Binnénlandsche Berichten. door aanhangers der liberale party gegeven ter eere van het nieuwe ministerie, waren vele huizen versierd en geïllumineerd. Eene groote menigte was er op de been, roepende: ïJ^eve Risticl" »Leven Servië en Rusland!" Een aantal jeugdige lieden begaven zicli naar de woning van Garachanine en riepen daar ?Weg met Garachanine 1" waarop deze revol verschoten loste, zoodat verscheiden personen gewond werden. Het programma van het nieuwe Kabinet zal zyn Herziening der constitutie, handhaving der goede betrekkingen met het buitenland, bezuiniging in de uitgaven, nakoming van alle verplichtingen, jegens het buiteniandaangegaan, ZUID-AFRIK A, Uit Bloemfontein wordt gemeld: President Brand heelt zijn ontslag ingediend, tengevolge van het door den Volksraad uit gesproken wantrouwen in zjjn bestuur. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 15 Juni 1887. In alinea O van het kiesrechtarlikel (kamer huurders) werd heden door de regeering nog eene wijziging gebracht, waardoor thans bepaald wordt dat het woonhuis, dat den kamerhuurder kiesrecht verzekert, minstens het dubbele van de huurwaarde moet hebben van het laagst in de gemeente voor den vollen aanslag vereischie bedrag. Voorts werd aangenomen het amendemeat- Smeenge, om hot kiesrecht van den kamer huurder niet afhankelijk te stellen van het betalen der belasting door den eigenaar van het woonhuis. Door de heeren Van der Fellz c. s. werd het amendement, waarover heden herstemd moest worden, ingetrokken. Het geheele nrtikel der kieswet werd aan genomen met 61 tegen 20 stemmen. De ipterpellatie-Hartogh is a. s. Vrydag aan de orde. Besloten is, na langdurig debat, de Tjioinas-zaak te behandelen na afloop der grondwetsherziening. De minister van koloniën zou, op grond van nadere stuk ken, eene nieuwe tiota van inlichtingen'inzenden. Zeer lang werd bernadslaagd over art. 7 der kieswet (opmaken der kiezerslijsten^ Do re geering wijzigde het artikel, zoodat by koninklijk besluit zal vastgesteld worden het model van aangifte voor kiezers-kamerbewo ners. Aangenomen werd met 16 tegen 30 Stemmen het amendement-Schepel-De Ruiter Zylker, om het kiesrecht te verzekeren aan raede-eigeiiaais irN grondbezit, wier aandeel in de grondbelasting minstens f'10 bedraagt. De discussie is gevmderd tot de kiestabel en het voorste'-Schaepman. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 1G Juni 18S7. Blijkens den staat dei rijksmiddelen heeft de maand Mei f 1,340,000 minder opgebracht dan in het vorige jaar. De reden daarvan ligt bij de indirecte belastingen, van welke het successierecht slechts f 085,000 heeft geleverd, tegen byna 2.1 millioen in bet vorige jaar, terwjjl ook zegei, registratie en hypotheek vermindering naovvijzeu. By de registratie beloopt da achteruitgang zelfs het niet onaan zienlijke bedrag van ongeveer f 91,000. Geza menlijk hebben de indirecte belastingen 1.6 millioen minder afgeworpen dan in Mei 1886. Daartegenover staat, tot een beloop van ongeveer 3 ton,ieene hoogere opbrengst van de directe belastingen, de invoerrechten en loodsg' .den, de telegrapbie, den waarborg en de accijnzen. Deze laatstgenoemden zyu, wat het eindcijfer betreft, met f 265,000 .vooruit gegaan, dank zij 'eene flinke verbetering bij de suiker (f 1,143,819 tegen f904,504) en eene iets ruimere opbrengst van het gedistilleerd. Voor het eerst sinds langen tijd valt er voor het geslacht eene, zjj het ook geringe, ver betering aan te stippen. Eenen bepaald ongunstiger) indruk makeu de uitkomsten voor de maand Mei niet. Immers, de groote daling in het eindcijfer is in da eerste plaats te danken aan de meest wissel vallige van alle bronnen van inkomst, het successierecht. Maar toch heeft zich bij de overige middelen de stijgende richting, in de vorige maanden ingeslagen, niet zoo krachtig gehandhaafd, als te wenschen ware. Het nadeelig verschil sedert den aan vang des jaars, dat einde April nog slechts f 77,000 be liep, is thans weder totl,4millioea geklommen. Op het adres aan de Tweede Kamer om amnestie voor eenige veroordeelden in zake de Juli-ocgeregeldhedeu, dat op verschillende plaatsen te Amsterdam ter teekening ligt, zijn reeds meer dan drie duizend handtee- keniugen geplaatst. Een zeer waardeerend oordeel over den tegenwooidigeu toestaud van de schutterij in eenige gemeenten wordt iu de Militaire Spectator door een deskundigo geveld. Over Den Haag sprekeude, zegt hij dat er bijvoor beeld een bataljou van cucn 900 man bij ingetreden oorlogsgevaar geheel gereed zou staan, voor welke bestemming men wil, uit muntend gewapend, goed geoefend, voorzien van kleeding en uitrusting. Het heeft zich van bespanningen voor pa- trooncaissons en evenzoo de noodiguvoei tuigen verzekeid door voorloopige contracten met groote stalhouders, zoodat alweer binnen eeu paar uien eeu en en ander beschikbaai staat. Hetzelfde is geschied voor de beooodigde hoeveelheid piooieigereed.-clinppen, en, als het moet, zelfs voor voorziening in de behoefie aan schoeisel. Er is voor gozoigd dat op éen telegram een 4000lal der te teekenen fosmu- lieren van de voorlezing der krygswetten binnen vier uren beschikbaar zijnvoor ieder der compagniën is het uittreksel uit de krijgs wetten aanwezig, zoodnt bij mobilisatie die troep dadelijk kan gedoopt-worden. Decom- pagoies-administratie-boeken liggen vooriedere compagnie klaar: marschorders, vervoerbiljet- ten, beooodigde »gedrukteo," zooals het ad ministratie-voorschrift ze voor het leger aan geeft, zijn gereed. Alles in éen woord behoeft slechts de invulling van een naam en een datum. Kan Den Haag op éen zoodanig bataljon bogen, Rotterdam schijnt er tweeen Amster dam zelfs drie even goedo te kunnen uitbrengen. De departementen der ïMaatschappy tot Nut van 't Algemeen" hebben by meerderheid van stemmen tot hoofdbestuurders gekozen de heeren mr. A. Bloembergen en prof. mr. G. A. Van Hamel. De deelnemers aan de vergadering van vrijmetselaars, van (19 tot 22 Juni n.s. te 's-Gravenhage te houden, worden op de lynen der staatsspoorwegen vervoerd (heeu en terug) tegen betaling van de vracht voor enkele reis, mits z'y voor/ien zijn van een legitimatie bewijs. Onder de kiezers, die te Deventer aan de stemming voor de Tweede Kamer deelnamen, was ook een grysaard van 92 jaren, die zich met een rijtuig naar het stadhuis liet brengen. Bij eene vorige verkiezing had hijtoen hij van het stadhuis terugkwam, het ongeluk zijn been te breken. Dit belette hem echter niet, thans weder op zynen post to zjjn. Van de» 5en tot en met den Hen Juni zijn langs den Nieuwen Watei weg binnengekomen 75 stoom- en 19 zeilschepen, en vertrokken 82 stoom- en 21 zeilschepen. De tweede internationale bijeenkomst van bestrijders van het drankmisbruik zal den 9en en lOen September a. s. te Zurich gehouden, worden. Men zal er spieken overRyksmono- poliën van sterke dranken, uitkomsten in gestichten voor dronkaards verkregen, enz. Voorts wil de commissie een tentoonstelling houden van allerlei wat op het drankmis bruik betrekking heeft. Naar het Limit. NU. verneemt, is in zake- het indertijd veidwenen Limburgsche meisje Gertrude Allié door den wachtmeester, brigade commandant der koninklijke marechausee Siuyers, te Ilouthem, vroeger te Gulpen, een breedvoerig inppoi t uitgebiacht by deu officier van justitie, teneinde de meening, als zouden politie en justitie met haar plicht hebben gedaan n deze zaak, te bestiijilen. Uit Schevemngen weidt gemeld dat het graaien thans algemeen is. Ondanks de felle hitte waalt. er druk gewerkt, 't is alsof de zeeman de schade wil inhalen, dom de werk staking teweeggebiacht. De geest is uitmun tend, Men verwacht dan ook spoedig het vertrek der militairen. Te Scheveningen is men druk in de weer om de pleinen rondom het nlvurhaiis" in een behoorlijken toestand te brengen. In het ge bouw zelf wordt door een leger van schilders en yervers van den nog beschikbaren tijd partjj getrokken. - Over het algemeen houdt men het er voor, dat Scheveningen dit seizoen opeen dt uk be zoek kan rekenen. De vele aanvragen voor kamers in de groote hotels zijn zeker een goed voorteeken. In het Nieuw-Schevemngsche park „bleven enkele groote villa's tot nog toe on- verhuurd; maar in vergelijking met vorige jaren is daar toch ook vooruitgang waar te nemen, In het Van-Stolk-park gaat het naar wensch, en' de particulieren, wier schambres garniea" zich op de aangenaamste punten van Sche veningen bevinden, hebben geen van allen reden tot klageo. Uit Zoelen (bij Tiel) wordt van 14 Juni gemeld: x Gisteren leed deze gemeente een gevoelig verlies door het afsterven van mejuffrouw M« Völcker, eigenaresse der Zoelensehe ambachts heerlijkheid. Daar de overledene geene na komelingen achterlaat, gaat de heerlijkheid in een ander geslacht over. Bezitster van een kolossaal vermogen, hetwelk op verscheidene millioenen geschat wordt, deed zij in deze gemeente veel goeds en verliezen vooral de armen in haar eena edelmoedige weldoenster. f-Ryji Den 14 Sept. a. s. hoopt de Utrechtscba rederijkerskamer ïDe Geneste)te Utrecht haar 25jarig bestaan te herdenken, bij welke gelegenheid zy een tooneelwedstrijd wenscht te houden. De uit te loven prijzen zijn voor het drama: le, prijs, eene massief gouden medaille; 2e ptijs, eene verguld zilvereD me daille. Voor het blijspelle prijs, eene verguld zilveren medaille; 2e prijs, eene zilveren me daille. i Aan vereenigiDgen, buiten Utrechf, die aan dezen wedstrijd deelnemen, woidt eene te gemoetkoming in haie onkosten aangebodec teo bedt age van honderd gulden. Door den heer mr. J. Van Gennep te Rotterdam, ambachtsheer van Mijnsheerenland is aan dis gemeente eene watei leiding ge schonken. welke thans in werking is gebracht.' De gemeenteraad van Gulpen heeft den gemeente-ontvanger F. O., wegens een tekort ia de kas, uit zyue betiekking ontslagen. Aangaande het bericht over het zeldzame van het onlangs voorgekomen feit, dat de f 100.000 der staatsloterij eerst op deoaller- laatsten dag werd uitgetrokken, deelt men ons mede dat voor ongeveer 15 jaar hetzelfde gevat zich heeft voorgedaan. Een ingezetene van Soeek o. a. tink toen van de f 130.000. (AT. v. d. D) Te Rotterdam werd dezer dagen eene bruid - op deerlijke wijze teleurgesteld. Op den dag nl< dat zij zich naar het raadhuis zou begeven en reeds voor deze plechtigheid gekleed was liet de bruidegom, die te Kralmgen woonde, op -zich om brui 6.15 gen éen geze paar twee bet Di Groi zake! orrivi t'yds, sonei den Te van geraa nisch Rodriguez lichte da poncho op, die hij over het op de tafel liggonde zilver had uitge spreid. iZiehierriop hij met triomfeerenden blik. sSantamadre do Dios!" barstte Euse- bio uit, toen hij die groote hoeveelheid edel me taal aanschouwde; t>dus is het toch wam- O dwaas, die ik was Hij stond verplet. Sprakeloos staarde hij nu den minero en dan het zilver aan. Hij had zich van spijt over zijn ongeloof en zijne overijling in zake het huwelijk zijner zuster wel do haren uit het hoofd kunnen rukken. Met zichtbare voldoening sloeg Rodriguez zijne gemoedsbewegingen eenige oogenbhkken gade SO sprak toen op koelen toon. sik hob li eenigen tijd aan uwo feestvreugde onttrokken, don Eusebio, om u te toonen hoe misplaatst uw wantrouwen tegenover mij geweest is. Ik vorder geene verklaringen;" vervolgde hij haastig, toen Eusebio zich scheen te willen ver ontschuldigen. Als gij mij verttouwd liadt,dan hadt gij wat er op dezen rampzaligen dag ge beurd is nog lang kunnen verschuiven, Doch gedane zaken nemen geen keer. Intusschen wenschte ik u nog dit te zeggen en ik verzoek u liet goed in uw gehougen te prentenalle gevolgen, die uit uwe onwaardige handelwijze /uilen voortvloeien, komen voor uwe rekening; alle onheil, dat er uit voortkomt, komt op uw hoofd; gij zijt de schuldige en gij alleen op u komt de ganscho verantwoordelijkheid voor alles wat er gebeuren zal." De/e op een dreigenden toon uitgesproken vvooiden lieten niet na bij Eusebio een heimelijk gevoel van vrees op te wekken, ilij wilde spreken, maar miste daartoe den moed, als hij in liet donker, vlammend oog van den minero staarde, dat dezo onafgewend op hem gevestigd hield. «En nu nog dit," vervolgde Rodriguezvan heden af beschouw jk mij als niet meer in uwen' dienst te zijn, evenmin als Martinez, dien ik bij do ontginning mijner mijn gebruiken wil. Hem zal een deel mijner rijkdommen toe vallen, want ik heb die toch niet alleen noodig. Als gij verstandig zijt, zult gij alles voor u houden, wat er in de laatste dagen tussehen ons is voorgevallengij zourlt, door er over to praten, u zeiven slechts bespottelijk maken. Ten slotte raad ik u, mij hergons meer in den weg te treden. Bij do eerste ontmoeting zou ik genood zaakt zijn u mijn dolk tussehen do ribben te stooten." Zonder een antwoord af to wachten, trad Ilij naar het venster. Daar gaf. bij een wenk aan den ouden bergwerker, die op de plaats wacht te, om boven te komen. iMartinoz," spiak hij, toen deze binnentrad, »ik heb zoo even onzen heer den dienst opge zegd, omdat wij voortaan onze eigene 'mijn willen ontginnen. Dit stuk is voor u, breng hot te gelegener tijd naar mijne woning, dio gij voortaan met mij doelen zult. Al wat wij in de mijn achtergelaten hebben, haalt gij er morgen uit, verstaat gij 1" Zeer goed, heor 1" antwoordde de oude, dronken van vreugde. »En nu, licht dien heer even bij, de trap af." De dienaar nam een dor op de tafel staande lichten op en wendde zich tot Eusebio met de woorden ïTot uw dienst, mijnheer Stom van verrassing en vol verbeten woede sloop Eusebio het vertrek en het huis uit. De avond was voor Eusebio bedorven. Terug getrokken on zwijgend bleef hij te midden der algemeone vroohjkheid en menige 'zijner gas ten vroeg hoin nieuwsgierig naar do oorzaak van dio plotselinge verandering. Hij gaf voor niet wel te zijn. De bekentenis der waarheid zou hem aan bespotting blootgesteld hebben. Rodriguez, had intussclion den ouden minero met den kostbaren last weggezonden. Hij staarde hem'zoolang hij kon in de duisternis na, en toon ook het golttid der hoefslagen in de verte was weggestorven, mompelde hij i dEiï nu is hèt'uur der wraak verschenen." •i i J - (Slot vohi.)

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2