Het amendementVan der Fcltz, om de cate gorie der capaciteiten op te nemenword ver worpen met 50 tegen 32 stemmen. Morgen herstemming over het amendement, waarover de stemmen staakten. Door don lieer Rooseboom zijn verschillende amendementen op da kiestabel voorgesteld, waar van het hoofddoel is, Gimiokcn en Toteringen niet te scheiden van Breda, terwijl ook voor het overige daardoor verbeteringen worden verkregen. Door do bearen Schepel en De Ruiter Zijlker zijn op art. 7 van het voorioopig kiesreglement amendementen voorgesteld strekkende om aan slagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen te doen gelden ook voorden mededigenaor, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeldmits zijn aandeel in dien aanslag ten minste tien gulden bedraagt terwijl als bewijsstuk wordt voorgesteldhot aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan be treffende de onverdeelde goederen en opgaaf van het bedrog van het aandeel in den titel van het gemeenschappelijk bezit. Officieels Itededeolingcn. De gewone audiëntie van den minister van .koloniën op Vrijdag, 17 dezer, zal niet plaats hebben. SCHIEDAM, 15 Juni IS' In de vorige week is afgekeurd voor da COQSumtie en onder toezicht der politie be graven het vleesch van een rund behoorende aan M. v. d. B„ veehouder, en 11 kilogr. varkensv'teesch van A. v. d. E., spekslager, beiden alhier woonachtig. Io den tuin van den heer G. Van Erpecum agn de Hoofdstraat alhier kwam heden morgen circa 10 uur gevlogen eene postduif, waarvan de buitenste slagpennen wareu gemerkt «Aimens" 88 en Aop de derde slagpen was het merk onleesbaar. De duif was zeer vermoeid en had een ledigen krop, doch was overigens onbeschadigd. Te Madrid hee't op 8 dezer de ouderteek»ning plaats gehad van eene handels- en scheepvaart conventie tusschen Nederland en Spanje. liet uNederland^ch museum van geschie denis en kunst" een onderdeel van het Rijksmuseum te Amsterdam is Zondag jl. geopend in tegenwoordigheid van den minister van bmneulamhche zaken, van den referen daris jhr. De Sleurs bestuurders van het kon. oudheidkundig genootschap, van die van de vereeniging tot vorming van een verzameling vaa hedendnagsche kunst, den wethouder den heer Dritsien, den heer Cuijpeis en eenige anderen. Om een uur werd het publiek toe gelaten. Door den heer J. F. L. Blankenberg is Maan dag in tegenwoordigheid van een groot aantal datnes en heeren bestuui deresseo en bestuur ders vau hel genootschap «Liefdadigheid naar vermogen" een prachtig uitgevoerde buste van prins Hendrik onthuld. Dit kunstwerk, ver vaardigd door professor Stracké, werd onlangs het genoot-ciiap ten geschenke aangeboden. De voorzitter, de heer Kaliï, die de buste aanvaardnezeide o.a. dathoewel voor dit geslacht eene tastbare herinnering aan het Jeven au streven van den edelen prins niet noodig was, liet kostbare geschenk vooral daarom in dank werd ontvangen, oindat het .ie dankbaaiheid van het genootschap verzin nelijkte ook voor de geslachten, die komea zullen. In eete circulaite van het hoofdbestuur der «Maatschappij tot Nut vaa 't Algemeen" aan de departementen deelt het mede, dat door den heer rnr. A. Kerdijk ontslag is gevraagd uit zijne betrekk-rg van algemeen secretaris der maatschappij. Tut toelichting er van voegt het by die naededeeling o. a. het volgende: «By schrijven van 9 Juni heeft de heer Kerdijk dut verzoek om outslag tot het hooid- restuur gericht en verklaard, niet dan na ryp oeraad tot dien stap te zijn overgegaan. Nadat reeds vroeger de tw'yfel by hem was gerezen, of hij de betrekking, waarin hy gehoopt had een levenstaak te vinden, mocht blyven be- kleer'en, heeft het in den jongsten tjjd gebeurde bij hem de stellige overtuiging gevestigd, dat zulks niet het geval was. «Overwegingen van zoo ernstigen aard heeft het hoofdbestuur gemeend te moeten eerbie digen. Daarom berust het in bet door den heer Kerdyk genomen besluit, ofschoon zich niet ontveinzend dat zijn aftreden voor de maatschappij een groot verlies zal opleveren. Door het hoofdbestuur zal het gemis diep gevoeld worden van den even bekwamen als ijverigen secretaris, met wien hel, omtrent hoofdpunten steeds eenstemmig, mocht samen werken in het belang der mij., wiens welwil lendheid, wiens toewijdiug aan zyn taak het bij toeneming leerde waardeeren. Niettemin heeft het, zy het met oprecht leedwezen, het eervol ontslag verleend, dat op zoo afdoende gronden was gevraagd." De 3Gste algemeene vergadering der Neder- laudsche maatschappij ter bevordering der 1 pharmacie zal gehouden worden op 22 co 23 Juni a. s. in Musis Sacrum te Arnhem. Luidens naededeeling van den heer Boild, is voor de Rolterdamsche opeta als jeugdige dramatische zangeres geëngageerd mejuffr, Augusts Meyer, van het hoftheater te Mann heim, en als heldentenor de heer Garl Zobel, laatstelijk bij de Duitsche opera te New York werkzaam, vroeger geruimea lijd aan het hoftheater te Wiesbaden verbonden. Evenals telken jare, heeft de directie min of meer achter het net moeten vissciien. De meeste directors kunnen reeds veel vroeger engage menten sli >n voor het volgende seizoen. Komt ten icoie ook de Rotterdamsche opera ter markt, dan blijft haar slechts over uit het nog v niet aan den man gebrachte eene keus te doen, Ter verversehiog van het repertoire denkt de heer lïolié «Die GiMtenUimmerung, Haide- schacht en Iphigenie auf Tauris" op te voeren. (AL JR. Ct.) Aangaande een voorgenomen restauratie van het paviljoen te Scheveningen van den prins von Wied verneemt men, dat dit zomervr'olyf met twee vleugels zal worden vergroot, terwij! 1 voorts het plan zou bestaan om vaa het uit gebreide terrein, dat het paviljoen omgeeft, een aanmerkelijk gedPelte te verkoopen. Door het hoofdbestuur der «christelijke ver- eenigmg lot het verplegen van lijders aan vallende ziekte" te Heemstede en Haarlem is besloten in laatslgenoemdu stad weder een groot gesticht voor vrouwelijke paliëoten te bouwen, waarmede zeer spoedig een begin zal worden gemaakt. Iemand uit Eindhoven, die pafl teruggekeerd is van een handelsreis in Zuid-Amerika, deelt mede dat degebroedera Tobias van Amsterdam thaDS verblyf houden te Cordova, in de Ar-" gentynsche republiek, onder den naam van Roose Na zyn ontslag uit de gevangenis (zoo verzekert de berichtgever mede), is de oude Tobias aldaar aangekomen, in het bezit eener som van 1000 pond sterling in goud. Aan- vankelyk werd op die som beslag gelegd, doch wegens gemis aan tractnten moest dat beslag weder worden opgeheven. Voor eenïgen tijd werd gemeld dat de rechtbank te Maastricht geweigerd heeft rechtsingang te verleenen tegen pastoor Voncken, beschuldigd van ontvoering der min- deijarige Anna Allid, en dat het hof te 's-Her- togenbosch dit vonnis had bekrachtigd. Vol gens het Maandblad der JEvang. Maatschappij mug betwyfeld worden oi de duistere zaak daarmede geëindigd is. To Vlaardingen js door burgemeester en wethouders aanbesteed het maken van een houten beschoeiing aan de Westhavenkade, nabij de Keeratuk aldaar, welk werk is gegund aan den heer B. Van der Hoeven te Vlaardingen voor 10195. De hoogste inschrijving was f7875. De laatste dagen werd Vlaardingen door Duitschers als overstroomd. Dagelijks kwamen honderden by honderden Duitschers aldaar aan, om zich op haringschepen te laten aanmon steren, De verdiensten zijn daar niet slecht on der de tegenwoordige omstandigheden, want ieder matroos krygt f9 per week, behalve vrij reisgeld en andere voordeelen. Bovendien hebben 2y aan boord vollen kost, zoodat de spaarzame» ouder hen, en dat zyn ze meestal, in het najaar met goed gevulde beurs naar hun vaderland terugkeeren. Men schrijft nader uit ScheveningenOf schoon de beslissing, welke Maandagavond in het bekende geschil tusschen de reeders en zeelieden is getallen, nog niet algemeen tot de visschers was doorgedrongen, begaven zich toch reeds gislermorgen vroeg onderscheidene bemanningeodie in het aanbod van f 65 bewilligden, aan het werk (gaaien). Ten '10 ure gistermorgen werd het op 't Strand voller en kwamen talryke groepen zeelieden, waaronder de tijding bekend was, op den uitkijk. Daar werd een honderdtal toegesproken door den heer C. Rutten, waaro. voorzitter van de Knrner van koophandel, die hen dringend aanried met de concessie van de reeders, waartoe van verschillende zijden zulke krachtige pogingen in het werk zyn gesteldgenoegen te nemen. Het verschil tusschen de aangeboden f 65 en du f 75 waaraau Maandag nog een 300tal visschers in hun adies aa'n de Kamer bleven vasthou den, was inderdaad te getiog om tauger zoo- velen en zooveler belangen m de waagschaal te stellen. Hoewel 't van verschillende visschet lieden niet aan opmerkingen van meer gedetailleer- den aard ontbrak, legden de mecsten gezind heid aan den dag het wei k te hervatten terwijl eenige der invloedijjksten onder hen den lieer Ruiten ten slotte verzekerden, dat, met het oog op hetgeen zij van de Kamer vau koophandel omlervoudea haddenzij al hun invloed zouden aanweuden om aan zyu ver zoek om niet het onderste uit de kan te willen hebben, te voldoen, Inderdaad volgden sedert gisternamiddag de bemanningen elkaoder op om aan het weik te gaan. Wel zal de giaaitjjd of liever het uitzerleo ter haringvaart langer dan gevvuoolyk duren, omdat er geen i>aodeo genoeg zyn om alle schuiten tegeiyk te verven en andere herstellingen te doen oodetgaan. 0e geheele vloot toch is thaas aan wal, teiwijl onder gewone omstandigheden de schuiLen elkander ia reparatie afwisselen. Daaraan zal evenwel worden tegemoet gekomen door de schrobnet- vissclierij wat lunger aan te houden gelyk dan ook Maandagavond en Maandagnacht leeds dertien schuiten op die visscherij zijn gegaan. Uit Renkum meldt men; liet water in den Ryn blij ft voortdurend sterk vallen. Alle lage uiterwaarden benevens de weilanden van het landgoed «Oranje Nas- san's-oord" zijn drooggeloopen, alleen het Broek staat nog onder. De gierpont is weder gelegd, zocdat de communicatie met de Betuwe, die vele dagen gehee. verbroken was, thans geheel is hersteld. 1 Ter verbetering van het bericht, omtrent het ongeluk in de ijzergieterij der firma A. F, Smulders te Utrecht, wordt aan het XT. JO. gemeld dat - de heer H. Smulders gelukkig slechts den been heeft gebroken en niet naar het ziekenhuis vervoerd is, doch te zijcen feuize verpleegd wordt, i Aangaande den weikmeester L. Witbroek, die in het Andreas-gasthuis verpleegd wordt, kan wol den medegedeeld dat hij cenen tamelijk i ustigen «acht heeft gehad en naar omstandig heden, ofschoon zeer pijnlijk, vry wel i«. i iDp agenten vail politie te Middelburg zijn sedert Zondag, in-plaats van met de sabel, met een zwarten politic* af gewapend. Weldra zullen ook de nachtwakers de sabel afl8ggec» om den stok te dragen. Door den persoon van M, L.,,wonende te Middelburg en thans te Goes werkzaamia Zondag in den omtrek van de aanlegplaats der mailboot te Ylissingen gevonden eens portefeuille, waarin ruim f 1100. Hy heeft deze portefeuille gedeponeerd op het bureau van politie te Middelburg, waar de rechtma* tige eigenaar gevonden en reeds weder in het bezit van het verlorene gesteld is. Zekere J. Hausmane, int het gehucht Over» hoven by Sittard, werd gistermorgen, terwy! hij iu het veid werkzaam was, door M. en J, Cremers, mede uit Overhoven, zoodanig met mestvorken geslagen en gestoken, dater weinig hoop bestaat hem in het leven te behouden, J. Cremers is reeds aangehouden en naar Maas tricht overgebracht. De aonleidiug tot dit gruwelstuk is nog niet bekend. Door den gemeenteraad van St.-Pankras (N.-H,) is besloten tot wederinvoering van de in het vorige jaar afgeschafte kermis. Bij de heeren Elierman, Ilirms Co. te Amsterdam is verschenen een nieuwe «Alpha bet ische Reisgids", waarin menopéene pagina, naast elkander, uren van vertrek po aankomst, zoowel voor de heen- als lerugteis, benevens de te nemen route eu pi ijzen, vinden kan, !'e samenstelling van dezpn reisgids is aan deskundigen en autoriteiten op het spoorweg gebied toevertrouwd, zoodat men er met vol doende zekerheid op kan vertrouwen, terwyl ook de prys van het boekske niemand zal weerhouden, zich deze volledige vraagbaak aan te schaften. Het eerste nominee van de JReilssoldaal, officieel orgaan van het «Leger des Ileilö", heeft thans het licht gezien, (let honfdkwaï'- tierj's in de Daniël-Stalpeitstraat SO te Am sterdam gevestigd, Rijswijk. De heer J. W, Schuurman) notaiis alhier, is in den ouderdom van 80 jaren overleden. Deze gemeente ver licst in hem een zyner meest achtenswaardige ingezetenen. Zvvollo. Naar aan het Weekblad van JElburg woidt medegedeeld, mouten Vrijdag alhier in eene zeer druk bezochte veigadeiing van deu antr-ievotulirn mreu kiezerbond «Nederland en Oianje" met het oog op de aanstaande vernieuwing der Tweede Kamer' met algemeene stemmen tot candidaat gesteld, zijn de aftredende leden, A. baron van Dedem en jhr. mr. T. A. J. Asch vaa W'y'ck, Hilversum. Eenige R.-k. werklieden a!< hier hebben onlangs het plan opgeval, om naar een ontwerp van deu bekenden kunst schilder A. Brouwer een eikenhouten kerk altaar te vervaai digen, ter aanbieding aaü Z, H. den paus bij de a. s. viering van diens 50-jarig jubild, Naar wij vernemen, wordt dit werk, dat geheel met de hand wordt ver vaardigd, zoo spoedig voortgezet als de fijne werkzaamheden dit veroorloven, en belooft het geheel, naar liet zich reeds thans laat aan zien een prachtstuk te wordendat èn deu ontwerper, èn den melde uitvaeiing belasten personen, èn onzer Nederlanósche industrie tot eer zal strekken. Vllsslngcn. De kroonprins en de kroon prinses van Duitschland zyu met di ie dochters en een groot gevolg met den gewonen eX- prestrein, waarin drie saionrijtuigen ie hunnen garieve waren aangebracht, gisteren van Berlyn hier aangekomen. De hooge reizigers begaven zich onder1 geleide van deu Brikclien vice- consul, deo heer De Bruyo», van den trein rechtstreeks naar het anti den zuiderponton gereed liegend koninklyk Engelsch stoomjacht Victoria a>'d Albert, waar zij werden ontvan gen door den commandant Fulleiton en da

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2