Gemengde Berichten, geschieden (vertrek uit Berlijn 's avonds 9 u. 31 mio.aankomst te Londen den volgenden nd 9 u. 30 min.). Zoo komt de Duitsche q&qndpost zes uren eerder le Londen aan, dan langs deu vroeger uitsluitend gebruikten weg over Ostemle. Binnenkoit zal ook de post verzending u i t Engeland gedeeltelijk over Vlissingen geschieden. De herhaalde en gegronde klachten over vertraging der postzeudingen over Ostenda en de geringe kans op verbetering in dit opzicht, hebben de Duitsche regeering tot deze verandering gebracht. »Het Nedeilandsche postbestuur", zegt het genoemde blad, aschtjot alles te willen doen om een deel van liet postverkeer tusschen Engeland en het vasteland tot zich te trekken en te behouden. Als de Belgische staat de aanzienlijke vrachtlooneu voor de bezorging der Engelsche posten niet geheel wil verliezen, dan zal hij zich buitengewoon moeten inspan nen, om een betere bezorging te waarborgeo. jBehalve aan de slechte inrichting der Belgische poststoombooten, is de onregelmatige bezorging vooral te wyten aan de ongunstige ligging der haven van Ostende, waardoor bij tegenwind de schepen er onmogelijk kunnen landen, In dit opzicht is de haven van Vlis singen veel beter. Daarom moet de Duitsche handelswereld deze proeve met de verzending der Engelsche post over Vlissingen—Queens- borough met blijdschap begroeten." En den Nederlanders doet het zeker niet minder genoegen. Voor het Nederlandsch-Italiaansch spoor wegverkeer via Gotttmrd zullen binnenkort uitzonderingsvracliten ingevoerd worden voor jiSaminelladungen" tusschen Chiasso, Pino en Locarno transit «enerzijds en de Nederlandsche zeehavens Amsterdam, Dordrecht, Middelburg, Rotterdam en Vlissingen anderzijds. Ter vervangiiag van de heeren prof. mr. H. P. G. Quack eu mr. P. J. G. Van Diggelen, die dit jaar als hoofdbestuurders van de ^Maatschappij tot Nut van het Algemeen" af treden, zijn vooi gesteld: voor de eerste vacature de heeren prof. mr. G. A. Van Hamel en mr. W.'II. K. Mouthaan, beiden te Amsterdam, en voor de tweede vacature de heeren mr. A- Bioembeigen Ez. te Leeuwarden ea dr. W. P. Ruijsch te 's-Gravenbage. Uit het verslag der Rotterdamsche dier gaarde bljjkt dat aanvankelyk de gunstige gevolgen der wijzigingen in de statuten voor de inkomsten der inrichting niet uitblijven, terwijl hel bestuur vertrouwt dat iiet meer en meer zal blijken, dat die veranderingen voor de inrichting verbeteringen zullen z\jn. Het getal leden ging eenigszins achteruit. Op uit. Dec. 1885 bestond de vereeniging uit 3653 gewone leden, 350 buitenleden, 411 donatrices, C buiten-donatrices, 154 eereleden, 77 leden van verdiensten en 500 houders van persoonlyke kaarten, te zamea 5211. Opuit. Dac. 1880 bestood het aantal leden uit 3588 gewone leden, 335 buitenleden, 415 dona trices, 5 buiten-donatrices, 608 houders en 5 houdsters van pers. kaarten, 153 eereleden ea 74 leden van verdienste, te zamen 5183. Ootvangen werd aan contributie van leden f97,885,50, aan entreegelden, vau nieuwe lede» 11240, aan entréegeldeo van bezoekers f49,900, voor pacht der buffetten f10,150, te zamen met eenige andere ontvangsten {134,844,41, zijnde f1370 minder dan 1885 en f900 beneden het cijfer der begrooting. Van den nog beschikbaren bouwgrond, buiten de diergaarde gelegen, werd dit jaar verkocht 1283 are en faarvoor ontvangen f43,087,50; daai entegen betaald aan de ge meente Rotterdam voor kosten van aanleg der Drievnendenstraat tot slot 11430,05. Het verschil ad f 11,657,45 werd op kapitaal rekening vei gebracht. Op uit. Dec. 1886 was nog voor een waarde''van f 16 182,93 aan bouwgrond ten verkoop beschikbaar. Van kapitaalrekening ging af o. a. voor den bouw van de Victoria-regia-serro met bjj-serres f32,695,78, benevens eenige uitgaven voor andere verbeteringen en verfraaiingen totaal 134,192,87, waardoor de kapitaal rekening op uit. Dec. f 17,804,02 credit stond. De balans sluit met een bedrag in debet en credit van 1912,587,12. In de jaarlyksche algemeene vergadering van de Vereeniging der inrichtingen ter be- vorderiag van de koepokinenting in Neder land", vóór eenige dagen te Utrecht gehouden, bleek, dat de vaccinatie met animale koepok stof in Nederland krachtig vooruitgaat en nagenoeg algemeen begint te worden. Er werd aan eene commissie van 5 leden opgp- dragen, een vei slag op te maken van de regeling der vaccinatie in ons land, en voor te stellen al de verbeteringendie gebleken zijn wenschel'yk te wezen in die regeling. De secietam, dr. B. Carsten, werd herbenoemd. Omtrent den besten Nederlamischen naam van hetgeen ook by ons nu nog steeds Pare vnccinogene genoemd wordt, kwam de verga dering tot geen beslissing. Verscheidene pun ten de wetenschap en de practyk der vaccinatie betreffende, werden behandeld. liet hoofdbestuur der Hollandsche maat schappij van landbouw heeff besloten, naar aanleiding van het voorkomen van trichinen bij varkens te Goes, aan den minister van binnenlandsche zaken eeo adres te richten, waarbjj krachtig wordt aangedrongen een nauwkeurig onderzoek te doen instellen en desgeraden de meest gestieuge maatregelen tegen uitbreiding dier ziekte te nemen. Mej, G. Borland te Maikeo, die tjjdensde feestviering aan Hate Majesteit op de galjoot een antieken zilveien lepel aanbood, ontving ais bewjjs van wanrdeeviug het portret van de prinses, in fraaie Ijjst gevat. De heer P. Kouiug op Teasel is de uitvinder van eeu nieuw soort reddmg-cyhnder by schip breuk, welke hij Pidólité heelt gedoopt. Het is eeu bolvormige dryver van jjzer vervaardigd en 1 meter in doorsnede. In het midden van den bal is eene lyn van *1000 M, lengte ge wonden, en het geheel, verpakt in eene vierkanten kist, kan zeer goed op het dek van elk schip eene plaats vinden. Is een schip in gevaar, dan heelt men slechts het einde der lyu aao boord te verbinden en deu bal zelf in zee te werpeo. De baldryftdan, ter wijl de lijn vanzelt afwindt, met den golfslag mede naar het strand en de verbindiog van het schip met de zich op het strand bevin dende personen kan tot stand komen. Pidéliió heeft reeds de opmerkzaamheid getrokken van marine-autoriteiten hier te lande en zal waarschijnlijk op ruime schaal in toepassing komen. Eene den 18 November 11. onder leiding van den kapitein ter zee J. M. A. Vnn Muiken, by vrij stui machtig weder, op de sleepboot PLerJcules bij het Schulpeogat genomen proefneming slaagde volkomen en bewees de doeltreffendheid van Piddliid, Voor de door burg. en weth. van Leeuwar den uitgeschreven leemug van 124,000a4 pet., ten behoeve der gemeentelijke gasfabriek, is ingeschreven voor f327,000 tegeu de koersen van 100 tot 102>/s pet. Het schildeiy van den heer J. M. Lion, dat in de vorige week werd gesignaleerd als door een sluwen oplichter ontvreemd, is gevonden. De sluwe oplichter is gebleken te zijn een trouw en ijverig Haagsch lysteamaker, bij wieu de doofstomme bediende, zich vetgis- sende, was bionengeloopen. Hy meende daar het schildery van zijn. meester te moeten afhalen. De brave lijstenmaker, de onbe holpenheid van den bediende ziende, zond"tnet de beste bedoelingen zijn eigen knechtje naad bet adres,1 dat hy'op het bnefje, in 't bezit van den doofstomme, had gelezen, en zoo kwam het schilderij in des lijstenmakers bezit. (D.) "Wat een bruid en bruidegom Woensdag- raiddag te Leiden overkwam Eenige buitenlieden waren aan het zooge naamde ïbruidryden" an kwamen ook den Zoeterwoudschen Singel over., Het ging alles in de volmaaktste orde en men reed deftig voorwaarts, tot op eens het paard, dat voor de bruidstdbury liep, bl'ykbaar zeer danslustig werd, althans, het tilde een der achterpooten zóo hoog op, dat die over den eenen legger van het lichte voertuig geraakte. Dit was op zichzelf nog zoo ei g Diet, maar nu gebeurde er iets, dat voor het bruidspaar minder pleizierig was. De tilbury toch ging te water ea bruid en bruidegom eveneens. Daar lagen zij nu, elkander omstrengeld houdende, de bruidegom met het hoofd op den singelkant, in het fris3che nat! Groote ontsteltenis ontstond onder hun gevolg, een ontsteltenis, die ongetwijfeld de redding in den weg stond. Eeu tuinier aao de overzQde op het plantsoen werkzaam over ziet evenwel meteen enkelen blik liet tooneel, begeeft zich te water en zwemt naar de jon geluidjes toe. Hy komt echter te laat aan, want een land man, M, Du Pré, heeft het bruidje reeds op den knot geholpen, nadat vooraf velen der omstanders den bruidegom beduid hadden, dat hy zijn bruidje moest loslaten, hetgeen hij eindelijk, het zy tot 's mans eer gezegd, schoorvoetende deed. De bruidegom klom toen zelf vlug tegen deD kant op. Het paard en het rijtuig werden ook op het droge gebracht en afgespeeld was het tooneel, dat wel steeds in de herinnering der helden daarvan zal blijven voortleven, misschien ook wel tot zells na jaren aan kindereu en kindskinderen zal worden mede gedeeld als eeu treffend voorval in het men- schelyke leven. Te Wiermgerwaard is eene fancy-fair gehouden om van de opbrengst een kindei feest te geven. De opbiengst was ongeveer f300. Verleden Zondag ontstond iu de kerk der chr. ger. gem. te Gormehem een groote opschudding, doordien eene der aanwezigen, mej. B., onder de godsdienstoefening plotseling dood bleef. Te Paterswolde is overleden de heer Teuoen van Bergen, oud-strijder. De eenige aldaar overgebleven oud-stiyder is thans het hoofd dier gemeente. Te Ferwerd (Fr.) is een 5jarig meisje onder het spelen in een sloot geraakt en verdtookeo, ia de onmiddellijke nabyheidvan de ouderiyke woning. Zekere J. M., gepensionneerd beambte van den sGtand Central Belge"-spoorweg, is tusschen de stations Simpelveld en Aken door een in volie vaart ztjnden trein overreden. H'y werd doodelyk vetminkt opgenomen. 4 Te St. Josse ten Nuode, by Brussel, werd Maandag een min of m*er voortvluchtig paartje aangehouden. Het geschiedde op ver zoek van den vader van den jonkman. Be richten uit Brussel noemen den vader een hooggeplaatst magistraat in Nedeiland en den zoon een officier tan bet Ned.-Iodische leger, lie dame in quaestie is mede van goede familie naar het heet, zal zij tervolgd wordeu wegens het dragen van een valschen naam, doch dit klinkt al zeer onwaarschijnlijk. Van het onlangs aangekondigde niéuwe weekblad Vondel is no. 1 (proefblad) bij den uitgever Clausen; te"-Amsterdam, verschenen. Het bevat o. a. eenige geschiedkundige bijdra gen, eenige mededeelmgen over Vondel, eene verklaring- waarom het weekblad dien, paai» aangenomen,hééft, en eéne novelle, Botterdam. Te dezer stede bedroeg in 188G hetaarua! faillissementen niet minder dan 113, tegen 98 in 4885. Wel werd het grootste contingent geleverd door de kleine winkeliers, maar toch kwamen er ook enkele grootere faillissementen onder voor, zooals 6 branders, 2 commissionnairs enz. Vlaardingon. Van de werf van den heer Pieter Dh Zeeuw alhier is gisteren met goed gevolg te water gelaten de logger Plevo Jl, voor rekening eener reedery, onder directie van den heer P. H. Van Abshoven. Het schip is bestemd voor de haringvisscherij en zal ge voerd worden door stuurman A, Hofman. Maassluis. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer A.Luy- endijk, Amsterdam. Het Broekerhuis alhier blijft dezen zomer nog in zijn tegenwoordi- gen toestand, om in het najaar te liquideeren. Ainstordam. Een bewoner van de le Rozendwarsstraat alhier stak gisterochtend zijne vrouw, die in belaugwekkeodeo toestand verkeert, in eenen twist met een mms in het ondeiste gedeelte van haren rug. De vrouw bloedde hevig en werd in zorgwekkendea toestaud naar het gasthuis gebracht. De man werd door de politie in hechtenis genomen, Amsterdam. De kroon pi inses van Zweden on Noorwegen is gisterochtend met twee kinderen en talryk gevolg alhier aangekomen en afgestapt aan de dépendances van het-dm- sielhotel aan de Weesporzijde, In Oostfriesland, in Rheidorland, d. i. het ge deelte, dat aan Nederland grenst, trekt sedert eenige weken eene zeer gevaarlijke brandstichters- bondo rond, die in verscheidene dorpen en buurt schappen haar vreosolijk werk uiv'oert.Met boeren hofsteden en arbeiderswoningen is eena groote hoeveelheid vee, ook uitmuntende paarden, ver brand on zijn talrijke famiüén van landbouwers on arbeiders zonder dak. Ook eon armhuis (te Ditzum) is verbrand. liet gerucht loopt dat o. a, het groote vlek Jomgum roet de aarde gelijkge maakt zal worden. Schrik en vrees vervullende bevolking langs den Dollardte meer, daar tot dusver nog geen brandstichter kon ontdekt «or den. Dc bevolking houdt nu dag en nacht de wacht. Een gtuwelijkc zelfmoord heeft te Kerkrede (Limburg) iedereen met afgrijzen vervuld. Een zekere Ch. Gornstein, arbeider in do kolenmijn, gehuwd en vader van 5 kinderen, heeft zich door middel van een dynamietpatroon van het leven beroofd. Naar het gerucht loopt, zou hij de patroon op zijn buik hebben gelegd en daarna hebben aangestoken. Vieeselijk was do knal en de uitwer king verschrikkelijk. liet onderlijf van den onge lukkige was totaal verbrijzeld een hand werd op eenigen afstand teruggevondeneen oog werd hem uitgeslagen, terwijl hier en daar stukkon vleesch verspreid lagen. Toen men op de noodlottige plek kwam, vertoonde de rampzalige zelfmoordenaar niets meer dan een vormlooze massa bloedend vleesch, De nakomelingen van Goethe's Lotteuit sAVerther's lijden" (Charlotte Buff, echtgenoote van don hofraad Kestnev) zijn tegenwoordig, naar de Oostenrijksehc schrijver Ludw. Spcidel mededeelt, volbloed Franschen. Potto's eenige zoon vestigde zich als fabrikant te Fhann, in don Eizas. Zijn zoon, die roet een dochter vnn generaal Rigault in hot huwelijk trad, werd geheel en al Pranschroan. Hij moest onder Napoleon III in ballingschap gaan; maar hij keerde naar Frankrijk terug tijdens den oorlog van'1870, waaraan hij deelnam. Een dochter van dien kleinzoon van Loltc is gehuwd met den voorzitter der Fransche Kamer, Bij Remireroont, aan do Fransche grens, zijn weer t\veo Engelse!) en gevat, onder 'verdenking van Duitsche spionnen te zijn.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2