de balans en winst- en verliesrek. over 4886 goed. De netto winst beds*oeg f 31,698,01, waarvan f4118,76 val worden afgeschreven en (28000, d.i. 4 pCt. dividend, uitgekeerd. Een paar jaren geleden zo' meldt de 73. Ot. ontving de toenmalige kapt. ter zee de heer J, A. Grave, commandant van de Atjeh, vau ons gouvernement de opdracht om anu den Congu de eer van onze vlag te handhaven en onze haudelsinstellingen te be schermen. Een handelsagent was vermoord, en het gtond te vreezen dat dit feit niet alleen zou blijven staan, Nadat genoemde officier, alleen vergezeld van vyn adjudant, ongewapend in eene bijeenkomst van een dertigtal negerhoof den de uitlevering van de moordenaars had geëischlmaar de noodiga voldoening niet bad verkregen, werd den volgenden dag over gegaan tot eene landing van ongeveer 200 man, die enkele kampongs in de asch legden. Pit feit, slechts aan weinigen bekend, is echter niet in het vergeetboek geraakt, want het bestuur der Afrikaansche Handelmaat schappij, dat de heilzame gevolgen van deze kloeke daad had ondervonden, vereerde deze Week den heer Greve een sierlyk geschenk en begeleidend schryven, waarby het z'y'oe innige erkentelijkheid uitdrukte voor dit krach tig optredendat aan onze hnndelsfactoryeu de veiligheid heeft gewaarborgd, welke voor vreemdelingen in Afrika niet overal te vin den is. De heer Greve is sedert als schout-bij- nacht gepensionoeerd. Aan het hoofd van den officieelen gids voor de feestviering te Amsterdam is het feestlied van den dichter J. J. L. Ten Kate geplaatst, Juidende als volgt: Hoog wappra nu uit ieders woning Da Oranjevaan, de Driekleursvlag, Nu de Aernstelstad haar dierbren Koning Eerbiedig welkom boeten mag! 't Aèloud Wilhelmus tan Nassauioen", Een duizendstemmig jubelkoor, Klinke als het Bondslied der Getrouwen Ook de allerverste wijken door. Onschatbaar voorrecht, Hem te groeten, Wen heel de Natie eert'en prijst! Baalt, bloemgyrlanden, aanzijn voeten 1 En giji groene eerepoorten, rijst O, mocht ge een profecy ons wezen Van nieuwe levensvreugd en kracht, Nog menig, menig jaar na dezen Den DERDEN WILLEM toegedacht. Maar dan ook heden alle vcetcn, Die worstelen in Kerk en Staat, Voorgoed vergeven en vergeten De Broederliefde doov" den Haat' Dan heeft ons danken en ons bidden Een goddelijken zegen in Ban vindt 'sLands Vader in ons midden Een waar, eendrachtig Huisgezin! Al dekt de Wintersneeuw zijn hairen, Nog is het Zomer in zijn hart. Blijft '-«i, Almachte! liem bewaren Voor "tVolk, dat hij ten zegen werd, Voor zijn geliefde Koninginne, En 't eenig, heerlijk Huwlijkspand, Bat immer aller liefde winnc, De-trots, de hoop van Nederland. Te Amsterdam wordt natuurlijk druk gevent ■Bei oranje-bouquetjes enz. enz. De zonder lingste uitroepen worden daarbij gehoord, als »Voor 2 sjenten ben jc nasionaal Drang je 't niet dan ben j'en xosiaal I" »Je steekt 'top je borst Voor Vaderland en Vorst Jo steekt 't op je hoed Daar staat Oranje goed. Of anders in je baard Dat is de Koning waard I" In tea beeldjeswiokel in de Spuistraat aldaar sisaf een gekleurde buste van het prinsesje. Jte haar is roodgroen. Toch zyn er menschen, 'flie het mooi vinden. jSen kejderbewoner te Amsterdam wilde zyn geluk eens beproeven in de staatsloterij. Htf nam met zijn zoon een 20ste lot en by de eerste trekking viel er de f20 000 op. Het geld was spoedig gehaald en gedeeld. De man, bang voor stelen, verstopte zyn aandeel in het fornuis, om het den volgenden dag bij de spaai back te bezorgen. Wie schetst echter zijn schrik, toen hy den anderen dag zyn schat miste, die spoorloos verdwenen wa3. Alle nnsporingen door de politie zyn tot heden vruchteloos gebleven. Met het stoomschip Zaandam zijn Zaterdag vertrokken van Amsterdam naar New-York 511 volwassen personen, 137 kinderen van 1'10 jaar en 55 zuigelingen. Men schrijft aan de Ltidsche Courant'. 31. Maandag (4 April) woei het uit het zuid westeu; 's uamiddags stond er een krans om de Zou en 's avonds een rad om de maan. »Een krans om de zon daar schreien vrouw en kinderen om," zeiden reeds oudtijds de zeelieden, bij oudervinding wetende wat er te wachtenatond. De Dinsdag volgde met doodstil, somber weer eu eene aschgrauwe lucht. Maar Woensdag nacht wns het uit 't noordooster gaan waaien roet regen eu sneeuw, en weldra .arak de storm los. Eergisteren, Donderdag, vooral was de wind zeer lievig, met noodweer soms op de hoogst onstuimige zee. Toch was de barometer gere zen en New-York had niet eens storm aau- gekondigd. Nu is het gisteren, Vrydag, da derde dag dat de oosteowind, hoewel iets minder hevig, waait, en daar een oud spreek woord zdgt: ïDe oostenwind is een konings kind, hy waait maar drie dagen," hopen zee- eo landlieden dan ook dat b\j uu ziju rolletje zal hebben laten afloopen. Nu heeft de wind uit twee voorname storin- hoekea geslingerd, maar waar bly ven roet dat at het lenteachtig gevoel en de groeizaamheid Omdat de crocus bloeit en de koekoek boven het boseh zweeft om een nest te zoeken, is daarom nogjiet we. laod niet groen, maar dor voer Giasinaand. Omdat voor twee gevonden kievitseieren, misschien voor eerstelingen nog wel sterk vau smaak, f15 werd betaald (eeu gek', die 't er voor geven wil, merkt een koop man iu oud porselein aan), daarom is de kievit nog niet zoo geneigd het eiereuleggeo voort te zetten, met de overtuiging dat het weer daartoe gekomen is, Orerschlo. Gisternamiddag is het 5-jaiig zoontje vau Marmus Post,'' nabij De Zwel, speleude te water geraakt en daarna levenloos opgehaald. Delft. Zaterdag werd alhier de eerste algeineeoe vergadering gehouden van leden der veieeuigiog van voorstauders eener Nedeilandsciie octrooiwet. Besloten werd de konioklyke guedkeuuug te vragen op de sta tuten, teneinde zich te gelegener tyd met een adres tot da regeenng te wenden, om den wedeiiuvoer te viagea van de sedert 1869 afgeschafte octrooieu voor uitvindingen en vet betei ïngen. De vereeuiging telt 80 leden. Tot leden vau het bestuur werden gekozen de iieeiea A. Huet, mr. Geratd W. Schimmel, G. A. A, Middelburg eu H, W. E, Struve. Dtrccht. - Omtrent den alhier gepleegden zetfmouid, waai vau wij hebben melding ge maakt, meldt het O. D, De justitie grog Donderdagavond huiszoe king doen by een commies der posteryen den heer K. alhier, teneinde een onderzoek in te stellen naar den vermisten brief met aangegeven geldswaarde, uit Maarssen over Utrecht naar Rotterdam verzotideu. Zoodra zich de justitie had aangemeld, ging de heer K, even naar een ander vertrek en beDam zich daar door een pistoolschot het leven. Nijmegen. Gisteren hadden alhier, door schoon lenteweder begunstigdde nationale en internationale wielerwedstrijden plants ten nanschouwe vao eene menigte belangstellenden. De uitslag was als volgt Nu. 1. Aanmoedigingswedstrijd (tweewie- Iers). Open voor leden van het A. N. \V. B., welke op do baan in het snelrjjdeu nog geen prijs behaald hebben (alleen toermachii.es boven 17 kg. worden toegelaten). Afstand 1500 m. (4 ronden plus 163.72 m.) Ingeschreven 21 deelnemers (in 3 seriën, ieder 7). Eerste prys, verguld zilvercu medaille, de heer H, Burger, van Olbutgen, in 3 min, 507, sec.; tweede piijs, ziiveieu medaille, de heer W, Tonckens, vau Gioningen, in 4 ra. 5 s.derde prijs, bron/en medaille, de heer W. C. J. Smit, in 4 m. 5% s. Bij dezen rit vielen 3 rijders, zonder zich echter te bezeeren. Vei melding vei dient dat de eerste prys met eene machine van Hol- landsch iabnkaat is gewonnen. No. II. Internationale wedstryd voor één persoons driewielers (gewichtshandicap), af- staud 3000 m. (9 ronden 6.63 in.) Ingeschreven 7 deelnemers. Eeiste prys, guuden medaille, de heer P. YY. Scheltema Beduio, van Amsterdam, in 6 m. 477, s.tweede prys, zilveren medaille, A.L. Couvée, in 7 m. 17, s. By dezen rit verloor de heer De Beukelaer, vau Antwerpen, het zadel van zijne machine tot tweemaal toe, zoodat hy eindigde. Ook de heei Van den Eyuden, van Mechelen, kreeg een delect aan het rijwiel en eindigde eveneens. No. Hl. wedstryd voor tweewieleis (ge- wichtshandicap), alléén open voor leden van den Nymeegschen wieliydersnond t>Veiocitas". Afstard 2000 rn. (6 ronden 4.42 m.) Ingeschreven 5 deeinemeis, Eeiste prijs, zilveren medaille, de heer G. H. Van Os iu 4 m, 10 e.tweede prijs, bronzen medaille, de heer P. II. Meijer Tim- me rn an Thysseu, van Nymegeo, in 4in.217,s. No, IV. Wedstrijd voor tweewielers (tiabi- liteitshaudicap), open voor alle lenen vao het A, N. W, 13., woonachtig in Nederland, Afstand 2500 ni. (7 rooden 160.41 in.) Ingeschreven 15 deelnemers. Eerste prys, kunstvoet welp, de heer J. F. J. Huysser, vau Maaslucht; tweede prjjs, kunst voorwerp, de heer J. K. Faber, vau Haarlem derde pryskunstvoorwei pde heer E. F. Suo-thoir, van Amsterdam. No. V, Internationale wedstryd voor twee persoons wieleis (gewtchtshatidioap), Alstaml 2000 M. (6 ronden 4.42 m.) lugesclueveu 20 deelnemers. Eerste prys, twee verguld zilveren medail les, de heereu C. H. Tliiebout, van Zwolle, en M. F. Van Raden, van Warosveld, 4 m. 19 s.; tweede prys, twee zilveren medailles, de hee- ren P. VV. Scheltema Beduin en F. Hart Nibhiig, beiden van Amsterdam, in 4 ro. 197» s.; dei de prys, twee bronzeu medailles, de heei en A. L. Couvée, van Delft, en B- J. Couvée, van Leiden, in 4 ra, 38 sec. Bij dezen rit vielen drie paren met hunne wielen, waatb'y Roling zich aan den rechter arm en de rechterknie bezeerde. De audereo kwamen er met lichte kneuzingen af. No. VI Wedstrijd om het kampioenschap van Gelderland (tweewielers), alleen open voor leden vau het A. N. W. B., woonachtig in de provincie Gelderland. Afstand 5000 in. (15 ronden 11.05 m.) Ingeschreven 6 deelnemers. Eerste prys, guuden kampioenspeooiug, de heer W. F. H. Van Leeuwen, in 10 in. 531/., s.; tweede prys, zilveren eerepenning, de heer P. H. Meijer Titnmermaa Thysseu, van Nij megen, 10 11 ui., 197, s.derde prys bronzeu eerepenning, de heer H. Burgers, van Olbur- gen, iu 11 in, 43 s. No. VII. Internationale wedstrijd voor vei- ligheidswseiers (geivichtsliandicap. Afstand 1 Engelsche mijl (5 ronden 6135 m.) Ingeschreven 16 deelnemers'. Eerste prys, verguld zilveren medaille, heer W. F. II. Van Leeuwen, van Arnhem, ia 3 m. 177» s.tweede prijs, zilveren medaille, de heer 3. F. J. Huïjsser, van Maastricht, in 3 tn. 17 s.derde prys, bronzen medaille, de lieer C. II. Thiebout, van ZwoIIp, in 3<si.3i.y, s. Bij dezen wedstryd stortten 4 rijders over de baan en geraakten enkele der rijwielen defect, doch dit liep zonder ongelukken af. No. VIH. Uituoodigiugswedstrijd. Afstand 10,000 tn. (30 ronden 22.10 ro.) Ingeschreven "10 deelnemers. E-rste prijs, een kunstvoorwerp, de heer 3. F. J. Huïjsser, van Maastricht, in 20 nj, 52 s,tweede prijs, een kunstvoorwei p, da heer E. De Beukelaer, van Antwerpen, in 21 m. 597, s.; derde prys, een kunstvoorwerp, de heer E, A. Koch, van Utrecht, in 22 ra, 17 s. Deze rit was buitengewoon interessant. Huijsser en De Beukelaer werden daardoor de helden van den dag. Jammer dat het rijwiel van De Beukeiaer onklaar geraakte en hjj onder den rit moest afstappen en van ry wiel verwisselen, dewijl dan de uitslag wnaischya- Ijjk andets zou geweest zyn. Breda. De oudste zoon van den prins van Wales, de 23jarige prins Albeit Victor, die incognito in ons land vertoeft, bracht Vry dag eeo bezoek aan onze gemeente, waarbjj door hem met de grootste belangstelling het praalgraf, de doopfobf en andere merkwaar digheden in de Groote Kerk in oogenschouw werden genomen- Ter ondersteuning van het adres vao den ïNederiand.mhen Uitgeversbond", om vei iagiag van briefport voor drukwerken eu couranten tusschen Nederland en België, is ook door de Kamer van koophandel en fabrieken alhier een request aan Z. M. den koning verzonden. Vergadering van de Momer van koop handel en fabrieken te Schiedam van O April 1887. Alle leden zijn tegenwoordig. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering worden behandeld de navol-1 gende ingekomen stukkan: Van het ministerie van waterstaat, handelen nijverheid het verslag omtrent den handel en de scheepvaart in hot Britsdie koninkrijk over Februari 1887. Wordt geplaatst in do boekerij der Kamer. Van den heer directeur van liet postkantoor alhier antwoord op de missivedezer Kamer over den toestand der brievenbus aan de Beurs, Daar de bezwaren dezer Kamer door dat ant woord niet zijn weggenomen, wordt besioton een onderzoek in loco aan te vragen. Van het ministerie van waterstaat enz. het handelsverslag der stad Libau over 4886. Van de Kamers ..van koophandel en fabrieken te Almelo, Gorinchem, Middelburg, Harlingcn en Venlo de ja trverslogen over 1886. Van het ministerie van waterstaat enz. de zesdo aflevering van de verzameling van consuy laire en andere verslagen en berichten over nijver heid, handel en scheepvaart. Van den heer commissaris des konings in 'Zuid- Holland het provinciaal blad na. 26. Deze stukken zullen ter lezing worden rond gezonden. Van den consul-generaal des konings van Ilawaiï verzoek om toezending van het jaarverslag dezer Kamer. Hieraan zal worJcn voldaan. H<": verslag omtrent den toestand van nijver- hein, odel en scheepvaart te Schiedam in 1886f' bereids aan do leden der Kamer in proefdruk medegedeeld, wordt na eenige wijzigingen cenr parig vastgesteld. De noodige exemplaren zuilen daarvan aan da Hooge Regeering, colleges enz. worden toege zonden. Met algemeens stemmen wordt aangenomen, een ontsvorp-adres aan den heer minister van financiiln om vormindeling van de patentbelasting, to verkrijgen.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2