u6587. Derde Blad m A°. 1886. Maandag 25 October. Veertigste Jaargang. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, 'f'C- iBONNEUENTSPBHSpar kwartaal 'Franco per post, door het geheele Rijk Aftonderlijke nummers t 1.85. - 2.50. - 0.10. BVIlEdLVi MA It KT, E, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0,10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Een deputatie uit 40.000 werklieden heeft zich bij het Londensche gemeenteraadslid Phillips aangemeld. Zy verklaarden, dat de 40.000, die zy vertegenwoordigden, niet zou den deelnemen aan den optocht op den Lord- Mayors-dag. om niet mede te werken tot ongeregeldheden. Maar zy smeekten den heer Phillips, de aandacht van het Londensch ge meentebestuur te vestigen op den allertreu- rigsten toestand der arbeiders. Ongeveer de helft der werklieden in de Engelsche hoofdstad is zonder werk, en velen van degenen, die werk hebben, verdienen zéo weinig, dat zy toch gebrek lijden. De heer Phillips erkende dat de toestand treurig was, en gaf hoop op werkverschaffing op groote schaal door het gemeentebestuur. Hy hoopte voorts dat de socialistenbond het plan van den optocht'zou opgeven, Terwyl de Londensche socialisten of anar chisten (het is niet gemakkelijk die heeren uit elkander te hóuden) met toenemende stemverhefficg noodkreten slaken over werke loosheid en armoede, ja zelfs aan hun gejammer nog eens wat nadruk willen gaan byzetten door op den aanstaanden Lord-Mayors-dag mee te gaan demoastreeren heeft lord Derby, in zijnen gewonen kalmen trant, te Liverpool het betoog geleverd, dat het Eogel- sche volk van dag tot dag meer geld verdient, meer weelde zich veroorlooft in zijne levens wijze, on by dit al meer stuivers overspaart.- Hij voerde ten bewijze daarvan de volgende cyfers aan: Het verbruik van thee beliep 158,000,000 pd. in 1880; in 1885 was het tot 182,000,000 gestegen. Dat van suiker steeg van 19,500,000 centenaars in 4880 tot 24,000,000 centenaars in 1885. In 1880 werd er in de spaarbanken van Engeland 78,000,000 p, st. belegd; in 1885 reeds 94,000,000 p. st. Dusmeer vertering, en toch ook meer bespariag. Maar ook meer verdienste, gelyk blykt uit de schatting ten behoeve van de inkomsten belasting, dié van 577,000,000 p. st. in 1880 gestegen was tot 631,000,000 p. st. in 1885, Bovendien wijst het totaal der losgekomen nalatenschappen in elk dier vyf jaren eene gestadige vermeerdering aanvan 164,000,000 p. st. in 1880 tot 183,000.000 p. st. in 1885. Hoe komt het dan evenwel, dat er, en met reden, zoo over kwijning en slechte tyden wordt geklaagd Niets laat 2ich gemak kelijker verklaren, meent lord Derby. Vooreerst heeft de gedruktheid in den landbouw schuld, veroorzaakt door slechte oogsten en lage prijzen. Lord Derby raamt het door landheereo ea pachters dientengevolge geleden verlies over de jongstverloopen tien jaren op niet minder dan ^200,000,000; en zulk een kolossaal verlies moet satuurlyk door alle klassen mee gevoeld worden. In de tweede plaats heeft Engeland, dat vroeger op menig gebied van nijverheid een monopolie bezat, in andere volken geduchte mededingers gekregen. En eindeljjk laat ons het vooral niet voor bijzien eiken morgen, dat de zon over ons opgaat, bestraalt zy op ons eiland, duizend aangezichten méér, dan op den ochtend te voren. Overigens meent ook lord Derby overal de voorteekenen te bespeuren van hetgeen de Amerikanen een sboom" noemen: dat is een spoedig weder opfleureu van handel en nijverheid, misschien reeds binnen den tyd van éen enkel jaar. Telegrammen uit Weenen meidon dat er opnieuw een aaoslagis gepleegd tege.ó.hetleven van den czaar. Zyo adjudant, zegt men, werd gedood. Da Berlynsche correspondent van de Times bevestigt dat eene bijeenkomst van Engelsche en Duitsche gemachtigden te Londen zal plaats hebben, om de regeliDg der quaestie betref fende de grensscheiding in oostelijk Afrika, welke door de internationale grenscommissie begonnen was, te voltooien. Uit Sofia wordt aan 'de Times geseind, dat Kaulbars een ultimatum brengt, waarin hy uitstel van de bijeenkomst der Sobranje eischt. By weigering hiervan zal hij de betrekkingen met de regeering afbreken. De correspondent van de Standard te Kon- stantinopel meldt dat de sultan aan den gouverneur van Malta, deu heer Simmons, verklaard heeft dat hjj met verontwaardiging tegen het kwaadwillig 'verspreid gerucht op komt, volgens hetwelk hy opzettelijk de ontvangst van den hertog van Edinburgh vertraagd heeft.. Hij, de sultan, heeft den Turkscben gezant te Londen instructie gezon den, om de koningin omtrént het onware van het gerucht in te lichten. Volgens een telegram uit Peteraburg aan de Times zet Rusland, ondanks zyne vredelie vende verzekeringen, de oorlogstoerustingen op groote schaal voort. Twintig! koopvaardij schepen in de Zwarte Zee hebben bevel gekre gen zich gereed te houden voor het overbrengen van troepen naar Varna. Twee divisiëa zya reeds in Zuid-Rusland daarvoor byeengetrok-- kenen alle manschappen der reserve ta Warschau, Odessa en Kieff hebben aanzegging gekregen zich gereed te houden. De overheid heeft ook alle verloven van de officieren en manschappen van de Oostzeevloot ingetrok ken, De admiraliteit rust haastiglyk het gepantserde vaartuig MaMamoff' uit, alsmede torpedo's en den kruiser Ilgin. Laatstgenoemd schip is reeds bemand, maar voor het overige nog niet gereed. De Times meldt uit Maritzburg dat.de bestuursraad van Nata! besloten heeft aan de Engelsche regeering te berichten, dat Natal bereid is Zoeloeland te annexeeren. De raad vreest, dat Havelock, die op het oogeu- blik met de hoofden der Boeren te Maritz burg onderhandelt, hun zijne rechten op het land.geheel overdragen zal.* FRANKRIJK. Woensdagavond is te Parys eene door het revolutiouaire centraal-eomité met mede werking van ie Cri du Peuplc en V Intran- sigeant georganiseerde vergadering gehouden, om op te komen tegen de veroordeeling der werklieden te Vierzon. De werklieden-afgevaar digde Camélinat nam het voorzitterschap waar. Er waren ruim 4000 personen in de zaal aanwezig. Verscheidene personen der revolutionaire party voerden het woord: Ca mélinat, Vaillant, Ernest Roche, Jules Guesde, "Susini, oók Féiix Pyat, die, op lïóoge jaren gekomen, slechts weinig meer in vergaderingen versehynt. De vergadering heeft ten slotte een motie goedgekeurd, waarby lo. geprotesteerd wordt tegen da veroordeeling der bovenbedoelde werklieden, 2o. de werklieden-afgevaardigden uitgenoodigd worden by de Kamer een wets ontwerp in te dienen tot het uitvaardigen eeoer volledige amnestie aau de staatkundige veroordeelden en de werkstakers, en 3o. de genoemde afgevaardigden last ontvangen van de regeering, de staking van alle vervolging der werkstakers te e i s c h e n. O O S T E N R IJ K. In de Kamer van afgevaardigden heeft dé minister van financiën de begrooting voor 4887 ingediend, vergezeld van een uitvoerig overzicht van den fiuancieelen toestand. De uitgaven zyu op 521, de ontvangsten op 505 miliioen fi. geraamd. Het tekort bedraagt derhalve 46 miliioen fl., namelijk 4 miliioen op fen gewonen dienst, welke de minister hoopt te kunnen dekken door een hoogere opbrengst der belastingen en door de saldo's in 's ryks kassen, en 12 miliioen op den buitengewonen dienst, tot dekking van welk tekort de minister zich voorbehoudt voor stellen té doen by dé behandeling van het budget. Het aandeel van Oostenrijk in de gemeenschappelijke uitgaven der monarchie is 1,900,000 fl. hooger dan in 1886. S P A N J E, De regeering heeft nu een departement vau openbare veiligheid ingesteld. Het omvat ook de hoofdstad, en staat onder het opper toezicht van den minister van binnenlandsche zaken. Met het bestuur vau het nieuwe departement is generaal Daban belast, die te Segnnta Alphoosus XII tot koning uitriep. Spanje wordt nu in vier groote politie districten verdeeldelk met een brigade generaal aan het hoofd. De politiemacht komt nu onder bevel van officieren van het leger, die hiervoor orders ontvangen van het departement van biunen- landsche zaken, ITALIË De regeering heeft verscheidene scholen, door geestelijken bestuurddoen sluiten krachtens een wet, welke haar machtigt, het houden vau byzondere scholen voor niet langer dan éen jaar toe te staan. Het Kabinet zal, by het heropenen der Kamer, geïnterpelleerd worden over zyn staatkunde tegenover de geestelijkheid. RUSLAND. Tengevolge der ontdekking van een aantal oproerige geschriften in de kazernes te War schau, mogen de soldaten aldaar geeu gedrukte stukken, van welken aard ook, meer ontvangen. T U R K IJ E. •-*. 1 Kaulbarj}..is gisternacht ten 2 ure te Sofia teruggekeerd, SCHIEDAM, 28 October I88Ö. De koDiokljjke commissie voor eene zee haven te Scheveningen moet reeds zoover gevorderd zijn, dat aan de ingenieurs in com missie is opgedragen het ontwerpen van een nieuw plan. Zoodra dit gereed is, zal de fioancieeie afdeeling daarover adviseeren. Gistermorgen vertrokken van Utrecht per Rynspoor, met den trein van 8 u. 46 m. dr. G. A. Pekelharing, hoogleeraar, en dr. C. Winkler, lector aan de universiteit aldaar. Zij begaven zich naar Paryswaar lij zouden overnachten, ora den volgenden dag de reis voort te zetten naar Marseilleen zich van daar 25 ot 26 dezer per stoomschip Prins Alexander naar lodië te begeven, waar zij, zooals men weet, op uitooodiging der regee ring een onderzoek zullen instellen omtrent de beri-beri-ziekte. Vete familieleden, vriendeD, amhtgenootea en studenten deden de reizigers aan het station uitgeleide. Wegens verschillende omstandigheden is de uitvoering van het plan der studenten, om do beide reizigers op feestelijke wyze uitgeleide te doen, achterwege moeten blyveo. Ook het Haarlemsch departement van »Nyverheid" heeft zich na eene inleiding vau den heer Gysberti Hodenpijl verklaard omtrent de quaestie van de pakketvaart in Nederlandsch-Indië. In de Donderdagavond gehouden vergadering eone voortzelling van een vorige bijeenkomst, welke om tiet vergevorderde uur moest afgebroken worden is de volgende motie aangenomen: sliet departement,"' het gewicht erkennende van da bedenkingen van staatkundigen en militairen aard ten aanzien vau de tegen woor-

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 9