Binnenlandsctie Berichten.^ het gebouw spoedden, werden licht gekwetst. Ook is een der aanleggèrs gewond, want men zag op den grond een streep bloed. Da Soleil geeft eene dépêche, waarin ge zegd- wordt dat acht personen te Lyon ge- Vangen zyn genomen, van welke eenigen ge kwetst zyu door splinters van de bommen. De dépêche zegt tevens dat er ook te Saiiit- Etienne op hetzelfde tijdstip ouder de vensters van den inspecteur van politie en van het paleis Van justitie een üorn moest springen. Aan le Temps wordt uit Varna gemeld, dat de hoofdtrekkeu der voorstellen van sir Drummocid WnlfT zijnzelfbestuur van Egypte onder de suzereiniteit van den sultao; op- heffing der capitulaties; neutraal-verklaring van Egypte in den geest van Belgievrij verkeer langs het kanaal van Suez, zoowel in vredès- als in oorlogstijd; de Engelsche bezetting neemt een einde na de aanneming der voorstellen door de mogendheden. De sultan moet, naar het heet, deze voorstellen ?eer koel hebben opgenomeu. ENG E L A N D, Hoewel de voorgenomen fakkeltochtachter- Wege bleef, had er,toch Woensdagavond op het Cler ken well Green een socialistische oploop plaats, na welken het oostwaarts trek kende gepeupel onderweg ruiten insloeg en verscheidene winkels plunderde. De politie, die ten slotte aan dit bedrijf een einde maakte, aam verscheidene personen gevangen. De senaat der Unie heeft het reeds door het Congres aangenomen wetsontwerp goedge keurd, hetwelk de landing verbiedt van alle Vreemdelingen, die komen tot werkverrichting krachtens overeenkomsten. Het wetsontwerp bepaalt (lat alle landende passagiers moeten Ondervraagd worden, terwyi vreemde arbeiders ju'Ieo worden geweerd en teruggezonden op kosten der stoombootmaatschappij, die hen Overbracht. Bij weigering van betaling zal het betroffen vaartuig in de havens der Unie geen - handel meer mogen drijven. Het wetsontwerp treedt in werking binnen dertig dagen na de aanneming er van, De'Times verneemt uit Philadelphia, dat alle plannen tot tariefwijziging voor deze sessie ■weder opgegeven zyn, vermits er geene meer derheid voor eenigerlei combinatie te ver- krjjgen is. De Standard verneemt uit Kopenhagen, dat de Deeusche regeeiing zestig millioen kronen vraagt tot versteiking van de hoofdstad, boven en beha|ve de gewone uitgaven voor leger en vloot. Naar de "Daily News uit Petersburg ver neemt, helpen vele zoogenaamd vrije kozakken jn de' gelederen der- Abessiniërs dé Italianen bevechten, gel'yk anderen vroeger tegen de Engelschen in Soedan stredeo. DeStandard verneemt uit Ka'iro, dat de Abessiniërs hunne aanvallende beweging tegeu Masaowah hernieuwd hebben. Zy noopten de Italianen hunne buitenwerken, te ontruimen, welke de Abesseniërs daarop bezetten en ver woestten, vvaarby zy vier kanonnen vermees terden. zijne bevinding stammen zij in voorkomen, aard, Zeden en levenswijze geheejj overeen met hunne 'stamgcnootcn in andere landen. Zij zouden in Noorwegen al meer dan drie eeuwen hebben ge buisd, zonder eenige geneigdheid om in de maat schappij te worden .opgenomen of eenige bescha ving aan te nemen. De Heidens worden aldaar pariten genoemd, hetgeen in de Noorsche taal Hoopers" beteekent en dat ook in onze taal nog in het woord lanterfanten wordt aangetroffen. Hun aantal is onmogelijk te bepalen. Door fommigen worden ze in Engeland op achttien duizend, in Spanje op vijftig of zestig en in Zevenbergen op ruim honderd duizend geschat. In Spanje, waar de in lompen gehulde armoede 'piet vreemd is, zijn zij op hun gemak en kan- pen zij met de trage hidalgo's goed overweg. Bij voorkeur hebben ze hun verblijf gevestigd jp de Andidusische laagvlakte, ,\vaar het zachte, Goscheo is te St. George met 5702 stem men als lid van het Lagerhuis gekozen. Zijn radicale tegen candidaat verkreeg slechts 1545 stemmen. RUSLAND. Onder de leerlingen der Zeevaartschool te St.-Petersburg is een samenzwering ontdekt, welke het bevrijden van een-gevungen nihilist ten doel lmd. Eender cadetten, een jonkman uit een der aanzienlijkste geslachten, heeft zich van het levea berqold. Een nauwkeurig onderzoek is ingesteld. De czaar zou juist dezer dagen een bezoek aan de school gebracht Hebben. ITALIË. Eene olficieele dépêche van generaal Geoé meldt bijzonderheden omtrent het verlies der Italianen in het geveent van 25 en 26 Jauuari by Saati. Gedood werden 23 oificiereu eu 407 soldatengewond 1 oificier eu 81 soldateu. De gewonden worden ulie in het hospitaal te Massowah verpleegd. 6TATÉN-GÉNERAAL De heer Sclmepman heeft zijno memorie van antwoord ingezonden omtrent zijn voorstel tot verandering van hoofdstuk X. Daarin betuigt bij zijn dank voor de welwillendheid, waurmede dat voorstel door zijne goachte medeleden werd ont vangen. De voortreffelijke wijze, waarop het door -sommigen werd verdedigd, onthelt hem van eene uitvoerigo beantwoording. De overtuiging, dat, zoolang de gelicelc grondwetsherziening aan de orde blijft, ook.de herziening van art. 194 moet worden beproefd, is bij den heer S. niet aan bet wankelen gebracht, veeleer door omstandigheden; die hij niet nader behoeft aan to duiden, ver sterkt. De indiening van dit voorstel, na de beslissing over liet kiesrecht, zou de openbare behandeling der wetsontwerpen omtrent de her ziening van de Grondwet, noadeluos hebben onder broken on vertraagd en de indiening zou dan misschien onmogelijk geworden zijn. De heef' Sehaopman houdt, zijn voorstel vol maar doet' alinea 1 vervollen, en doet alinea 4 in den aanhef luiden»Het openbaar lager onderwijs" enz. Hij' zegt wijders, dat de woordon waarbij hunne'. godsdienstige overtuigingen niet worden gekrenkt"-' niet vooschrijven, dat overal neutraal onder-'' wijs moet worden verstrekt. De gewone wet gever zal echtor moeten zorgen, dat ook waar het gevorderd wordt, neutraal onderwijs te ver->' krijgen zij. Welk stelsel de wetgev-r ook'1 kieze, dit'privilegie, ook door deze alinea aan de voorstanders van het neutraal onderwijs verzekerd, zal hij hebben te eerbiedigen. De voorsteller acht nog steeds de neutrale schoolvoor zijne geest"-1 verwanten in den lande, in het algemeen'onbruik-"' baar. Hij heelt evenwel nooit ontkend, dat bij het''' ontbreken van iedere andere gelegenheid tot het verkrijgen van onderwijs, de neutrale school onder zekere voorwaarden bruikbaur kan zijn. Of deze' alinea den onderwijsstrijd zul eindigen of besten- digen ,is eone .vraag, op welke men geen antwoord verwacht. Maar dit eene is zekerde toekomstige wetgever zal niet .kunnen zoggen, dat eone of1 andere weg, die tot bevrediging zou kunnen leiden, door eene grondwettige bepaling is afgesloten. Offldeele ilededeeliugeu. - Z. M. heeft den kapt. ter zee W. L. A. Gericke, op verzoek, wegens langilurigeu d'6'tst, met ïogang van 16 dezer, op pensioen gesteld, onder toekenning van den titulairen' rang van scheut-bij-nacht, en van een jaar- heerlijke klimaat en do tropische plantenwereld de herinneringen aan het vaderland levendig houden. Géibel's iZigeunorbube am Norden" moet bij het slaken der klacht Dieser Nebel drilckt mich nieder Der die Sonne mir entfernt, Und die alten, lust'gen Lieder i Ilab" ich alle fast verlernt, Immer in die Melodieen Schleicbt der eine Klang sich ein In die Heimat möcht' ich zieken In das Land voll Sonnenschein l aan dit gedeelte ven het Pyreneesch schiereiland hebben gedacht, want do bewoners dor hoogvlak-, ten van Leon, Oud-en Nieuw-Castilie zeggen van hun klimaat; vnegen maanden hei en drie maanden winter", en ofschoon in het winterjaar- getijde de nevels er zeer zeldzaam zijn, is de koude er menigmaal nijpend en sneeuw er geens- lyksch pensioen van f3572, benevens eene verhooging van dat pensioen vau f600 's jaars voor werkelyk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. SCHIEDAM, 10 Tobrnarl 1887. De commissie voor de teekening van het bulde-adres aan Z. M. den koning wil daartoe gaarue iedereen in de gelegenheid stellen en zal Vrydag, Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag van 10—3 uur met dit doel in ïMusis Sacrum" zitting houden. Verder zal er gelegenheid tot teekenen bestaan op de gewoue kantooruren by de heeren.:. P. Loopuyt en. Go., Daniël Visser en Zooeo, Gebroeders Kramers, en Vrydag en Zaterdag by de heerenDeu Breems, Kolkumn en Van der Burg. Blykeus achterstaande advertentie noodigt de feestcommissie de branders uit op 19 Februari e. k, »stil te staan". Dat de branders aan deze uituoodigiug gaarne gevolg zulleo geven, eu hun knechts dien dag Diet zullen ]ateo werken, opdat ook door hen aan de natio nale feestviering kunae worden deelgenomen, durven wy vertrouwen. Du II. Dinsdagavond gehouden bijeenkomst der ieden van de Volksvoorlezingen was met zoo druk bezocht, als wij dat gewoou zijn. Evenwel was het programma van dien aard, dat eeu gaog naar» Musis" rijkelijk de moeite beloonde. De heer J. Van der Hout verhandelde op r,er onderhoudende wyze een zeer belaogryk gedeelte vau onze vaderlandsche historie. Na een uitvoerige inleiding was de spreker ge naderd tot het jaar 1600 eo wees by op de verschillende oorzaken van de verwijdering tusscbëu Oldenbarueveld ed Maunts. Na de paute zette de heer Vau der Hout zyn verhaal voort en scniiderde met gloed en leven de dagen, waarin kerkelijke geschillen en staats twisten de jaren van den wapenstilstand vruchteloos maakten. Het' vei gevorderde uur noodzaakte! den 'spreker te èindigeu, die zich bereid verklaarde,1 by eeu volgeude maal het slot vian zyn verhaal te geveu^ Ter afwisseling droeg de heer II. Dubbeld op zeer verdienstelijke wyze Daniël voor Belsasar" voor, en gaf mej. G, W. eèoige pianostukken, die om hun opgewèktenaard zeer iu' den smaak vielen. Het slotnummer het Volkslied, werd door de aanwezigen mee-' gezougen. Na een gepaste hulde aan 'den spreker en aan hen, die bydragen leverdeo, sloot de voorzitter deze vjjfde byeenkomst. ^Delftshavens MauDenkoor", directeur de heer J; Vau Katwyk Pz., gaf Dinsdagavond voor eene goed bezette zaal in i Concordia" eene uitvoering. Een 4tal nummers werden door haar ven beste gegeven, terwijl door een gemengd koor van een 70-tal kiodereu jEen Leotedag", muziek van J. Worp, ten gehoore werd gebracht. Mochten de leden luide bijvalsbetuigingen ontvangen, uirt minder was dit het geval bjj zins onbekend de winter is er, om redenen, die hier buiten beschouwing kunnen blijven, dikwijls veel strenger dan in ons land. In Zevenbergen oefenen zij eenig beroep uit en zijn als in de maatschappij opgenomen.- Elders leiden zij meestal een zwervend leven en eigenaardig laat de Deen- sqhe scbrijver Andersen een heiden zeggen dé wispelturigheid zit ia onze beenen, zooals de lust tot stelen in onze vingers. Het voorgewend beroep of handwerk is veelal can dekmantel voor roof- zucht of luiheid en bet middel, om ten platte- lande in do huizen te dringen. Hunne oudste bezigheid is waarzeggen, potsbn maken, goochelen en dansen; later treden zij op als smeden en vervaardigen ook wel houten voorworpen. Hun voornaamste inkomen echter bestaat veelal in afge bedelde giften, gestolen gevogelte en klein vee; zij versmaden zelfs den afval van geslachte of gestorven beesten nietde woningen zijn tenten, het kinderkoor, hetwelk bljjken gaf van der gelijk onderwys. In de Dinsdag gehouden zitting der Tweed»; Kamer is een scbr'yvea van den minister van. justitie ingekomen, bevattende inlichtingen op het adres van den heer M. C. F. graaf De Hompesch te Stevensweert en anderen, betreffende het gebeurde met de minderjarige Anna Gertrude Alliéi Het schrijven wordt gedrukt t* Aan de Kamerleden rondgedeeld. Over de^onderwijs-quaestie spreekt de hoog leeraar Buys in het thans verschenen laatste stuk van de Grondwetutoelichting en kritiek" z*yne meening uit. De heer Buys zegt van art, 194, dat het niet slechts het meest besproken; en meest uitgeplozen artikel van onze Grond wet is, maar dat ook over de deugden eo gebreken daarvan de denkbeelden het meest uiteenloopen. Hij gaat de regeling vau het onderwijs na onder de vroegere staatsregelin gen en schetst in zijn bemachtigen helderen stijl het verschil vau beginsel. Het is (ie vraag, zegt hij sof meu goed ea verstandig handelt door het standpunt, in 1843 ingenomen, ook nog in de toekomst onveran derd te willen handhaven, ea op die vrangzou ik voor my stellig ontkennend antwoorden. Hier als elders heeft de grondwetgever by het stellen van zijn regelen te wei nig 'gelet op de natuurlijke wendingen en wisselingen van alle maatschappelijke toe standen. De maatschappijaan welke hij ia 1848 zyn op dat oogenblik misschien voortreffelijke regelen van schoolwetgeving oplegde, bestaat niet meer; de bijzondere school heeft opgehouden eeu uitzondering te z|jn en de volksschool, ofschoon meer dan ooit een zware geldelijke last voor het geheels volk, heeft sinds lang opgehouden voor het geheele volk een lust te zyu. Zoolang nog maar weioigen zich aan de -volksschool ont« trokken, behoefde tiet bezwaar niet veel te wegen, maar nu zy allengs dreigt te worden de school van de kleine meerderheid'alleen, terwjjj ook dei .grootsi minderheid in hars- kosten moet voorzien/nu krjjgt het bedoelde bezwaar een geheel ander karakter.: Men moge deze feiten betreuren, dit kan geert reden- zyn om ze- over het 'hoofd té zien en-, nog langer voort té leven in dé illusie,, dat men door wettelijke öf grondwettelijke régelen de maatschappelijke beweging zou kunnen dwingen een zekere richting te volgen. Da ervaring-, sedert 1848 opgedaan, spreekt in dat opzicht 'waarlijk duidelijk genoeg- Het wordt daarom hoog tyd, dat wy ook ons bjj de herzieniug van art. 194 door dezelfde begin selen laten leiden, als wy nu bereid zijn te aan vaarden voor de regeling van het kiesrecht, de rechtspraak en bet defensiewezen. De grondwet-^1 gever tvekkezich ook hier terug op zijn natuur lijk terrein; hij late de regeling van het onder wijs aan den wetgever óver en verdedige slechts» wat te midden van alle wisselingen en wendin gen recht moet blijven, eo dus hier eenereyds do vrijheid vaa onderwys en anderérztjds het recht van het individu óp eene school, waar deskundi- lichl opgeslagen hutton, zelfs hólen in den grond hunne kieeding is armoedig, doch de vrouwen zijn verzot op versiersels én schitterende kleuren de meisjes schijnen wel zeer kuisch en voor onderen ongenaakbaar, maar ih hare dansen en voorstellingen voor bot publiek treden zij als echte Bajadères op. De mehsehlievende geest onzer eeuw heeft ook de zedelijke verbetering van dozen' Indo-Germaanschen stam beproefd. In Engeland werd in 1827'een genootschap op gericht, dat na' vijfjaren arbeids nog weinigen aan hun zworvend én woest loven liad onttrok ken. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2