ïïïmïïïr Per Telegraaf Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Heclitzaken. Visscherij. Armenzorg. In zijn zakdoek moest smoren »Elke acte duurt 5 kwartier", zucht hij, sen dat zonder punten of komma 's. Stei u vooreen feuilleton van 12 kolom men, zonder éen nieuwen regel. Daar is een groot duo, waarmede do 2e acto begint; ik had 5 frs. willen geven om te weten in welke taal de twee sprakenmen kon geen woord verstaan en ik durfde het niemand vragen. Bij het heengaan ver nam ik dat Nuittor de vertaling had geleverd. Hot zal dus wel Fransch zijn geweest. Maar Nuit- ter zelf moet gezegd hebben, dat hij den tekst niet begreep," Het stoomschip John Knoxdat den 9 April van Greenock naar Montreal vertrok, geraakte den 1 dezer bij ebn dikken mist en stormweder op do riffen bij den ingang van het kanaal, toe gang vorleenemle naar de haven. Binnen een half uur was het geheet wrak, 400 yard van land, en zonk het met de geiieele bemanning. Van het land kon, door don storm, geen bijstand verleend worden. Do lijkon van den gezagvoerder en vijf tien man der equipago zijn reeds aangedreven. Van de '12 andaron, die zich aan boord, bevon den, zijn do lijkon nog niet gevonden, Het stoom schip ligt in 30 voet water de lading kan ge borgen worden. Een zwarte regen moet dezer dagen te Cast- Jecomer, in Ierland, gevallen zijn. lljj maakte zwarto vlekken op de klooderen der mensclien, dio er in liepen, en bet wafer van rivieren en regen bakken werd er inktkleurig en ondrinkbaar door. Wat die zwarte kleur aan de regendroppels go- geven lieeft, weet men nog niet. De graaf de Ghambrun, die 's winters met zijn echtgenoote te Nizza verblijf houdt, liet in'1885 den loveranciers aldaar, vooral den naaisters, een kennisgeving toekomen, waarbij hun verboden werd voor meer dan 250 francs aan mevrouw de gravin te leveren, zonder hem vooraf daarvan bericht to geven. Maar een modemaakster, Mme Simon Malvano, liet haar klant dat bedrag ver overschrijden, en zond onlangs don verbaasden graaf een rekening van 6500 francs voor toiletten, aan de gravin ge leverd. De graaf weigerde moer te botalen dan 250 francs"; "de modemaakstor liet hem dagvaar den, en de rechtbank te Nizza stelde den gedaag de in het gelijk. Mme. Malvnno wilde echter in dié uitspraak niet berusten. Zij kwam in liooger beroepen het gerechtshof van Ais besliste de quuestie to baren gunste. Het bof, ovorwogcndo dat do man verplicht is zijn vrouw te verzorgen en te onderhouden volgens haar stand dat de goederen aan de gravin gele verd en door haar gedragen waren voor de oogen van den graaf, die daardoor in staat gesteld werd zijn vrouw to vertoonen, gekleed zooals dat past voor een dame van haar rang, en voorts dat het vroeger gegeven verbod niet geacht kon worden voor het seizoen van 1886 te gelden, veroordeelde den graaf do Chambrun de tokening van Mme. Malvano te voldoen, on haar al dadelijk 4500 francs te botalon. De Chineesclm rogeering zond cene commissie, naar do Vcreenigde Staten, om do tolephoon-inricli- tingen aldaar te bestudeeron. Deze commissie was zoozeer voldaan door de ptooven van telephonic op grooten afstand, dat do Chineescho regeering voornemens *is bet Amerilsaansch systeem in haar land in lo voeren. Een nieuwe Bismarck-anecdote gaat door de pers. Onlangs werd do verjaardag gevierd van een der kinderen van prins Wilhelm en Bis marck had den kleine een draaiorgeltje vereerd. Toon do kanselier eenigo dagen later in liet paleis van den prins kwam,kwam de kleine hem bedankenmaar klaagde dat hij »er nog zoo moe van werd" en 'tgovolg was natuurlijk, dat Bismarck» zelf don zwingel in de hand nam en lustig aan het draaien ging. De jeugd kwam vroolijk toeioopen en voerde gezamenlijk een dansjo uit. Bij den aanblik van dit vroolijke tooneelije kon prins Wilhelm niet nalaten lachend tot den rijkskanselier te zeggen»'t Is toch opmerkelijk, ook deze'keizers, pas uit do lange kleercn, dansen reeds naar uw pijpen." Een realist beschrijft het geluid van oen kus als dat hetwelk men verneemt, wanneer men aan een drassigen slootkant een rund zijn poot hoort opheffen. Tentoonstelling van Voulingsmiddolen te Amsterdam. Door de/heeren Gebrs. Maas, rceders te Sche- veningen zal op uitgebreide -schaal deelgenomen worden aan do inzending op do tentoonstelling. Bij de hoofdcommissie zijn reeds antwoorden ontvangen op prijsvragen. 'Eén'in het Fransch, onder hot motto tout pour Chumanilê." De gelegenheid lot verzending der corres pondentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel vau het stoomschip Olaf Kyrre, waarvan de laatste buslichting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 13 Mei a.s., des moitrens ten 5 ure. In bet tijd porie van '13 weken, eindigende 26 Maait, zijn in Groot-Bnttannie wederom 807 runderen door longziekte aangetast. Terwijl do ziekte in Engeland afneemt, neemt ze daarentegen in Schotland belangrijk toe. Terwijl in Engeland in het eerste kwartaal van het vorige jaar het aantal aangetaste runderen 419 bedroeg, daalde dat in het eerste kwartaal 1887 tot 291. In Schotland daarentegen bedroeg het aantal gevallen van longziekte in het eerste kwartaal 1886 slechts 145 en steeg in bet eerste kwartaal 1887 tot 510. Door wijlen den heer G. Van Alpben, te Breda, is ten behoeve van het oude-viouwenhuisaldaar geschonken eene bouwhoeve met eenigo bunders land, terwijl hij aan bet Rooinsche burgerweeshuis heelt geiegatueid eon kapitaal, waarvan de rente dient om den kinderen jaarlijks een feest te be reiden. De lieer J. Van Dijk te Deutichem ontving over tlo maand April voor zijne stichtingen weder vele en belangrijke giften, ais eene van f 1200, eene van flüOQ, twee van f 100 en nog een gróót aantal van minder bedrag. Du heer Van 't Lindenboutditecteur der weesinrichting te Neerbosclischrijft in zijn laatste Kroniek, dat meermalen de opmerking is gemaakt; not er geen gevaar is, dat men mis bruik maakt van de weesïmiebting door het gratis opnemen van kinderen." Do heer Van 'tLin- denhout antwoordt hierop dat hij dit beginsel nooit hoopt te laten varen. Hij zegt verder sverondorstei eens dat wij geene kinderen opna men, dan waarvoor betaald werd dan zouden van de bijna 800 weezen, dio zich nu op Neer bosch bevinden, meer dan daar niet zijn. Wij ■zouden die plaatsen heel gemakkelijk door an deren waarvoor betaald werd, kunnon ingeno men krijgen (want wij wordch in den laatsten tijd bestormd met aanvragen tot opname van kinderen, waarvoor men alles wil betalen) maar dan zijn dit geen arme weezen meer, het zijn kinderen, waarvoor op andere wijze zeer gemak kelijk kan gezorgd worden. De arme weezen zouden op dio wijze geheel buitengesloten wor den cn voor dezulken juist is de wecsinrichling. In de eerste plaats worden opgenomen kinderen, die bij diacomeen of armvoogden geen hulp kun nen vinden," De directeur der weesinricliting te Neerbosch heelt van een onbekenden weezenvriend uit Am sterdam eene gift ontvangen, groot flÜOO,voor genoemd geslicht. - Door wijlen mevrouw M. Kruyt, geboren Offer- haus, 23 April te's-Gravenliage overleden, is aan de weesinricliting te Neerbosch gelegateerd de som van f 1000, vrij van successie. Het buitenverblijf sVechtzicht," nabij Brouke- len, is gehuurd dóór de nVereeniging tot steun van verwaarloosden on gevallenen", en zal binnen wei- nigo weken als asyl wot den geopend, onder bobeer van mej. Kops. De rechtbank te Maastricht heeft een persoon aldaar, die een stier herhaaldelijk met een stok op den kop had geslagen, tengevolge wnarvan het beest uit den neus begon to bloeden, ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en in de kosten, zoo noodig bij lijfsdwang te verhalen. ÜEN HAAG, *10 Mei. Tweede Kamer. Bg hel debat over de Grondwetsherziening is met 39 stemmen tegen 36 behouden het stelsel vau opmaking der nominaties voor den Hoogen Raad door de Tweede Kamer. Het geheele hoofdstuk V is daarna aangenomen met 55 stemmen tegen 17. Motgen vooi tzetling. VLAARD1NGEN. 'Van dc beugvisscherij zijn gisteren binnongekomen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende 38 ton zoutovisch. i PERNIS. Gisteren kwam alhier 1 sloop binnen met 23 tori zoutovisch. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend zijn aan de maikt alhier aangevoerd 329 zalmen, dio, de gioote voor f 1.15 en de kieino voor 90ct per Vs kilo, werden vet kocht. Nog worden aangevoerd 1700 elften, die per sink voor 70 a 80 ct van do hand werden gedaan. De vongo week zijn nan de markt alhier aan gevoerd en verkocht 1003 zalmen, 34.905 elften en S steuren. AMMERSTOL. De vorige week zijn alhier aan den atslag geweest 118 zalmen, wegende vun 7 tot 32 halve kilo; prijs van 90 e. tot fl.10 per i/s kilo; 2095 elften; prijs van 30 tot 90 c. por stuk. GORINCHEM. Do vorige week zijn inliet Vtschwater dezer gemeente gevangen en aan don vischafslag verkocht; 30 zalmen, wegundo te zamen 488 halve kg., opbrengst per Vs kg* 'O a 94 c.6120 elften, opbi engst per stuk 27 a 92 c., en 200 linten, opbiengst per stuk 8 ii 15 c. BRAKEL. Sedert '1 dezer werden bier ge vangen 3 zalmon en 472 elften. Zalm gold per i/g kilo 90 ii 95 c. en elft 99 c. por stuk. WÜUDRICIIEM, ln het vischwator dezer gemeente zijn van 4 tot en met 7 dezer gevan- „sgon en aan den afslag alhier verkocht1782 ..elften tegen f0.70 a ft, 802 finten voor 91/" h 15'/s e. per stuk cn 8 zalmen van l'O.70tot f l per Vs kdo. Tengevolge van het wassend water der rivier ,ie Waal heelt men het visschen met de zegens, tot groot nadoel der visschers, moeten staken. Naar ellt, fjmun en zalm kan nu alleen met drijtwant gevischt worden. De besomming der elfiumgst is tot dusver f 43,OüO minder dan verleden jaar. Acd, ilcrv. Kerk. Be roep on: te Zwartsluis ds. L. M, Van Noppen, te Wijnjoterpte Blokzijl ds. P. Moll, te DeutieUem. Aangenomens het beroep naar Zuidzijpe door ds. M. 11. Laarman, te Bei kenvvoude c. a. naar Deil en Enspijk dooi' ds. J. J. De KutAn- geiino, te Variknaar Lippenhuizen c. a. door ds. 11. Th. Du Sanr, te Terwoldo (Geldei land). Aangenomen: de toezegging van beroep naar Oldehoitvvolde c. a. door ds. Tj. de Boer, te Finkum c. a. Bedankt: voor hot beroep naar Gouda door dr. L. Heldring O.Gz., te Zand voort: naar Heinkenszand donrds. S. Van lloek, te Kapolie; naar Koudum door ds. J G. Bruining te Wor- kuin; naar Hornliuizen door ds. L. Scliolle, t,e Hoveskesnaar Kulyr'spiaat en Seherpenisse door ris. Peter, to Serooskuike. Beroepen: te Lemmer, Eestcrga en Foiloga ds. Ploos van Amstul.doleeiend pred. te Raitzum. (De kerkeraad en liet meetendeel der lidmaten van de lierv. gom. te Lemmer c. a. is doleerende.) Gisteren ward de gewone voorjaars-vergadering der algetnoeno synodale commissie der Ned. herv. kerk, geopend door den president, dr. J. IC. ICocli, met toespraak on gebed. Zij is samengesteld als volgt: dr. J. IC. ICoch, predikant te's-llertogen- bosch, presidentJ. Douwes, pred. te Leens, vice- president; L. Overman, secretarisA. G. Jans, predikant te Westzaandr. W. F. C. Van Heel, pred. 'te RoermondW. M. Houwing, pred. te llavelte, prediknnt-ledon, een prof. dr.J.J. Prins to Leiden, mr. W. B. S. Boeles te Ireuwardon, mr. O» \V. Star Numan te's-Gravenbage, ouder ling-leden. Da agenda werd aangevuld met eene reeks van ingekomen stukken, waaronder voordrachten en verslagen tor zake der aanvragen van toela gen uit het ronds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen van de classicaio besturen van Tiel, 's-llertogenboscb, Nijmegen, Deventer, Gouda, Bommel, Amersfoortaanvragen om toe lagen uit dat fonds van do korkeraden van Batenburg en Nifterik, Wateringen, lloogmade, Rijp, Wetering, Voorhout, Nieuw Buinon, Scher- nierhorn on een aanvraag om subsidie uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen door den kerkeraad van Schoonoord. Vervolgens werd door don secretaris verslag uitgebracht van de tusschontijds afgedane zaken door de daarvoor aangewezen spoed-commissie. Na hot nemon van het besluit, daar voortaan een afzonderlijk bijbh.d zal woiden uitgegeven van de Kerkelijke Courantbevattende do von- nisson en besluiten ter zake van dolccrendo pre dikanten en kerkeraadsleden, werd do vergade ring gesloten. Do enkele leden der herv. gemeente te Delfts haven, die onlangs aan den kerkeraad een adres gericht hebben, met verzoek »het werk dor refor matie ter band to nemon," bobben daarop van den kerkeraad tot antwoord bekomen, dat hij naar Gods Woord zijn ambt en roeping hoopt te vervul len, maar tot nog too in de pogingen, door adres santen bedoeld, geen heil kan zien. Zondagmorgen werden do kerkgangers der hervormde gemeente in do hulpkerk, Gouverne- straat te Rotterdam, zeer teleurgesteld, doordat ds Van der Dussen, van Amsterdam, die aldaar eono beurt zou vervullen, niet verscheen. Nadat de aanwezigen eenigen tijd met voorlezen en gezang waren beziggehouden, kon men zonder het booren eener predicatio uiteengaan. Thans vernemen wij dat'ilr. A. .f. Th. Jonker uit Rotterdam gisteren een uitnoodiging ontving tot bet houden der openingsrede op het zondings- feost aan dn Grebbe bij Renon, op 20 Juli a.s. Dr. Jonkor doelt ons echter mede, dat hij tot zijn leedwezen verhinderd is aan die uitnoodiging gevolg te geven. {li. NOL) Zooals men weet. heeft de Uorkorand der Nod. herv. gemeente te Middelburg indertijd geweigerd dc leerlingen, die belijdenis hadden afgelegd bij de moderne predikanten, en to Vera ais lidmaten waren aangenomen, als zoodanig in de kerkelijke registers in te schrijven. Do kerkeraad heeft nu do leerlingen van dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen als leden ingeschreven. Te 's-Gravenhagcisin eene vergadering, onder leiding van prof. dr. Rutgers gehouden, een begin gemaakt met do herstelling der kerk aldaar op den grondslag van haar belijdenis, Aldus meldt de Stil. Wiuurchijnlijk wordt met deze duisteie taal bedoeld, dot ook in Den Haag eene doleerende nkerk" wo-dt opgericht Door tusschorikomst van den lieer A. IC. E. Horst, pred. te Lochein, werd do afdeoling van den protestantenbond te Dedeinsvaait jl. Zondag verblijd met eene gift van I'50, door iemand, die onbekend wenseht le blijven. Tot do evangeliebediening bij do beide Lntlior- seho kerkgenootschappen is toegelaten de heer J. W. Pont, to Amsterdam, de eenige proponent, die thans beroepbaar is. De 4o conferentie van Zondagsschool- onderwij zers en onderwijzotossen in Nederland zal inde maand Juli te Zeist worden gehouden in de kerk dor Broedergemeente. Te Leimuiden begint orde te knmen in de aangelegenheden der Nod. herv. kerk. De stem lijsten waarnaar eerstdaags de verschillende besturen zullen aangevuld worden liggen ter visie. De doleerendon vergaderen nog steeds onder bun voorganger F.Van Spall in eene schuur. Uot geval heelt zich al voorgedaandat ouders hunne kinderen door hem hebben laten doopen. Dientengevolge maakte tls. Ten Bosch Zondag ochtend van den kansel der herv. gemeente bekond, dut bedoelde ouders van hun lidmaatschap in do Ned, herv. kerk zijn ontzet. In den kerkeraad der Ncri. herv. gem. te Delft is het verzoek van tweo gemeenteleden, om te gaan doleeren, beantwoord met de volgende motie iDo kerkeraad der Ned. herv. gemeente lo Delft, kennis genomen hebbende van het schrijven der heeren J. 11. F. Fntze on L. Den Hoed dd. 22 April 1887; overwegende dat dit een verzoek behelst, waar aan hij, niet kan. voldoen zonder ontrouw to wor den nan do roeping, waarmede hij zich geroepen weet van den Heer 'der gemeente, én aan welke hij naar de hem geschonken 'krachten, overeen komstig de door 'hem plechtig afgelegde belofte, wenseht gotrouw te blijven, om dus onder 's Heeren zegen den bloei der gemeente, waarover hij ge stold is, te bevorderengaat over tot de orde van don dag."

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3