Gemengde Berichten. De.Qidi van Febrnari bevat eerie beschoii- WDg van prof. d'Aulois de Bourouill over sde sociaal-democratische beweging in Nederland, en hetrécht van vergadering." DaariD geeft h ij op de vraag: heeft werkelijk de sociaal-demo cratische beweging in Nederland zooveel ge wicht, dat eene bijzondere wet op het recht van vergaderen er door wordt gerechtvaardigd? ten antwoord, dat die beweging daartoe niet omvangrjjk en niet ernstig genoeg is. Hier en daar volksvergaderingen, plakkaten en enkele ongeregeldhedenmaar het Juli-oproer zelfs schijnt niet veel meer dan eene vecht partij met de politiede aanleggers en de pan voerders hielden zich schuil en de gevaogen- genomeneu ontkenden zooveel mogelijk. Wat Domeia Nieuwenbuis schrijft, is meestal na schrijver y van Daa Kapital van Karl Marx. De artikelen van Recht voor Allen en de redevoeringen der leiders zjjn oppervlakkig. Al die geleende wysheid en die holle theorieën geven noch heldere begrippeo, noch warmte, noch vastberadenheid, noch zekerheid omtrent jdeo te kiezen weg. Al de hatelijkheden aan het adres van het kapitaal, waarvan het boek van Marx overvloeit en die overgenomen worden, kunnen geene maatschappelijke om keering veroorzaken. Voor eene herhaling der vroegere omweoteliog bestaat geene reden. D® burgerlijke vrijheid, die men thans heeft, de vrijheid van drukpers, van vereenig'iDgen vergadering, de oprechte begeerte der wetgevers Om niet eenzijdig de bela.pgec van enkele Standen voor teslaao, de parlementaire regee- tingsvorm maken eene herhaling der gebeurte- pisssen van 1789 onooodig. Spoorwegen, telegrafen, de moderoe middelen van verdedi ging op groote schaal komen alleen ten bate Ban hem, die ze weet te gebruiken: aan de partij van intellect, van discipline, van ge oefendheid en van volharding. Om al deze redenen meent de schryver te mogen vragen, of er voldoende grond is voor eene ernstige be perking onzer burgerlijke vrijheid, en of, als de regeering daarop plan heeft, nietaan zenuw achtige opwellingen wordt gehoor gegeven. De schryver is dan ook van meening, dat de 980cialistenwet" in veel te onbepaalde termen door de regeering is gesteld en de maatschap pelijke vrjjheid van allen terwyl zy toch glleen tegen de sociuli9ten is gericht te teer aan het goeddunken der ambtenaren zou overleveren. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Ned.-Oost-Indië (Padang rechtstreeks) bestaat door middel van het atoomschip If'oord-Brabant, waarvan de laatste böalichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 12eo Februari a. 8., des namid- jjpgs tea IV» ure. Maandag vergaderde het centraal comité jfler anti-revolutionaire kiesvereenigingen, in yake de houding, door de anti-revolutfonaire partij bij de aanstaande discussie over de grondwetsherziening aan te nemen. Aldus meldt de Standaard. Wat er ver handeld of besloten is, houdt het blad geheim. J. Van Nus, le secretaris der vereeniging van werkeloozeo, weerspreekt iu het D. v. Ifed. de juistheid van het bericht van het Handels- tlad, volgens 't welk door de arbeidsbeurs aan het bestuur der vereeniging weik voor werkeloozeo zou zijn aangeboden, doch zonder Succes. De eerste maal werden aangevraagd drie jongmaatjes en een zilversmid. Daar werkeloozen beneden de 48 jaren uiet worden jugeschieveD, kon aao de aanvrage om jong maatjes niet worden voldaanterwijl het bestuur der vereeniging niet weet, of deze wel 060 zilversmid onder haar leden telt. Later werden gevraagd eenige strij jo gens, 2 ijzer- draaiers en een ijzerschaver. De eersten vielen weder buiten de termen, doch wat de Iaatsten betreft, zou zoo spoedig mogelijk van het ftaabod werk worden gemaakt. Volgens opgaaf van hët bestuur der ver- eeniging van werkioozen te Amsterdam, bedraagt het aantal tot nu toe uitgedeelde broodeo ruim 42,000. Bet aantal werkioozen,. die van den aanvang af werden ingeschreven, is 2878. Uit Maastricht wordt aan da If. R. Ct, medegedeeld dat de heer Louis Regout, direc teur der aardewerkfabriek van de firma P. Regout Co., tot de enquête-commissie het verzoek heeft gericht om andermaal door haar te worden verhoord. Het is gebleken, dat er door het publiek niet altijd aan gedacht wordt, dat sedert de Franscho pakketbooten Napels niet meer aandoen, de met die booten te verzenden brievenmalen voor Ned. Indië te Marseille worden aan boord genomeD, en dat in vei band daarmede, die brievenmalen thans Vrijdags met den trein van 5,33 's avonds uit Am sterdam in plaats van Zaterdags óm de 44 dagen verzonden worden. De aandacht van het publiek wórdt daarom andermaal op de vervroegde verzending der hierbedoelde brie venmalen gevestigd. De eerstvolgende verzen ding vindt plaats op Vrijdag 11 Februari e. k. In een paar nommers van de Red. Sport is een pikante gedacb ten wisseling gevoerd over het verleenen van eene champion-medaille aan den kunstschaatsen! yder Carl Werner door de nSportclub," zonder dat er sprake geweest is van een strijd om die medaille. De medaille is nu eenmaal verleenden blijft natuurlijk verleend, maar meer beteekeois dan eene daad van Uoflykheid tegenover den kunstvaardigen Noor kan ztf na de protesten wel niet hebben. Uit een antwuord van den heer De Salis blijkt echter, dat het champion- naat den volgenden winter door de beroemdste kuostschaatsenrijders zal betwist worden. De ontwapening der forten Boven- en Beoeden-Leot eu Krayeohoff is thaos afge- luopeu. Hiermede is Nyraegen geheel als versterkte plaats opgeheven. vë-;! Al de personen in Nederland, .die, door fraaie advertenties in de dagbladen uitgelokt, postwissel of geld zouden naar de zich noemende vCoukling Watch Company" te Birming hamtegen welke onlangs gewaarschuwd, werd, hebben thans hun geld tei ugootvan- gen. Zy mógen er Onzen vice-consul te Bir mingham, dea heer J. Konnreuther, dankbaar voor zyu. Het was voornamelijk aao zijn tusscheukomst en zyoe persoonlijke bekend heid met den postduecieur van Birmingham ie danken, dat dit gunstige resultaat ver kregen werd. Men zy voortaan op zijne hoede en winoe eerst luhchtingen in, voor inen op schoon klinkende beloften geld zendt. Onlangs bevatte het If. v. d. D. eene adver tentie, buiten kennisneming der redactie ge plaatst, waarby een pijjsraadsel werd opge geven, dat ieder bijna vuetstoots bon oplossen. Er was een prjjs uitgeloofd van f40 en eene premie van f5, bij loting toe te wijzen; maar men moest 25 cents inleg betalen. Thao's deelt het N. v. d. D. mede, dat de politie zich met deze 2aak heelt bemoeid en de kopie heeft opgevraagd. Er warén 310 ant woorden ingekomen, d, i, alzoo ongeveer f 80, en prijs en premie bedragen samen f45. De viaag is echter, of deze speculatie op de stomheid van het publiek strafbaar is? Wy hopen het, opdat navolging voorkomen worde. De prijsvraag ^werkeloosheid" was heel gemakkelijk. Had men nog die van Jacob Van Lennep opgegeven: 3 zit met 2 yp'1 en steekt 1, 2, 3 in den zak 1 Wie deze raden wil behoeft ons geen - kwaitje en ook geen antwoord te zenden: wy geren er locli piys noch premie voor. En als do politie do kopie vraagt, kan zij die dadelijk krijgen en de oplossing er by, (Arnh. Ct.) Een hoogst, eigenaardig feestje werd Za terdagavond in liet lokaal »D'Geelviuck" te ^.Amsterdam gevierd, waar.de doofstommen- vereeniging ïGuyot'* voor dé derde maal den dag harer geboorte herdacht. Na eene openingsrede in gebarenspraak van den doofstommen voorzitter,: den heer M. Van IJzer, werd een gebarenspel vertoond, sAnna de vrouw van den Matroos," dat blijkbaar grooten by val vond. Alle medewerkenden (waaronder éen, die keel en oor tot hare beschikking heeft) kweten zich bijzonder wel. De vervaardiger van het opgevoerde tooneelspel is de heer J. Salomons, een leerling van den heer D. Hirsch, directeur der inrichting te Rotterdam. Ook van dr. Aling, te Groningen, waren verscheidene leerlingen tegenwoordig. Het doel van de vereeniging nGuyot" is, naast het bevorderen van gezellig verkeer 1 onder doofstommen, in hoofdzaak het vormen van een fondsteneinde aan de te wachten feestvieringen bij het 100-jarig bestaan der Groningicha en Rotterdamsche inrichtingen een werkzaam aandeel te kunnen nemen. OpmerkÏDg verdient, dat uit een huwelyk van twee doofstommen geheel normale kin deren zjjn gesproten, ïdie spreken en hooren, net zoo goed als u", zooals de gelukkige vader het neerschreef. De avond werd besloten met een bal, dat door wedstrjjden van allerlei aard voor dames en voor heereo werd opgeluisterd. Door den heer A. A. Vorsterman vau Oye is een Ijjst bewerkt, waarop de 64 kwartieren van H. K. H. prinses Wilhelmina der Neder landen duideljjk worden aangegeven. De uit gave van dezen keurig gedrukien geslachts- staat geschiedde door-het genealogisch-heral disch archief te 's-Hage. Als eene merkwaardigheid deelt men ons mede, dat een echtpaar te Rotterdam heden zyne 67 jarige eehtvereeoiging zal vieren/De man, de heer J. B. Bosman,; mr. loodgieter, is 88 jaar, eo de vrouw, mej. J. T. Arnolds, 90 jaar. Beiden genieten nog eeue goede gezondheid, Uit dit zeldzaam langdurige huwelyk zyn in leven 5 kiudereo, 24 klein- en 29 achter kleinkinderen. (F. R.iCt.) Rigen Baard geeft eenige schetsjes uit nhet Volkspark" te Amsterdam, geteekend door J. Liuse, met een beschrijving van de lokalen en 't daar bijeenkomende publiek, door J. H. Geerke. Ook zyu de portretten vaö Domeia Nieuweuhuis, Crol), Fortuyn en Vau der Stad by deze schets gevoegd. Verder komt in deze aflevering voor het vervolg van Bchiminel's nVooravood der revo lutie" en eeue studie over sMelk" door B. J, Vau Eldik Thieme. - Woensdag vierde J. Abenes, oud-strijder bij "Waterloo, thans verpleegde in het R.-k, armenhuis te Ter Aar, zyn 95sten verjaardag. Het oudje is nog byzonder kras en geniet een uitmuntende gezondheid. Tal van ingezetenen kwameu hem dezen dag hun belangstelling betuigen en in het byzonder het bestuur vau 't armenhuis, dat hem tevens in staat stelde dien dag met zyn medeverpleegden recht genoeglijk door te brengen. Dat ook de overi gen nogal op jaren zijn, blijkt uit het volgende: Zy zyn daar met hun zestien Genoeglijk-by elkaar Eu tellen 'lis geen gekheid Saam twaalf honderd jaar. Zaterdagnacht keerde zekere A. V. D. te Breda met zijne vrouw van eene bruiloft huiswaarts, toén hij bemerkte dat in zijo huis brand uilgdbi-oken was, welken hij met behulp der politie spoedig wist te blusscheo, ofschoon de brand zich reeds vrjj érnstig liet aanzien. Bij nitiier onderzoek bleek het dat hier kwaad willigheid in free spel was, terwijl een bedrag van ruim (200 uiit eeue kast ontvreemd was. Te Eaandyk is een knecht van den molest nDe Windhond" zoo ernstig door een molen--* wiek getrolTen, dat men voor het behoud vat't$ zyn leven vreesl. Rotterdam. Ook gisteren werd hier, ia den tuin van een onzer sladgenooten, eene: kapel (een zoogenaamde schoenlapper) ge van-'; gen. Het diertje was sprinlovend, als kendé; het geea onderscheid tusschen zomerwarmte en frisch vriezend weer. Den Haag. Den 49eo Februari zal ten hove, ter gelegenheid van Zr. Ms. verjaardag, des middags de gebruikelijke ontvangst van de dames en heeren der hofhouding en des avonds de gala-maaltyd, opgeluisterd door muziek van de koninklijke militaire kapel, plaats hebben. Z. M. zal wellicht op den dag eenige audiënties veileenen aan particulieren en commission. De volksspelen ter viering van 's kooings geboortefeest, door de feestcommissie te geveD, zullen plaats hebbeD in de Maliebaan en be staan uit ma9tklimmen, zak- en boegspriet- loopeo en dergelijke. Eenige pymuastiek-vereenigiDgen hier ter stede hebben zich welwillend met do regeling van die volksvermaken belast. g—-- ■■-■:-= -i--rrrSS* De Mexicaansche gezant te Parijs gaf dezer dagen kennis aan den prefect der Seine, dat oen inboorling van Zacatecas (een provincie van Mexico) bij uiterste wilsbeschikking 1060 pond sterling heeft vermaakt aan een Parijsch hospi taal, waarin hij in 1841 werd verpleegd Dat is nog eens een dankbaar patiënt. Een rijke zonderling, die onlangs te Maglier overleed, heeft zijn vermogen van 800.000 lire vermaakt aan koning Humbert van Italië. Men verwacht dat do koning, als hij de erfenis aan vaardt, het geld zal schonken aan de liefdadige instellingen, waaraan do vrouw van don erflator,- die vóór éenige jaren is overleden, een groot deel van haar vermogen heeft besteed. Een treurig ongeluk is dezer dagon te Piacenz» voorgevallen. Daar zijn vier en twintig knapen, die zich op een bevroren vijver roet slcorijden en glijden vermaakten, door het brooze ijs gezakt en verdronken. Drio hunner behoorden tot éen gezin. Een zeer ernstig spoorweg ongeluk wordt uit de Veroenigde Staten bericht. Hot bad plaats bij "Whito-river-Junctiott", in Vermont, het voreem- gingspunt van do 1)oston and Lowell-, Central Vermont- en Montpcllier and White /lieer-spoor wegen. Vijftig menschon moeten daarbij om hot leven zijn gekomen. De laatste telegrammen over den ondergang van hot emigratenschip Kapunda laten geen twijfel meer over aan liet feit, dut 208 passagiers en zeelieden den dood in do golven hobben govon- den en slechts 16 personen gered worden. Waar schijnlijk werden dezo geredde personen onmid dellijk na de aanvaring van de Ada Mclmoro opgevischt en 14 hunner zijn dadelijk opgenomen door de Franscho bark Uhjsse, wolkc te Bahia landde. Do twoe overige bloven op do Ada Mel- more, tot zij zonk, en bereikten met de equipage van dat schip in de booten Macoio. De feeders der Ada Melmorc hebben van kapitein Milliken, den gezagvoerder van het schip, het volgende korte telegram ontvangen nMilliken, passagiors, Orator'\ wat beduidt, dot hij op hot stoomschip' Orator de terugreis, heeft aanvaard. Men hoopt nu dat ook do equipage der Ada Meimore zicir op den Orator bovindt. (D). Volgens bericht uit. Apia (Gilbort-eilanden), van '13 Doe. heeft een transport arbeiders, welke van Apia naar Malaita, een der Salomon-eilnn- den, na afloop van hun werk-contract terugkeer den, de geheele beraahning van bet vaartuig vermoord en opgegeten en het schip geplunderd. De gezagvoerder en de stuurman waren te Apia woonachtig on laten vrouwen on kinderen achter.'

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2