Gemengde Berichten, Inhoud van Tijdschriften. Post en Telegraphie. Het aantal leden van den bond steeg van 6142 tot 6500. Gedurende da 13 jaren van zyn bestaan werd ruim f 39,000 uitgekeerd de reserve-kas bedraagt f 10,672. By de behandeling van het ontwerp-adres van het ceotraa! bestuur aan de enquête commissie, ia zake de wettelijk in te voeren verbeteringen met betrekking tot den arbeid van vrouwen en kindeien, werd na beraad slaging de wenschelijkheid uitgesproken, om het verbod van kinderarbeid nu reeds uit te Strekken tot 44-jarigen leeftijd en dat van vrouwenarbeid tot zes weken vóór en zes wekeD na de bevalling. Omtrent de belangrijke punten op de agenda kwam men niet tot een besluit. Zoo ging men by de bespreking van het onderwerp: Het is wenschelijk, dal het Nederlandsch weiklieden- verbond pogingen doe, om het gebruik van sterken drank als volksdrank tegen te gaan, na inleiding door 'den voorsteller een voudig over tot de orde van den dag. Twee Nederlandsche kunstenaars zija voor hunne inzendingen in den Paryschen ïSalon" bekroond. Mauve verwierf met zijne uSchapea" een derde medaille, en Zuicher, in de afdeeling gravures, eea eervolle vermelding. Door Ged. Staten var. Noord-Brabant is, met wijziging van hun besluit van 9 Juni 1885, waarbij aan den heer M. A. Kuyten- brouwer te Gintieken concessie is verleend voor den aanleg en de exploitatie van stoom- tramlijnen tusschen Breda en Oudenbosch en tusschen Breda en de Belgische grenzen, bepaald, dat de plannen vóór 1 Januari 1888 ingezonden en de lijnen uiteriyk op 1 Januari 1889 in exploitatie gebracht moeten zyn. De Leidsche duin watermaatschappij keert over 1886 5% pet. dividend uit. De heer Stracké deelt m do Porief. mede dat de heer A. Brouwer te Hilversum, die verleden jaar Palestina bezocht, bezig is met een panorama, dat den tocht naar Gólgotha en den kruisdood van Christus zal voorstellen. foor bouwkundig opzichter bjj de godshui zen te 's-Bosch, op eene jaarwedde van f 1000, hebben zich aangemeld 115 sollicitanten, onder welke ook uit België en Duitsohland Gedurende de beide Pinksterdagen is het rijksmuseum te Amsterdam bezocht geworden door 10,333 p». sonen. Ook de keüni'is te Rotterdam zuilen v. inenkomen, om, evenals hun collega's le Amsterdam dit reeds gedaan hebben, maat regelen te beramen om de concurrentie, die huu door de Duitsche kelinerinneo wordt aangedaan, tegen te gaan. Het gunstig resultaat, waarmede de eerste Leeuwarder gezondheidskolonie m 1886 werd bekroond, heeft het comité van uitvoering doen besluiten,' ook dit jaar weder eenige^ zwakke en ziekelijke schoolkinderen gedurende den zomer een drietal wekeu onder toezicht naar buiten te zenden. Volgens den regenmeter der rijkslandbouw school te Wageniagen bedraagt de gevallen regen gedurende de maand Mei 93 5 m.M., tegen 85 m.M. in Mei 1886, 83 in Mei 18857 en 54,5 in Mei 1884. To Utrecht is Maandag uit een der siooten achter de buitenplaats Qudwijk het lijkje op gehaald van een driejarig-meisje, dat kórt te voren ongemerkt de woning was uitgeloopen. Het kind was* met hare moeder gedurende de Pinksterdagen bij familieleden te Utrecht gelogeerd. r - - .j -'f Men meldt aan de Leidsche Cl,Lieden, '*•»- die.zelden of nooit het genot'van buiten te jdjn kunnen smaken,1 omdatzij in achterbuurten Woneu, wenschen in den vroegen ochtend van A *A\ Pinkster-twee da natuur te beschouwen en dat noemt men met een laakbaar woord »dauw- trappen." Aan deze onschuldige uitspanning nu namen Maandag eenigen deel, toen de zon zich nog niet lang in het oosten had vertoond. Het ia eene oude en eerbare gewoonte, zooals het Pinksterfeest door velen gevieid woidt, ook zelfs al Imd het volgens deskundigen in 't ge heel niet gedauwd. Hoe licht begtypeijjk dan ook dat zulke natuurbeschouwingen vaak tot verschillende aandoeningen kunnen aanleiding geven. En juist om eene evenzeer vsrklaar- bare als duidelijke reden tracht men bij zulk 'eene gelegenheid elkander dan ook eenige versnaperingen toe te dienen, teneinde het hart te versterken, nieuwen levenslust op te doen en aandoeningen te bestrijden." Te Maastricht is by het lossen van eene la ding Biaziliaansch veifhout eene levende vo gelspin van reusachtige afmeting gevonden. Dit insect, dat alleen in Zuid-Amerika wordt aan getroffen, heeft klaarblijkelijk de reis van daar naar Europa, in het hout verborgen, medege maakt. Dinsdag had een passagier op de tramlijn Oosterliout—Geeitruidenberg de onvoorzich tigheid, van de in volle vaart zijnde tiamte springen, tengevolge waarvan hij meer dood dan levend werd opgenomen. Het Nederlandsche schip Sophia, van Rot terdam naar Bamarang, is op 24 Mei op zee afgebrand. Het volk is gered. Zondagochtendterwijl de landbouwers knecht F. C. te Stevensweeit het paard van zyn mester naar de weide bracht, ging het op hoi, met het treurig gevolg dat ruiter en paard in de Maas terechtkwamen en ver dronken. Bij den uitgever F. B. Von Ditmar te Utrecht is verschenen r^o. 1 van ILet Evangelie. Maandblad, gewijd aan christelijke philanthropic. Den Hang. Het aantal reizigers aan het Hollandsche spoorwegstation op de Pinkster dagen, wordt op 30,000 geraamd. Ook de strams hadden een paar goede dagen. Anistordnm. Met de lijnen van de Hol- lhndsche en Oosterspoorweg-inaatvchappij zijn op de beide Pinksterdagen omstreeks 30,000 reizigers" van User vertrokken. Door de Rijnspoorweg-maatschappij zijn ge durende de Pinksterdagen 9501 plaatsbiljetten van hier naar elders uitgegeven. Het getal der langs haie liju alhier aangekotneh passagiers was 10,453. OostTvcdde. Door de rijksambtenaren alhier zyn '110 liters buiteolaadschen spiritus aangehaald. De vervoerders wisten zich uit de voeten te maken. Uit do kolenmijn te Udston waren Zondagmid dag 40 dooden bovengebracht. Een treurende menigte, betrekkingen van de slachtoffers, omringt de mijn. De koningin heeft per telegram die nage bleven betrekkingen van haar deelnaming verze kerd. De pogingen tot bevrijding der bedolven mijn- werkeis te Udston nabij Glasgow worden met kracht voortgezet. Men hoort de ongelukkigcn roepen, maar ofschoon met do meeste inspanning wordt gewelkt, is liet niet waarschijnlijk dat men alien nog tijdig kan bereiken. Men gelooft dat. minstens een 70tal werklieden bij do ramp het leven zullen vei liezen. De ont ploffing geschiedde in liet ondeistc gedeelte der mijn. De werklieden, die in dc bovenstegangen ana het werk waren,-konden zich reddep en tevens nog velen van hen, die leger vvoikten, bevrijden. De mijn van Udston ligt naast do mijn van Dixon, waar voo:~ tien jaren 220 mijnwerkers door éona ontploffing het leven verloren. Roekeloosheid schijnt do schuld der ramp to zijn, geweest. Bij vele lijken zijn pijpen tabak, lucifers en sleutels om de veiligheidslampen to openen gevonden. Gcene wetten zullen baten, merkt de Daily News aan, zoolang zich onder de mijnwoikors niet eeno krachtige pubiteke opinie vormt, die zulke onvoorzichtigheden tegengaat. De ontploffing to Udston is het derdo mijnon geluk, dat in 48 uren tijds in Groot Brittannid go- beurde. Te Bfymi bij Urgati werden drie wei k- lioden gedood door een ontploffing on in een mijn bij Meinrow kwamen cliic werkiiedon door eon overstrooming om. Baron Hirsch heeft 3000 frs. doen toekomen aan den heer Carvalho, diiectour van do sOpeia Comique". Figaro heeft 1000 frs. geschonken. Van mevr. Furtado-Ueine is eene gift ontvangen van 15,000 fr. De hoer Jaluzot, eigenaar of direc teur dor magazijnen ulo Printemps", heeft onder zijne bodiondon eene inscti: ijviug geopend die 500 frs. heeft opgebracht. Een zeer hevige brand is Dinsdagavond te Ham burg uitgebroken op do lluebener-kade. Zes goe derenloodsen zijn geheel vernield. Twee Britsche schepen: City Dortmund en Gladiator, zijn uit gebrand en vele omliggende scliopen werden zwaar beschadigd aan tnkoinge, maston enz. Even lóor cenon was men den brand nagenoeg moester. Of er menschenlevens veiloion gingen is nog niet bekend. De schade wordt geschat op vei scbeidene millioenon mark. De brand is ontstaan in katoon, die gelost werd. Pater Mc. Glynn heeft thans, na de bedreiging met den ban, geantwoord dat hij naar Rome zai komen. Dinsdag, den 78en gedenkdag van Joseph Haydn's dood, is te Weenon een standbeeld voor dien toondichter onthuld. De keizer, de kroon- piins en vele andeicaanzienlijko porsonen waron daaibij tegenwoordig. Kardinaal Ganglbauer, aartsbisschop van Weonen, leidde de godsdienstige plechtigheid, en door een mannenkoor vroi d o. a. een feestcantate voor deze gelegenheid gezongen. Het'Standbeeld moet zeer goed zijn. Do beeldhou wer, Ileimich Natter, wil geen betaling voor dit weik aannemen. Een welbekend Parijsch financier, baron de Seillièro, broeder van de prinses van Sagan, is op haar verzooa in Sen gesticht opgesloton. Hij was een zeer goedhartige aviveur" en had zich in de dolste speculation begeven vei leden jaar was hij onder curateelo gesteld, maar hij behield nog oen jaailijks inkomen van 400,000 lis. Men berekent dat hij 30 milliocn heeft zoek gemaakt. Volgens ccn teieguim uit New-York worden door den staat pogingen gedaan, do verblijfplaats van Sarah Montgomory, con schatrijke Ameri- kaansche dame, uit to vinden, die een reis door Europa heeft gemaakt en waarvan hot laatst uit Berlijn berichten zijn ontvangen. Aan al do Amci i- kaansche iegatiiin en consuls in Europa zijn brie ven gezonden betreffende die zaak. Voor do oprichting eenor wetenschappelijke hoogcschool te Gothenburg zijn uit vroegero schenkingen 800,000 kronen voothandeneen groot industrieel aldaar heeft hel gemeentebe stuur nu 500,000 kronen aangeboden voor het zelfde dool, wanneer met den aanbouw nog dit jaar een begin wordt gemaakt. Op last der ItnHaansch regcering zal worden overgegaan tot liet opgraven van de oude stad Sybaiis in Calnbiid. Dezo stad der Sybaiioton werd in het jaar 510 voor Christus door do Crotoniors ,door brand vernield, terwijl zij daaren boven bet bed der rivier Crates verlegden en den stroom over de puinlioopen leidden. Deze omstan digheid was ooi zaak dat de stad langzamerhand onder klei en zand bedolven word en daar onder be waard bleef ovenals Jleiculunnm en Poropoji onder de lava van den Vesuvius. Sybaris heeft echter het voordeel zeer veel ouder to zijn dan Pompeji en is dus voor do archaeologie veel grooter be lang. 'Do hoogleersnr Luigi Viola is mot de voor- beieiding'der werkzaamheden heiast. Het plan zal echter verscheiden millioenen kostem en zeker jaren lang duren. De schade, veroorzaakt door de boschbranden in Michigan, wordt op 7 miilioen dollars geschat. 8 personen zijn omgekomen. Door een botsing van een trein en een tram in Pennsylvanid verloren 8 mensehen het leven en werden C gewond. Een lievige cycloon heeft bij Calcutta gewoed. De schade is zoor aanzienlijk en er hadden ver schillende schipbreuken plaats. Men vreest dat do sRetrievor" en een stoomschip met 750 men- scben aan boord zijn vergaan. De rijkste gasbron van dc wereld is pas ontdekt te Fairmount in Indiana. Prof. Orton, staatsge- oloog van Ohio, heeft da uilstroomende gaslioe- veelheid bepaald op ongeveer'!2miilioen kubieke voet per etmaal! »To Dublin", aldus schrijft de Londensche correspondent der Indépcndancc, »zai eorstdaags een eigenaardige zaak voor do rechtbank behan deld worden. Zekere X,, een rijk koopman, wiens eenig gebrek was de veertig reeds lang gepas seerd te zijn, had zich verloofd mot een jong, schoon meisje. Eenige dagen geledon begaf hij zich naar don vador zijner aanslaande, en het huis bin nentredende, klopto hij aan do dour der salon. sBinnen, binnen?" riep een papegaai in de kamer. De heer opende do deur en zag tot zijn schrik liet meisje, gezeton op do canapé, in de armen van een jong man, die nog lang niet bij do veer tig was. De papegaai Inchte schor over de grap, die hij had uitgehaald. Natuurlijk heeft de lieer X zijn engagement verbroken; doch de jonge dame hoeft nu een aan klacht tegen hem ingediend wegens verbreking van trouwbeloften. De hoor X znl den papegaai als getuige moeten halen om te kunnen bewijzen, dat hij recht had hot engagement to verbreken. e 19c Ütfatuur. afl. 5. Iets over dc spinnen. Een nieuw bad voor het galvanisrh verzilveren. De Cocndoo. Geschiedenis van liet samongesteldo microskoop (vervolg). Nog eens het noordsch diluvium. Photogiaphischo revolver van Fotter. Levende organismen in hun betiekking tot voitotting en ziekte (vervolg). Natuur-on vvciktuigkundig allerlei. Ilot voortbrengon on ovei brengen van beweegkracht door middel van eiectriciteit. IIc Gids. Juni. Mr. P. W. A. Cort van den Linden. Vrijheid en Ilervoi ming I. Dr. G. Ka Iff, Hot kin I in do lettel kunde. Dr. Jan Ten Btink, Uet huisgezin v an den schoenmaker Adrinan Cornoliszoon Bi cdei o. Dr. Cr. 51. Slothouwer, liet jaar 1709. Geertruida C.irolscn, Onkruidpoüzio. J. Diabbe, 51i!ilarin. Letterkundige Kroniek (Gotlfiied Keiler, Martin Salander. Do smijnheers" en hun polderland Coppée, Arrière-Snison Kruseman, Bouwstoffen 3o stuk Weekblad Vondel".) Tijdspiegel, Juni. W. J. Knoop, Eeno causerie over de geschie denis. E. B. Ivielstin, over marino-zakon Dr. U. C. Roggo, Een boek over den boekhandel, maar niet alleen voor boekhandelaren, Dr. D. C. Nijhoiï, Een nieuw dichtvveik. J. Chr» Gewin, Wat zij er mee deden. Novelle. IV. Mevr. Van "Wcstrheene, Uit den vreemde. Nieuwe uitgaven en vertalingen. De gelegenheid tol verzending der coires- pondentie oaar Nooid-Amerikn bestaat door middel van het stoomschip TF. A. Schollen, waarvan de labtsto buslichling aau liet post kantoor te Rollet dam is bepaald op 4 Juoi n. s., des morgens te 9Vs uur. Onlangs is gemeld dat tusschen de maat schappij uNederland" en de ministers van wa terstaat en- koloniën een overeenkomst was gesloten, betrekkelijk een postpakkettendienst tusschen Nedeiiand eu Ned.-Indië, Met 45 Mei is de dienst vau Batavia reeds aangevangen

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3