op hem rustte, naar zjjn beste vermogen te vervallen. Vervolgens bood hij den heer Wij ma als een aandenken aan dit feest, een ge schenk aan, bestaande in een zwart marmeren pendule met coupes. In korte, doch hartelijke woorden betuigde de heer Wijma zyn dank voor het tot hem gesprokene en voor het fraaie geschenk, het welk hem was vereerd. Daarna zongen de weezen opnieuw eea tweetal liederen, waarna de heer Wjjma zich tot hen richtte. En hier was het de meester, .tlfPtot zyne leerlingen sprak. Ongekunsteld, doch uit het hart gesproken, waren de woorden waario hij de weezen al het goede voor oogen hield dat voor hen werd gedaan, en ar bij hen op aandrong, zoolang zy in het gesticht waren, zich de lessen, die hen werden ingeprent, ten nutte te maken, opdat zy, eenmaal als zelf- staudige leden dér maatschappij optredende, opgewassen zouden zjjn tegen de rampen en tegenspoeden, die ook hen daar buiten te wachten staan. Do oudste der weezen bracht daarop, namens allen, dank aan den heer Wjjma voor het onderwjjs dat hij hun gedurende zoo veie jareo had gegeven. Eeo f'eestejjjk onthaal der weezen, besloot (jeze plechtigheid. fie Wiener AYlg. Ztg, Vertelt dat onze koningin haren koninklijken gemaal, in den morgen van zjjn 70en verjaardag verlof vroeg, baar bloemruiker door hare hofdames te laten binnenbrengen; hij was haar te zwaar. Lachend gaf de koning zyn toestemming, en weldra droegen twee hofdames een grooteo ruiker van rozen binneD, waartusschenuit het aanvallig kopje van prinses "Wilhelmine gluurde. De rozen waren zoo dicht sameogevoegd, dat zy de gestalte van het prinsesje geheel verborgen. Hier wisten we er niets van. Maar, waar of niet, in elk geval bewijst het, dat meu in 't buitenland ons koninklijk gezin dit bewijs ')S niet het eerste in een recht poëtisch waas besciiouwt. De minister van financiën maakt bebeod dat de verwisseling van 3y„ pets. recepissen, uitgegeven krachtens de wet van 9 Mei 1886, Staatsblad no. 102), tegen definitieve schuld bekentenissen, vao 1 Mei a. s, alleen zal geschieden ten kantore van deo agent van het ministerie van financiën te Amsterdam. Ingevolge machtiging des koniogs is de beer J. D. Van der Made P.Rz. erkend en toegelaten als vice-consul van Hawaii te Dord recht. In bijvoegsels tot de Staatscourant van 22 dezer wordt medegedeeld het verslag betref fende deu aanleg van staatsspoorwegen over het jaar 1886. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren aangenomen het voorstel van b. en w, tot geleidelijke verbreeding van den Nieuwen Binnenweg na verwerping van de amende menten van Delftshavensche raadsleden, welke een-spoedige verbreeding beoogden. Goedgekeurd zijn de wijzigingen in het reglement op de academie van beeldende Jtunsten en de uitbreiding van het technisch onderwys, aan deze inrichting, waarvoor f4000 is-toegestaan. Eervol ooislag is verleend aan den heer Simon Thoma», assistent-geneesheer in het ziekenhuis. Op de ingediende voor dracht voor leeraar aan de II. B. S. met 3-jarigen cursus zyn geplaatst de heeren Hurstink te Harlingen en Goedhard te Win terswijk. De ïVereenigiog vooi Suriname" heeft, naar aanleiding van het verbieden van het werven van inlanders ia Oost-Indië, tol het verlichten van aibeid buiten Nederlaodsch-Iodië, by den miuister van koloniën in een adres gepleit voor de belangen van Suriname, en, althans voor YYesl-fudië, de toelating van emigratie uit deu ludischen Aicliipel verzocht. Het Vaderland schryft het volgende over de optredïog van den heer Van Hogendorp als redacteur van het Daglladt »De Nederlandsehe journalistiek zal zeker den nieuwen broeder in haar gilde met open armen ontvaugen. Een man van het talent van Damas verhoogt de beteekenis van iederen kriog, dien bij binnentreedt. Als hij er in slaagt de redactie van het Dagblad vao zijn geest te doordringen, kan het blad er ongetwijfeld uit een letterkundig oogpunt en io goeden toon en goede manieren wel by varen. Maar uit een ander oogpunt is deze keuze van den heer Van Hogendorp aan hst hoofd van een politiek blad hoogst verrassend. Willen de aandeelhouders vao het conser vatieve hoofdorgaan daarmede aantoonen, dat zij een nieuwe phase in de couservntieve politiek wanschen in te wijden? Verklaren zy, een man kiezende, die van zyn onafhankelijk standpunt reeds getoond heeft %oornin da clericale partijen te willen dienen als hy de democratische richting heeft willen vleien, dat zy wenscht te brekeu met de politiek, die slippendraagster der clericale partyen, die het oude conservatisme ten ondergang heeft ge voerd? Men zal het billijken, dat wij als politiek blad roet de grootste belangstelling afwachten, hoe in de bureau's van het Dagblad onder den invloed van eeo zverlicht des potisme" deze evolutie zal worden uitgevoerd." De heer Cremers, voorzitter der Tweede Kamer, beeft de zittingeD na de hervatting der -werkzaamheden niet kunnen leiden, omdat hy ongesteld was. Hij is echter aao de beter hand, zoodat hjj waarschjjoljjk spoedig weder den hamer zai kunnen opvatten, dien hy met zooveel tact weet te gebruikea. Hbl Met den aanstaanden zomerdienst zullen op den Rijnspoorweg de volgende treinen loopen: Van Rotterdam naar Amsterdam6.25,8.20 sneltr. 9 4 an., 10 sn., 12 5 so., 1.55,2.50 sn., 4.35 sc., 7.40 sn., 9, en 10.5 so. Van Amsterdam Daar Rotterdam: 6.20, 8.25 sneltr., 9.15 sn., 11.35 sn., 1.10 sn., 3 sd., 4.40 so., D.15 so. 9.25 en 10.25, Een paar reizigers uit het Noorden, die Woeosdag met den extra trein naar Amster dam vertrokken, vonden 's avonds, met hon derden anderen, het Ceutraalstation afgesloten, en nadat zy een uur in de kou gewacht hadden en eindelijk in het gebouw en op het perron waren gedrongen, kwamen zij juist vroeg genoeg, om te vernemeD dat de trein naar Groningen reeds een halfuur vertrokken was. Hel was halfeen 's nachts; zij begaven zich de stad in en vonden alles gesloten. Aaneen commissaiiaat van politie zich vervoegende, werden zy aldaar gastviy onthaald; de kachel was aan, stoelen stonden gereed. Terwijl de heei en nog sliepen, verwijderde zich de cbel, om een uur of vjjf. Om hallzes wakker ge worden, wilden zy met den vioegtrein van zessen eindelijk vei trekken. Maar jawel, de aanwezige agent had bezwaar. Ik weet met, zeide hij, waarvoor de heeren hier zitten. "Wel, we zijn te laat gekomen voorde extia tiein; 't station was dicht Dat ziju maar praatjes, u moet wachten tot de chef komt. En zoo wachtten zij dan, tot de chef kwam, die hen op vrjje voeten stelde, waarna zij, allerlei extratjes beleefd hebbende, ten langen laatste den weg naar 't Noorden weer mochten inslaan. IJsellode Een man, die te Amsterdam een valsch Bpaausch i Oecl in betaling had gegeven is door de politie aangehouden. De landbouwer dia te Beegden (Limb.) by een 50-jatig diensljubileuni gewand weid, duodat een geladen geweer sprong, is aan de gevolgen oveiledei Uit Munnekerzy! wordt aan de N. Q. Ct. gemeld: Voor enkele dagen werd in de nabijheid van ons dorp eenen koopman in heede, zijn zakboekje, waarin geldswaardig papier, afhan dig gemaakt door eenegeit. liet geval moet zich ongeveer als volgt hebben toegedragen. De koopman, bezig zijnde heede te koopen, waarbjj zijn zakboekje te pas kwam, legde dit naast zich. Eene geit, zich in de nabijheid bevindende, wist het boekje machtig te worden en verslond de losse papieren, welke zich daarin bevonden, waaronder geldswaardigpapier, eene som van ongeveer zeventig gulden ver tegenwoordigen de. Dat de geit de papieren opgegeten had bleek, toen men het dier dadelyk daarop doodde. Het papier, dat zich in de maag bevond, was echter lot snippers gekauwd en zoo onkenbaar, dat het waardeloos was ge- woideo, zoodat de koopmao, treurig genoeg, io eens eeoe voor hem zeer groote geldsom verloor. De directeur der weesinrichting te Neerbosch acht het noodzakelijk, nu men hem dagelijks uit alle oorden van ons land inlichtingen vraagt over de reis naar Amerika, het navolgende schrij ven van den heer Warnhuis, pred. te Passaie, nabij New-York, mede te deelen. De heer Warn huis stelt zich steeds geheel belangloos beschik baar om den landverhuizers die met de Hoüand- sche booten aankomen, zooveel mogelijk zijne diensten aan te bieden en hen voort to helpen. Aan dit belangrijk schrijven van don heer Warnhuis wordt het volgende ontleend. Wanneer gij te Now-York in Castle Garden aankomt en een spoorwegkaartje hebt ontvangen, gaan de voor deuren open, en een leger van loopers voor loge menten en restauraties stormt binnen en roept: sHoilnnders! komt met mijof znaar het spoor I" Wanneer een Nederlander, bij aankomst in een vreemd land zijne eigene taal hoort, luistert hij er licht naar en,gaat mee. Het is dien loopers nergens om te doen, dan om geld. Zij gaan met de landverhuizers naar buiten, doen hen in een wagentje stappan en rijden met hen weg. Zij hebben hen dan in hunne macht en laten hen niet gaan, voor en alear zij goed zijn afgezet.,. Da hoer Warnhuis waarschuwt vooral om Castle Garden niet te verlaten, totdat zij met den trein weggaanin de wintermaanden geschiedt dut te 4 uur 's namiddags; in de zomermaanden iets vroeger. In deze inrichting kan men hoven- dien alles krijgen, wat men noodig heeft. Mueten echter de landverhuizers te New-York overnachten, wat somtijds noodzaak is, omdat zij met de tickets en goederen niet kunnen ge reed komen voor het vertrekken van den trein, dan kunnen zij in Castlo Garden blijven. Willen zij liever naar een logement gaan om een goede nachtrust to hebben en een good maal eten, dan beveelt da heer Warnhuis »liet Duitsche emi grantenhuis" ten zeerste aan. De agent van dat logement heeft voor aan zijn hoed con groen kaait je. Dit Duitsche cmigrnntenhuis is do beste ver blijfplaats voor Ilollandsche landverhuizers. Het is in do nabijheid van Castle Garden gelegen Statestraat no. 26. Hot staat onder het kerkelijk opzicht en bestuur van de oDuitsche Luthcrscho Emigranten-vereeniging." Arme personen zonder geld worden voor met gehouden. Wanneer de landverhuizers naar dezen raad luisteren, dan zul len zij daaidoor hondorden dollars besparen, en bovendien van veie onaangenaamheden in Now- York verschoond blijven. Maassluis. By de vei kiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn uitgebracht op de heeren L. F. H. Smith 82, A. Luijen- dijk 53 en G. W. M. Roes 35 stemmen. Eene herstemming tusschen beide eerstgenoemde heeren zal op 3 Mei a. s. plaats hebben. Yiiiardingeii. lu de algemeeue vergadei mg der imi iliha»«ri y-vcivenigiog »Do Eendiaclil" ailner is VVoi;ti8Jagavond besloten, ook dit jaar weder twee harddraverijen te doen plaats hebben' en wel op 15 Juni, des vooi middags voor paarden, die nimmer een pt ijs gewonnen hebben, en 's namiddags rooi' paarden, die hoogstens twee prjjzeu hebben gewouuuu. Vei der is nog bepaald dat de piyzen zullen zijn: 's voormiiltfags f CO en i 25 en 's na middags 160 en 1 50. Deu Haag. Bijjkens katholieke bladea ia aihier ten huize van den heer T. C. F., Ten Hagen (ïin een allerliefst zaaltje") is don 13 dezer een vergadering gehouden van afgevaardigden van katholieke kiesvereni gingen in Noord- en Zuid-Holland, gepresi deerd door rnr. Heydenryck, lid van den Raad van State, met het doel om een provincialen bond van kiesverenigingen in Noord- en Zuid-Holland op te richten. Ongelukkig had byna geen der afgevaardigden een instructie en heerschte er op die vergadering een baby- Ionische spraakverwarring. Zoo constateert het katholieke blad De Post, op grond van een bljjkbaar officieus verslag id de sNederl. Katholiek". »De heer Heydenryck,", zegt De' Post, szal het ons niet ten kwade duiden, als wij zeggen, dat de leiding der vergadering gelukkiger had kunnen zyn". Begiypen'wy het wel, dan was deze verga dering door den voorzitter en door den heer Bablmano, die Rotterdam vertegenwoordigde, bedoeld als een somt van demonstratie tegen den verleden jaar ontworpen »Nederl. R.-k,- Kiezersbond", die te 's-Hertogenbosch zetelt, en waarvan ynen weinig meer heeft vernomen. Deze bond, die alle katholieke kiesvereni gingen zou moeten vereenigen, wil ook wel provinciale bonden begunstigen, maar niet als zelfstandige lichamen, de hier ontworpen bond beoogde een van Den Bosch onafhan kelijke vereeniging. De heer Bahlmann ver klaarde dat het in Den Bosch niet goed toeging, dat Rotterdam, Roermond en Maastricht ook niet ^aar Den Bosch gaan. De meeuing, zegt De Post, dat het in Den Bosch niet goad toegaat, heeft te meer waarde, omdat de heer B. zelf lid is van de commissie van redactie van het concept-reglement voor den centralen bond, maar-zou het dan niet kiesch geweest zyn die meening aldaar te gaan uitspreken? Eu wat beteekenen zyn mededeelingen? vraagt hetzelfde blad. Is het hem niet de moeite waard zyn krachten er toe teleenenom Oen Bosch op den goeden weg te brengen Is hy nu reeds volkomen overtuigd, dat er van Den Bosch niets goeds kan komen Blijkbaar hebben wy hier zegt het Vadr weder te doen met een symptoom der scheuring, die in den laatsten tjjd m de katholieke gelederen zich openbaart. Men kan' liet niet eens worden en de meer cousersa- tieve strooming ducht den meer democrat!- echen invloed van het Bossche hoofdkwartier. Dat van de heeren Heydenryck en Bahlmann de beweging tegen een algemeenen bond der katholieke kiezers uitgaat, en dat laatstge noemde zich beroept op de districten, die de hemen Brouwers en Rujjs afvaardigen, is kenmerkend genoeg. Den Haag. De burgemeester der lesi- dentie, de heer rnr. J. G. Patijn, heeft zich bereid verklaard, het hein aangeboden eere voorzitterschap te vervullen van het coniilé van uitvoering der nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, in 18SB alhier te houden. Da heer J. F. W. Conrad, voorzitter van 't Haagsche departement der maatschappij van uyveiiieid, beeft het eere-hdmaaiscbap van genoemd comité aangenomen. Amsterdam. Biuueukoit wordt da kroon prins van Zweden in het sAmstel-Hotel" verwacht, om zich onder behandeling te stellen van dr. Mezger. Bcrgen-op-Zoom, De tweede spoorlijn Bergen op-Zoom Kruioiagen wordt 3 Met a. s. in gebruik gesteld- Do on on reeds men n zal nu vollen

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2