Gemengde Berichten. K o I o n i n. Land- en Tuinbouw. Onderwijs. Armenzorg. Natewischden adjudant des konings, kapitein ter zee baron Van Hogendorpden ordonnauce- ofOcier. ritmeester baron Van Tuyll van Seroos- kerketerwyl ook de directeur van het Kabinet des konings, jhr. mr. F. Alew'yn, Zyine Majes teit naar de hoofdstad vergezellen zal. De beide hofdames, jonkvrouw Van de Pol) en barones Van Ittersum, vergezellen hare Majesteit de koningin. De hofdame-honoraire barones Van Heem stra en miss Sexton Winter, gouvernantes van prinses Wilhelmina, zullen H. K. H. gedu rende haar verblyf te Amsterdam vergezellen. Gedurende het verblijf Hunner Majesteiten in de hoofdstad zullen aldaar mede dienst doen mevrouw Insinger, geboren Van Loon, ais dame du palais van Hare Majesteiten '8 konings karnerheeren in buitengewonen dienst jhr. Hoeuft van Velsen, jhr. Van Loon en baron Tindal. De luitenant-kolonel baron Bentinck heeft wegens ongesteldheid verlenging van verlof gekregen, en derhalve zal de 2estalmeester, ritmeester baron Van Heemstra, gedurende het verbly f Hunner Majesteiten te Amsterdam, als eerste stalmeester blijven fungeeren. De hofmaarschalk en kamerheer-ceremonie meester baron de Constant Rebecque vertrekt vooruit naar Amsterdam, om alles voor de ontvangst van II. II. M. M. in gereedheid te brengen. SCHIEDAM, 6 April 1887. De hedennamiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd bijgewoond door 17 leden; afwezig de heerenMelchersen Van der Drift, de eerste met kennisgeving. Inge komen zjjn o. a.een missive van Ged. Staten dezer provincie ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit van 31 Jan. ji. tot onder- handsche verhuring aan den heer A, Van Brink van een voetpad over het Exercitieveld van burgemeester en wethouders het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1886, zal worden gedrukt, aan de leden rondgedeeld en alge meen verkrijgbaar worden gesteld van de commissie van fabricage eene missive naar aanleiding van de aan het slot der vorige vergadering gemaakte opmerkingen door den beer J.Tak, waarin zjj de door den heer Tak geopperde bezwaren wederlegt; deze daaren tegen houdt staande, dat de assen der brug over de Korte haven uitgesleten zijn. Op ver langen van den voorzitter der commissie van Fabricage wordt besloten bedoelde missive op te nemen in het gedrukt verslag der han delingen van den Raad. Eene missive van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, waarin zjj adviseert aan deu heer mr. J. Lechoeropde meest eervolle wijze ontslag te verleenen als lid barer commissie, met aanbeveling ter vervul ling der daaidoor ontstaande vacature, van de heeren C. J. Wouterlood en Th. A. J. Zoetmulder, terwijl zij tevens, naar aanlei ding van het besluit van den raad van 31 Januari jl. tot uitbreiding derzelfde commissie met twee leden, twee dubbeltallen aanbeveelt, te weien: de heeren S. A, Veruède en F. Visser, alsmede de heeren H. Swart en P. Loopuyt. Tol de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, worden de verzoeken toegestaan van de heeren K. De Bruijo, J. Schot en J. K. T. Timinerhan3 van Abcoude om alsnog op de kiezerlysteo „te worden ge bracht, E-n adres van A. H. Caspars om alsnog op de kiezerslijst te worden geplaatst moet buiten behandeling blyven, niet alleen omdat bij dit vei zoek geen enkel bewijsstuk is overgelegd, maar omdat de naam van adressant wel degelijk voorkomt op de kiezers lijst gelijk die is aangeplakt. De rekeniog der kamer van koophandel en fabrieken over 1886 wordt met algemeRne stemmen goedgekeurd. Tot leeraar in wis- en werktuigkunde aan de hoogere burgerschool en de burger avondschool, aanvankelijk voor den tijd van een jaar, wordt benoemd de heer G. Bakker te Ameisfoort. N. Van Her Sluijs, sluiswachter aan de groote schutsluis, wordt wederom voor dit jaar in het bezit zijner gewone gratificatie gesteld. Ten slotte beschikt de raad, overeenkomstig het rapport van de commissie van fabricage, afwijzend op het vemek van C. J. Huiswaard, koffiehuishouder alhier, om vergunning tot het plaatsen van een veranda op gemeentegrond langs den zijgevel van zijn pand aan de Nieuwehaven, waarna de vergadering wurdt gescheiden. liet staatsbeleid, door den heer Heemskerk bij de Grondwetsherziening gevolgd, brengt Damas, den schryver der sllaagsche Omtrek ken", tot eene vergelijking daarvan met het vraagstuk van den veerman, die een wolf, een schaap en een kool over de rivier moest bren gen, en daartoe voor allen niet tegely kei tijd plaats had, zoodat hij zorg had te dragen, dat het schaap niet met de kool en de wolf niet met het schaap alleen werd gelaten. Indien de nederigheid der ïdramatis personae", welke ik uit de oude doos heb gehaald, me niet alle vergelijkingen onmogelijk maakte, zoude ik hier gedacht hebben aan deu veerman van staat, die al zijn krachten inspant om, met de drie paitijen in het Parlement, den oever der Grondwetsherziening te bereiken. Voor mij bleef de oplossing van het vraag stuk altijd zeer moeilyk, want er kwam een qnaestie in voor van weer terugbrengen en nog eens halenwelke ik niet goed in het geheugen kon houden en die me dau ook heelwat hoofdbrekens kostte. Maar onze veer man van slaat is behendig in het oplossen van problemen en ik ben er gerust opdat hy de lastige passagiers zal weten over te brengen, zonder de kool door het schaap of het schaap door den wolf te laten opeten zonder vooral en dat schijnt ine hier het grootste gevaar - zelf door den wolf te wol den verslonden. De tweedaagsche retoui biljetten in locaal vei keer door de Ned. Rijnspoorweg-maat schappij uitgegeven op 9 en 10 April (Paschen) zullen geldig zijn tot en met 12 April. Uit goede bron verneemt het Vad., dat de minister van marine, in antwoord op het adi es van den gemeenteraad van Hellevoelsluie, de mededeeling gedaan heeft, dat de loods- kotteis en het loodspersoneel aldaar voorloopig gestatiooneerd zullen blijven. Op uitnoodiging van de Fi arische academie heeft de Nederlandsche regeering bepaald, dat de hoogleeraar Van de Saode Bakhutjzen zal bywoneu het in Parijs te houden congres, betreffende het opmaken van eene kaait van den sterrenhemel, met toepassing van de jongste uitvinding van de kunst der photographie op dit gebied. Na herhaalde beraadslagingen heeft de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. academie van wetenschappen io hare zitting van jl. Zaterdag eindelijk met 19 tegen 15 stemmen, overeenkomstig het advies harer commissie, zich vereenigd met het denkbeeld van den minister van waterstaat, om den standaardmeter vao Amsterdam naar de poly technische school te Delft over te brengeo. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben thans bepaald, dat de groote koop-, maosbeurs op Vrydog, 8 April e. k., (Goeden Vrydag) zal gesloten zyn. Yoor de harddraverijen en wedrennen, welke op den 2den Paaschdag te Breda zulfen gehouden worden, is het aantal deelnemers bijzonder groot, zuodat zjj veel doen ver wachten. Voor de provinciale harddiaver'y hebben zich aangegeven uict minder dan 23; voor den welkomstprijs 11voor den voorjaars- p rij a 9 voor den^Paasch prijs 4voor den militairen sport 6; voor het concours rij paarden 7 mededingers en voor springpaarden 3, dus in 't geheel 63 paarden, waaronder de beste uit het geheele land. Zaterdag zijn met het stoomschip 'Botter dam 50 personen uit Ouddorp naar Amerika vei trokken om zich daar metterwoon te ves tigen. Als zcoder middel van bestaan werden gedurende het le kwartaal van 1887 over de grenzen des rijks uitgeleid 750 vreerndelingeu. Gedurende het 1ste kwartaal van dit jaar zjjn uit Amsterdam naar New York veitrokken 1838 landverhuizers. Ruim 10 dagen geleden werd de meester knecht F. van de fabriek der firma de H. Co. te Leiden door eeceu werkman met eenen zandkoker tot bloedens toe op het hoofd ge slagen, nadat eerst eene woordenwisseling tusschen hen was ontslaan. Sedert is F. bedlegerig geworden, en Maandagnacht is hij overleden. Nadat reeds door de politie tegen den dader proces-vei baal was opge maakt, volgt aisnu eene gerechtelijke schou wing van het lyk van genoemden F. De persoon, die verdacht wordt de dader te zyn vau de diefstallen te Tilburg, en die te Baaile-Nassau gearresteerd werd, noemt zich CariLobitz, oud 34jaar, gebot en te Rosenberg, woonachtig te Altmark (Piuisen). Hy is naar Bieda overgebracht. De oudste zoon van den piins van Wales, de dile-en-twintigjarige prms Albeit Victor, vertoelt thans incognito in ons land. Met den heer van Goltstein bezoekt hy verscheidene steden, om er de merkwaardigheden te zien. Ll. Zondagvoormiddag, tusschen 10 en 11 uren, is door middel van insluiping op het landgoed »Tliorn", gelegen aan den Alkrnaar- schen straatweg onder de gemeente Velseo, ontvreemd een langwerpig doo'je, waarin een gouden kruis,' waaraan een streng gouden koord. Vier zilveren doosjes, waarbij 2 ronde peper muntdoosjes. Een zwart granaten ketting met gouden dop. Een gouden dop vaneen bloed koralen ketting. Vyf gouden vrouwenringen, vermoedelijk twee met steentjes. Een gouden doekspeld. Een zilveren hoofdijzer met 2 gouden zyoaalden. Een ouderwetsch zilveren hoi loge met porseleinen plaat en Romeinsche cijfers, waaraan een zilveren ketting met twee cig- netten en een sleuteltje, en twee zilveren knippen van portemounaies. Te Best bij Eindhoven doet zich het zeld zame geval voor, dal de twee gemeenteveld wachters wegens wederrechtelijke arrestatie, de een tot 45, de ander tot 21 dagen celstraf veroordeeld is, terwijl de aanstelling van eeu onbezoldigden rijksveldwachter is ingetiokken wegens wangedrag van den persoon, die daar toe benoemd was. Don Haag Twee kinderen van den heer V. alhier dronken op een onbewaakt oogenbiik uit eene fl-sch met olie eu loog. Spoedig kregeu zij hevige krampen en moesten zij naar het gasthuis worden vervoerd. Hun toestand is zeer bedenkelyk. Delft. De Roomsch-katholieke kiesver- eeDiging„ Becht voor Alten alhier heeft den heer J. C. Fabius opnieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. I Amsterdam. Door de vereeniging ten behoeve dei arbeidende klasse werd Zaterdag het bouwen van 64 ai beiderswoniugen aan besteed. De koetsier, die Pranzini naar de rue Montaigne reed, Lelevre, is govomlen. Pranzini ontkende hom ooit gezien te hebben. Het blijkt dat hij bij een kapper in de rue de Sèzo een valschen baard had willen koopen, maar daarvan had afgezien, omdat een der bedienden in een restaurant at, waar hij ook veel kwam, en hij niet herkend wilde worden. Reeds 4 jaren geleden moet Pranzini op een goeden voet hebben gestaan met mej. Regnault, dio toen woonde in do me Caumartin, dichtbij het huis, waar eon dergelijke moord plaats had. Ten nndeelc van de bankiers Phiiippson en Ilorwïtz to Brussel is in de bureels van da ïSjo- ciété Générale" voor 79,000 frs. aan Spaanscha fondsen gestolen. Er is 10,000 frs. uitgeloofd aan hem, dia de fondsen terugbrengt. Batavia, 1 Maart. De 1 e luit. Borg, militair commandant te Seroe- wny, is als slachtoffer der winakzucht van een Inl. fuselier govallen, die wegens aanhoudende vechterijen met eene inlandsche vrouw in de tweede klasse van discipline was geplaatst, ter wijl de viouw de toegang tot de kazerne was ontzegd. Dit laatste moet volgens verklaring van den moordenaar hem zoo verdroten hebben, dat hij bet besluit nam den luitenant to dooden, die, door con schot in den rug geirofTen, onmiddel lijk dood bleef. In het Siaksche is volgens berjcliten, die te Bengkalis zijn aangekomen, een afschuwelijke nioord gepleegd. In de buurt van den nieuwen hout- aankop van den heer Bollee zijn eenige Chi- rieesclio huisgezinnen, bestaande uit 13 personen, vermoord gevondendo lijken waren op eene gruwelijke wijze verminkt, blijkbaar om lijfsiera den machtig te worden. Men verdenkt een tien tal Maleijeis, die in eene praauw in de nabijheid der woning gezien zijn. De hoop van hen te pak ken to krijgen is gering, daar zij op te gemak- kelijko manier langs de verschillende riviertjes ontsnappen kunnen. Te eerder moet aan moord uit hebzucht gedacht worden, omdat <ie vermoorde Chinees als welgesteld te boek stond. Op de Paaschtentoonstelling van vee van de afdeeling Alkmaar der slloll. Maatschappij van Landbouw" waren prachtige exemplaren aange voerd. Eerste prijzen zijn toegekend voor driejarige vette ossen aan de wed. K, J. Kaan te Wieringer- waardvette jpeien, IC. Blom te St. Maarten vette kalveien,*P. De Wit, te Deemster; driejarige rijstieren (inlandsche) R. I.'oome, to Beomster j tweejarige idem,M. Laan. te Beemster;pinkstiercn, H. Lof te Beemstêrmelkkoeien, G. Franzen, Osdorp; kuispinken, L. Yissor, Beemstermelk- vaarzon, A De Goede, te Beemster. Tot onderwijzer aan do openbare school voor uitgetneid lager ondorwijs te Znlt-Bommel is benoemd de heer W. L. Van Vlaardingen, te Schiedam. Uit Monster wordt aan de A'. II. Cl. gemeld: In de dezer dagen alhier gehouden vergadering van het fonds der weduwen en weezen van ver ongelukte visscliers en van hen, dio bij het redden van schipbreukelingen het loven verliezen, werden tot eere- leden benoemd de heeren L. A. Beausar te Amsterdam en A. II. VV. Van Luik te Schiedam. Uit du ingekomen gelden werden, dour bemid deling van den voorzitter, aangekocht, 1 aandeel in eene leening van elders, groot f 500 en 6 aandeden in eene gemeenteleening, ioder ad f 250, en beide rentende 5 pet. Blijkens door den burgemeester gedane mede deeling was 1°. ten behoeve van de weduwe Van Eijk te Hoek van Holland bij Hem ingekomen f 168.50, die door hem ter uitreiking aan zijn ambtgenoot te 's-Gravonzande waren ter band ge steld, en 2°. ton behoeve van do weduwe en weezen van wijlen Geratd Storm f1250, ingeschre ven op de spaarbank Monster-'s-Gravonzande ren tende 4 pet. Van geeno dier zaken was thans nog eene vol ledige aldoening te verkrijgen. De spijsverschaffing, door den heer A. ICocne te Rotterdam op zoo ruime wijze gedurende den winter voortgezet, is thans geëindigd. Niet minder dan 11520 middagmalen werden doe- dien kin dervriend verstrekt ann 1077 kinderen van 13 oponbare kostelooze scholen. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is aan de Ned. lierv. kerk te ICralingcn en aan de armen dier gemeente ioder f 1000 geschonken.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2