Stoitoiohie Cycloop, Algemeene Vergadering Tan AA NDEELÏÏOÖDERS oj 7EJMG, den 11 MAART 188?, in Ue Naamlooze Vennootschap, HAAGSCHE SCHETSEN. AD V ER T E N T I N. Het INRICHTEN der PAK DEW en ERYEK, staande en gele gen aan de JFestvesl en uit komende aan de Lange Ha ven, wijk A, nrs. 235 en 236, tot ALCOHOL-FABRIEK. gesteld en verklaard, dat niets hem zal weer houden haar, als zij gevonden wordt, wegens dief stal gerechtelijk te laten straffen. In do Parijsche schaakclub, op den boulevard Ifontronrtre, lieeft Rosenthal Zaterdagavond dertig pai tijen gespeeld. Onder de tegenspelers waren er, dio tot do eerste schaakspelers in Frankrijk behooi en. Iloewol de dertig kampioenen allen tijd hadden om zich to bedenken, want Rosenthal ging na een zot gedaan te bobben van lieteencboid naar het andere, bedacht deze zich geen onkelo maal mcor dan óen minuut voor den tegenzet, Hij heeft 26 partijen gewonnen en éen verloren tegen Dupont, ambtenaar bij de Fransche bank. Do overige drie partijen werden remise verklaard. Een uiterst zeldzaam geval had dezer dagen te Londen plaats. Bij testament vermaakte een ongehuwd schatrijk man, de heer Broock, ruim 200,000 p. s>t. aan twee zijner neven, ieder voor de helft van het bedrag. De erflater had bij die beschikking do volgende woorden gevoegd «Ik maak mijne beiddn neven N. N. deze schenking, omdat ik overtuigd ben dat zij het gold niet zul len opmaken, zooals do behoeftige leden mijner familie zouden doen". De beide ?.öo ruim be dachte neven zijn vermogende mensclien. Zoodra zij in het bezit van het legaat waren getreden, noodigden zij de onteifden ter maaitijd en keer den aan ieder dezer het bedrag uit, dat hen rech tens zou zijn toegekomen, indien de erflater geen testament bad gemaakt. Eon geval van schijndood dood zich dezer dagen te Gransee bij Berlijn voor. De linnen wever Rennebeck was zwaar ziek en eindelijk tot groote droefheid zijner verwanten overleden. De begrafenis was reeds geheel geregel'1, toen plotseling de vermeende doode ontwaakte. Geluk kig dat het te rechter tijd gebeurde, wat weinige uren later en hij zou levend begraven zijn geworden. Hij bevindt zich nu weer in den bes ten welstand. In een Fransch dorp bad do volgende misdaad plaats. Een molonaarsvrouw, Julet genaamd, had vier kinderen, twee zoons en twee dochters. De oudsto dochter, Esther, was een schoon meisje en wist dit ook wol. Zij had eenige opvoeding genoten en" was in hot dorp geëerd, terwijl de andoro zustor, die in don molen werkte, niet ge teld werd. Ten slotte was de familie er van over tuigd, dat Esther van don duivel van den trots was bezeten en lmar broeders besloten dien duivel te bestrijden. Na eerst bun plan te hebben overdacht, gren delden zij de deuren van den molen en wierpen hun zuster tegen den grond. Eon der broeders h'eld haar vast, terwijl de ander met een boor gaten in haar lijf boorde. Door die gaten moest do duivel verdwijnen. Terwijl het gegil van het ongelukkige meisje door het wentelen der molon- steenen zoo goed als verdoofd werd, knielden twee vrouwen, moeder en zuster, naast haar neder, biddende om een goeden uitslag van hun wreed werk. Vier gaten werden in het lichaam geboord een in het voorhoofd, oen in bet lijf en een in ieder been. Of deze domme boeren waarlijk zich verbeeld den, dat zij op deze wijze den duivel konden uit drijven, of dut de moord geschiedde met voorbe dachten rade, doet er in zoover weinig toe, daar Esther onder de marteling stierf. De boeren in den omtrek, van de vreeselijke misdaad hoorende, arresteerden do familie, die naar een krankzinni gengesticht werd opgezonden. Bij Lhubri, in hei' gebergte Garo, op Ceylon, zijn onlangs, door den heer Sanderson, opper- intendant der olifantenjachten,' 120 olifanten tegelijk gevangen. Die vangst'vertegenwoordigt een waarde van f125,000, behalve nog het nut, d&t men van de olifanten zal kunnen trekken, als zij gedresseerd zijn. j Vanderbilt, de bekende millionnair, heeft, naar men bericht, te New-York een nieuwen schouw burg, uitsluitend voor eigen gebruik, laten bou-, wen'. Daar zal een tooneelgèzelschap spelen, dat alleen in zijn dienst is, en .zullen de voorstellin gen alleen bijgewoond worden door zijne daartoe genoodigde gasten. Dr. Sacc, gevestigd te Coelmhamba, in Bolivia, heeft de aandacht der geleotde genootschappen govestigd op een geneesmiddel der Indianen, do «Mulisia viciae folia," dat sinds onheuglijke tijden als geneesmildel tegen de toiing door do Indianen woidt nailt»ewend, on door dr. Sacc in zijne prak tijk weiktMj'k als zoodanig weid wetkzaam be vonden. Het geheim van dit middel werd van de Indi anen door genoemden geneesheer gekocht. Thans zijn verscheidene /aden dezer plant naar Frankrijk ontboden, en zullende/einden «Jat din des Plantes" te Parijs en in Algiers gezaaid woi den. Ook wordt in de hospitalen te Londen en te Parijs hot extract dezer plant, door dr. Sacc toegezonden, op teringlijders beproefd. Spoedig zal men dus kunnen weten, in hoever do clinischo proefnemingen der hospitaal-specialiteiten te Parijs en te Londen overeenkomen met die, in Bolivia door dr. Sacc verkregen. Na eene onvrijwillige rust, en nog onderden indiuk ecner ulgemcene feestviering deze schet sen hervattende, vvcnsch ik mij zeiven weder eens geluk, mij met tot kroniekbchnjven verbonden te hebben. Waar ik zou moeten beginnen met de reeds zoo lang geledon terugkomst des Komngs in de tesidentie te vermelden, volgt daarna eene lange reeks van voorvallen, die in eene kroniek niet zou mogen ontbreken. Maar liever dun den mosteid naden maaltijd te geven, schijnt bet pas gevierde Koningsfeest me eene ge paste gelegenheid om, opnieuw beginnende, te doen alsof er niets vergeten waie. v'verstelpt met meer of minder ofin't geheel niet olficieele berichten, nieuwtjes en onthullin gen aangaande de viering van den feestdag m de vorige week, waai bij nog komen «ingezonden stukken" van lieden, wier bait beter sprak dan hunne pen schreef, zou gevraagd kunnen wor den, of dat alles nu wnailijk goed gemeend was en of er hoegenaamd geene mpschroevcrij onder liep, bijvooi beeld als een soort bedaiend middel voor de zenuwachtige zielen, die den dood op 'tlijf krijgen bij het zien van een paar duim rood lint. Opschroeverij. Nu ja, wel een beetje. Het zou misschien minder in 't oog geloopen zijn, als het «opschroeven" in ons goede land en in deze goede stad den lieden niet alging als den beer het dansen. Ik kan mij voorstellen dat de - schrijvers der lange ingezonden stukken in de bladen bevend van ongeduld op hun present exemplaar hebben gewacht, waarin zij ook eens «zich gedrukt zagen" maar ai den daarin ver kondigden bombast aangaande de feestviering ea den vorm van «dezelve" óok den bom bast van graaf Van Limburg Stirum met zijne vier of vijf stellingen, waarvan er oen luidde, dat den Koning hulde toekwam, wijl hij wel zoo goed is geweest het land eene troonopvolgster to schenken, Jat heeie zootje van vermorste drukinkt laat ik buiten rekening. Ik heb het over de ofliciecle opschroeverij. Maar nauwel.jks het woord genoemd laat ons er een speldje bij steken. Het mag den resi dentie-bewoners wat erg dikwijls zijn bekend ge maakt, dat er eene schaalcollecte zou gehouden wordon om den armen een goeden dag te bezor gen er zijn dan toch maar eventjes acht du zend gulden ingezameld 1 Het adies van hulde mag, enfin, om er, met Snag^by, maai niet te veel van te zeggen, niet door een lettei kundige van den bloede zijn opgesteld: aan naamteekeningon beeft het geen gebrek gehad, en de gang daar toe werd vrijwillig gemaakt. Ontf volk, 't m meer gezegd, moet een weinig'kunstmatig verwarmd worden. Ook nu. Maar toen eenmaal de oranje kleur in 'het openbaar gezien werd, dat wak aan de greep dor collecteschalen had al het kunstmatige afgedaanen het kan gezegd wor den, dut na den 14den Febiuari tot het feest de geestdrift zich meer cn meer en ongedwongen begon te openbaren. Niet het minst in het Haag- sche Ghettu, onder de deor en door Oranjege zinde Joodsehe bevolking. O, ik weet het sedert eenige jaren: da Koning is een mensch precies als gij en ik. Wat dikker, wat zwaai der misschien dan gij en ik te zamen een indrukwekkende figuur, bestin staat om mijn heer Croll de oogen te doen neerslaanmaar overigens een mensch als wij ailen. Dito dé Koningin en haar .dochtertje Als gij van het tegendeel nog illusies koestert, kom dan maar' niet in deze stad of 't moest bij Staten-opemng zijn. Gekheid op een stokjeik herinner mij, oens met eene zeer jeugdige vreem delinge den Schevcningschen wég bewandelende, het prinsesje aan de zijde eencr hofdame ont- moet te hebben. .Mijn bloedverwantje bleef na de ontmoeting ecnigon tijd bijzonder stilen zoo heel veel doorzicht was'er niet toe noodig om te begrijpen gelijk ook woikelijk hot gevnl was dat dit stilzwijgen op tekening ecner gioote teleurstelling kwam. Het prinsesje te zien, niet anders gekleed dan een kind van welgestelde ouders, huppelend en de beukenootjes niet ver smadend zoo iets, gaf aan de verwachting van mijn vriendinnetje een gevoeligen nekslag. Maar mij hebben afgolegd wat eens kinds is en weten beter. We zouden niet beven als juf fershondjes, indien we ter audiëntie moesten. We zouden den verschuldigde» eoibied bewaren, maar overigens /eggen wat op ons bait lag, alsof we tot onzen gelijke spraken. Hot woord «koning" maakt geen iudiuk meer op ons, alsof het de verpersoonlijking eens schrikbeelds ware. Men kan gerust voider gaan en hot den heer v. d. Goes toegeven, dat een land gelukkig en welvarend kan zijn zonder koning, al zal er dan toch allerwaarschijnlijkst iemand zijn, die wel, die zoo eenigszins in zijne plaats treedt toegeven, dat, wat ónzen koning betreft, zijne werkzaamheid zich geduiende bijna heel zijne regeering niet met gi uot gerucht naar buiten ge- openbaai d heoft. Èn de constitutie, aan welko hij zich, met opofleiing van wie weet hoovelo per soonlijke neigingen en meeningen, trouw en man nelijk gehouden hoeft, èn do /egen van eenen onaf- gebioken vrede hebben dat belet. Ik zeg er bij Goddank, dut het zoo zijn kon I Maar dat alles toegegeven, is het verder nut teloos met den schrijver van «Majesteitsschennis" en diens geestverwanten te i edetvvisten over het door hem das genoemde smonaiclmle beginsel." 'tls oen ijskoud werk, met tal van drogiedenen - aan den peisoon, of liever aan het ambt des konirigs te tarnen. Hij, die in de genoemde brochure de geschiedenis van Frankrijk tijdens de groote revolutie te hulp riep: hij vergat een factor, die zelfs door den oinstigen geschiedvor- scher bij het te boek stellen der histoi ie in reke ning gebracht moot worden namelijk de traditie. Ziedaar hot geheim van 's Vorsten populari teit: De Koning belooft: Je Maintiendray, en 't Volk antwoordtOranje Boven I Pi.ox. En de traditie van ons volk isNederland en Oranje I Over alle staatkundige en andoie misslagen been Nederland en Oranje I Waar de vorstelijke stam dicigt te versterven bij ontstentenis van mannelijke nakomelingen toch nog Nedei land en Oi anje I Twijfel aan de gezindheid der natie schijnt niet mogelijk. Wat sprak ik van opschroeverij 1 Het ts jammer, dat het officieele, het deftige wit-en-zwarte, zij het met de beste bedoelingen, zich zoo gaarne op elke uiting van den natto- rialen geest wil werpenniet zonder eenig ge- ivaar voor het vrije en ongedvvongene. Met des -"te meer' voldoening kan de verslaggever der •residentie-feesten getuigen, dat de geestdrift zich uit de omarming van het officieele heeft losge maakt. De Oranjekleur heeft den Oranjegeest geblectriseèrden alles is aan 't werk getogen om sliaat en plein een aanzien te gevendat 1 Zelfs den hier vertoevenden nabuur van bavvon- - dering vervulde. Ook tan algunst? Waarlijk, ons Vorstelijk Huis is te benijden. Ais onze Vorstin, hiwr Kind in de ai men klem- mend, een tiental minuten voor de Moeder -eene eeuwigheid! in groot gevaar vei keert, beeft gan&ch eene bevolking; en oL zij straks haren afgebroken tocht door een opeengepakte menigte voortzet, erlangen de toejuichingen het karakter van vreugde over hare redding. Alle rangen en standen vermengen zich op hai en weg, om een eorbiedige of eene opgewonden betuiging van hulde te brengen. Die vreugde en hulde golden ook den Koning, wiens leeftijd niet toelaat, dut hij zich op woelige dagen in het openbaar anders dan op het bal kon van zijn paleis vertoont. Waarom! Voor de groote meerderheid des volks, omdat hij een afstammeling uitliet Doorluchtig Huis der Oranje's is. Omdat zijn stam met het bestaan der natie is saamgegroeid. Omdat er een besef leelt, dat in tijden van dreigend gevaar niet te vergeefs tot hem zog worden opgezien, gelijk hij zich in "1855 een. held betoonde, Maar voor het meer ontwikkeld deel der natie, -omdat en ik neem hier de woorden van den heer Brunings over «omdat het groote staats- manswijsheid was en is, dat onze Koning steeds, zelfs met opoffering van eigen inzicht en gevoe lens, zich streng aan de constitutionele begin selen gehouden heeft." - 'Hierin ligt, voeg ik er bij, een waarborg voor do toekomst. Er staan moeilijke, toestanden voor de deur. Grooter invloed.van-een deel.des volks op de samenstelling van het landsbestuur schijnt onvermijdelijk. Geen algemeen stemrecht ts noo* -dig; maar eene hervorming van ons kiesstelsel kan niet langer uitgesteld worden. Grondwets herziening is do leus. .Onze Koning' zal zich ook hierin bóven de partijen weten te stellen. Dé Hemel geve hem i slechts wijze raadslieden Onze geheele Wet gevende Macht kan van hem loerenhoe men persoonlijke neiging .voor het algemeen belang doet zwijgen. Na een langdurig en smartelijk lijden overleed heden, in de vprwachung des eeuwigen levens, onze geliefde Zuster en Behuwdzuster, JOHANNA BOTTEN BERG, echtgenoote van J. VAN DER, MA REL. E, 'T HART Schiedam, Bottenberg. 26 Febr. 1887. C. 't HART. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstelling, betoond, zoowel van binnen als buiten deze stad, bij gelegenheid onzer "Vijfentwintig jarige Eclitvcrceniging, betuigen wy, ook namens onze kinderen den harteljjksten dank. Schiedam, Fr. NIEBERG, 26 Febnran 1887. 3. NIEBERG, Kropmans. genaamd: des voormiddags ten 11 ure, in een der lokalen van 't gebouw MUSIS SACRUM. De STAALT, KNVJENVARIS en BA LANS zullen voor de AANDEELHOUDERS ter inzage liggen op Maandag ff, Dinsdag 8 en Woensdag 0 Haart, des voonniddags van 0 tot 12 en des namiddags van 3 tot 0 uur, ten Kantoie van voor noemde Vennootschap. Namens het Bestuur: J. H. RIS Hzn. De DIRECTIE der op te richten SCHL0- DAMSCHE ALCOHOL-FABRIEK is voor- namens in het openbaar aan te b e- steden i Alles omschreven en aangewezen ia na te noemen bestek eu teekcnlngcn. Teckcningen en bestek zullen vau af Woensdag, 2 Slaart, tot en met Zater dag, 5 Maart, ter visie liggen in het Kantoor der Fabriek, Lange Naven alhier, vaa des voormiddags 0 uur tot X uur des namid dags. Aanwyiing in loco Yr(Jd«g, X Slaart aanstaande, van 10 tot 12 uur 's voormid dags. Inlevering der InschrUvlagsbtljettcn Maandag, S Maart, vóór 3 uur 'sna- ifiidriags. Opening der biljetten' Maandag, f Maart, ten 6 ure 's namiddags. Inlevering en opening der biljetten beide iusgeljjks in het Kantoor der Fabriek. Inlichtingen geeft Joh. J. ZOET MULDER Czn.. Architect.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3