Binnenlandsche Berichten. liouis Hillairnnd, van beroep handelsreiziger; hij irmet te In Roebelle geboren zyo. Gedu rende de belegering van Parijs vocht hij er als vi ij williger- de overgave van Metz schijnt op zjjn gemoed een onuitwischbaren indruk gemaakt te hebben. Sedert die gebeurtenis beeft hjj, naar zijne verklaring, de gedachte met zich omgedragen, Bazaine te vermoorden. Met dat doel kwam hij reeds in 1884 te Madrid. Hillairand moet verklaard hebben dat hij aan Paul Dcroulède mededeeling heeft gedaan ,van zijn voornemen om Bazaine van kantte jnakeu, doch deze heeft zijne afkeuring hier over te kennen gegeven. Een geneesheer, die Hillairand onderzocht heeft, is van meaning dat hjj aan waanzin lijdt. De aan Bazaine toegebrachte wonde baart den geneesheeren geen zorg. Het is tot nu toe niet gebleken dut de dolk, geljjk de moor denaar verklaard had, vergiftigd was. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Zitting van 20 April 1887. In deze zitting is de discussie over hoofdstuk III der grondwet horvat. Met 39 tegen 27 stemmen werd aangenomen, na bestrijding door do rechterzijde, het gewijzigd art. 83, waardoor de politieke eed naar keuze kan vervangen worden door eeno belollo. Met 50 tegen 17 stemmen weid aangenomen een amendement \nn den heer Van Houten, om geene schadeloosstelling te goven aan Kamerleden, die tevens ministoe zijn of gedurende cene' ge- heele zitting afwezig blijven. Door don heer Schaepmnn was een amendement voorgostcld op het rcgeeringsartikel betreffende de vei kiesbaarheid \on leden voor de Eerste Kamer, waarin o. m. als vereischte wordt gesteld bet bekleedon van een of meer hooge en ge wichtige openbare betrekkingen. De hoer Scliaep- man stelde voor, het woord openbare daarin te laten vervallen. De regeeriog liet wegvallen de woorden oen in bet laatste geval eervol daaruit zijn ontslagen," Tegen weglating van het woord sopenbare" bleef zij zich verzetten. •Do heer Schaepinan trok dat amendement nn in, doch de heer De Savornin Lohman nam het Weer op liet word verworpen met 40 tegen 28 Stemmen. Het amendement-Van Houten om het aantal hoogstaangeslagenen te vorgrooten tot I op 1500 jverd, na ontlading door do regeering, aangono- ïnen met 47 tegen 20 stemmen. Het aldus gewijzigd regeeringsvoorste! omtrent jüe veikiesüaarheid tot lednn der Eerste Kamer werd aangenomen met 50 tegen 22 stemmen. Nog weiden onveranderd aangenomen do para grafen -li14. Bij parngiaaf 15 (onverecnigbaro betrekkingen met Kamei lidmaatschap) bestreed de regeering bet amendementVan lloulen, om bet lidmaat schap niet te doen verloren gaan, bij aanneming van het ministerschap. Morgen ten l Va ure voortzetting. jzndere, heeft andore behoeften don de mijne, en eer ik den uwe /ou kunnen verstaan en begrijpen, ZOU ik nog vele zaken mooten leeren. En daartoe zou 'tzeker in de allereerste plaats wel noodig zijn, dat mijne gedachten niet zoo geheel elders wa ren 'En dus geeft gij de voorkeur aan een huwelijk jïjet dien mwen man? Zij knikte toestemmend. Mijn linri blijft ten minste bij hem vrij, her nam zij, omdat hij 't niet begeert of er aanspraak Op maakt, en ik heb mij niet te verwijten, wat bij zich tegenover mij wél te verwijten heeft: iat ik hom niet gelukkig maken kan. 'En zij nam Selden's hand, die hij, terwijl zij ZOO sprak, teruggetrokken had, weder in de hare, an met een zachten, schuchteren druk ging zij op innig hartelrken toon voort: Denk daarom niet, dat ik uw aanbod niet waardeerMaar zie, juist dat gij mij, arm kind vah den torenwachter, uwe goedheid in zoo orer- Offlclcolc Modcdcolingon, Bij kon, best, is de zilveren medaille toe gekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart: F, II. Boujer, J. II. Meijer en G. A. Van der Woude, als erkenning der diensten, door hen aan de wetenschap bewe zen door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen, ten behoeve van het )>Kon. Ned. Meteorologisch Instituut." De gewone audiëntie vat» den minister van bionenlandsche zaken zal op Zaterdag, 23 April, niet plaats hebben. SCHIEDAM, 21 April 1887. Het in ons vorig nummer medegedeelde bericht omtrent het inlijven der manschappen bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar moet niet zijn Woensdag 11 en Donderdag 12"Mei, maar Vrijdag 43 Mei, de8 morgens ten 8 ure op de beurs te Rot terdam. Jl. Maandagavond is bij den heer S- J. Koks, broodbakker aan het Bioersveld alhier uil de toonbanklade eeu bedrag van ongeveer f 10 aan klein geld gestolen. Als verdacht van dezec diefstal is door de politie opgespoord de persoon van A. A. II., wonende alhier, doch zonder huisvesting, die reeds meermalen in handen der justitie is geweest. Bij het departement van waterstaat bestaat het voornemen in de tivier de Nieuwe Maas beneden de zalmvtsschery vPrins Hendrik" kribben te maken, teneinde den stroom, die zich nu voor eeu groot gedeelte in eenen hoek verliest, geheel op de rivier te houden, en zulks ter verbetering van den Waterweg van Rotterdam naar zee. (N. Jl. Ct.-) Bij den aanstaanden zomerdienst, welke op 1 Juni zal aanvangeo, zullen op de lijn RotterdamAmsterdam (Hollandsche lijnen) de volgende treinen >eitrekken: Van Rotterdam naar Arnsteidam te 6 uur, 7.55 snehr., 9, direct door. houdt nergens op. 9.45, 10.17 snehr., 10.53, 1.23 aneltr-, 2.45 snehr., 3.35, 450, 6.18, snellr., 7.32, 7.55, 8.50 snettr., 9.50 snetir. Om 9 55 en 11.25 vertrekken nog treinen naar Leiden. Naar Den Haag dagelijks 20 treinen. Van Arnsteidam naai Rotteidam te 6.50, 7.35 soelir., 8 20 sneltr., 8 45 sneltr., 9.50 sneltr., 10.50 sneltr ,'11.55, 1.20 sneltr., 3.5 houdt niet in Den Haag op en gaat du eet door, 3.25 sneltr., 4 32, 5.33 sneltr., 7.30 8 20. 10 sneltr. Dagelijks 15 treinen en 24 naar Haarlem, de laatste te 11.15, Sinds geruimen tijd is, gelyk bekend is, de regeering met het bestuur dei Nedeilandscho bank in onderhandeling geweest over liet ver- groote mate toont, ziedaar 't bewijs, dat gij, sig- nor, wat beters verdient, dan dat ik zoo onver standig ware, te nemen wat gij mij aanbiedt. Maar dankbaar, zeer dankbaar zal ik u zijn, zoolang ik nog aan iemandcn lier werd haar toon diep weemoedig, met innig gevoel en vurige erkentelijkheid denken kan Selden antwoordde niet. Hij hadden levendigen indruk van 'toogenblik gehoor gegeven, toen hij zijn aanbod deednu hield hij zich en dit wekte zijn ongenoegen overtuigd dat het niet mogelijk zou zijn, do ongelukkige to helpen. 'tWas hem te moede, alsof hij een kunstwerk van grooto, oorspronkelijke waarde in tuwo handen zag over gaan, cn hij de macht niet had, de schending of verniel iging van zooveel schoons te voor komen. Gelukkig kwam er afleiding en werd hem een langere duur van deze droevige gewaarwor dingen gespaard. Gioia's moeder was reeds op 't laatst van 'thalf overluid gevoerde gesprek lengen van het octrooi dnr bank, hetwelk in 1889 eindigt. De voorwaarden der regeering ondervonden veel bezwaar van de zijde der bank, zoodat de regeering reeds maatregelen overwoog, waai by het bankwezen in ons land op anderen voet geiegeld zou wordeD. In de vergadering van de directie en de commissarissen der Nederlaadsche bank, den 18en April jl, te Amsterdam gehoudeD, is thans besloten de voorwaarden der regeering aan te nemen. Ia verschillende buitenlandsche couranten vindt men het zondeihnge bericht, datDuitsch- lauci' aan Nederland ziju militaire hulp heeft aangeboden ter bescherming van Eurooeesche ingezetenen in Nederlamlsch-Indië. Dit bericht gaat gepaard met zeer overdreven opgaven omtrent de uitputting van het koloni aal leger, tengevolge der beri-beri-ziekte. Er is natuurlijk van het beiicht niets waar. De ooisprong is vermoedelijk te vinden in de gedachtenwisselmg, welke het bekende adres der honderd over de noodzakelijke aanvulling van leger en marine in Indtë heeft uitgelokt. Nu ook in het buitenland de aandacht op dit vraagstuk is gevestigd, is er dubbele reden om met den noodigeu spoed de maatregelen te neirieo, die voor verstel king van ons kolo niaal piestige worden vereischt. Uil, De Noord-Brabanler meldt dat de afd, Etudhoveu-HeUnoud van de kiesvereenigiug N.-Brabant zich wei by den alg. bond der R.-k, kiesveieenigiugen wil aansluiten. De heer J. Bluyssen is door haar gekozen om de afd. in de iu Mn te Utiecht te houden alg. verg. te vertegenwoordigen. Alle bladen vermeldden gisteren de benoe ming van den heer Van Hogendorp lot hoofdredacteur van het Dagblad. Alleen aan de tedactie vau het Dagblad zei! is deze be noeming blijkbaar onbekend. Vad Bet Vad deelde dezer dagen mede, dat de minister van waterstaat voornemens was de opzichteis by den aanleg van staatsspoorwegen, die eeistdaags buiten betrekking dreigen te raken, in het vaste korps opzichters vau den waterstaat op te nemen. Er werd bij gezegd, dat de leden van het vaste korps met dat vooruitzicht weinig in hun schik waren. Volgens de Zw. Ct. bestaat er echter voor die vrees vooralsnog weinig grond. Do zaak is, volgens dat blad, als volgt: De minister van wateistaat, zeer te recht begaan met het lot van tneuig technicus in deze voor de techniek droevige tyden, heeft voor enkele jongelui, die, volgens de voor schriften, we! beneden de jaren zyu maar volgens hun chefs daartoe in aanmerking komen, de gelegenheid geopend om, na inle- veiing der vereischte bescheiden omtrent ge zondheid, eu?., door een officieel examen blijk le geven van voldoende wetenschappelijke ontwikkeling en vakkennis, om eventueel in af en too komen loopen, om nog 't een en ander voor hot vertrek te beschikken en in orde te brengen. De oude Giacomo Ft ancê Alcantara zag bcnodon aan den toren nunr do komst van zijn aanstaanden schoonzoon uit. Nu klonken de zware voetstappen der mannen op do stecnen trapjien, en beiden traden liet vertrek binnen. De bruigom was een groote, breedgeschouderde man; zijn dik haar en zijn knevelbaard waren hier en daar reeds grijs. Zijne oogen, door zwaie, borstelige wenkbiamven overwelfd, blikten wantrouwend rond. Grof en kopeiklcuiig wns zijn gelaat. Hij maakte op den baron eon hoogst ongunstigen indruk. Nu de hoofdpersonen bijeen waren, zetto do kleine biuiloftsstoetzich in beweging. In een open, met tweo storke muildieren bespannen rijtuigje, namen de bi uid en hare moeder plaatsGioia's vader, do bruidegom en twee zijner vrienden reden tor bescherming aan weerszijden. Dezo voor zorg was destijds in die streken allesbehalve aanmerking ie komen voor eeue benoeming tot opzichter van den waterstaat, in den laagsten rang. liet eettige voorrecht, als het een voorrecht heeten mag op 30jarigen leeftijd te beginnen met f1000 traktement, zou dus eigenlijk daarin bestaan, dat de spoorwegopzichters met veel praclische ervaring, na een behoorlijk examen, zouden worden geduld in het overigens zeer verdienstelijk korps der opzichters van den waterstaat. In verband met de benoeming van mr. F, baron Van Hogendorp tot hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid-Bolland en 's- Graven- hage, verdient vermelding, wat de Huagscha correspondent van de Midd. Ot. dezer dagen schreef, nl. nSedeit eenigen tijd is het gerucht ook door de couranten verspreid, dat als hoofd redacteur van het llaagsche Dagblad zou optreden de heer F. baron Van Hogendorp, bekend door zijne vHaagsche omtrekken", onder den pseudoniem Damns verschijnende, Reeds vöor het overlijden van den heer Doorman werd hij als diens aangewezen opvolger genoemd, zoodat het gerucht vol strekt niet vreemd klinkt. Werkelijk wordt dan ook met den heer Van Hogendorp door commissaiissen van het Dagbladoudeihaudeld, maar hij schynt eischeu gesteld te hebben, die niet zoo gemakkelijk zyn in te willigen, De voornaamste voorwaarde, waarvan hij het aanvaarden vau de opengevallen betrekking afhankelijk maakt, zou zijn, dat het Dagblad breke met de katholieke party, die tot dus verre ïd die couraut baar hoofdorgaan voor 's-Gravenhage zag en in den regel op den steun van dit blad rekenen kon. »Dö heer Van Hogendorp beschouwt echter de tegenwoordige katholieken als politieke partij zoover afstaande van de conservatieve richting, dat hij het orgaan van deze laatste niet tevens dienstbaar wil gemaakt zieu aan die, volgens hem, tegenovergestelde belangen. Integendeel wenscht hij de conservatieve party zoo mogelijk uit haar vervat op te hellen door de macht vaD een zuiver conservatief dagblad, dat niet ook de katholieken naar de oogen behoeft te zien en zoo gedwongen zou worden met zijne eigene beginselen te schipperen ten behoeve van anderen. Als aan dien gestelden eisch wordt vastgehouden, en de commissarissen willigen dien in, dan zal dus weldra een geheel nieuwe verhouding ont staan tusschen de partijen in de residentie." Bij kon. besluit is o. a. aan 12 iu de straf gevangenis te Leeuwarden gedetineerde tot tuchthuisstiaf veroordeelden een afslag van 3 maanden ieder verleend, terwijl aan éen veroordeelde, aldaar gedetineerd, omslag werd verleend. Van den 40en tot en met den 16en April zijn langs den Nieuwen Waterweg bioueugekomea 71 stoom- en 13 zeilschepen, en vertrokken 76 stoom- eu 17 zeilschepen. overbodig, maar gaf in Seldon's oog aan 't geheel het vooi komen als werd de ongelukkige bruid met geweld naar do kerk gebracht. Ilij rug den stoot vertrekken, en sloeg toen eon anderen weg door de campagna in. Hij liad beproefd, zoover 't maar ecnigszms in zijn ver mogen was, to 'veranderen wat hom zoo diep be droevend vooi kwam. Ilij was daarbij nu ge voelde hij 't zelf to ver gegaan, en hij moest bekennen dat hot meisje verstandiger was geweest dan hij; maar toch, dieovcrwogingverminderde zijn onaangename stemming niot. Het bleef honr leed doen, dnt hij mot al zijn goeden wil on machtig was geweest om aan den loop dor zaken iets te vernnderon. iVordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2