tegen strijdige bevelen. Een bijzonder gunstigen indruk maakte echter de houding van den eerste luitenant der artillerie, Boonzajer, aan wiens beleid het behoud van de «Club'" te danken is, en die zich met eenige agenten en militairen slechts door een overhaaste vlucht kon redden, toen de zijmuur instortte. Ook de heeron jhr. "Van der Wijck van de jagers en do luit. v. Exter der cavalerie, leidden met kalmte do beweging der soldaten van alle wapens, die in de meest verschillende uniformen arbeidden, Terwijl dit aan don zuidervleugel voorviel, breidtlo de brand zich aan de noordzijde uit, en werd ook de oude, noordelijke vleugel bedreigd daar aan de zuidzijde de brand toen zoo goed als uit was bij gebreke van iets, dat brand baar was, kon men toen een aantal water-* stralen op dit gedeelte richten, doch niet zoo spoedig, of ook een gedeelte van het oude ge bouw de bureaux der directie enz. werden verwoest. Juist toen do vlam ook de kleine theater zaal aantastte, werd de brand bed wongen.'Onder tusschen waren reeds maatregelen genomen om de eerste villa voorbij het Kurhaus te behouden. Van het nieuwe gebouw is niets over, behalve de geheele gevel aan de landzijde en een gedeelte van de zijgevels en die aan de zeezijde. Het gebouw was met meubilairvoor fl.200.000 verzekerd bij de Union Beige, die bij zeven andere maatschappijen herverzekeringen van verschillende bedragen sloot. De grootste dezer herverzekerin gen bedraagt f150.000. Mcnschenlevens zijn niet te betreuren, terwijl ook geen gekwetsten voorkwamen. Voor een belangrijk deel is dit te danken aan de directie en het personeel van 't badhuis, even als aan den commissaris van politie, den hoer Vernéo, die liet geheele gebouw doorliep, om te onder zoeken of er soms nog personen in de vertrekken waren achtergebleven, terwijl een inspecteur eenige personen redde, die de gelegenheid schoon vonden om met den inhoud van eenige flesschon kennis te maken en bijna omgekomen waren. De bevelvoerende majoor der artillerie had een ambulance-wagen doen aanrukken ea den officier van gezondheid ter beschikking gesteld, een voor zorg, die gelukkig nutteloos "oleek. Erger is het verlies aan roerende goederen. In do eeista plaats bijna alle instrumenten en do muziek van Mannstiidts kapel, een verlies dat op zichzelf een tamp genoemd kan worden gered zijn eenige bassen, bij welke redding zich o. n. de pas anngestoldo adelborst v. Ilek king Colonbran- der en een oud lieer zich verdienstelijk maakten. a*-* i,-—T-, ~^zr: Kt, - V- A - 1" De kapel zal overleggen wat te doen en blijft in elk geval tot morgen hier. Ook de firma Spoor en Voorneveld alhier verloor 4 kostbare pianino's, aan de kapel en eenige badgasten ver huurd. Ook de badgasten verloren bijna alles men zegt dat een dame haar geheele vermogen, een paar ton, in een koffer bij zich had, cn dat, on danks een hooge belooning, die zij uitloofde, alles verbrandde. Meer dan een on-dit is dit echter niet. Het personeel is er mede erg aan toe, het verloor letterlijk alles. Gered is zoo goed als alles uit de Club de Schéveninguoin de aller eerste plaatsspeeltafel, roulet en toebehooren, terwijl de wijnkolder en het linnenmagazijn in het sousterrnin behouden bleven. De geborgen goederen werden eerst onder toezicht der politie op den weg opgestapeld, en later naar de bad- kapol gebracht. Ook het telegraafkantoor is tijdig ontruimd en de toestellen geredde beambten gingen naar het hoofdkantoor in de Keizerstraat, waar natuurlijk overstelpende drukte heerschto, daar de meeste logés hun behoud aan familie in het buitenland gingen seinen. Mede werden alle winkels in do galerie van het Kurhaus voor een groot gedeelte ontruimd de laaggelegen winkels zijn gespaard. Do groothertog van Saksen-Weimar, wiens adjudant den brand van nabij gadesloeg, bleef in het «Ilótel Garni"' en had alleen last gegeven zijn reiskoffers te pakkon, tot vervoer waarvan fouragewagens uit 's konings stallen gereed ston den, door do zorgen van Zr. Ms. stalmeoster, baron Van Heemstra. Zooals wij reeds zeiden, was de verwarring groot, te meer daar het den belanghebbenden aan terreinkennis onlbiak. In den aanvang werd aan een officier der artillerie verzekerd dat de gaskra nen dieltt waten; toch vond itij er nog eenige ge opend, die hij sloot. Togen diie uren waron in den noordervleugol nog een paar groote gasvlam men zichtbaar; daar men mot do ligging der pijpen niet bekend was, kreeg eerst een detache ment soldaten bevol, graszoden op het voorplein te steken, om de vlam te bodwingondaar dit .-.niet hielp, werden eindelijk do pijpen opgegraven, cn aldus grooter ongelukken voorkomen. Toestellen om muren om tc halen, hoe go- wenseht ook, ontbrakeneerst tegen drie uur kreeg men éen haak. Evenzoo kwamen telkens lekken in de slangen voor, doordien men geen houten ellebogen had, of niet gebruikte, en do slangen dus telkens op de scherpe kanten der dakgoton lagen. De directie van het Zeebad, hoewel diep ge- trollen, is echter niet verslagen: leeds nu is men bezig met plannen om de exploitatie zoo spoedig mogelijk te hervatten. Nader vernemen wij dat bij den brand op het Kurhaus de kas en de boeken van de maatschappij «Zeebad" door den bureaulist zijn gered. Trou wens die vleugel van het gebouw werd eerst't laatst door het vuur aangetast. Van overheidswege werd aan de directie van de maatschappij op advies der brandmeesters voorgesteld het overschot van het gebouw omver te schieten, om 't gevaar voor de omgeving geheel te doen ophouden. De directie schijnt echter overwegende redenen gehad te hebben, om daartegen bezwaar te opperen. De militaire wachten werden hot eerst op het terrein geroepen om de orde te bewarenlater werden zij door 50 man van do troepen, die aan de manoeuvres bij Monster hadden deelgenomen, en door de schutterij gesteund; tot zelfs na drie uur kwamen schutters te voet of per train op de plaats des onheils. De orde om hot terrein werd voorbeeldig ge handhaafd, vooral door de goede zorgen van den heer Vernéo en vela inspecteurs. De inspecteur van het voet wezen, de heer Do Jeng, maakte zich mede zeer verdienstelijk, daar hot voor een belangrijk deel aan zijn leiding to danken is, dat de kleine theaterzaal gespaard bloef. Door do zorgen van den commissaris van politie Vernée, ontvingen zoowel politie, militairen als brandweer van tijd tot tijd to drinken en lator brood tnet worst. Te twee men werd het hulpbnree] dor poste rijen en telegrafie, dat in het achtergedeelte van i s'j-2 '^-%ï het Kurhaus was gevestigd, tijdelijk ovorgebracht naar villa Jeannette, terwijl te half drie burg. en weth. met den hoofd-commissaris van politie, den gemeente-architect en den opperbrandmeester vergadering hielden op villa Insulindc, om over verdere maatregelen te overleggen. De officier van justitie, mr. Van der Kemp, en de substituut-officier van justitie, rar. Ilulsholf, waren met den substituut-griffier, mr. Polak Daniöls, op het terrein aanwezig. Ook vernomen wij nog dat de muziek enz. voor f 33.000 was verzekerd. De verzekering van het Kurhaus was gesloten door tusschenkomst van den heer Van Prehn te 's-IIago, terwijl, in verband met het contract, de polis ten stadhuize berust. Den geheolen middag stroomden duizenden van Den Haag naar Scheveningen ook van elders komen tallooze nieuwsgierigen aan, terwijl te half drie ook een prachtig, van Amsterdam komend, stoomjacht zich in zee, voor de badplaats, ver toonde. Dadelijk na het uitbreken van den brand hield ook het baden opeerst na den middag, zag men enkelen in do zee. Te Emden (Oost-Friesland) is do varkensziekte (Rothhaut) op groote schaal onder do vaikens uitgebroken cn richt aldaar groote vorwoestingen aan. Voor do weesinrichting te Neerbosch is over het afgeloopen boekjaar, tot 31 Mei '1886, ont vangen f 112,93I.22Vi. waaronder f 20,396.42Va uit Amsterdam en f5,155.71^/2 uit Den Ilaag. Do uitgavon hebben bedragen f 133,000.43Vs, waaronder f 30,670.301/, voor den bouw van hot nieuwe weeshuis. Het nadeeig saldo over het af geloopen jaar bedraagt f7,243.57 '/j. Van 1 April tot 30 Juni jl. werd ontvangen f 19,331.40% Voor druk- en bindwerk word gedurendo dien tijd ontvangen f 10,987.50, terwijl het voordeelig saldo voor do drukkerij en binderij ovor het ge heele boekjaar beliep 112,825.63%. t —TS—"gr-gSSSfWSB De 4de lijst van de 8ste janrcollecto voor de scholen met den bijbel geeft als totaal van 100 locale cornité's f 18,949.79t/s. In de zitting der arrondissements-rechtbank te Rotterdam van Dinsdag werden do volgende peiboncn veroordeeld: C. I. d, L,, sjouwer te Schiedam, beklaagd van diefstal van 2 konijnen, tot 45 dagen celstraf. A. v. S.arbeider te Vlaardingenbeklaagd van zekeren Weerheim aldaar verwond to hebben, tot 3 dagen celstraf. II. d. H., beklaagd van openbare dronkenschap 2e herhaling en rebellie, te Vlaardingen gepleegd, tot 14-dagen celstraf. Op 15 September zal het gerechtshof te Am sterdam behandelen do zaak tegen Geel, beschul digd van poging tot moord op don politie-com- missaris Stork. i Naar gemeld wordt, zal ds. Vlug, vnn Leider dorp, zich niot alleen voor de rechtbank te ver antwoorden hebben wegens verstoring van de or de bij eene godsdienstoefening, maar ook wegens het bezigen van ongepaste uitdrukkingen over de justitie. De dlds, September. Prof. Jl. J. De Goeje, De Arabische nachtver tellingen Lodewijk Mulder, Emilia van Nassau' (slot) Mr. Joan Bold, Dante's betrokking tot HomerusS. E. Ilarthoorn, Het zeegebied van den Indischen oceaan; Mr. II. Viotta, Fanz^ Liszt; Mario Boddaert, In de woningen dor sttoeuw; dr, E. D. Pijzei, Politiok Overzicht; Letterkundige Kroniek, Leopold Oud en Nieuw. Pierre Loti (Pèchour d'Islando.) f,

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 3