Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. Arme nzorg. Visscheri}. Waarom is hij niet naar hot hotel terugge komen De jongen krabde zich het hoofd en mompelde jets in zijn onverstaanbaar dialect. rKomaan, op weg!" Wij gingon op weg en namen den jongen mee. Toen wij do poort van los Picor uit wnron, woes de jongen eon Imogen popel tor zijde van den weg, en mompelde vDo heer is daar Langzamerhand onderscheidden wij werkelijk Welterusten, die nan den 'boom gebonden was. ï)e stumper had inderdaad goede redenen om niet naar het hotel te komen hij was met overleg eti stevig vastgebonden.' Blootshoofds, bleek, ril lende, gehavend, maakte hij waarlijk een jammer lijk figuur. liet Scheprad haastte zich naar hem lièen, en wij hoorden hem op zijn flegroatiekcn toon zeggen »i!o How do jou do 7" »Vpry poorly antwoordde met een piepende stem hot honorable pnrlenientslid. »I have been robbed voegde hij er zeer zacht bij. Dat was ai wat er uit hem to krijgen was. Wen maakte hem los, maar hij bewaarde een diep stilzwijgen over de bijzonderheden van zijn avontuur, en toen hot Scheprad bij ai wat heilig was zwoer, dat hij van de Spaansche overheid een onderzoek eischen zon, verzocht hij om dat niet te doen en de zaak maar op haar beloop to laten daarna greop hij, nog bevend, den arm Vat) zijn reisgenoot en toog naar luit hotel. Ik liet hen gaan, en zocht den jongen op, die zich wijselijk op een kleinen afstand gehouden had. Uo weigering om te spreken en de kenne lijke verwarring van den honorable Silas Iloncy- ,5 tick Ie kwamen ai mijne vermoedens bijna beves tigen. Ik keek den kleinen deugniet strak in de oogen en vroeg ïlloe maakt het Marccita?" De levendige oogen van den jongen ontweken de mijne, en het hootd buigende zeido hij »lk weet het nietZij is weg." ïWeg rJa." sVerweg 7" Hij trok de schouders op, strekte een arm uit in de richting dor blauwachtige gebergten in de verte, en mompelde iVorweg I Daar heelemaal INaar den kant, vanwaar de zon komt IPlox. Do wijze, waarop de Italianen hunne landge- nooten, die te Saati en Dogali zoo dapper, maar tevens zoo ongelukkig, voor de zaak der koloniën en het vaderland streden, ontvangen en behande len, mag men, al moge zfj soms ook wat overdreven zijn, tocli niet onopgemerkt voorbij gaan, vooral in een land als het onze, dat ook koloniën heeft en waarvoor ook zoo velen hun leven veil hadden en hebben. De ontvangst te Napels is bekend, doch hier nog oen paar staaltjes, van daar gemeld een behoeftig en bejaard ouderpaar te Palermo vernam, dat hun gewonde zoon te Napels zou nan-, komen, ilorh zelf te oud zijnde, wilden zij zoo gaarne hun anderen zoon naar Napels zenden om zijn broeder te verwelkomen, en te zien hoe het met hem was, doch de financiën lieten zulks niet toe. En wat gebeurde de gemeenteraad gaf er het noodige geld toe. Drie soldaten, die na hunne genezing verlof kre gen om eonigon tijd te huis door te bietigen, moes ten via Palermo daarheen gaan zoodra men in die stad vernam, dat er drie gewonden aan boord der aankomende stoomboot waren, was degeheeio kade in een oogwenk vol vlaggen leden van den Gemeenteraad en oficieren gingen hen tegemoet en het stadsbestuur bood luln op kosten der ge meente vei blijf in een flink hötel aan. Ook to Catanzaro geschiedde hetzelfde met een enkel gemeen soldaat, aldaar geboren en te Do gali gewond. Ter zijnor ontvangst stonden gereed de prefect, do simhtco (burgomecster) niet den gemeenteraad, de oud-strijders, de kaïnor van koophandel, hel technisch instituut, de landbouw school, de vorooniging dor employe's, arbeidsver- oenigingon, enz. Do stad was goheol met vlaggen versierd en do dames wierpen van de balcons met bloemen, terwijl do menigte zoozeer juichte, dat de arme soldaat er letterlijk haast van in de war raakte. Overdreven is zonder twijfel al dat eerbetoon, maar het bewijst in elk gevnl, dat de Italianen, niet ondankbaar zijn. Te Parijs is onlangs een blinden-bibliotlioelc geopend, die haar aanzijn veischuidigd is aan een edelmoodigon Parijzenaar, den lieerde la Si-eronne, die, zelf blind, zijn goheele leven wijdt aan de belangen van heil, wien hetzelfde ongeluk getrof fen heeft. IJij heeft de meesterstukken der Fransehe literatuur mot een bijzondere lel ter doen drukken en leent ze gratis aan do blinden inde Fransehe hoofdstad uit Ook geeft hij voor hen een nieuws blad uit met Braille-lotter gedrukt en een ander voor onderwijzers en vrienden van blinden. Hot Braille-systeein munt uit door bijzondere eenvoudigheid. Do l.eer Siseronno wordt in zijn goed werk door een aantal dames bijgestaan en de fabrikanten verstrekken hem het papier kosteloos. In liet vermaarde wassenbeeldenspel van Ma dame Tu&saud, te London, heeft men nu ontdekt, dat oen daar aanwezige zolderschildering niet meer of minder is dan een schilderij van Peter Paulus Uubens. Op het doek zijn Dido en Aeueas voorgesteld, die, op do jacht door een onweersbui overvallen, een schuilplaats zochten, zooals in het vierdo boek van Virgilius' Acnets wordL verhaald. Do gelaatstrekken van Dido zijn die van Rubens' vrouw. Een jong Luxemburgsch geleerde, Marthin Schweistbul, heeft, naar luj beweert, bij Magnesia hot echto beeld van Niobe ontdekt, waarvan door llomeius wordt melding gemaakt. Hij vond het niet ver vun hot rehet beeld van Cybele, dat tot dusver voor het beeld van Niobe gehouden werd. Do Hamburgsche loterij-collecteur Colin is, volgens den Lamlwirllitot zes jaren tuchthuis straf veroordeeld, wegens hot vervnlschen van prijslijsten, tot welk doel hij een eigen drukkerij m zijn kelder had. Eon waarschuwing voor hen, die onbeperkt vertrouwen mochten stellen in de aankondigingen van vreemde loterijen Met Januari van hot volgend jaar wordt door de üPeniiisuiar and Oriental Steam-Navigation Company" een versnelde maildienst tusschen Engeland en Indie ingevoerd, en in verband daarmede een betere dienst tusschen het vaste land van Italië en Alalia. Daardoor zal het moge lijk zijn om van Londen naar Alalia of omgekeerd te reizen in den tijd van drie dagen en lu uren, via Brindisi. Zeker eon aardige bekorting van de zeereizen. Te Offenbach is eene vcrschsikkelijke gobeur- tenis voorgevallen. Kun man, die zwaar ziek te bed lag, riep zijne vrouw, die aan do wasehkuip stond. Terwijl de moeder nu even haar tweejarig kind onbewaakt achterliet, viel dit in het warme water van de kuip, waar liet zich zoo hevig brandde, dat liet weinige oogen blikken daarna stierf. Het gejammer van de vrouw greep den zieke zoo zeer aan, dat ook hij den geest gaf, en ver twijfeld duor dit dubbele verlies, stortte de on gelukkige mouw zich uit het venster naar boneden. Zwaar gekwetst werd zij naar liet hospitaal ge bracht. Het huwelijk van 'president Cleveland, het hoofd der Vcreonigde Staten,moet nog nitijd zeer gelukkig zijn. De A meriknansche binden spreken veel van de wodorzijdsche innige genegenheid tusschen don president en zijn schoono jonge vrouw. Zoo verbalen zij o. a., dat Cleveland on langs, op zijn 5üen verjaardag, verrast werd met twee bretels, welke zijn vrouw voor hem gebor duurd had, en we! met haar zijdeachtig hoofdhaar in plaats van niet gewone zijde. Op ieder daar van stond in sierlijke letters te lezen »Aan mijn hartelijk geliefden man, op zijn 25en geboortedag," Zij had, omdat bet beter stond, zijn leeftijd verdeeld de twee bretels te zaraen gaven toch vijftig! De handel in eieren in Oostcnrijk-Hongarijc heelt zulk een omvang, dat te VVeenon een eieren- beurs is opgericht. De omzet wordt op 8 a 10 mil- lioen florijnen per jaar geschat. De overheid van New-York heelt besloten, de lichtkracht te veimeeideron van hot veelbespiokeu beeld der wereldverhchtendo Vrijheid, dat door liet Fransehe volk nan het Amorikuansche ge schonken werd, en dat in do haven als vuurtoren dienst doet. Volgens een bericht in The Standard, heeft nu de Chiiieeschc regeering baiegoedkeiiring verleend aan liet plan tot aanleg van een belangrijken spoorweg ter verbinding van Lotai Tukïe en Tientsin. liet werk zal aan Cliineezen worden toevertrouwd tot groote teleurstelling van de vreemdelingen, die naar de ojidraoht dongen. Alen huopt, dat deze nieuwe lijn de voorbode zal zijn van een algoineenen aanleg van spoor wegen in China. Door vele huismoeders zal waarschijnlijk met groot genoegen wuiden vernomen, dat er een mnclmmle strijker is uitgevonden. Het is nl, den ingenieur mr, Samuel Bash, die er steeds op uit is om do vindingen der eeuw aan practische huiselijke doeleinden dienstbaar te maken, gelukt een sinjkinuchine samen tc stel len, waarmee liet persen en strijken geschiedt met een nauwkeurigheid, die den arbeid, door do menscliehjke hand veracht, zoo niet over- tieft, dan toch evenaart. Alle artikelen, van den eenvoudigsten zakdoek tot hot meest gecompliceerde kleedingstuk toe, kunnen er mee worden geplet en gestieken. Het ijzer is boven de strijktafel aangebracht en kan door middel van een arm, waaraan het is bevestigd, evenals bij eer. kraan, zich vrij om zijne as bewegen. Een peda ,1, door den vnet van hem, die de machine bestuuit, in beweging gebracht, doet door middel vun een hefboom het ijzer dalen en biengt het in aanraking met het te strijken voorweip. De kracht van don druk wordt geregeld dooi den voet van den weikmau. De strijktafel is eveneens beweegbaar en kan achter- en \oui waarts worden geschoven. De werkman kan, naar believen, zittende of staande de maclnno bedienen. liet ijzer woidt door middel van gas verhit en men beweert dat het veel ai beidsvei mogen en brandstof bespaart. De moeite, die liet bedienen van de tegen woordige plet- en strijkijzers vereischt, welker gewicht tusschen zeven en acht-on-twintig pond varieert, wordt door deze nieuwe uitvinding tot nul teruggebracht. Alen berekent dat do besparing van het vor- warmingsiuateriaul 75 prueent bedraagt. De constructie der machine is allereenvoudigst. Ijzers van velschillende grootte kunnen aan de zelfde machine worden bevestigd. In kleer- en inantohnnkenjen, hij hoeden- on pettonfabrikoge kan veel, wat nu door nionschenhanden wordt die den tand des tijds beter getrotseerd hadden dan hout en steen, of versporden do overblijfselen yan schaapsstallen den weg. De ruiters, blijkbaar goed bereden mannen, lieten er hun paarden overspringen, en snel, zonder een woord te wis selen, ging 'twoer voorwaarts. Selden dacht een tijdiang niet aan den smok kelaar, en was geheel onder den indruk van het phantastisclie nachtelijke tooneel. 't Was hera als peed en sprong hij met spookridders.over de graven van een voorbijgegaan geslacht; alsof do hoeven der paarden de dooden wekten, die hier eeuwen ge slopen hadden, en aisof zij nu uit den grond op rezen om tegen de verstoorders van hun rust op fa komen. Jlanr do kilheid van den nacht schudde hem spoedig uit die droomerijen wakker. De lucht was vrij koud, de wind stak hij tusschenpozen hevig Op en dreef dc zwarte wolken, diclit opeengepakt, voor zich heen. Sorns viel er een regenbuidan helderde de lucht even op; 'toog ontdekte een pgar flikkerende steircn, en do naakte vlakte der campagna, waarover de ruitors als donkere schaduwen voortsnelden, werd zichtbaar. Geruimen tijd ging 'tzoo inaaraltijd voorwaarts. Dc negen ruiters bleven 't stilzwijgen bewaren nu en dan slechts werd fluisterend een woord over de richting gewisseld Baion Solden begon een zweem van ongeduld te gevoelen. Eindelijk vernam hij 'tgeruisch van den stioom. - Nu veranderde ook van lieverlede het tooneel. Links en rechts breidde zich eiken-kreupelbosch uit. Een eind verder werd het liooger en diciiter, hier en daar rezen er zelfs forsclie stammen met brcede kruinen uit op', en toen zij eene plaat3 bereikt hadden, waar 't kreupelhout zoo hoog was, dat het boven de koppen der paarden uitkwam, en hen nan 'toog onttrok, stegen de douanen af en bonden bun rassen aan de hoornen. Selden volgde hun voorbeeld en ging vooraan in hun midden rneoevenals zij zorgende dat zijn voetstappen zoo min mogelijk de dorro bla deren deden ritsolen, waarmee de grond hier be dekt was. Ilij verscherpte zooveel inogel.jk zijn godnan, vlugger en beter door de strijkmnclme' worden verricht. Het grooto boiang van do strijkmachine voot'\ bovengenoemde industrieën zal eorst worden be- grepen, als een half miilioen menschen haar zal gebruiken'. Elke verbetering van machines, die ten doel lieert het werk van een groot deel dor bevolking te verlichten, of althans minder schadelijk voor do gezondheid ie doen zijn, moet in deze eeuw' van machines ongetwijfeld de nlgemecno aandacht trekken. (Eigen ITaartl.) Bij een onlangs te New-York gehouden veiling', is de beroemde schilderij »1807" van Meissonier verkocht voor f '150,000. Voorde Paardenmarkt" van Rosa Bonheur werd f 132.500 botaald. Op de Woensdag gehouden Palmpaarden- markt lo Zwolle bedroeg de aanvoer gisteren avond en lieden p. m. 1000 stuks van allerlei siag. Do Fransehe kooplieden kochten alles, wat maar eenigszins bruikbaar was, van f350 tot ruim f800. Tot zeer variocrendo prijzon zijn in alle soorten voei zaken gedaan. Do eerste groene komkommers zijn uit Delft naar Rotterdam verzonden. liet is een maand vroeger dan andere jaren. De runderpest is in liet laatste kwartaal van 1886 in 46 gouvernementen van Rusland voor gekomen ulto. December kwam do ziekte nog in 20 voor. Alleen in het gouvernement Jeknteri- noslaw werden van Sept. tot en met Nov. 39,966 gevallen aangegeven, met 27,856 dooden. Een aantal gouvernementen, die aan Duitschland of Oostenrijk-Hongarije grenzen of aan do Oost- of da- Zwarto zee gelegen zijn, werden door de ziekte be zocht. Niet overal werd voldoende afgemaakt. Over het geheel kwamen de meeste aangetaste dieren om. Te Warschau was, volgens de laatste berichten, de ziekte verdwenen. In een dorp nabij Konstantinopel was de run derpest uit Odessa aangebracht. Thans is de ziekt© er verdwenen. Tegen het socialistische blad Itcchl voor Allen. is door do justitie te 's-Gravonlingo eene vervol ging ingesteld wegens het artikelsliet mooidhol der Wester suikerraffinaderij" (te Amsterdam). De directeur der wocsinrichting te Ncerboseh hooft over de laatste drie maanden van liet vorige jaai, nevens honderden kledingstukken en vele levensmiddelen, aan giften en legaten i'32,566.97 ontvangen. Moj. W. A. Molière te Utrecht overleden heeft aan het Gereforroeord burgerweeshuis aldaar een Jegaat gomankt van f 1000, vrij van successie recht. PERNIS. Gisteren kwamen alhier 3 sioa- pen binnen, waarvan 2 gezamenlijk mot f2z00 netto besomming aan versche visch, do derde had zeer weinig vangst. KRALlNGSCflE VEER. Gisterochtend wor den nan de markt aihicr aangevoerd 209 zaimen, die voor fl,05 por )/a kilo werden verkocht. Nog werden aan do rmukt aangevoerd 29 elften, diff voor f 3.30 per stuk vun den hand werden gedaan. blik'on trachtte door het duister te boren. Soms verbeeldde hij zicb gestalten te zien en voetstajipen te liooren, die hen tegemoet kwamen; maar van naderbij waren 't lage boomen en 't zachte geschuifel \an do bladoren, door den regen be zwaard. Eindelijk schemerde hun "tgeoigrauwe water in 't oog. Nu hielden bosch en kreupelhout op en de oever liep steil en naakt naar den stroom af. Do mannen hielden halt en gingen met go- spannen haan en de hand aan den trekker achter 't laatste gewas op de loei liggen. Zoo verliepen ongeveer tien minuten, 't Hart bonsde Selden in de kéol. IIij voelde 't bloed in polsen en slapen kloppen. Ook hij spitslo 't oor zoo veel mogelijk, doch vernam niets dan t geluid van 't water voor zich, liet vuischen van takken en bladeren achter zich on zijne eigen adem haling Maar plotseling gleed er iets als een schaduw over 't water, door eene andore govoigd zachte riemslagen klonken, en oven daarna kwamen zes zwaar belaste en beladen gestalten aan den oever te voorschijn, op een twintig pas afstands van de in hinderlaag liggende douanen, die nu bijna on hoorbaar hun schuilplaats verlieten en langs du breede holiing van 't strand do smokkelaars te- gomoet gingen. Halt I riep de hoofdman eensklapsStaat, of ik geef vuurl 't Eenig antwoord was 't fluiten van een kogel, In een oogenblik Wierpen de smokkelaars hun lost af en verdwenen als schimmen in 't kreupel hout. Vuur commandeerde do hoofdman acht scho ten knalden in de richting dor vluchtenden, etr uit het kreupelhout ging een wild schreeuwen en kermen op. Do douanen en karabiniers drongen er in. 't Bevel tot vervolging was gegeven men hoordo da takken kraken,'schoten vallende strijd van man tegen man begon. Selden stond alleen, in hevige spanning luisterend, en deed moeite om iets te onderscheiden. Duisternis, regen en wind maakten 't hem onmogelijk. v Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 6