Gemengde Berichten, Db vsreeuigiog voor volks- en kinderkeukens I ta Amsterdam zal op 17 Mei e. k. hare eerste keuken opeuöo. Aldaar zal dagetyks een warm middagmaal tegen den prys van 7 cent ver krijgbaar zijn. H^t zoogenaamde reddingsleger is (zoonis feeds gemeld werd) sedert eenige dagen hier te lande vertegenwoordigd door een tweetal •Officieren, uit Londen overgekomen, met het doel ook in ons land afdeelingen op te richten. De eerste volkssamenkomst zal aanstaanden JSondag, 8 Mei, te Amsterdam gehouden worden, des avonds te half zeven, in de Gerard- Doustraat. "Volgens den regenmeter der rijkslandbouw- ischool to Wageningen is in de maand April 11. gevallen 42i/3 mM. regen, tegen 20 roM. in April 1886 en 21 m.M. in April 1885. Te Dordrecht is een jonge man, eerst sedert eenige maanden gehuwd, met de moeder zijner vrouw op den loop gegaan De verlaten vrouw en de achtergebleven echtgenoot van de schoon moeder zijn de vluchtelingen achterna gereisd, doch, naar men verneemt, onverrichter zake teruggekeei d. De geschaakte vrouw bezit, behaive hare gehuwde dochter, nog verscheidene andere kinderen. Gedurende de laatste dagen worden te Den Helder op groote schaal diefstallen van huis sleutels gepleegd. Verschillende ingezetenen kwamen, toen zij 's avonds huooe deuren wilden sluiten, tot de treurige ervaring dat men huu op deze wijze veel ongerief en angst jiad bezorgd. Wie da dader van deze zonder linge diefstallen is, kan men vooralsnog niet vermoeden. De toren der Nieuwe Kerk te Groningen is Zondag een oogenblik in brandgevanr geweest. Jn dien toren zyu namelijk onder de luiken bakken met zaagmeel tegen het doorlekken. In een dier bakken geraakte het zaagmeel door welke oorzaak weet men niet in brand. Gelukkig was de brandweer spoedig bjj de hand, zoodat de vlam weldra bedwongen werd. In den nacht van Zaterdag op Zondag ji. werd op hel station Roosendaal, na binnen komst van een goederentrein, het lijk van een goedereoklerk gevonden, die door dien trein overreden was, De oorzaak van dit ongeluk is onbekend. Den '11 den Mei wordt uit de strafgevan genis te Leeuwarden ontslagen L, De K., uit Antwerpenhij is ongeveer 63 jaar oud en beeft, wegens het plegen van verschillende diefstallen, ruim 40 jaren in de gevangenis doorgebracht. Den ton gouds. Hoe komt men aan die benaming van een som van f 100,000? lu De Navorscher werd in dei tijd die vraag tevergeefs gedaan en een onzer lezers schrijft ons, dat hij reeds anderhalf jaar naar den oorsprong van deze uitdrukking zocht. Doch noch in werken, waariu de geschiedenis van den Nederlandschen handel besproken wordt, noch in rekeningen van de Oostndische Compagnie, noch in 'tiiandelsatchief derllanze- stad Antwerpen, dat thans te Brussel is, heeft hij een antwoord op de vraag kunnen vinden. Ilij gaf echter den moed niet op, plaatste de vraag nogmaals in Do Navorscher, wendde zich tot velschillende specialiteiten op finan cieel gebied, tot eenige baukiostellingen en tot de Munt, maar teveigeefs, een afdoend antwooid ontving hij niet. 1 Zou inderdaad de vraag niet te beant woorden zjjn? {Ilbl.) Iemand geeft aan het Dogll, een antwoord op de vraag, vau waar de uitdiukkiog seen ion'gouds" kornt. Hij doet namelijk, meteen beroep op ds. Van Koetsveld's ^Gelijkenissen van het Evangelie," opmerkeo, dat bij de oude volken het gewicht grondslag was der geld rekening, en dat in de rijke dagen onzer voorvaderen goud en zilver werden' toege meten; f100,000 nu was een bariDgtonnetje vol dukaten. Delft. Onlangs werd door den commis saris vaa politie alhier voorzichtigheid aanbe volen bij het aanknoopen van handelsbetrek kingen met zekere W. C. J.llazelzet, huisvrouw van den meubelmaker Th. Tillekens, wonende Zuideimie 106, veelal schrijvende op adver- teQtiëu, waarbij iets te koop wordt aangebo den, doch bedrog op het oog'hebbende. Het is gebleken dat ook te Leeuwarden eene firma het slachtoffer dezer vrouw is geworden. Anderen, die nog iotijds waren gewaarschuwd, zouden het bestelde niet af. Do werklioden der twee grootste scheepswer ven ta Belfast (letland) ruim 6000 man hebben liet werk gestaakt, omdat aanhuneiseh von wokolijksclio loonsbotaling (in plaats van om de veertien dagen) niet voldaan werd. Een 10-jarige knaap, dio met een som van 14,000 fiancs de ouderlijke woning te Antwerpen hoimelijk had veriaten, werd verleden weck door zijne moeder, die hem was nagereisd, terugge vonden. De knaap, die roods passage bad genomen om Zateidag naar Amerika te vertrekken, werd nog in het bezit gevonden van ongeveer 1000 francs en een met zes schoten geladen revolver. De weduwe II. D., wonende op de Placo Magliin to Luik, werd godurendo een dezer laatste nachten uit haar slaap gewekt door ean vreemd gerucht in lmar kamer. Zij opende de oogen en zag een man van reusachtigo gestalte, die ten gevolge van haar vrees nog vee! grooter scheen, bezig mot een meubel open te bickcn. Zij wilde schreeuwen, maar'de vrees belette dit. Toen zij een weinig hare "Koelbloedigheid herkroeg, begon zij na tb denken, dut het nog beter was bostolen dan vermoord te worden. Drie kwartieren, drie eeuwen van angst, lag zij met kloppend hart nl de bewegingen van den dief na te gaan, zonder zich te durven verroeren. Geen hoek der kamer ontsnapte aan het onderzoek van den dief, doch allo pogingen om de meubelen te openen misluk ten. Van tijd tot tijd stuk hij een kaars aan, om zich bij te lichten en een onder moubci te onder zoekon. Eindelijk naderde de kerei al tastende het bed der beangste weduwe. Nu was haar vrees tot het uiterste geklommen.. Een luiden kreet niet kun nende inhouden, sprong zij eensklaps op, oti de dief, hierdoor verschrikt, vluchtte de kamer uit. Daar de straatdeur gesloten was, moest de kerei al zijn macht aanwenden om deze met geweld uit haar hengsels terukken. Dit gelukte hem do deur vloog in stukken, en de dief kon zijn heil in de vlucht zoeken. Do politie heeft echter zijn spoor ontdekt en zal hem weldra in lmnden hebben. De onlangs te Parijs ovci leden weduwo van baron James do Rothschild heelt aan legaten voor weldadige instellingen niet minder dan 2 miliioen fiancs vermaakt. Te Marseille is een algemeen geachte dame, mevr. Rubion Sihy, tijdens de afwezigheid van haar man in hare woning vermoord, De moor denaar sta! da ringen en andere kostbaarheden van zijn slachtofier, maar liet een voor de hand liggende som \an 1500 francs onaangeroerd. Uit Marseille zijn dezer dagen 400 pelgrims naar het Heilige Graf vertrokken, per stoomschip l'oitou, Te Kopenhagen wordt'dezer dagen oen stand beeld van Andersen onthuid. Ilet is in Italië ge maakt door den beeldhouwer Ilnsseliüs en stelt den dichter voor, staande met don mantel over den linkerarm, in de cene hand een boek, in de andere een potlood houdende. Volgens een telegram uit Bern is het groote dorp Coiro in bet k> ton Grauwbunderland op vijf huizen na gchcol door brand vernield. De be volking verkeert in do dicpsto armoede. De politio te Weenen heeft de lmnd gelegd op zokoren Antoino Graf, oud 27 jaren, die er zijn beroep van maakte do logés in verschillende ho tels te bestelen. Ilij was steeds naor de mode ge kleed en gaf zich uit voor handelsreiziger. Natuur lijk wist hij steeds »bij vergissing" in de kamers van andere logés to sluipen en stal daar alles van waarde. Hij werd op heeterdaad betrapt, toen hij uit de kamer kwam van mevrouw Glajeux, echt- genoote van een Fratisch gezant. Te Odessa werd drie weken geleden met groote staatsie begraven de 35-jarigo majoor Majuroff, adjudant van den gouverneur. Een paar dagen goleden, toon aan liet familiegraf iets to herstel len viel, zag men dat het deksel van Majurofis doodkist gedeeltelijk er af lag. Men vond het lijk met don rug naar bovonhet gezicht was vree- solijk gehavend en het vleosch van de handen ge beten; het lijk bloedde nog. To Diono Moiina, een der plaatsen, welke het meest geleden hebben door de jongste aardbe ving in Italië, zijn twee huizen, door verschil lende gezinnen bewoond, op en door elkander gestort. Do bewoners weiden allen gedood. Thans hoeft men onder het puin een som van ongeveer flOO.OüO gevonden. Op dit geld maken nu de erfgenamen van beide gozinnen aanspraak. Maar bot is nog niet beslist kunnen worden, aan wio van de partijen de erfenis toekomt. Op cene andere plaats lieeft een man in hot puin f 15,000, zijn gehecic vermogen, verloren. Men kon hem, in bot belang der openbare gezond- hoid, niet vergunnen, er naar te zoeken, zoolang nog do dooilo.lielmmon, die onder het puin liggen, in staat van ontbinding zijn. De arme man houdt nu dag en nacht de wacht op de plek, waar zijn huis heeft gestaan, uit vrees voor dieven, die zich minder dan hij aan het verbod der overheid zouden storen. liet stoomschip Benton, op reis van Singapore naar Penang, is bij het eiland Formosa in aan varing gekomen roet eeno bark en gezonken. Honderd vijftig menschcn zijn daarbij om het leven gekomen. Een echt wonderkind. De 9-jarigo pianist en componist Jozef Ilofmann (geboren telvrnkau, zijn vader is orkestdirecteur van do opera to War schau) is thans te Parijs, na te Berlijn en te Kopenhagen to hebben geschitterd. Ilij speelt de zwaarste stukken van Liszt, Chopin en Rubinstein, do concerten van Beethoven etc., en Rubinstein verklaart dat hij op zijn '14e jaar niet zoo ver was ais de 9-jarige knaap. Onder voorzitterschap van den hertog van Westminster werd dezer dagen to London do jaarvergadering gehouden van da verceniging ten behoeve van haveiooze, doch schoolgaande kin doren. Geconstateerd werd dat thans meer dan vijftig duizend kinderen don steun der vereeniging genieten, niet alleen in de schooi, maar ook daar buiten, door het vei kondigen van zedelijke en godsdienstige begrippen in de huisgezinnen, waar zij worden grootgebracht, en door liet verschaf fen van eenige weken verblijf in de frissche buiten lucht, op de wijze onzer vacantiekoloniën. Met donkbaai heid kon tevens worden vermeld dat volgens do statistiek liet aantal misdrijven in Engeland steeds afnemende is: pene omstandig heid, die men in de eerste plaats ook aan deze vereeniging en hare talrijke wei k-zame agentschap pen mag toeschrijven. De onlangs overleden graaf Shaftesbury was een barer oprichters en ijverige voorstanders, zoonis in liet algemeen in Engeland vele mannen van naam en aanzien hunne krach ten aan philanthropische doeleinden verbinden. Sedeit eenige dagen bevindt zich te Rome, waar vele autoriteiten hetn een hartelijk welkom bereidden, do bekende Frederic Douglass, de éonige' neger, dio lid van'den senaat is in deVereenigdo Stalen, Hij is verrukt over Rome, dat hij in allo richtingen doorkruist, en wekt bij die tochten da' algemeene aandacht door zijn in het oog vallend uiterlijk. Hoewel niet pikzwart', is zijne huid toch zeer donker, terwijl hot sneeuwwit van lfaaran baard daarbij zonderling afsteekt. Ieder is vol belangstelling om den man te zien, dio zooveel bijgedragen lieeft tot' de afschaffing der slavernij, on zijne levensgeschiedenis is weer op aller lippen. Hij werd in het graafschap Talbot in Maryland geboren, als slaaf en zoon van slaven. Zijnen vador heeft hij nooit gekendzijne moeder, van wio hij ais kind gescheiden werd, omdat men haar aan eenen anderen moester in de buurt verkocht, kwam dikwijls des nachts stil over de velden aan- sluipon, om haren Hoveling even te' omhelzen. Op tienjarigen leeftijd leende zijn eigenaar hem aan cenen bloedverwant bij Baltimore, on toen hij de zonen van zijnen nieuwen patroon zag schrijven on lezen, rustte de jonge neger niet, vóór hij zich die kundigheden ook eigen gemaakt had. Weer werd hij verkocht, en eindelijk kwam hij in handen van eenen zekeren Convey, die den naam had van alle slaven handelbaar te kunnen makan, wat beteekende, dat hij ze als beesten behan delde. Eeno poging tot vluchten had erge mislmnde- lingen voor hem ten gevolge, maar een tweede maal slaagde hij er in naar New-York te ontko men. Het was in Sept. 1838, hij telde toen 22 jaar. Eeno jonge nBgerin vergezelde hem op dien gevaarvoilen tocht, en werd zijne vrouw. Tc New- York nam hij den naam Douglass nan en leefde er eenigen tijd als sjouwerman. Van daar ging hij naar New-Bcdford, waar hij dos daags in het arsenaal werkte en des nachts studeerde. Iloe lan ger hoo duidelijker stond zijn dool hem voor oogen i de slaven bevrijden. Hij hield bijeenkomsten, die druk bezocht werden, en schreef populaire opstel len, dio oven druk gelezen werden. Op verschil lende plaatsen sprak hij, nadat hij in 1841 door de maatsch. tot afschaffing van den slavenhandel tot haren afgevaardigde benoemd was. Hij bezocht ook Engeland en wekte overal de levendigste sym pathie. liet eerste geld, door hem met zijne con- ferentiën verdiend, zond hij aan zijnen vroegeren eigenaar Convey. Van toen af was zijn naam geves tigd. Hij werd de boezemvriend van Brown en Lin coln en zag den 18en Dec. 18C5 zijnon hoogsten wensch vervuld, toen de wet werd uitgevaardigd, die voorgoed een einde maakte aan den slavenhan del. Sedeit dien tijd houdt hij zich mot een ander ideaal bezig nl. de redelijke vrijheid der negers, hunne opvoeding en beschaving. Douglass woont to Washington te midden zijnor familie, bestaande uit eeno vrouw, vijf zonen en twintig kleinkinderen. Zijn eerste vrouw is ge storven; zijno tweede gade, die hem op deze Euro- peescha reis vergezelt, behoort tot het blanke ras. Xnvoer van Ncilcrlandscli Vee In Kngelantl. Het mag bekend heeten, dat er vele personen zijn, dio niet willen medewerken om vrijen invoer van Hollandsch veo in Engoland te verkrijgen. Daar dio vrije invoor thans officieel afhankelijk gemaakt is van een verbod van doorvoer vaa Tuitsch vee door Nederland, staat Nederland voor de keus tusschon vrijen invoer van zijn veo in Engeland of handhaving van den doorvoer van schapen uit Duitschland. Politieke beweegredenen dnargelaten, schijnt die keus geenszins moeilijk. Bij den dooi voer van Duitsche schapen hebben slechts enkelen belang, bij den vrijen invoer in Engeland heeft geheel Nederland belang. Tot dusver hebben zich in Nederland onder do iandbouwors te weinig stemmen verheven ora do aandacht meer algemeen op deze groote guacs- tie te vestigen. Daarentegen "zitten de voorstan ders van den doorvoer uit Duitscblnnd ook niet stil en laten gestadig van zich hooreu. Men dient niet to vergoten dat do belangheb benden daarbij niet alleen zijn onze spoorweg maatschappijen, houders van veestallen en ando ren, dio geregeld en rechtstreeks bij dezen door voer betrokken zijn. De gedwongen slachting aan do landingsplaatsen te Deptford, to Huil en elders sedert 187G hoeft er toe aanleiding ge- f geven, dat vols makelaars in slnchtvce in Engo land hunne kantoien in do nabijheid dier lan dingsplaatsen hebben gevestigd, en hunne overige werkzaamheden in verband daarmede hebben

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2