IVlaandag 25 Apr ii. N°. 6713. Eerste Blad. i Ben-en-yeert) gste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Öiiitenlandsche Berichten. UITGEVER: ~J.~~0D Adonncmcntsprus, per kwaitaal Franco per post, door hot geherlo Ri]k Afioiuleilyko nummers -1.85. - 2.50. i - 0.10. M SJ IS 3B A U n A K M f E 13 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van cone Courant1.10. Iedere gewone regel meer 0.1C. DniCHAAi. geplaatst woidt togen tweemaal betekend. Scuicdam, 23 Apnl 1887. Prins Bismaick heeft weer eens een van -die puntige redevoeringen gehouden, waarvan hy alleen het geheim kent. 'tls klaie wijn, er is geen bijsmaak aan, men weet wat men heeft. Eindelijk toch was de dag aangebroken, ■waarop het Pruisische Huis vau afgevaardigden het wetsontwerp zou gaan behandelen, dat de beëindiging van den veeljarigen strijd met de Katholieken bedoelt. Reeds was het ont werp door het Ileerenhuis aangenomen, maar in dat der afgevaardigden kon oppositie wor den verwacht. Niet echter van den kant der Katholieken, wier woordvoerder, de heer "Windthorst, in de zitting van Donderdag jl. woordeo deed hooren, zooals ir.en ze zelden van hem ho-nt: woordeu van vrede. Immers, gehoor gevende aan den wensch van den Heiligen Stoel, zou het centrum voor de wet stemmen; liet was zelfs niet noodig het ont werp vooraf nog door een commissie te doen onderzoeken. Het moest, volgens den heer "Windthorst in zijn geheel naugenomeo wor den, zooals het uit de handeu van het Hoe renhuis was gekomen; mocht het Huis van afgevaardigden er ook maar éen wijziging in brengen, dan zou dit voor het centrum voldoen de zijn, zich tegen de geheele wet te verklaren. Du nationaal-liberale party en de zoogenoemde Duitsch-vr'yzinnige party dachten anders over dit ontwerp. "Vrede, zoo sprak de woordvoerder der eersten, vrede met da kerk zou door dit ontwerp aan het land worden geschonken 1 De oplossing van het vraagstuk omtrent de quadratuur van den cirkel kon evengoed worden gevonden. De laatsten vervielen m her halingen, en brachten de reeds zoo dikwijls ge bezigde argumenten nog eeus weer ter tafel; de Welfische party, die zoo gaarne Dismaick een kwaden dag uf een échec bezorgt, zoug iu het koor der tegenstanders eveneens rnee, en dat een en ander gat Bismarck aanleiding oin het woord te nemen, eu de redevoering te houden, ■waai op we boveo doelden, 't Was op den zelfden dag, dat in onze Tweede Kamer ook de premier zich deed hooren, en 't was wel toevallig dat Bismarck en Heemskerk, mis schien op hetzelfde uur, op hetzelfde aanbeeld hamerden. Hooren we eerst Bismarck. Het was niet een inval van het uogenblik, die hem er toe had geleid, den kouitig voor te stellen eeu vergelyk met de Curie aan te gaan ;\'t was de viucht van ryp overleg, van .overwegingen met het oog op de toekomst. Daarom verzocht hij aan het Huis, dat het •deze wet, zooals ze daar lag, zooder amende- .ment of wjjzigmg zou aannemen. Indien het SHuis eenig vertrouwen in hern, Bismarck, stelde, indien het geloofde dat hy ia de vjjf en twintig jaien vau zyn loopbaan als miuister lenige ervaiing had oj gedaan hoe uederig! dan verzocht lijj eenstemmige aanneming van het ontwerp. Eenstemmig, altijd met uitzondering van deu woordvoerder der Duitsch-vryzinnigen, Eugen Richter. Dezen schimpscheut kon de kanselier toch nietach- tarwege houiien. En daarop het Bismarck volgei dat, indien zijn vrienden hem bij deze gelegenheid in den steek mochten laten, indien de langdurige eu rnoeielyke arbeid, dien hij wegens deze zaak te verrichten had gehad, vruchteloos mocht blijkenhet hem on mogelijk zou ziju verder mede te wei ken aar, het regeeringswerk, waarbij hij dit moest ondervinden. Dan zou bij zich onttrekken aan alles, wat het beheer van den Piuisischen staat betiof, en zich voortaan uitsluitend tie- palen tot de leidiug van de buitenlauilsche politiek van hei ryk. Zyn politiek stond by dit ontwerp op het spel. Vielen zyn staatkundige vrienden hem by eeu gelegenheid als deze af, hy zou de verdeuking niet kunnen weerspreken, dat hy het in net geheim met hen eens-was,-En-nu met klrmmmg ver-" volgde hijsDe invloed, dien ik iu Europa heb, berust juist op liet verdouwen, dat men in politieke aangelegenheden in my kan stellen. Zware beproevingen in buitenlandsche oor logen en in binneulandsclien strijd tegeo de omwenteliugspai tijen kunnen wy tegemoet zien, Het is mijn doel, aUotens daaiaao bloot gesteld te zijn, een einde te maken aan alle bitmenlundsche twisten, die wij kunneD ombe ren, en als zoodanig beschouw ik voor Pruisen den keikelijken strijd, zoodot ik de aanneming van het ontwerp ten dringendste aanbeveel." Kort, maar kiachtig. Toch, men zou kuuuen vragenkonden die binueniaudsche twisten dan vroeger met ontbeerd worden; men zou nog meer kunoen viageu, doch waartoe? Aldus is in Piuiseu de Kabmetsquaestiege steld. Gesteld ook iu ons parlement! Doch hier om een ondergeschikt puut, om een eenvoudig amendement, dat de strekking had te vqoi ko men dat een lid der Kamer, miuister wordende, zich uau een hei kiezmg moest ondei wet pen. 'tls teeda de tweede maal by gelegenheid der debat ten over de grondwetsherziening, dat de beer Heemskerk voor deu dag komt met hel bezwaar, dat hy voor de Eeiste Kamer eeu amendement 'niet zou kunnen verdedigen. Hoeveel maal kan zoo iels nog voorkomen De réchleizyde loei ter op, teneinde zooveel ai beid, als reeds gedaan is, vruchteloos te maken de linkerzijde gaf twee maal toe; zal zy hetblyveu doeu? 'tls het gevolg van een ongezouden toestanden de heer Heems kerk verhoogt er het prestige van zyn Kabinet niet door. Ditmaal is, dank zij de tusschen- komst van den heer Van der Loeff liet schip weer in diep vaarwater gebracht. Moge het er nu verder in blijven 1 1) O 1 I 8 C II L A n>. De by deu Rijksdag ingediende supple mentaire begrootmg bedraagt 176,085,950 M, Daaronder is aao doorloopende, door de Bonds state:! afzonderlijk op te" brengen uitgaven een bedrag van 19,408,019 en aan uitgaven iu eens een bedrag van '156,677,031 M. Onder deze laatstbedoelde komt voor: 36,314000 M. tot voltooiing van het spoorwegnet. Behalve ver scheidene dubbelsporen in Elzas-Lotharingen, Beieren, Baden, Würtemberg en Hessen, zal er eene verbinding om hel Zwitsersche gebied heen gemaakt worden tusschen den Boven- Elzas en de Zuidduitsche landen. Tot ver sterking van vestingen wordt 29,500,000 ver langd, en tot verhoogiug der slagvaai riigheid van het leger wordt van Pruisen 45,613,490, van Saksen3,017,457van Würtemberg 2,283,2*21 gevorderd- Deze sommen zijn be stemd voor aanvullingen en verbeteringen van het oorlogsmateriaal, welke met de tot dusver beschikbare middelen door het legerbestuur niet m genoegzame mate konden bewerk stelligd worden. De .gevangenneming van Aneles heeft plaats gehad op last van deu rechter in vprband met landverraderlijke handelingen in hetRyksland. De officieuse Berliner Folitischen Nachrich- ten schiijft: sCher het incident Schnaebele woidt sedert Donderdag zeer druk gespiokeu. Het betieft hier, uaur liet schijnt, mets meer of minder dan het in verzekerde bewaring stellen van een persoon, die sterk verdacht werd vau spionage iu Fianseh belang; dat wil zeggen, een geval, hetwelk ut deu laatsten tijd volstrekt niet alleen staat, zonder dat zich echter het publiek bij vioegera gelegen heden in gelijke mate warm heeft gemaakt. Het onderzoek der zaak zal thans deu aan gewezen loop hebben, en in elk geval het bewys leveren, dat de overheden dezerzijds eene plictitmatige waakzaamheid uitoefenen." Van andaie zijde heet het, dat Oe aireatatie geschied is op bevel van den Duitscheu rechter van instiuctie. Bij de gisteren voortgezette discusrie over de keikelyk-politieke wet iu hel Huis van af- gevaai digdeo vergeleek Bismarck o. a. den tegenwoordigeo vrede met de keik by dien, in 1871 tusschen Fraukrjjk en Duitschlaod gesloten. Noch de éeoe, noch de andere vrede is vooi de eeuwigheid gemaakt. Hadden wy zoo giug Bismarck met eene eeuigszms in het oog loopende wending voort met den vrede van Fraukryk aan de wereld de zekerheid willun geven, dat hy de eeuwige zou zijn, dan zouden wy hem stellig niet ebben kunnen sluiten eu zouden wij heden nog te Versailles moeten staan, daar het niet mogelijk is met eene zoo oorlogzuchtige natie als de Fransche, die ons in deze eeuw reeds driemaal overvallen heeft, op den duur in vrede ie leven. By de vooitzetting der beraadslaging in het Huis van afgevaardigdeu over de kerkeiyk- politieke wet kwam Bismaick, die heihaal- delyk het woord voerde, op legen de bewerin gen van de heeren Hammerstein en Bruel die deu toestand der Evangelische kerk ia verband brachten met het aanhangige ontwerp. Bisrnarck verklaardedat die zaak niets te maken heeft met de voordracht, die thans aaa de orde is. Bijzonder sclieip was Bismarck tegen Bruel en diens Welfische, aan het Duit- sche ryk vijaudelijke richting, welke belang had bij de voortzetting van den cultuurkamp. Ilijspreker, heeft de Meiwetten steeds be schouwd als wetten van strijd en was aitjjd bereid tot den vrede. Hy hoopt op een duur- zamen vrede. Indien wy, giug hij vooit, bij het sluiten van den vrede te Frankfoit over tuigd hadden moeten ziju, dat de vrede eeuwig behouden zou blijvendan hadden wij toen den ooi log niet mogen eindigen, In den kerkelijk-politieken strijd is het niet te doeu om versterking van het staatsgezag) maar om bescherming tegen aanvallen van de .elementen, die den staat vijandig zyn, zooals vau^1 de"Wêj1en^ S^prelcer is voor het naazfèn' en de zelfstandigheid vau Pruisen en het iijk in deze aangelegenheid, gelijk iu alle andere, opgetreden. Nadat de heer Stöcker vervolgeus in den geest van Hammerstein tegeo de voordracht gesproken bad, voerde de beer Jagdzewsky, uit naam der Poleo, met het oog op 's pausen bemoeiing, het woord ten gunste van het ontwerp. Een voorstel om het outwerp op nieuw naar de commissie te verzeuden, werd verworpen. De natiooaal-hberalen stemden tegen. Het Huis besloot de beiaadslagiug in plenum, voort te zetten. F B A 8 K K IJ K. De minister van justitie had eene byeen- komst met deu minister-president en den minister van buitenlandsche zaken ter zake van het geval met Schnaebele, den commis saris bij het spoorwegstation te Magny, die door de Pruisische politie gevangen genomen is. De minister van justitie heeft den procu reur-generaal en den officier van justitie te Nancy gelast naar Pragny te gaan om eeu omstandig rappoit aangaande die zaak op ts maken. De prefect van het departement Meurthe- et-Moselle is naar Parjjs ontboden en had Donderdagavond 11 ure een onderhoud met deo minister-president, De heer Goblet bad vervolgens eene langdurige bijeenkomst met zyn ambtgenoot voor buitenlandsche zaken. De dagbladen onthouden zich «au uiie oor deelvellingen over deze zaak. Zy kunneo niet gelooven dat Schaebele op Pruisisch grond gebied in eene hindeilaag gelokt is. Zij willen officieel» inlichtingen afwachten. Er was Donderdag by den minister van buitenlandsche zaken eene receptie ter eere vau de buitenlandsche, te Parijs in congres bijeengekomen sterrenkundigen.Men sprak ove^j

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1