Kerliiiem Utfieli.il Nieuws, Per Telegraaf. Gemengde Berichten. 0 n d erw ij s. Rechtzaken. Visscherij. Marktberichten. 4? %te lll^Swv.£ Armenzorg. 0 i-M-r "m vK i$ Het kindje, dat bij het oproer op 't Waterloo plei n te Amsterdam doodgedrukt ïou zyn, is gezond en wel. Naar aanleiding van de anti-socialistische volksoploopeii te Amsterdam beeft de heer J. P. Mulder aldaar zich tot de Tweede Kamer ge wend met het verzoek »haar invloed aan te wenden, opdat er recht geschiede ook ten opzichte van de onrechtmatige handelingen der politie". Naar men zegt, zal de Amsterdamsche socis.;i3iische kastelein Penning De Leeuw van Waterloo niet meer betrekken. Het bord is reeds boven den ingang verdwenen. Volgens telegram uit New-York kanertus- schen 1 en 2 Maart stormweder verwacht worden op de Fraoscbe en Engelsche busten. Een artillerist is van Den Haag naar Hellevontsluis overgeplaatst als verdacht van het verspreiden van socialistische geschriften in de kazerne. Botterdam. Op de Veemarkt alhier lipt gistermorgen eeu koopman in de nabijheid van eenige varkens zjju portefeuille vallen waaruit twee bankbiljetten van hondeid en een muntbiljet van tien gulden vielen. Een der varkens was den koopman te vlug af en had de spapiertjes" reeds in den bek, voordat de koopman met de hand op den grond was. Een bankbiljet van honderd gulden kon de koopman nog in stukken uit den bek van het varken trekken, doch de andere banknoot en het muntbiljet waren reeds in de maag van het gulzige beest verdwenen. (22. Nbï.) Ben Haag. Door het raam van eene wooiog in de IJselstraat alhier zazen Zater dagavond de buren dat eene vrouw in brand stond. Dadel yk gingen zy naar binnen, rukten de kleuren van haar lichaam en doofden de vlam men. Da vrouw had echter reeds zulke hevige brandwonden bekomen, dat haar toestand gevaarlijk is. Amsterdam. Het hoofdcomité voor de Apnl-feesteo looft premiën van f50 tot f 40 uit voor do beste ontwerpen van eerepoorten en straatversieringen. Op het programma komt ook voor eene aubade van duizenden kinderen voor het koningspaleis. Zieriksee. Door middel van het open schuiven van een raam aan de achterzyde zyn in den nacht van 20 op 21 Februari jl„ ten nadeele van het hervormd diaconie- armbpstuur, uit het herv-diaconie-verple- giogsgeaticht aan de Hooge Molenstraat alhier, ontvreemd 8 'yzeren collecte-bussen inhou dende gecollecteerde gelden. Een ooggetuige van de aardbeving te Mentone, een der plaatsen, welke het ergst door de ramp geleden hebben, geeft daarvan in de Köln Ztg, «en beschrijving, waaraan wij het volgende ont- leenen: ïDc eerstel angste en hevigste schok deed eenige minuten vóór zessen, de bewoners van Mentone uit den slaap, opschrikken. Ik hoorde een gedreun en een gesui» in de lucht en in den grond een kraken, breken en barsten, en voelde het hooggelegen hotel, waar ik met mijn vrouw logeerdezoo hevig op«zijn grondvesten schud- den. dat wij elk oogenblik verwachtten, bedolven te worden onder het puin van het Wankelende gebouw, liet'dak stortte in; de schóorsteenen vielen door de zolderingen der bovenste verdie- pingen, en een dame werd daar onder het puin bedolven. Alles, wat breekbaar was in de kamers, lag vei brijzeld op den grond de muren spleten. In de 'gangenklonk gejammer en geschreeuw, en Kcp men angstig hcon en weer. Tusschen -.dat alles door hield het dreunen, rommejen.on kraken ami in die vreeselijke minuut, welke de eerste schok duurde. En uit do straten beneden, welke in een, stofwolk gehuld warenklonken als een ver veiwai'd gerucht, de angstkreten der -. tut jiun huizen vluebtendo inwoners. Eindelijk was het ontzettende oogenblik voorbij en hield de aardbeving op, terwijl liet gerommel, als een heendrijvend on weder, langzaam wegstierf. lAVij hadden ons juist in allerijl aangekleed, en wilden de kamer en hot hotel verlaten, toen de tweede schok kwam, en wij, als verlamd van schrikbleven waar wij warenin hot wanke lende gebouw. Deze schok was kort en long zoo hevig niet als de vorige; maar hij voltooidobij vele gebouwen het vernielingswerk, door den eer sten schok begonnen. »Nti snelden wij uit het krakende gebouw naar buiten, waar alle gasten, velen slechts mat een hemd en een wollen deken om het lijf, ge vlucht wnien. vliet tooncel van verwoestingdat wij aan schouwden, toen wij in de eigenlijke stad afdaal den was veel erger dan wij gedacht hadden. Bijna geen huis was onbeschadigd. Vele huizen en villa's waren als kaai tonhuizen ineengestort; andere schenen van buiten onbeschadigd, maar van binnen geheel vernield. Het gejammer der inwohers was hartverscheurend. Het gezicht vnn al de 'zonderling toegetakelde bttrmus en vreem delingen, die er doorecnliepon, zou onder andere omstandigheden kluchtig zijn geweestmaar 1 thans verscherpte het den treurigen indiuk. Mentone geleek, wat de verwoesting betreft, een gebombardeerde, en wat de verwan mg aangaat, een pas door den vijand ingenomen stad. Tegen 9 uren was algemeen de hevigste schrik voorbij. Maar bij den derden en den vierden schok, die nu volgden, ontstond er een algemaene paniek, en wie maar kon, vluchtte vóór den avond uit Mentone, om nog niet een nacht in bijna instor tende gebouwen of op het open veld te moeten doorbrengen. Dien dag vertrokken 10,000 per sonen por spoor in de richting van Marseille en Parijs, en 5000 in de richting van Veniimiglia en Genua. Volgens een telegiam uit Rome, wordt het aantal personendie in Italië gedood zijn ten gevolge der aardbevingenop niet minder dan 2000 geschat. Naar luid tan zeelieden, dio met hun vaartuig te San Remo waren aangekomen, zijn de aard bevingen ook op zee gevoeld. De schokken waren zoo hevigdat de bemanning en de passagiers aan eene aanvaring of aan het stooton op eene klip dachtenen zich in allerijl naar hot dek begaven. Voor wat Frankrijk betreft, luiden de berich ten uit Menton allertreurigst Vreeseiijk zyn'de verwoestingen, aldaar aangericht. Op velo punten heelt de stad het aanzien, alsof zij gebombar deerd is. Bij de toegangen van het spoorweg station onder anderen is geen huis ongedeerd gebleven. Overal Jagen pulnhoopen en al lei wegen kampeerde de bevolking onderdon blootcn hemel. Voortdurend komen nog berichten, zoowel uit Menton als uit andere plaatsen des lands, van het overlijden van personen, als gevolg van de wonden, die zij ontvangen, hadden. De minister-president wacht do rapporten der prefecten van de door do aardbevingen geteisterde departementen af, om te bepalen hoe groot het krediet zal zijn, dat hij bij de Kamers zal aan vragen ter tegemoetkoming in den nood. Midde lerwijl heeft hij 10,000 fr, auh den prefect der Zee-Alpen gezonden. De commissie van den departementulen Raad van dat gewest heeft een som van 17,000 fr, - ter beschikking van den prefect gesteld, om voors hands in de dringendste behoeften te voorzien, Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Simonshaven, gemeente Geervliet, niej. W. A. Poot, van Schiedam. Naar het X. D. verneemt, heeft dr. Snouck Hurgronje besloten voor de hem aangeboden betrekking als hoogleeraar aan de Delfuche gemeente-instelling tot opleiding van Oostindische ambtenaren als opvolger van dr. Juynboll te bedankrn, zoodat hij voor doLeidschegemeente- inrichting behouden blijft. In de kostolooze spijsinrichting voor behoef tige schoolkinderen, opgericht door den heer A. Koene, te Botterdam, is gedurende doze week door 568 kinderen gebruik gemaakt van de aan geboden warme spijs. Voor genoemd doel ontving de heer .Koene van den heer Van IJzeren, fabrikant van minerale wateren, do som van f 100. ais eene gift bij ge legenheid van hot feest van 10 dezer, en van eenigo leerlingen der school van mej. KolfTvan Oosterwijk f4,61. Door den heer O. Kleinjan, te Rhoon overle den, is aan het armbestuur aldaar eene som van f 10,000 vermaakt, om dp renten daarvan te gebruiken tot extrogiften aan de armen. Do Hooge Rand behandelde gisteren de cassa tieberoepen van P. Van der Stadt en J. A. For- tuyn, door het hof te Amsteidam veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens opzet ting door gedrukte geschriften tot wedorspannig- heid. Het gold het bekende biljet,, verspreid na hot palingoproer. Pleiter, de heer mr, Z. Van den Bergh uit Amsterdam, concludeerde tot vernietiging. De conclusie van het openb. min. is bepaald op gisteren over 14 dagen. Het Vad. spreekt het bericht tegen, als zou het O. M. bij de rechtbank te 's-IIage in hooger beroep zijn gekomen in zake den Kurhausbrand (diensibode van den heer 11.) Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis bevestigd vftn do rechtbank te Winschoten, waar bij de 29-jatige blikslagei Joh. Frans, te Oudo- Pekela, wegens doodslag is veroordeeld tot 12jnren gevangenisstiaf. Zooals men zich herinnert, had hij op7 Dec. jl. bij »De Bult" met geweld veihinderd, dat de strnat- werkerG. Enting, die in het water lag, werd gcied, en dezen bovendien met een stok eeu paar slagen tegen liet hoofd pegeven, tengevolge van welke handelingen G. Enting in de diepte weggezonken en eeist later als lijk opgehaald is. DEN HAAR, 1 Maart, Tweede Kamer. Bjj de vonitgczette behandeling der grond wetsherziening is liet j^egeeriogs artikel 6 (benoembaarheid tot rijksbetrekkingen) ver- woipen met 38 stemmen tegen 35, zoodat het oude artikel is behouden. Art. 7 is aan genomen met 59, stemmen tegen 14, doch ge wijzigd, zoodat de afzon derljjke naturalisatie- wet voor ledeieo vreemdehug behouden blyft, maar de wet de gevolgen zal iegelen voor de eehtgeuoot eu aiiudeijuuge kinderen van den geoatumliseerde. Hoofdstuk I is aangenomen rnet 47 stemmen tegen 33. De discussie over hoofdstuk II (af-leelmg troonopvolging) is aangevangen. VLAARIHNGEN. Gisteren zijn van de beug- visseherij binnengekomen 3 schepen, gezamen- lijk aanbrengende 47 ton zoutevisch. PERNIS. Te.Nieuwediap is-gisteren 1 sloep binnengekomen met 170 kabeljauwen, 16 len- 1 geh, 600 schelv., 5 ben vleet en 1 heilbot. Maandag kwamen alhier binnen 2 sloepen, te ,zamen aanbrengende 650 kabeljauwen, 2500 roggen, 3000 sfcbel vissollen en eene paitijvleut en bovendien nog 1 sloep roet 400 kabeljauwen 4000 schelvisschen en eene partij rog on vleet. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 311 zal men, die voor'85 c. por 1/ï kilo werden vei kocht. De vorige week zijn eraan de mni kt alliieraan- gevoerd en verkocht 4125 zalmen. GORINCllEM. De vorige week zijn in het vischwator dezer gemeente gevangen en aan den vischafstag verkocht 99 zalmen, wegende te za- men 1178 halve kg.; opbrengst per Va kg. f 0.60 a 0.98. WOUDRICHEM. In het vischwater dezer gemeente zijn de vorige week gevangen en aan den afslag alhier verkocht 47 zalmen, a f 0.85 en f 1 per Vj kilo. AMMERSTOL. De vorige week zijn aan den "afslag geweest 39 zalmen, wegende van 16 tot 33 halve kilo prijs van f 0.90 tot f 1.15 per half kilo. Te Amsterdam was Vrijdag jl. op de vischmarkt aangevoerd een heilbot die 404 halve kilo's woog het dier wus ruim 6 voet lang en op het midden 3 voet breedde middenmooten waren een voet dik. 'tWos een monstervisch. Nod. Herv. Kerk. Beroepen :te Scharnier en Haakstede, ds. A. Reiners te Zuidwolde (Dr.) Aangenomen: het beroep naar Nieuwen- dam, door ds. F. 11. Repolius te Berlikum, Bedankt: voor Wieringertvaard en voor Kolhoin door ds. M. Th, Laurman, te Bcrken- woude. Bij den kerkeraud der herv. gemeente te Kom pan is een adres ingekomen van ongeveer 75 leden dier gemeente, met' verzoek het synodale verband te verbreken. De heer W, Moulijn, predikant in Cost-Indift, met verlóf hier te iande, wonende te Grolioo, is beroepen tot pred. te Ruinen. BURG ERLIJKE STAND. Geborens 26 Februari. Johannes Mar- tinus, zoon van J. Van der Meer en H. Van Heiningen, Spoorstraat, Teunis Johannes, zoon van S. Siolk en J. M. Kooijrnans. Singel Adiianus, zoon van P. Van dim Berg en E, Kroon, Nieuwsticht. 27. Cornelia Maria tialdina, dochter van H. Kieuger enN.Leef- laog, J'laardingschen Dijk, Maria, doeliter van Ij, Bokiiorst en C. Ritnian, Singel. Elisabeth, dochter van P. B. Brounseu M. E. Maitha, Baan. 28. Cornelis Martinus, zoon van P. J. Slavenbutg en M. L. Va» der Tas, Hoogstraat. Geertrui, dochter van D. Van Woeikotn en II. De Goedeien, Baan. Leendert, zoon van L. Bitter en A. Hamerslag, Lauronstraat. 1 Maart. Maigaretha Johan na, dochter vau A. J. Markus en G. J, Van Gerven, Breedstraat. Ebe Johannes, zoon van P. Van Be veren en J. M. Heets ma, Motterdamschen Sijk. Overleden: 26Februari. JohannaBotten- Berg, oud 44 jaar en 10 maanden, uchtgen. van J. Van der Marei, Buitenhavenweg Cornelia Ruelols, oud 1 jaar, Hoofdstraat. 27. Jacobus Van Deventer, oud 4 maanden, Viaardingschen Dijk,Johanna Osterlmlt, oud 7 juai eu 11 maanden, Hoofdstraat. Cor nelia Vau der Ree, oud 1 jaar jen 6 maanden, Hoofdstraat. Johannes Jacobus Van der Hoek, oud 2 jaar eu 5 maanden. Baan. Elizabeth De Rajj, oud 82 jaar en 2 rnaauden, wed. van A. Van der Schalk, Nieuwsiraat. 28. Petrus Maria Van Uyk, oud 10 maanden, Baan. 1 Maait. Gerard us Lodevicus De Raay, oud 5 maanden, Nieuwe Haven. 8oiiiedam, 28 Febiuari en 1 Maart. Rogges per2100 kiloBulgaarsche f133 Ct. Cicrst zooder handel. flontwyn: notoenng der makelaars f 6%. Jenevers. Amsterd.. proef 110'A per hectul. Ct. zonder fust en zonder belasting. 8poelIngbeursbeide dagen f 1 per ketel. By de Schiedamsche Spoeling-Vereenigiog beide dagen f 1.20 per ketel. ROTTERDAM, 28 Februari. D' scheepvaart is thans ais geheel heropend to beschouwen, en was diensvolgens de aanvoer heden zeer ruim en werd de tnnikt goed be zocht. De stemming was echter flauw, zoodat enkele artikelen eenige pi ijsvorluging ondergingen. Tarwe. Inlundscho Witte, waarvan deuanvoer groot was, ging slepende van de hand, meest 10 a 20 cents lager. Vlaamsrhe, Zeeuwsche, Flak- keescho en Overmnasschado beste f7.S0, f7.50, soms daarboven, goede en mindere f 6.20 a f7.20. Canada- f6, f6.50; op de wicht werd verkocht inl. Witte van f8.80 tot f9.50 per 100 kilo naar qualitoit: 132/33 N.-Brab. ruw a f232.50; 127/28 fi? roode polder Winter-a f220, en 122/23 dito a f210 per 2400 k°. Rogge. Inlandsclie meer aangeboden en bleef nauwelijks prijshoudend. De beste f5.50 a f5.70, inindeie f4.75 a f5.40. Gerst. Inlandsche met moeite tot nagenoeg vorige prijzen te plaatsen. Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche Winter- de beste van f 4.50 a f4.70; mindere van f3.70 a f 4.40, dito Zomer de beste van f4.30 a f4.60, mindere van f3.40 a f4,20, en op da wicht Winter- van f6.70 tot f7.60, en Zomer- f7.25 per 400 kilo. Haver'met goeden toevoer 10 cents lager. De b'cste f3.10 a f3.40 extra puike daarboven mindere f2 a f3. Paardenboonen veel ter markt en als voren van de hand gedaan van f5.70 a f6.30, Duiven boonen f6.30 a f7. Bruine Boonen prijshoudend. De beste f10.50, a fHj mindere f9.50, fl0.Ö5, Wi tte Boonen 25 Cents lager diet geheel te plaatsen, van f8.50 f9.25. Blauwe Erwten tot vorige prijzen met weinig kooplust. De beste f8, f8.25; mindere f7.40 a f7.90. Niet-kokendp f0.25 a f6.75. Koolzaad te noteeren van f 8.50 tot f 9.25. Hennepzaad stil van f5.50, f6.50. Kanariezaad 25 cents lager moeilijk te verkoopen. Het beste f9, f9.50 j minder f7.50, f8,75, en op de wicht van f12 tot f13 per 400 kilo naar qualiteit.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3