Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Koloniën. Post en Telegraphie. 0 n d e r w ij s. Rechtzaken. steeds te bed ligt en onder geneeskundige behandeling is. Volgens telegram uit New-York kan er tusschen 4 en 6 Mei op de Britsche kust stormweder worden verwacht. Te Haarlem is gevankelijk biuneogebracht Otto Julius Ilubscher, oud 21 jareo, barbier, geboren te Berlijn, zonder vaste woonplaats, die te Eernnes, nabij Baarn, was aangehou den in het bezit van een groot aantal gou den eu zilveren voorwerpen, waaronder af komstig van de diefstallen in den iaatsten tyd gepleegd te Ilillegom, Oegstgeest, Benne- broek, Watergrnafsmeer enz, Douderdag nacht had hij nog eene poging tot inbraak gedaan op Larenberg, welke echter mislukte, daar alles goed was gesloten. Hij begaf zich daarop naar eene nabjj zjjude villa, waar hjj inbrak, het geheele huis door snuffelde, doch uiets van zijne gading vindende, dan weg insloeg naar Emoes, waar hij werd aangehouden. Bij de poging tot iobraak op Larenberg vond de politie aan een raam, waar tevergeefs getracht was de stopverf los te snyden, twee driehoekige stukjes staal, welke eerst aange zien werden voor puntjes van een mes, doch later bleken te behooren tot den beitel, welken de doder in zijn bezit had en waar de beide punteu van was en afgebroken. Ook een wandelstokje van hem, dat zeer zwaar is en blijkbaar van binnen met lood voorzien, had hij in een keldergat op Laren berg verloren en kon door den ijzeren rooster, welke er op lag, dit met terug krijgen. Deze gevaarlijke persoon, kapper van be roep zijode, nam overdag de gelegenheid waar, zich als zoodanig voor te stellen en zich dau van de woningen en hare inrichting op de hoogte te brengen. Ook werden bij hem voorwerpen gevonden, vermoedelijk afkomstig van den diefstal ten huize van den heer B. op den Haagweg bij Leiden gepleegd. Uit Hoogwoud meldt men aan het N. v. d. D, als iets wat hoogst zeldzaam voorkomt, dat onder de leerlingen, die dit jaar op de open bare lagere school in de KerkelaarP aldaar zijn toegelaten, ook een drieling is, namelijk drie zusters, lichamelijk gunstig ontwikkeld, en bijzonder innig aan eikander gehecht, vreugd of smart van éene wordt onmiddellijk gedeeld door twee andere. Zij zijn geboren den 22 Maait 1882, dochters van D, Kosen E. K«s, geb. Nes. Woensdag viel te Breda de stalhouder C. Oonincx te Gmneken van de in voile vaart zijnde tram, waarschijnlijk tengevolge van eene beroerte. Hij was bijna ooueublikkelyk dood. In 't heideveld tusschen Veenhuizen en Fochtelo zijn zooveel hazen, dat men ze 's avonds bij tientallen eu meer ziet spelen. De aangrenzende akkers met winterrogge lijden daardoor vrg wat schade. In den nacht van Maandag op Oinsdagjl. woedde er een hevig onweder boven Gulpen. Het duurde van hall éen tot '1 uur 15 mie. Geweldige donderslagen waren bijoa gelijk tijdig vergezeld van bliksem en slagregen. Na afloop vertoonden zich bij het heldere maan licht twee prachtige regenbogen aan het lucht ruim, Van ongelukken, door het onweder veroorzaakt, is nog niets bekend. 'Dolft. Nu het bericht aangaande de ont dekking van onderaardsche gangen van het Prinsenhof naar verschillende punten in deze stad nageuoeg de geheele Nederlandsche pers is rond geweest, wordt liet dunkt ons hoog tyd met volkomen zekerheid te melden, dat het geheele relaas een verzinsel blijkt te zijn. De ter plaatse met.de grootste nauwkeurig heid en in verschillende richtingen gedane onderzoekingen hebben niet alleen het onwaar schijnlijke maar het onmogelijke van het bestaan van onderaardsche gangen als in het bericht werden genoemd, voldoende aan getoond. Over dit onderwerp schrijvende, kunnen wij den lust niet bedwingen nog eens een stoot toe brengen aan het reeds sedert jaren bestaande volksgeloof, dat zich onder het Marktveld alhier een gewelf zou bevinden, dut in hel raadhuis zyn ingang had en in oostelijke richting tut de plaats voortliep waar thans het monument voor Hugo De Groot is opgericht. Bij verschillende gelegenheden zijn op genoemd plein grondwerken verricht en nooit werd eenig spoor van gewplven ge vonden. Nog onlangs werd bij- de wei kzaarn- heden voor het plaatsen van het monument tot op een belangrijke diepte in den grond gedrongen, maar de eenige vondst was eenige koperen munten, die, jammer genoeg, in onbevoegde handen zijn geraakt, zoodat het onmogelijk was de waarde er van te cousta- teeren, en een groote verzameling beenderen van runderen eu schapen alkomstig. De aanwe zigheid dezer laatste vooi wei pen wordt gemak kelijk uit het voigeude verklaard: In de mededeelingen van mr. J. Soutendam wordt gesproken van een oud geschiedverhaal, onuitgegeven krouiekje, geschreven onder de regeeiing van Ptiilips van Boutgoudtë en waaruit ten duidelijkste olykt, dat al moge hertog Govert sdese Buylrugghede Gode- vaert van lotryeke" ook al niet de stichter van Delft zijn, hg toch stellig voor een rijk veefokker of vetweider kon doorgaan, die, ter plaatse waar thans de Groote Markt zich uitstrekt, welke toen nog met welig gras bedekt was, nveel beesten hill" en dat 'sHeitogen verblijf daar waar nu liet stadhuis verrijst, gevonden werd. Of echter do door burgemeesteren van Deifc in 1676 aangekochte acht mageie Deensche ossen, ook daar ter plaatse zijn vetgemest, om daarna met een prolyl vaul 122.45 st. voor de stadskas te worden verkocht, is ons onbekend, DOt.) Den Haag. De roomsch-kathoheke kies- vereemging alhier heelt in eene Maandag te vdezer slede gehouden vergadeiiug besioleu, toe te treden tot den ceutralen boud van roomsch-katUolieke kiesvrreemgiugen, en ge- delegeeideu af te vaardigen naar de gisteren te dezer stede belegde vergadering tot behan deling van het bondsregleinent. Deu Haag. In de gistermiddag alhier gehouaeu vergadeuug van gedelegeerden van katholieke kiesveieeuigiugeu vau Noord- eu ZuiU-ilollaud :s de provinciale boud vau kiesveieenigtugeu uit genoemde ptuviueiën geconstitueerd en een vuorloopig bestuur be noemd, beslaande uit de heereu mr. G. J. A, Heydeorijck, T. C. B. Ten Hagen en H. Mulder te 's-Giavenhage, A. Op de Laak te Noordwijk eu P. J. Iiaayinakers te Nieuwer- Amste). Vijftien tweegevechten tusschen officieren en burgers, waarvan 2 mot doodelijken afloop, heb ben volgens Figaro in de vorige week teAgran plaats gehad, en wel allen om een en dezelfde dame. Gounod heeft ter ecre van den paus eene can tate gecomponeerd, welke onder zijne leiding in het Vaticaan zai worden uitgevoerd, hij de opening van de tentoonstelling, welke daar gehouden wordt ter gelegenheid van 's pausen vijftigjarig priesterschap. Te Brighton had verleden week het volgend voorval plaats. Een lieer, die eerst sedert drie maanden in de stad was, huwde daar een meisje van achttien jaren, juist toen deze met eene familie als gouvernante naar Nieuw Zuid-Wales zou gann. Dadelijk na de .vollrekking van liet huwelijk gingen zij naar Londen. Aan het station aldaar ontmoetten zij een gesluierde dame. sZijt gij dat?" sprak de heeraJa, datben ik," antwoordde de vrouw. De man die door deze ontmoeting zeer uit het veld scheen geslagen, vroeg zijn jonge vrouw liem een oogenblik in de wachtkamer te wachten en verdween met de ge heimzinnige dame. De jonge vrouw lioeft haar man niet meer teruggezien. Omtrent don groeten brand te Arneout IConi, aan de Bosporus, wordt nader bericht dat 000 huizon grootondeels van werklieden in de ascli gelegd werden. Niemand werd er gedood of gewond; maar (luizende mensehen zijn van alles beroofd De sultan heeft500 tenten gezonden voor de ongelukkigen, tevens levensmiddelen en geld, en last gegeven tot het vormen van een commissie voor het inzamelen van giften te hunnen behoeve. De brand ontstond door het onvoorzichtig vul len van een lamp mot petroleum. De vlammen worden door eon lievigon wind aangewnkkerd. Te Sultan-Selirie (Constantinopel) heeft een brand dertig huizon, ook door arbeiders bewoond, in de asch gelegd. Bij oen hevigen prairie-brand in Kansas (Ver.- St.) zijn minstens 15 menschen om liet leven ge komen. Batavia, 2 April. In April zal eon begin gemaakt worden met den aanlog der telegraaflijn van Deli naar Suma tra's Westkust. Door do rogearing wordt een onderzoek inge steld naar do aanwezigheid van inerts in de Lampongsche districten liet Nieuw Advertentieblad meldt, dat in Bon- thain iets broeit. Eenige oorlogsschepen zijn daar heen gezonden. De kampongs Ternato en Siam te Metiado zijn door bandjirs totaal vernield. Het groote koffic- paklmis werd door het water meegesleurd. Te Somier hebben vooral de te veld staande gewas sen zwaar geleden. Van de Wcstcrafrleeling van Borneo wordt ge meld, dat in den nacht van den 10 Februari de Chineescho passer te Soengei-Ajah (Sakadau) be staande uit 2G houten huizen, door cune bende Maleijers uit Sckadau en Soengei-Ajali in brand is gestoken. Het doel der brandstichters was, van de ver warring gebruik makende, de in veiligheid ge brachte goederen te routen. Zes der medeplichti gen werden gevat, doch toen te Sekadau tot de gevangenneming van do beide hoofdschuldigen zou worden overgegaan, werd ernstig verzet on dervonden. Met hunne vuurwapens verwondden deze lieden den controleur van S.uiggun, G. F. M. Liebert, gelukkig niet gevaarlijk, waarop zij zich do onstano paniek ten nutte mankten om te Qntvluchton. Do pogingen om hen te ai resteeren bleven tot nog toe vruchteloos; ook van de zijde van het inhindsch zelfbestuur werden editor nog steeds alle middelen beproefd om üe schuldigen in han den te krijgen. Door patrouilles van gewapende politiedienaren werden verschillende streken van het Batang Loe- pargobied in liet belang van rust en orde door kruist. IialavLu, G April. Aan het verslag van den resident van Sumatra's Oostkust over Februari is hel volgende ontleend In de aid. Bongkalis werden, waarschijnlijk door lieden van Indragii i, eenige roofpartijen met moord gepleegd. In liet begin der maand werd eene visschers- prauw in de straat Padang door do booswichten overvallen, bij welke gelegenheid een der opva renden gedood en twee min of meer zwaar gewond werden. Do overige opvarondeii die zich flink verweerden, wisten te ontkomen. Een tweetal weken later werd eene Chineesche vestiging op het eiland Padang, op ongeveer uur afstand van een houtaankap, door een Euro peaan beheerd, gedurende den nacht overvallen. Al de bewoners, G mannen, 2 vrouwen en 5 kin deren, werden op gruwelijke wijzo vermoord en al het geld en de geldswuardige voorwerpen ge roofd. Den controleur van Bongkalis, dio zich onmiddellijk naar de plaats van het misdrijf be gaf, mocht het niet gelukken een derrooveisin handen te krijgen. Uit hot gehouden onderzoek moet echter gebleken zijn, wie de daders zijn geweest. Volgens do jongste berichten uit Palembang duurt de asehregen uit don vulkaan Kuba voort. Om den grooten krater schijnen drie nieuwe to zijn ontstaan, waaruit rook en vuur opstijgen. In den nacht van 28 op 29 Maart werden zware sla gen gehoord, waai door huizen en grond trilden. Te Tebtng T'inggi werden zware, langdurige hori zontale aardschokken gevoeld. Aan een van Atjeh ontvangen brief ontleent het Hal. llbl. do mededeeling, dat prof. Pekelha ring de besmetting van dat gewest door do beri beri al heel zwaar inziet, en weinig heil verwacht van de maatregelen tot tegengang dier ziekte. De bodem, do kazernes, enz. schijnen zoo besmet te zijn, dat, zoolang er troepen derwaai ts worden gezonden, deze al heel veel kans zullen hebben te worden aangetast. Aan liet verslag van den gouverneur van Atjeh, loopende tot 21 Maart, is het volgonde ontleend: Groot-Atjch. Gedurende den vcrslngtijd was het in Groot-Atjeh betrekkelijk rustig. Do patrouille van Lampeneroot stuitte nabij den weg naar Tjot Goe op eenige vijanden, die de vlucht namen doch waarvan er een werd neerge schoten, wien liet evenwel nog gelukte met zijn klewang twee Europoosche fuseliers to verwonden. Onderhoorighoden. Van. T. Oemnr werd weinig of niots vernomen, hij ging voort met in verschil lende staatjes tor Westkust peporhasstl to eischen. Don 2 Alnart werd aan boord oèner Kiinga- leesclio brik, tor reedo van Endjoong geankerd, door zeven gewapende opvai enden eener kleine Atjohscho prauw zeeroof gepleegd. Voorgevende gebrek aan drinkwater te hebben, kwamen de Atjehers aan boord der brik, dio toen slechts met vijf ongewapende lieden bemand was, en roofden er voor eene waarde van B3I12 dollars. Vonvon- dingen worden niet toegebracht, omdat geen weer stand werd geboden. De namen der zeeroovers waren nog niet bokond. De rmlja van Endjoeng dood onderzoek on was voor het goroofde verant woordelijk gosteld. In den nacht van 11 op -12 Maart werden op dezoüdo brik geweerschoten gelost. Door den minister van waterstaat, handel en ntjverheid is bepaald dal de commies der 3e klasse bij de administratie der posteiijen, de heer C. M. Engelenburg, zyue (ui.ctiën zal uitoefenen ten postkantore te Schiedam. De Fiauscho pakketbooteo welke den 5den van elke maand van Bordeaux over Lissabon naar Biazilië en la Plata vertiokken, zullen voortaan deu 8sten in plaats vau deu 9.ten van Lissabon vertrekken. De verzending vau brieven en andere stukken uit Nederland, iu aansluiting op het vertrek dei vorenbedoelde booten uit Lissabon, zai, in verband daarmede, plaats vinden den 5den vaii elke maand, met den trein van 7.35 uit Amsterdam naar Antwerpen. DEN HAAG, 5 Mei. Tweede Kamer. Na uitvoerig debat en met verwerping van alle amendementen is het regeeringsvoorstel omtrent de administratieve rechtspraak aan genomen en het besluit, dat de wet zal be palen of de beslissing van admioistiatieve twistgedingen zal worden opgediagen aan den gewonen rechter of aan een college van administratieve rechtspraak. Morgen voortzettiog. De minister van binnenlumische zaken brengt ter kennis van bolanghebbemlen, dat niet,,rl September '1887 du betrekking van leeraar in natuurkunde, cosmographie, plant- en dierkunde aan do rijks- hoogore burgerschool mot vijf jarigen cuibus to Tilburg te vervullen is. Jaar wedde f2000. Zij, dio voor deze betrekking is aanmerking wenschon te komen, geliei en zich voor of uiterlijk op .25 Mei e k, aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J.Van Eyk, te 's-Gravenhage. Drie hoogleeraren der Utrechtsche hoogcschool zullen binnen een jaar een jubileum vieren, nl.do hh.Koster, Buys Ballot en Dondeis, dio resp. 2G Septr., '10 Nov. en '18 Jan. e. k., do eerste zijn 25-jarig, de beiden Iaatsten hun 40-jarig professoraat zullen herdenken. Reeds hebben zich verschillende commissien gevormd, om aan ge noemde hoogloeraren huldeblijken aan te bieden. In do vorige week is voor do rechter-commis- snris bij de arrondissemonts-rechtbank to Maas tricht opnieuw verhoord de heer W .II .V., pastoor te Schin-op-Geul, gedagvaard als hoofd beklaagde in de berucht geworden Allié-zaak. Naar mon vernoemt, zal er zeer waarschijnlijk lechtsingang tegen dezen geestelijke verleend worden. Voor de rechtbank te Utrecht heeft terechtge staan G. J. B, van beroep horlogemaker, oud 40 jaren,' geboren te Haarlem, zonder vaste woon plaats, thans te Utrecht in verzekerde bewaring,

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3