Gemengde Berichten. rap V v r verlaten. Na eenigeu iydin ilegetuigeakamer vertoefd te hebben, werd liy weder voorge roepen, en toen de president, na eerst zyn naam genoemd te hebben, hem vroeg sheet gij zoo7" antwoordde hy toestemmend, waarby hij zynen naam zeer onduidelijk prevelde. me Tc .Vab R itif Hat Venloosch Weelcllad (orgaan van bet Kamerlid, den heer HalTmans) schrijft het volgende »Men maakt zich geen begrip van de opge wondenheid, die er in de Kamer heerscht. De grondwetsherziening heeft bepaald de ijlende koorts. Wanneer de patiënt morgen bezwijkt, ontvangt Gjj een telegram. Dood gaat zij toch, wat vroeger of wat later, al zou zij aan haar eigen bespottelijkheid be zwijken. Het ongeluk wil dat er hier twee zijn die den baas willen spelen; de liberalen en de premier. Dat gaat natuurlijk niet en daarvandaan on ophoudelijk conflicten, tot de boel in duigen valt. Mocht dit zeo spoedig mogelijk geschieden I Onder ons gezegd, men durlt er haast niet lïieer heen gaan, uit vrees zich te compromit- teeren." Blijkens telegram van den consul der Neder landen te St.-Petersburg, is de scheepvaart op die stad den 27 dezer heropend. Men bericht dat de katholieke kiezersver- .eeniging sRecht voor Allen" te Utrecht besloten heeft lid te worden van den centralen katholieken kiezersbond, die. thans in wor ding is. Het comité van uitvoering van de in 1888 te 's Giavenhage van Mei tot November te houden Natinoaie Tentoonstelling van Oude en^ Nieuwe Kunstnijverheid heeft, in het vertrouwen dat de gemeenteraad overtuigd moge zijn van de vele diensten en indirecte voordeeien, die door het houden van bedoelde tentoonstelling aan 's-Gravenhage en hare ingezetenen ten goede zullen komen, den raad •in overweging gegeven: •te om de vvenschelijkheid uit te spreken dat de nntwoipen tentoonstelling van Oude en Nieuw*» Kunstnijverheid te *s Gravenhage moge plaats hebben; 2e reeds nu te bepalen, dat vanwege de gemeente 's-Gravenhage over 1888 aan het comité van uitvoering eene subsidie van minstens 5000 zal worden verleend. Door den steeds grooter wordenden toe vloed van tusschendekspossagiers naar Ame rika heeft de Nederl.-Amerik. stoomvaart- maalecliappy besloien haren dienst naar New-York eenigszins uit te breiden en behalve <le gei egelde wekelijksche nfvaart, op ierieren Zaterdag, van tyd tot tijd des Woensdags, een extra stoomschip naai New-York te zenden, waaivour de pi ijzen en conditiën dezelfde zijn, als voor de gewone afvaarten. De eerste dezer extra beurten zal worden waargenomen door het stoomschip P. Caland. den 8n Juni e. k. van Rotterdam vertrekkende. Te Utrecht heeft eene vergadering plaats gehad van het bestuur van den Nederland- schon politiehond. Er werden gewichtige besluiten genomen, betrekking hebbende op het weduwen- en weezen funds van politie ambtenaren in Nederland. Medegedeeld weid dut ongeveer een 150-tal tot dat fonds waren toegetreden en dat zich velen als donateurs van den bond hadden laten inschrijven. Eerstdaags kan men het reglement voor bet weduwen- en weezenfonds tegemoet zien. In eene vergadering van aandeelhouders van den »Grooten Schouwburg" aan den Cool* singel te Rotterdam, is beslaten tot verkoop van het gebouw en verdere aanhoorigheden in de maand Juli a, e. Het kon. Ned. IJandelsiouseum bericht, dat het besloten heeft, bij genoegzame deel neming, nog du jaar een wedstrijd van ameu blementen met tentoonstelling te houden in ,le gemeente Rotterdam. Het buurtcomité Valkenburgerslraat te Amsterdam blijft bestaan, met doel, om bij het 40 jarig jegeedngs-jubifé van M, den koning (in 1889) een schitterend feest te vieren. Daarvoor wordt reeds nu bygedragen. Omtrent de bepaalde oorzaak van den dood den drenkelingen uit den Buiten-Amste! (moeder en dochter) is nog niets zeker bekend. De geneeskundigen door den rechter-commis- saris als deskundigen benoemd, zyn nog niet met hun rapport gereedby hunne eerste lyk- schouwiog hadden zy, zooals men weet, redenen aan zelfmoord te denken. Naar aanleiding van dit treurig familie drama, schrijft het Nieuwsblad v. Nederland het volgende: Deze zelfmoord is een nieuw verwijt voor hen, die door hun jammerlijke onverschilligheid voor de belangen der ambtenaren de regeling der pensioenen zoo laag uitstellen. Dein 1882 overleden echtgenoot en vader der beide slacht- offers, de heer Lieveloo, had als ambtenaar bij de f2000 in het pensioenfonds bygedrageu, waarvan noch hij, noch zijn weduwe ooit een cent heeft genoten. Toen hij stierf, bleef zyn gezin in armoede achter. Dat de man al wat hem met zijn bescheiden inkomen mogelijk was, had gedaan orn de toekomst van ztjn gezin minder duister te doen zijn, blijkt uit het feit, dat hij een der eerste deelnemers was van de particuliere ondersteunings-vereeui- gmg, die de ambtenaren der rijkstelegraaf zei ven hebben opgericht, maar die natuurlyk slechts op kleme schaal kan wei ken. Daaiuit ontving de weduwe een som vau f 700 en een kleine jaarhjksche uttkeeiiug. Dat was a! wat zy bezat. Had de staat zyn ambtenaar met verplicht om aan het onzinnig ingerichte rykspensioaufonds bij te dragen, dau had de heer Lieveloo voor 't zelfde bedrag, dal hij thans in 't pensioei finds stoitte, en dat totaal vooi hem en do zynen verloieu ging, by een particuliere lev easvet zekering-maatschappij voor zyn vrouw eeu som van cnca4a5u00 gulden kuuueu formceren, waat inerte zy in 1882 kans zou hebben gezien, om eeu zaak op te richten, die ruimschoots in de behoeften van haar en haar gezin zuu hebben vooizieo. Dat zyn feiten eu cyfers, die te denken geven,' heeruu bestuurdeis vau het pensioenfonds, erf' die toouen, hoe misdadig hut vvoiuen kan, niet te zoigeu voor de belangen, die u zyn toevertiouwd. VVy geven den rijksambtenaar in overweging du ontzettend geval in iieel, zijn ooizuuk eu boteekeuis toe te lichten voui den mmislur en opnieuw aan te dnugen op beleie tegelmg hunner peusioeuen. Zy hebben lecht op die legelingf De Amsterdamscha politie is op het spoor gekomen van dielstalleu van geld, gedurende geruuneu tyd gepleegd by den outvauger der registratie eu domeinen Smits aldaar, ver moedelijk te zamen eeu bediag vaa 5000 a 0000 gulden uitmakende. De dader van du bedrijf, S. Fiauk, was bij den outvauger slechts eemge maanden ui dienst, en vestigde de aandacht op zicli door zyne grove ver teringen By oe aauhoudmg vau den dader wist de outvauger nog umt dat by was bestolen. Ulieclus bevolking heelt Zondug een ju bileum te vleien, dal nu eens met volle lectit de aSgeineene belangstelling vei dient, üe heer A. A Spiuyt zal dan 25 jateu directeur der gein-gasiabuek zyn; ouder zyn beneei steeg het getal der gasverbiuikeis vau 1G86 tot 5000 eu daalde de prijs van 14 tot 5 cent. Eeu ouderwijzer in Fnesland, die reeds twee jaieu te veigeels bijna oveial liud go- solhcilueid om eene betrekking, heeft nu geteekend als vitjvvilbger naar ludié. De bouw van iiet nieuwe herstellingsoord te Paieisvvolde (bij Groningen) is veizekerd, daar de uitbesteding reed3 heeft plaals gehad en binnenkort du wei kzaamheden een aanvang zullen nemen. liet gebouw wordt een sieraad voor liet dorp. Pateiswohlc Iteefl als uitspan- ningplaats bij de bevvoneis vao Groningen eeuen goeden naam, en door de vele denueo, die i - men er aantreft, werkt de natuur zeer voor de elig op zwakke gestellen. De wisselwachter van deu centraal-spoor- weg te Ilaltem, A. Mensink, is op noodlottige wijze om het leven gekomen. Bezig zynde goederen te lossen uit eet) goederentrein, kwam de sneltrein, die van Zwolle ruim half- tien 's morgens vertrekt, het station binnen- stoomen, juist op het oogenblik dat de man voor de machine van den goederentrein om liep. Den sneltrein niet bemerkende, werd hy door dezea overreden en zoodanig ver minkt, dat de dood onmiddellijk volgde. De man moest voor de sluiting der hekken op twee overwegen zorgen, een wissel be dienen en daarbij behulpzaam zijn bij het lossen en laden. Hij laat eene vrouw in zwac- geren toestand met 6 kinderen na. Een koopman in petroleum, wonende in de Adrianastraat te Rotterdam, werd gistermor gen zocdeiling verrast door zijne geit, die drie jongen geworpen had, nu eens geen lamme ren, doch zwartbonte bonden met geitepooten. Toen hy ze vond, waren de beesten reeds gestorven. (i?. NU.) Volgens de in de St.-Cl. medegedeelde be volkingscijfers op 1 Jan. '1887, heelt da vroeger zoo vermaarde, in dan laatsten tyd naar aan leiding van stoombuotieer en spoorverbiodmg vaak vermelde stad Stavoren niet meer dan 793 inwoners. Toch is zy niet de kleinste der 11 Fnesche steden: Sloten heeft er maar 780. Diusdagavoud is door rijksambtenaren te Nytnegeu een 10-jange josgeu aangehouden bij het binnensmokkelen van een 20-lid liters spiritus, zoodat hieiuit valt af te leiden, dat aldaar het frauduleus invoereu "Vaa geütsiil- leeui veel voorkomt. Met het oog op onze tegenwoordige strafwet zal dit kiud veimoe- deiyk niet kuonen veroui deeld worden, maar het is dubbel jammer dat de ouders, die hun kind tot dit bediijt bezigen, niet kunnen getroffen woideu. Te Baaiu is een jongetje overleden aan de gevolgen van een beet door een hond. Het dier, dat veischijuseteu vet toonde, welke aan doliieni deden deuken, weid, nadat tiet ongeval was voui gevallen, te: stuud ingemaakt. Dezer dagen meldde zich te Breda op hel hui eau vuu den plaalsel ijken commandant, eeu jong meisje aan, vuut dienstneming by tiet legei ia Ned.-iodic. Zij bad wel zin in het handgeld vuu f 3ÜÜ, dat voor zesjai ige veihiu- leuis by dat iegei uitgekeerd wot dl. Haar weid echter auu het vei stand gebiuem, uat de opioeping alleen bettekkiug had op petsouen vau het muunelyk gealucnt, wat zy veiklaaide niet te neubeu geweten. Men ha i baai de coutaul vooi gelezen en wijsgemaakt dat ook vi ouwen zien konden aanmelden, Ue 24-jai ige schouue, op wiet leven mets valt aan te uieiken, vei hel het bui eau billet teleui gesteld, doen In oe volle overtuiging dat zy als mat keleutsier een goed figuur hau kunnen mukoo. De outaaide moeder, die ongeveei een jaar geleden haar tweelingen, waai vau zy koitle voien was bevallen, iu een kruiwagen voor 't gemeentehuis te bleeu lletstaau, ea sedert voortvluchtig was, ts dezei dagen ui Schooue- beek gevangen geuomeu eu uaar Assen over- geoiacht. Te Akten is ook gevankelijk binnengebvacht de inbit-ker G. J. Giaal, die duor hel hof te Amsterdam wegens diefstal tót drie jaar gevaugemsstrul weid veroordeeld, en zich thans heeft te verantwoorden over eeu te Meppel gepleegden diefstal rnet inbraak. Voor de rechtbank te Heerenveen deed zich hel zonderlinge geval voir, dat een getuige in eene strafzaak zynen naam niet kon op geven, hoewel da president hem dien by herhaling vroeg. Hij unoest nu de gerechtszaal De dienstknecht bij den heer Kampo, te Hulsberg, die een paar jaren geleden, bij het verrichten van veldarbeid, het ongeluk had een been te verliezen, ontvÏDg Woensdag een slag vau een paaiii, waardoor ook ziju andere bePn zoodanig gekwetst wetd, dat het moet geamputeerd worden. Als een hoogst zeldzaam vooi komend geval kan worden medegedeeld, dat een landbouwer te Emmen vier zonen heeft, die zich in een zelfde jaar voor den dienst der nationale militie zullen moeten aangeven. De eerste twee wer den in het begin, het laatste paar dezer twee lingen werd aau het einde van hetzelfde jaar geboren. Ingezonden incdcdecltngcn, betreffend xaken van pnrtlcnlicr Imndcls- cn nijverheidsbelang. 2© Cents per reyel Het beste middel. Amsterda ra, Dec. 1886. WelEdelen Heei I Zyt hartelyk be dankt voor de my toegezonden pillen en ik hoop nis dat den goede God u er vooi Zegenen mag, riej. weldaad u mij bewezen, dnai ik voor heen telkens de pillen haalde bij den fleet Cle- ban, o nrede ik er slecht buiten kan, giug zulks goed toen ik in de verdienstp was, inaar nu ik buiten betrekking ben, koude ik zulks met meer doen. Als het niette vpel vanUEd gevergd is dau zoude ik U Ed wel eens willen vragen, u der goedheid zondek hebben, mij nog eens een Coufert te zenden, hopen de dan zulks na deze kur, weer zelfe te kunnen betalen, Onderdanig Uw Dienstwillig Dienaar A. Veihoef, Ilauiiernmerstiaat 7. Amsterdam, Echt ie verkr'ygen bij D. MALTHA Gz, Jloogstraat te Schiedam. Op 9 Mei -zal in de Belgische gemeente St. Nieolaas eene dubbele gouden bruiloft in dezelfde familie worden gevioid. De twee vrouwen zijn zusters. Een lijke bedelaar is dezer dagen to Kassei in hechtenis genomen. Men vond bij hem niet min der dan 14,000 mnik aan geldswaardig papier, welke som do in lompen gehulde man steeds bij zich dioeg en die bij in den loop der jaren al bedelende heoft vei/ameld. Waarschijnlijk wordt de man nog nangeklnagd, daar hij de belasting wet heoft willen ontduiken. Bij de onlangs vermelde schipbreuk der Tas- manui heeft de smahaiajah" Portab-Sind voor een miUioen juvveclun en kleinoodicn vorloien, eil bovendien de verzameling van edelgesteenten, door al da rajahs van Biilsch-Indie ter gelegen heid van tn.ar kroningsfeest aan koningin Victoria gezonden. To Marseille beweert men dat dozo wel 25 miHioen uantd zijn. Allo hoop om ze terug te vinden is echter niet opgegoven. In Moravië en Gaiicié (Oostenrijk) heoft een lievige storm, van donderbuien vergo/eid, groote schade en verlies van menschonlevens veroorzaakt. Bij Gava sloeg de bliksem in een kazernegobouw, en 15 atboideis, dio tiaar een schuilplaats hadden gezocht, werden gedood of zwaar gowond. Op de rivier de Saan, in Galicië, sloeg eon boot om, on van de 23 boeren, die daarin zaten, kwa men bijna allen om het loven. Hot lijk eenor viouw word dezer dagen op den zolder van een huis te Nicderscholdsjn nahij Siegen (Duitschlnnd) gevonden. Dozo vrouw,"die als zeer gièiig bi ken 1 iston I, was een bejaarde, kinderlodze Wl bh ko tei se g® lac ret is Of! in de vol den bek dan ma niet kun in ven den B tont naai gele; met gaan N in h aan dan eene goed Ni f chijl kelen daar Zei II en zulk i nutti( Wat alleei ingez inzen hoem eicrei zou lei vlcesc koitoi voed ii „V t)-»t e£fJ. &c__

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2