de'msd zoudt zyn. »De oogst" van Valkenburg sluit waardig deze eerste ry. Nu naar den overkant. Maar wacht even; uw oog heeft reeds genoeg genoten, zet u neder eu het squartet a-mol" van Schubert zal door de heeren J. Egener, J. Berghout, K. Le'iyendekker en J. Köhler ten gahoore worden gebracht. Ja, muziek behoort er bij. Dat zelfde ernstige, geestige, kalme, liefelijke, wat gy zooeven in de teekeningen hebt waarge nomen, wordt door de tonen weder bij u ver levendigd. Wat prettig wordt gy er door aan gedaan,en als straks de.heer Köhler u pMorceau coraciénstiquo" van zijn cello tegemoet voert, dan voelt gy edele snaren in u trillen. Dm is de invloed der kunst. Pauze vermeldt het programma, maar gij gunt u slechts weinig rust, want er i3 nog zooveel schoons te bewonderennaar /ieri ovui kant dus. liet z|jn bloemen, die u reeds dadelyk tegenlachen, heerlyke rozen van mej. Rozeuboomlaat u niet bedriegen door den geur, die u tegemoet komt, hij is van den gepar fumeerden zakdoek eener dame, die zich in uw nabijheid bevindt; gy lacht, maar zult toch moeten toestemmen dat de rozen bediiegelyk mooi zyn weergegeven. Het «havengezicht" van J. Maris kan u niet bekoren? Gy moet meer op dergelijke kunst beschouwingen komen, beter nog de natuur waarnemen, dan zult gij gaan waordeeren den fynen, waren toou en degeestige behande ling er vanwant het is een meesterstuk. Het «angelus" van Israels, wat een poösie in zulk een kleine teukening'; die figuuitjes, hoe païef, en daarachter de schapen, die de groene weide zoo schoon stoffeeren; gy kunt u te midden er van verplaatsen, ja, dat is natuur, liet Zmidilngeten" van P. Van der Velden zou uw eetlust waarlijk opwekken die dampende gebote! belooft wat goeds, maar hy biyft zoolang geslotentot gy voorbij zijt maakt u dus maar niet graag en be schouwt liever do schoone compositieden jiobeleu eenvoud in de figuren, zoowel als de juiste teekening er van. Van de Sande Bakhuyzen brengt u weder buiten, en echt buiten ook hier kuut gij da natuur in hare grootschheid gpnieteo, een gedicht in kleur, voorwaar. Nog slechts weinig tyd en de muziek vangt weder aan, dus nog vlug de voornaam ste gezien. Sadee verplaatst u aan het strand ziet die vi ouwenflguren eens koap geteekend zynin uw verbeelding marcheert gij met haar mede en desnoods zoudt gy er wel zoo'n mandje met visch voor willen dragen, om op dit oogenblik in haar plaats te zijn. In interieurs ven kerken is Boosboom toch maar de baasaltijd dat Hink gebouwde in zyn werk, die waarheid van kleur en juistheid van teekening. Wat geestig is die »nni" van De Windt; haai geteekend en krachtig vao kleur noodigt hij u met zyn guitige oogen uit, eens mee te lachen en dat doet gij gaarne, want het is een giappige kerel, Orselli teekent kranig; zyn kleuren zijn altijd frischende voor telling is altyd vol leven; zoo ook «io deo kelder" waar het er lang niet ooaardig uitziet. De Aia- bier van Guazone met zjjn koperkleurig gelaat trekt ook direct uwe aaudacht door dea Hinken stand, de coirecte teekening en het frissche transparante io de kleur. Juist aan het einde gekomen, vangt de mu ziek weder aan. Gy haast u, u neder te zetten om de altyd schoone «Serenade" vao Haydn door het quartet te hooren uitvoeren. Wat een schoone voordracht was de viooi- golo van den heer J. Egeoer; met welk eenjuistheid en gevoelvolle voordracht vertolkte hjj de jEiégie" vao Ernst; in ver rukking bi acht hy u, niet waar? Eu dan ten slotte het geestige sMenuet" van Bocche- rlni en sVanatiouen aus dern Kaizer-quartet van Ilaydu, mede door het quartet uitge voerd. Voldaan, overvoldaao gingt gy naar huis, dankbaar aan de Kunstvereenigiog, die U zooveel deed genieten. Jammer dat niet meet deren deze kunstbe schouwing bjjwoondende welwillendheid van den heer Joh. De Kuyper van Rotterdam, die zoo bereidwillig zyn schoone collectie afstond, en de vele moeiten en kosten, die de Kunstvereeniging zich getroostte, hadden wei met wat meer belangstelling beloond mogen worden. De houder van het lot no. 2586 in de verloting der IIoll, Maatschappij vao Land bouw, afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omsticken, op 20 Maart jl,, welk lot is gekocht hij den heer II. A, M. Roelants alhier, en waaraan een vette koe (no. 55) is ten deel gevallen, heeft tot nog toe verzuimd deze koe aftehaleu. De St.- Ot. bevat de door de gevolmachtigden van Nederland en Duitschlaud op 18 Maart 1887 te 's-Gravenhage onderteekende schik king, betreffende de exploitatie door Pruisen van de op Nederlandsch grondgebied gelegen vakken der spoorweglijnen van Kempen, Viersrn en Straeleu naar Venlo, van Kleef naar Zevenaar en van Bismarck en Bocholt naar Winterswijk. De gelegenheid tot verzending t der cor respondentie naar den Coogo-staat bestaat door middel van het stoomschip Afrikaan, waarvan de laatste busfehting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 20 April a. s., des morgens ten 9 ure. Den 23 dezer zal te s-Giavenhage de be spreking plaats hebben der a. s. zomerdienst- regeling niet den raad vao toezicht op de spoorwegdiensten en de verschillende Neder- landsche spoorwegmaatschappijen. Van den 3ao tot en met den 9en April zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 69 stoom- en 8 zeilschepen, en vertrokken 66 stoom- eu 19 zeilschepen. Wat Amsterdam aan de versiering ten koste legde, is op geen duizenden te tarnen. Een denkbeeld kan men zich echter vormeD, wanneer men weet, dat. de sommen, die de verschillende buurt comités te verwerken hadden, samen een totaal vormen van byua diie ton. Voeg daauoe nog wat door vele particulieren buitenbuurt-comités om isgedakn, en men kao veilig een bedrag van een half millioen als totaal stellen. (Nbl. v- Ned.) Het aantal vreemdelingen, dat Dinsdag te Amsterdam was, wordt op ruim 200,000 geschat. Gisteren was het zeker nog dubbel zoo groot. De tremen waren alle stampvol en reeds in den ochtend was hel zoo di uk op straat, als op het drukste uur van deu diuksteu dag in het jaar. Ter oeurze te Amsterdam was het Woens dag zóu stil, dat men in den effectenhoek de nationale liederen zong, waardoor de gewone levendigheid niet onlbiak. Twee derden der beursbezoekers waren afwezig. Ter bijwoning der Amsterdamsche feesten zijn van 1113 April uit de noordelijke provinciën tuim 1300 passagiers met de stoombooteo over het Zuiderzeeveer vervoerd. Ter audienlie, die gisteren te Amsterdam door Z. M. den koniug werd verleend, ver schenen ook de gebroeders Mens. De Ilollaodsche Spoorweg heeft sedeit Zondag jl. 3t),000 biljetten oaar Amsterdam afgegeven, waai onder Woensdag alleen 18,000. Woensdag zyn alleen uit Haarlem ruim 8000 personen per spoor naar Amsteidam vervoerd. De laatste trein uit Amsterdam kwam eerst gisternacht te 3Vs uur te Haar lem aan. De eereboog aan de Vao-Woustraat te Am sterdam is gistermiddag omstreeks 12 uren omgewaaid, Fersoonlyke ongelukken kwamen er niet by voor, maar zjj is totaal vernield. De kuastclub te Rotterdam zal een buiten gewone tentoonstelling van schilderijen openen. In den loop der maand Augustus zal er te Lekkerkerk of te Slikkerveer een zeilwedstrijd worden gehouden op aanmoedigende voor waarden. Het plan gaat uit van de heeren Willem Smit en B. Pot Azn„ die het zullen uitvoeren, hetzij op zich zelf of in aansluiting met de vereeniging heJc'kerkerk. De wedstrijd is uit sluitend bestemd voor kleine zeiljachten, niet langer dan 5 meter, tusschen twee toodljjuen gemeten, onverschillig van welken vorm, zelfs niet met uitsluiting van zoogenaamde water- scltoeneo of dubbelbooten. De voorwaarden komen in hoofdzaak hierop neer, dat aan den winner een prijs zal worden toegekend, gelijk aan de waarde van zijne boot, zoodat daardoor voor liefhebbers de gelegen heid aannemelijk is, zulk een zeiljachtje, meestal ook voor roeien geschikt en derhalve voor den verkoop of eigen gebruik doelmatig, volgens zijne besto kt achten te-doen bouwen. Volgens deskundigen is een dergelijk bootje compleet getuigd te maken voor f 300 en stellen de heeren Smit eu Pot daarom dea prys op dit bedrag vast. Reeds 5 personen hebben zich tot dezen wedstrijd met daarvoor nieuw te bouwen zeilbuotun bereid verklaard. Bestaands jachten, van welken vorm ook, Diet boven de lengte van 5 meter als omschreven, worden even eens tot mededinging toegelaten. Professor dr. A. Maijer, directeur van het ryksproelstation der rijkslandbouwschool te Wageningeois door de «Association» dei Benemeriti Itniiam" te Palermo benoemd tot correspoDdeeiend lid en tevens begiftigd met 4eene gouden medaille 2e klasse. Door een Rotterdamse!) politie-inspecteur is te Den Helder iemand aangehoudentogen wien door de rechtbank te Rotterdam bevel tot gevangenneming was verleend als schuldig aan den diefstal met braak in den nacht van 29 op 30 Januari, in de Korte Wagenstraat aldaar. Voor dezen diefstal zijn reeds twee andera petsonen in hechtenis. Men schrijft aan de Leidsche Ot.Hoe de visscherlieden redeneerden teu gevolge van de langdurige koude, IJüokking is in den echten tyd een fijn vischjeverdient vèr boven de traanachtige zeebokking de voorkeur en is dan ook onder den aanzienlijken stand zelfs veel gezocht. Komt het vooijaar met eenige warme dagen, dan wordt delJbokkmg: yle- bokkiog, kuiuiek, doodmager, voor weinige ceu;en te verkrygen panharing bij handen vol, en eindelijk slechts geschikt om ev den akker mee te bemesten. Op zulke toebereide akkers groeit echter de uitgepote bloemkool wonderbest. Soms kan men hel uit deo pot ruiken dat de kool op vischgrum geteeld is, en smakelyk eten, zai misschien hierop deze of gene aanvoeren doch dit ia het midden gelaten. Juist de aanhoudende koude ou van dit vooijaar veroorzaakte dat de IJbokking nog dezer dagen even bruikbaar was als dezen wiuter. Waar bleef de elft in Maart en April? Donder in Maait, grijpt den elft bij den staart, zeggen de visschers, want dan komt ze. Mor gen brengen 1 Ze werd niet gevangen, uitge zonderd «enig kleio goeddat hoog in prijs liep. Die in eene gemeente woont aan de rivier waar handel in elft gedreven wordt, zeodt doorgaans aan verwanten of vrienden in eene gemeente wdar dergelijke visch zel den voorkomt, een mooien elft teo geschenke, b. v. in de vasten. Dat is eene aardige ge woonte waarop byna te rekenen valt, altyd welkom is en door de vriemien dal spreekt van zelf dan ook boog gewaardeerd wordt. Maar dit jaar was er tot nog toe geen kans op, men moest zich verontschuldigenlater misschien, maar het was nog te koud geweest. Voor eenige dagen werd een jongen ta Apeldoorn zwaar gewond door het sp-ingan van een ijzeren pyp, die hij met luciferskoppen gevuld en daarop aangestoken had. Thans is hy aau de gevolgen iu bet zieken huis overleden. Zekere T. De G. te Terheiden, die bij ge legenheid van eeu feest te veel gedronken hadmoest de treurige gevolgen daarvan ondervinden, daar hij dunzelfden avond reeds overleed. Aan de Steeg, onder de gemeente Rede, zyn Dinsdag vijf huizen bewoond door elf gezinnen, eeoe prooi der vlammen geworden. Veimoedelyk is de brand outstuau in een achterhuis, Byna alles was verzekerd. Weder is een oud-strijder gestorven. Paaschzondag nl, overleed te Utrecht, in -den ouderdom van 79 jaren, de gepeiisionneerde generaal-majoor en hoofdintendant, F. J, R, Boers, commandeur van de orde der Eike- kroon. Uit Maastricht wordt gemeld Bij het verdeelen van de roerende goederen,' nagelaten door den heer Jageneau, oud-burge- meester vao Sichen-Sussen en Bolré,' vonden de erfgenamen op deu zolder een oud paneeltje in olieverf, voorstellende »De Geesehng." Een der zooos, dia beweert de sciiildei ij voor fr. 20 te hebben gekocht, haastte zich ze door schilders van Antwerpen te doen schoon maken en omlijsten. Vervolgens liet hij be voegde kunstenaars over het stuk oordeelen en het sciiatteo. Het bleek dat men meteen echleD Van Dijck had te doende waarde er van werd op een minimum van fr. 25,000 geschat. De mede-erfgenamen hebben nu beslaglegging op het pnneeltje gevraagd en vorderen huo aandeel. De quaestie zal langs den weg van een proces, dus via de zakken van advocaten, die met vogellym bestreken zijn, worden uitgemaakt. Te Westrhauderselfn in Oost-Fiiesland is, naar het "Berliner Tajeblatt meldt, eeD arms kreupele Nedeilttoder, Tenguagel genaamd, een braaf, oppassend barbier en boodschap- looper, plotseling verbannen en over de grens gebracht op Nederlandsch gebied Zijne vrouw,- eeoo Duitsche, en zijn kind bleven in zeer hulpeioozen toestand achter. Tengnagel heeft, voor zoover men weet, nooit iets gedaan wat den toorn der overheid kon opwekken alleen heelt hij, bij de jongste verkiezingen, gestemd voor den Duitsch-vryzinnigeo candidaat. liet geval heeft nogal opzien verwpkt. Voor eeue algemeens uitzetting van Neder landers behoeft men nog niet te vreezenda andeie te Westrhaudersehn wonende Neder landers bleven ongemoeid. Rotterdam. Een Sta! jongens van 14 tot 16 jaar zyn door de politie alhier aangehou den. In den laatsten tyd hadden zij op verschil- leode plaatsen in die stad diefstallen gep'eegd. Zij gingen met dit doel meestal des avonds by donker met hun vieren of vijven uit, eu maakten dao van een onbewaakt oogenblik gebruik om kleide winkels binnen te gaan ea by wijze van insluiping sigaren, pjjpjes eu velerlei eetwaren te stelen. Amstordam. Qisteren tot vroeg in den mor genstond werd het feest van Woensdag in ver schillende wijken der stad volgehouden. Nog ta drie ureu kregen de gebroeders Mens op de Wil lemstraat, serenades, en op vele plaatsen, bjjv. in de Kerkstraat, by de Weesperstraat en iu de Nieuwe Leliestraat werden bals in de open lucht geïmproviseerd, waarbjj dilettanten-mu ziekgezelschappen fiedelden, Io de koffiehuizen, vooral in het centrum der stad, was het deu gehrelen avond zóo vol, dat-de meeste de deuren moesten gesloten houden om de be zoekers slechts beurt om beurt in te laten, wanneer" anderen er uitgingen. De vreemde linge» maakten reeds tegen middernacht zich weder' reisvaardig. Doch het was zóo vol aau

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2