m Binnenlandsche Berichten. In de gisteravond gehouden departements- vergadering der »Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid" is besloten, te benoemen tot afgevaardigden ter algemeene ■vergadering te Purmerend de heerenJ. K. T. Timmerhans van Abcoude, dr. C. J. Vail- lant, G. Visser Bz.; voor te stellen als direc teuren voor de aftredende heerenMontauban van Swijndregt, mr. A. Van Deiden, mr. J. C. Meijer, de heeren piof. Bosscha, te Haarlem, Schiber, te Putten, dr. C. J.Vnillant, te Schiedam; werd besloten, wat de punten van bescluijving betreft, de kookschool te 's-Hage te steunen TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 25 MA 1887. De beraadslaging werd heden voortgezet over de wijzigingen in hoofdstuk VIII (defensie) der grondwet. Tengevolge van de aanneming van een daarop betrekking hebbend amendement, werd door de regeering de bepaling, dat in de kolo niën en bezittingen in andere werelddeelen eene krijgsmacht aanwezig zal zyo tot handhaving van het Neder!, gezag aldaar, teruggenomen. By art. 8 (staat van oorlog of beleg) werd uitvoerig gediscussieerd en werden een drie tal daarop voorgestelde amendementen van de heeren Farncombe Sanders, de Beaufort en Rooseboom verworpen. 8 werd daarna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het geheele hoofdst'ik defensie werd ten slotte aangenomen met 55 tegen 20 stemmen. De "behandeling is daarop aangevangen van hoofdstuk IX (waterstaat). Paragraaf 2, houdende wettelijke regeling tan het waterstaatsbestuur, oppertoezicht en toezicht, werd aangenomen met 59 tegen 7 Stemmen. Morgen voortzetting. Besloten is de bankwet niet in deze zitting te behandelen. Vrydag a. s. zullen de afdeelingen van de Tweede Kamer onderzoeken de volgende wetsontwerpen Bouw van een magazjjn van geneesmiddelen te Amsterdamvereveniog eener vordering ten laste vati hoofdstuk V 1886; wijziging van hoofdstuk IX en van de begroeting van Uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen voor 1886verlenging en wijziging van het «au de Ned, Baok verleende octrooi. SCUIEDAM, 20 Mei 1887. Tot lid van het genealogisch-heraldiek genootschap »De Nederlandsche Leeuw" is O. a. benoemd onze stadgenoot de heer H. A. M. Roeiauts Jr. Verbeterd iericht.) Het bericht in ons nummer van Woens dag jl. betreffende bet sloopen vao 3y2 bran derij was niet geheel juist, altSiaus, naar WÜ nader vernemen, bestaat het voornemen niet minder dan 6 branderijen te sioopen. voor de branderij-vakschool de vergadering gunstig te stemmen, opdat in 1888 het sub sidie van flOOO voor 1889 worde toegestaan. Voorts werd besloten de industrieelen alhier in te lichten over de in September te 's-Gra- venhage te houden tentoonstelling van gas- toestellen: a. voor iodustrieele doeleinden, l. voor karnerverwarming, c. voor spijsberei ding en waterverwarming, d. voor badverwar- ming, e. voor verlichting, voor gaskracht- macbines, g. diverse nuttige artikelen voor gas verbruikers, terwijl den leden van het depar tement alle mogelijke inlichtingen en faciliteiten worden verstrekt door den secretaris, den heer Timmerbaas van Abcoude, of deu penning meester, den heer D. Visser. Gisteravond is door het omvallen van een ketel een begin van brand ontstaan in de vernisstokurjj van den heer Lindeman aao de Hoofdstraat alhier. Door het personeel van dien heer is de brand gebluscht, waarbij echter diens zoon brandwonden aan aangezicht, han den en rechterbeen heeft bekome». Hedenmorgen is op de Laoge Haven een paard, voor een aschkar gespannen, door te schrikken en na zich te hebben losgeslagen, er van doorgegaan. Zonder ongelukken te ver oorzaken liep het naar zyn stal aan de aschstaal. Alieen kar en tuig zyn beschadigd. Gisterochtend keerden de prins en prinses van Saksen-Altenburg uit Den Haag naar Berlyn terug, in een salonrytuig, door de Rjjnspoorweg- maatschappij welwillend te hun ner beschikking gesteld. Aan het Rijostation bevonden zich vele aanzienlijke dames en heeren, om de reizigers uitgeleide te doen en een haitelyken afscheids groet te brengen, voor welke uitingen van sympathie vooral de prinses zich zeer gevoelig betoonde. De dames boden ouze voormalige prinses Hendrik bloemruikers lot afscheid aan. Het mandaat der enquête-commissie, dat op 1 Juni afloopt is, op haar vei zoek, tot 1 Augustus veilengd. Onze regeering is uitgeooodigd, zich op het internationaal geneeskundig cougres, dat in October dezes jaars te Washington zat ge houden winden, te laten vertegenwoordigen. ïDe grondwetsherziening nadert nu allengs het einde vau hare eerste phase, zegt de ilaag- sche ««respondent der Alidd, Ct, Als men ook verder de moeilyke ouderweipen, waai over inen het met best eens kan woi deu, stil laat rusten, zal het einde zeer uaby zyn. En dat zóo ook verder zal gehandeld woiden is vry waarschynhjk.Het hoofdstuk van tietonderwys, tot hertiemug waarvau de heer Schaepmaa voorstellen heelt aanhangig gemaakt, zou nog een struikelblok kunnen woideu, maar door menschen die het weten kunnen, woidl leeds gefluisterd dat de lieer Scnaepmao, om des lieven vredes wille, die vooistelleo zal intrekken. liet geiucht omtrent het voornemen totaf- »Van dit kostelijke zilver bezit ik zulk een over vloed, dat mijn eigendom dat van don Domingo en ook van u beiden te vamen ver overtreft." Eusebio staalde verbaasd nti op den minero dan op den Klomp zilver en het duuido een gcruimen tijd, eer hij woorden kon vinden om zijne vei ba- zing uit te drukken. Hoe, gij hebtbegon hij eindelijk. Een kolossair kvvarlsmijn ontdekt, vol gedegen zilver," viel hom Rodriguez lachend in do redo. «Waar dan De ander haaldo do schouders op. »Mag ik u eerst een paar viagen doen?" Ik weet wat gij'te zeggen hobt," antwoordde Eusebio op goedwillige)) toon, ven kan u do verze kering gov en, dat ik u gaarno tegemoet wil komen. De omstandigheden wijzigen onze meeningen. Ook heeft de itiwe wijze van behandeling, waar aan gij van de zijde van don Domingo hebt blootge staan, mij zeer tegen hem ingenomen. Een voorbij treden van den minister van waterstaat bevat, naar ik hoor, waarheid. Hij zou een hem voor geschreven badkuur van langen duur willen te baat nemen, om zich van den zwaren last der ministerieels portefeuille te ontdoen. Zoo blyftz de heer Heemskerk eindelijk nog alleen over." ganger met een rij/.weep in 't gezicht te slaan, dat is onridderlijk, gemeen «Laat dat nu blijven," viel Rodriguez licm eenigszitis spottend in do rede, »eu zeg mij slechts of gij mij nu nog Candelaria's hand wilt weigeren." vGeef mij het bewijs, dat lietgoen gij mij ver haalt waar is, en ik geef u mijn woord van eer, dat ik n na diie dagen openlijk mijn aanstaanden zwager noem." Rodriguez knikte nadenkend met het hoofd. Hij had onderweg rijpelijk over alles nngcdnclif en was tot het besluit gekomen, dat hij, als Eusebio hem de hand zijner zuster toegozegd had, hij hem dc plaats van den gevonden schat zou 'aan duiden. Hij bad ook vooraf concessie kuhnen vingen tot onlginning van de mijn, maar hij wist dat mo.t wettelijke formaliteiten veel tijd vertoren ging en dan nog was het dikwijls gebeurd( dat de ïegeeiing daar te lande onder ren ofandervoor- wentlsel na eenigen tijd het* eigendom en het ïTn hetgeen w'y' (op parlementair gebied) .doen, zoo schrijft men uit Den Haag aan de Zw. Ct,eea der jongste nommers van het Vaderland wees er terecht op, komt werkelijk eeD groot aandeel toe aan den maodie ia bescheiden stilte met zooveel volharding en zaakkennis werkt, dat by in dezen gedachten- gang ten volle veidieot in éen adem met mr. Heemskerk geooemd te worden. Die mau is de griffier, mr. J. D. Veegens, de waardige zoon zijns vaders. Dat de Kamer meestal tijdig klaar is voor de openbare behandeling der wetsvoorstellen, dat de zaakrijke en veelal fraai gestelde verslagen aan de voorbereiding onderworpen nog zooveel goeds doen, ondanks het onbeholpen reglement van ordedat is byua gehrei te danken aan den stalen yver en de uitmuntende redactie vun dezen even bekwamen als eet lij ken landsdienaar. Woar- lyk, indien nu. Veegens eens, gelyk da heer Cort van der Linden (die als commies-griffier den heer Veegens Sr. ter zyde stond), tot een hoogleraarsambt geroepen werd) hetgeen zeer licht gebeuren kan), dan zou eerst ten volle blijken, welk een taak op hein heeft gerust," Over wylea mr. P. ülussc van Üud-Alblas schrylt liet katholieke Gentrum: «Bijna plotseling, geheet onverwachts, is do nestor onzer Tweede Kamer heengegaan. Op hem paste eigenlijk de naam van nestor niet. llij was noch een vredepreeker, noch een veelspreker, nog een rustig grijsaard, kalm en eerbied waai dig van galaat en gebaar. Hij was een man, die trots zijn vijf en zeventig jaren nog fi'isch was van geest en hart, vol van warme belangstelling in alles, wat volk en staat betrof. Een man, in wien de kloeke geestdrift der oud-Hollandsche handolshelden levendig was gebleven die door het loven en al zijne wisse lingen niet was ontmoedigd; eene pittige, oor spronkelijke verschijning. Hij sprak zeiden in de Kamer, maar altijd kort en goed. Hij kon welsprekend zijn door eene enkele beweging van den grijzen, ruiggefmarden kop. Lange of weinig zeggende redevoeringen lokten uiterst sprekende betuigingen van ongeduld bij hem uit. Ilct was geen compliment voor den spieker als Blussé de plaats, die hij gekozen liad om hom te hooren, verliet. Nog minder, wanneer hij, do handen in don zak, don spreker ging staan aanstaren, met eene knorrige vraag en een knor- rigen lach op het forsche gelaat. Hij was een trouw volksvertegenwoordiger. Over de «buitengewone" leden goot hij onbarm hartig de fiolen van zijnen toorn. Ilij was altijd op zijnen post, in afdoeiing en in openbare zit ting. Ilij bleef steeds op de hoogte van de zaken. Onder meer forsche, dan ruwe vormen borg hij eenen aangeboren on door studie gekuïschten snaak. De man, die zijne dissertatie over den vrijhandel in het Latijn had geschreven, las da encycliek do Civitatum Constitulme Christiana en gaf zijne bowondering lucht. »Dat is nog eens weer echt Latijn." Kieskeurig in zijne beelden mocht hij misschien niet altijd heeton, natuurlijk en gezond was hij steeds en in alles, wat hij zcide, zat kleur en pit. Vol van gulle scherts kon hij zeer ernstig zijn, waar het pas gaf, en hij wist altijd de plaats, die hij bekleedde, te eerenzijne redo als voorzitter naar rang van ouderdom heeft het voldingend bewezen. t i) Zoo dwong liij, die niot eerbiedwaardig wilde schijnen, toch eerbied af. Niet liet minst van de jongeren, vóór wie hij steeds een goed en har telijk woord van waarschuwing, rand of be moediging had, als hij zag dat zij ernstig wilden werken. Hij was liberaal, maar ook vrijzinnig jegens alle partijen. Onder zijne partijgenooten was hij misschien de cenige, die bij de zaken bleef en de partijen de partijen liet. Was dit een gevolg van den ouden dag, het strekt zijn ouden dag tot eere. Zoo was de man in de Kameranderen mogen zeggen wat de politieke man is geweest." Te Leiderdorp circuleert een adres aan den riïinister van binnenlandsche zaken, waarin adhaesie wordt betuigd met het adres van den heer Oppenheimer te Rotterdam en 10 anderen, betreffende het gewensebte verbod tot door voer van Duitsche schapen. Hierdoor hoopt men vryen invoer van Hollandse!» vee op de Engelsche markten te verkrijgen. Uit eene dezer dagen verschenen statistiek van vergane of vermiste schepen blijkt dat in de vier jareu van 1 Januari 1880 tot 31 December 4883 niet minder dan 1266 schepen zijn verpaan of als vermist opgegeven, waarbij 6661 personen het leven verloren. De opgave voor de elf jaren 187383 wijst een verlies aan van 3153 schepen en 17,157 menschen- levens. liet aantal der omgekomenen op de als vermist opgegeven schepen is ontzettend veel grooter dan dat op de schepen wier ver gaan bekend werd. Bijna 6/7 van het verlies in menschenlevens wordt voor de eerstbe doelde vermeid. Door wijlen mevrouw J. Valckenier Rodenhuis is een legaat van f1000 vermaakt aan het kinderziekenhuis te Arnhem. De som van f 5000, die burgemeester on wethouders van Den Haag den gemeenteraad hebben voorgesteld als subsidie te geven ten behoeve van de aldaar in het najaar van 1888 te houden nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, onder voorwaaide, dat het waarborgkapitaal, hetwelk men tracht byeen te brengen, volteekend worde, werd Dinsdag door den raad verleend, welk college, daar het zich geheel vereenigde met het preadvies van burgemeester en wethouders omtrent dit ontWPrp, tevens de wenschelijk- heu! uitsprak, dat de tentoonsteilmg te 's-Gravenhage woiden Behouden. liet Reglement voor den provincialen bond van katholieke kiesverenigingen in Zuid- en recht tot verdere exploitatie aan zich trok. Eene tweede zwtuigheid was dat in dit geval een aan tal vreerndo werklieden in zijno mijn zouden moeten woiden toegelaten, voor wio,het vervoeren van zooveel zuher metaal eene groote verleiding zou zijn. Rodtigue/. zag tegen openbaarmaking van de znak op. Intusschen Kon hij de ontginning van do rijke mijn ook niet alleen ondernemen, en zoo was hij dan besloten, Eusebio alleen deel genoot te mnken van zijn geluk. Dit zou ook het cenige middel zijn om diens wantrouwen in do waarheid der meduleeling weg te nemen. En al moest luj hem, om zijn stilzwijgen te koopen, ook een aanzienlijk deel dor gevonden schatten afstaan, geen nood, er was voor beiden genoeg en alles bleef toch in de familie als hij daarmede tevens Candelaria's hand kon koopen. Zij kon niet te duur betaald worden! »Buono amig o," sprak hij daarom tot Euse bio, som al uw wantrouwen weg te nemen, wil ik u den schat toonen, u als mijn schoonbroeder in s p e zelfs een deel er van afstaan maar," en dit zeggende nam zijne stem eene vreesolijk drei gende uitdrukking aan «bedriegt gij mij en blijft gij niet bij uw wooid, dan zult gij'na uw bedrog geen drie dagen moor leven?" «Wees gerust," sprak Eusebio larliend en reikte den minero do lmnd; «waarlijk, men zou bang worden voor uw gezicht 1 Neen, neen, gij behoeft u niot bezorgd te maken over mij. Integendeel, ik hoop dat wij niet allcon schoonbroeders, maar bovendien de boste, onafscheidelijksto vrienden zullen worden." «Dat hoop ik ook, don Eusebio," was hot ant woord van Rodriguez, on hij drukte krachtig de hem toegestoken hand. «Doch laten wij nu naar Candelaria gaan," vervolgde hij, «want ik verlang zeer, ook haar in mijn geluk te doen doelen en voor haar mijn gemoed uit te storten." Wordt vervolgd.) Ni de ve gil bu vo wt kit Pr be dij op oir ka mt aa mi eet da str 3 aar dat ten Fat sch stat een ver: Vin volj uitli verl in i wan van taal verl f50 viDg tot 90 i

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2