A0. 1886. jfó 6567* Eerste Blacl V eertig-ste J a a reran e*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Zij, die zich met 1 Oct. 1886 op dit blad abonneeren, ont- vanger de tot dien datum nog te vek:;aep nummers GRATIS. Binnenlandsche Berichten. 1' AboNNBHKNTSI'UIJS, per kwartaal franco pet post, door het geheele Rijk Aftonderlijke nommers t 1.85, - 2.50, - 0.10. BVKEAV: 2KAKHT, E, 12*. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mot inbegrip van eene Courant-f.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 25 Sept. 1886. We aarzeleD niet. de vergaderinz von het departement Schiedam der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid,^ Woensdag jl. gehouden, een der belangrijkste, misschien de belangrijkste te noemen, welke sedert jiren is gehouden. Dikwjjls z'un belanghebbenden reeds bijeen- gekotnen om te redeneeren over den' druk der tijden, over den toestand van den hoofdtak ¥ao industrie hier ter stede; doch hoeveel goede woorden er ook gesproken zijn, uien «heen toch te gevoelen, dat hetgeen alzoo werd voorgesteld, geenszins het middel ople verde, waardoor verbetering zou worden tot Mand gebracht. Anders was het op de ver gadering van Woensdag j.l., waar de heer M; O. M. De Groot voor een talrijk opgekomen menigte zijn denkbeelden omtrent hetzelfde onderwerp ontvouwde. Ook deze voorsteller .erkende, dat de toestand van Schiedams vooroanmsten tak van nijverheid inderdaad treurig is. Te spreken van den ondergang van onze fabrieken behoefde echter volstrekt volgens dien spreker niet te pas te komen. Gedistilleerd, gist en spueliug zyo drie pro- ducteu, waaraan, wel alljjd behoefte zal hljjven bestaan. Eu waar behoefte aan "voort brenging dier producten beslaat, zal ook -Steeds een zeker aantal branderyen noodig ï'jo, en zullen zy, die zich wyden aan het voldoen dier behoefte, er ook hun broodwioniug in kunnen vinden. Dit is zelfs VOOr deu eenvoiidigaten mensch te begrijpen. .Maar wat velen niet begrypen ia, dal een lak van nijverheid in den tegemvoordigen tijd Andere eisuhen stolt dan vroeger; dat de hrandery met haar inrichting, die van lang •vervlogen dagen dagteekeut, misschien niet de fabriek is, die de; meeste voordeelen afwerpt; dat de wetenschap veel tot hel derheid heeft gebracht, waarvan men vroeger in het geheel geen kennis had; dat de producten oozer nyverheid tot hooger trap van volkomenheid konden worden gebracht, indien men by de fabricage daarvan gebruik icon maken van de vorderingen der weten- •jchap. Dit alles wordt door velen niet be grepen. Gaan de zaken goed, worden voor de ..grondstoffen lage pryzen betaald, terwijl de .marktprijs der producten, die er uit bereid .worden,- hoog is. dan gevoelt men zoo geen behoefte aan hetgeen de wetenschap predikt; ,meu is tevreden met de zaken, zoonis ze gaan, met de inrichtingen, zooals zij zijn, en deokt aan geen verandering. Maar als de kwade dagen komen, dan wordt de algemeens roep, dat het zoo niet langer kar,; dat er verandering' moet komendan tracht men soms genees middelen aan te wenden, die het kwaad slechts, verergeren, en het duurt soms lang, eer de weg gewezen is, langs welken men tot beterschap kan geraken. In den stryd om het bestaan is de overwinning aan lien, die licha-, melyk en geestelijk de sterksten zyn. Dit geldt voor alles, dit geldt ook voor eiken tak' van industrie. Zal de branderij met hare aan verwante vakken als bestaansmiddel hier ter stede weer tot bloei komen, dan dient men zich te sterken in dien stryd; dan dient de brander kennis ie hebben van zijn vak en dan dient hy zijn uiterste 'krachten ten dienste van zyn vak aan te wenden. Van dit beginsel is de heer De Groot uitge- gaaD, toen hg zyn voorstel in de vergadering van Woensdag jl, ontvouwde, Eu zyn plan bouwende op dit beginsel, is hy er toe geko men den weg aan te wijzen, die gevolgd zal moeten worden, om verbetering in onzen toe stand te brengen, Hy wees er ophoezeer in het buitenland van dé vorderingen der wetenschap wordt gebruik gemaakt; hij wees ook op de wetenschappelijke inrichtingen, die de heer Van Markeu te Delft teo bate zijner onderneming heeft in 't leven geroepen. Hier is nog niets gedaan maar nu de nood dringt, zullen we hier zooveel te harder moeten weiken, om goed te maken, wat verzuimd is. Hier moeten aangesteld worden wetenschappe lijke mannen: een chemicus en een technoloog, mannen van het vak, die hier aaostouds ge legenheid in overvloed zullen kuunen vindeD, om ook op de hoogte van de practyk der zaak te komen. Kunnen ze ons wijzen op gebreken in onze fabricage, gevolg van dè nog zeer primi tieve inrichting onzer fabrieken, dan dient al aanstonds de hand aan den ploeg te worden geslagen, om daarin verbetering te brengen. Ia de tweede plaats wil het voorstel de inrichting van een laboratorium, waar ieder deelnemer onderzoekingen kan laten doen aangaande zyn grondstoffen en producten. Verder zou er een proefbrandery en proaf- moutery (model-inrichtingen) moeten aange kocht worden. En eindelijk zou er een school tot theoretische en practische opleiding vafi brandeis en meesterknechts moeten worden opgericht. Ziedaar nu een voorstel, waarvan elk deel als door een schakel met het andere verbon den is; een voorstel, dat op geleidelijke wjjze een totale revolutie in onzen tak van nyver heid wil brengen; een voorstel, waartegen het gezond verstand niets kan iubrengen, omdat elk onderdeel wérkelijk een rationeele verbetering in de bestaande toestanden beoogt. We hebben uit de beraadslaging over dit voorstel niet bemerkt, dat er oppositie tegen is gevoerd. De heer J. J. G. Nolet, man van het vak, wees wel op de moeielykheden, aan de uitvoering verbonden, maar achtte deze geen reden, om er niet zijn beste krachten aan te wyden. Het plan heeft sympathie gevonden, en een commissie van voorbereiding is staande de vergadering benoemd. In deze commissie is aan de mannen van de wetenschap en van da practjjk beiden een plaats aangewezen. We achten deze samenstelling hoogst ge lukkig, ook omdat de namen harer leden zooveel waarborgen zijn, dat er gehandeld zal worden, eo hopen dat haar arbeid in de ge volgen zal blyken ten zegen van onze gemeente geweest te zyn. STATEN-GENERAAL. Het regeeringsantwoord omtrent de algemeeno beschouwingen over do grondwetsherziening is verschenen. Ook do regeering laat'de hoop niet varen, dat welineenende mannen von verschillende ziens- •-Wijzo ten slotte, uit vaderlandsliefde, de handen ineen- zulten slaan. Nu billijke verwachtingen zijn opgewekt, is het inderdaad onmogelijk, het werk in den steek te laten. Door een inkomstenbelasting zou zeker een nantul nieuwe kiezers kunnen worden voortge bracht, doch alleen als ook de kleine inkomens werden getroffen. Is dat echter de bedoeling der, meeste vó'orstanders 1 De rogeering acht het wenschelijk over elk ontwerp na de beraadslaging te beslissen, ten ware bet onmiddellijk samenhangc met een ander ontwerp. Ten aanzien van art. 194 blijkt doregeoring van oordeel, dat het blijkbaar gebreken von re dactie heelt; maar een verandering ispractisch niet' noodzakelijk voor de behartiging der belan gen van het openbaar onderwijsnoch tot ver zekering van do vrijheid van onderwijs, zoools de grondwet van 1848 die bedoelde. Maar de her ziening is wel wenschelijk, zoo zij hel uitgangs punt vormt voor een v'•-zoening tusschen vader landlievende burgers, i'; in andere zaken van staatsbeleid gaarnezoude... .mengaan, maaralleen door het onderwijsvraagstuk zijn gescheiden. Zal die verzoening tot stand komen, dan moet aan het bijzonder onderwijs cenige meerdere waarborg worden toegekend. Zoo werd het ook wederzijds begrepen, en de veranderingen, door de regeering voorgesteld,zouden »de bekende grieven", immers grooieudeels hebben weggenomen. Maar de te genstanders der schoolwet, versterkt met 13 voor standers van het onveranderd behoud, beslisten ongunstig.'-Besloot-de regeering nu, een nieuw verzoenend voorstel te doen. dan zou dit öf ge lijkluidend moeien zijn met óf weinig verschillen van dat verworpeneen op dien grondslag wil zij thans harerzijds het debat niet heropenen, bedacht op het gevaar om meer strijd dan ver zoening uit te lokken. Ol de Kamer harerzijds een stap heeft te doenkun do regeering niet beslissen. Do minder urgente voorsteilen thans te laten rusten, ware een verminking zonder reden. Be kwame spoed is zeker, wenschelijk. Maar de Kanier gelieve op te merken, dat thans weder ecnig oponthoud ontstond uit haar verlangen naar een voorloopig kiesreglement. Dit wordt thans behoorlijk, voorbereid, zoo spoedig mogelijk, maar men zal er toch nog eenigen tijd'op moe ten .wachten.- Offlcieele Slededoellngen. Z. M. heeft benoemd tot advocaat-generaal by het gerechtshof te 'a-Gravenhagemr. A«' Telders, thans officier van justitie bjj de arr.« rechtbank te Amsterdam. SCHIEDAM, 25 September 188Ö. Aan de universiteit te Leiden is bevorderd tot caadidaat in de rechtswetenschapdl beer A. Tak, te Schiedam. De minister van waterstaat, handel en njj- verheid heeft aan 'skooitigs co-oinissarissett medegedeeld, dat het in zjjne bedoeling ligt,' het door zyn departement uit te geven »vbor- loopig overzicht omtrent de uitkomsten van deo oogst van 1886" nog dit jaar het lichfi te doen zien, en dat da directeur der ryk8- landbouwschool er mitsdien prijs op zou stellen, de van de gemeentebesturen gevraagde opga* ven zoo spoedig mogel'yk te omvangen. Dé gemeeutebesturon worden mitsdien uitgenoO- digd die opgaven Dog vóór 15 October te <loea< De minister van marine beeft by dagorder zyoe tevredenheid betuigd aan de werklieden en mindere geëmployeerden vau de rykswerf 18 Willemsoord over de flmko wy ze,-waarop zy hebben medegewerkt tot lichting van dn' Schorpioen. Aan ieder van hen, die aan de werkzaamheden deelnamen, is eene belooning io geld toegezegd. De Fransche gezant, de heer Le Grand, is gisteravond te 's-Gravenhage teruggekeerd. De Nedet'landsche gezant in Spanje eo Portugal, baron Gericke van Üerwyneo, ia téf 's-Graveohage in het *Hóte! deslndes" aange komen. Volgens Set Vaderland is het de bedoeling, aan de commissie voor de laodbuuw-eoquêis et-ti blijvend karakter te geven, zoodat zy ais een sourt van Draad «an laudbouw" zal lua- geereo. De algemeene vergadering der ïVereeoiging tot afschalfing van deD Sterken Drauk" sul 27 en 28 Oct. te 's-Hage worden gehouden. Uekwame sprekers hebben hun medewer king toegezegd. De besenryviugsbrief beiat zeer bolangryke punten vau behaudeliog. Tusschen 24 en 26 Sept. wordt aan dd Ërigelfclie eu Fransche kust storm verwacht. Men deelt ons mede: Men vraagt elkander' af. waar al dat kalme weer op moet uitloopen, en de weerkundige waarnemer antwoordt opv, storm, vroeg óf laat, want in maauden taéèffjf bet niet gestormd, laat staan van balaóg gewaaid. Van tijd tot tijd enkele uren harden wind kuunen niet voor storm doorgaan, Öd; wind. die nu in het noordoosten zit eu reeds koele nachten bezoi gt, -y er nog wel eea

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1