I sik besefte ten volle wat mij te wachten stond - een mijner medeleden zou het kunnen getuigen. De schijn vooral, alsof ik der lechterzijdo ter ■wille zou zijn, stuitte mij. Ik wist toon niet hoe veel of hoe weinig leden dor linkerzijde zouden meegaanmaar wel wist ik, dat ik mij in deze pijnlijke beslissing ging afscheiden ven mannen als Do Beaufort, Borgesius, Mees on dat bovenal viel mij zeer zwaar sToch heb ik vóór gestemd. Zegt men nu; gij hebt gedwaald, dan antwoord ik nog eonshot is uw techt dit to beweren, evenals het mijne, daarvan nog niet overtuigd to zijn, rnanr te moeten hooren van een ernstig man als prof. Buys, dat ik een der grootste ^zonden waaraan een lid der Volksvertegenwoordiging zich schuldig kan maken, heb gepleegd dat ik over zulk een hoogst ernstige zaak, die do belangen van het geheele volk zou nauw raakt, mat lichtzin nigheid gestemd heb, waarachtig, hooggeleerde hoor 1 hot kost mij veel u, die van uw bekend gezag gebruik maakt om uw toorn op deze wijze te uiten, niet dezelfde beschuldiging naar het hoofd te werpen. Doch ik weet, dat, indien gij in die dogen van strijd lid der Tweede Kamer geweest waart, gij anders zoudt hobben geoor deeld, Daarvoor is uw-karakter mij borg." Ken lid van de Eerste Kamer, die hetaf- deeliogsonderzoek had bygewoond, heeft tegen den Hasgschen correspondent der Zutf 01. gezegdsliet zal met het voorstel-Schaepman (onderwijs) in de Eerste Kamer precies gaan als in de Twetdeallen, die tot de rechterzijde behooren, zullen er voorstemmen, maar van de liberalen zullen er slechts enkelen hun stem aan geven, en daar de Eerste Kamer voor drie vierden uit liberalen beslaat, zal het gevolg zyn dat het voorstel niet wordt aangenomen." Men verwacht hier in politieke kringen vol strekt niet dat afstemming het gevolg zal hebban, dat de geheele grondwetsherziening mislukt, voegt da correspondent er by. In de Maandag te Leeuwarden gehouden vergadering van de liberale kiesvereenigiDg is behandeld de bekende circulaire van deLibe- rale Unie. Na een opgewekt debat werd met algemeena stemmen aangenomen da volgende motie; »De vergadering, niet instemmende met het voorstel van het hoofdbestuur der Liberale Unie, om eene vijandige positie in te nemen tegen het door de Tweede Kamer aan genomen voorstel tot wyziging vau hoofdstuk X der grondwet, acht het wenschelyk dat i)J den tegenwoordigen stand der zaak de Liberale Unie zich onthoude van het uitoefenen tan invloed op de beslissing der Eerste Kamer." Het bestuur van den katholieken Jïoord- Zuidhollandschen bond heeft in een schryven aan de kiesvereenigingen medegedeeld dat de afgevaardigden van den bood op de vergade ring van 21 Juni te Utrecht, tot stichting van een ceotralen boud, niet werden toegelaten, en dat, mocht deze bond dus tot stand komen, 4>t zal moeten geschieden zonder medewerking yan den Noord-Zuidhollandschen bond, die zich echter bereid zal verklaren om, waar noodig, in minoelyk overleg te treden over de te volgen politiek. de, x> heeft- u hier ook de gewoonte, lievelings dieren den naam van groote en beroemde tijdge- nooten te goven Tableau 1 Mevrouw de Chégary met haar zwak zenuw gestel was overigens wel eene vurige patriote. Op zekeren avond las haar echtgenoot een artikel uit zijne krant voor, waarin de handelwijze van een groot Fransch bevelhebber in den laatsten oorlog scherp veroordeeld en bovendien menig misbruik in de rgvrrande atméo" aan Can dag gebracht werd. Mevrouw werd hoe langer hoe zenuwachtiger, brak plotseling in snikken1 uit en riep luide vis het niet erg genoeg, dat ons arm vaderland zoo diep gezonken is Moeten dio won den ook nog voor den overmoedigen overwinnaar blootgelegd worden De schoone Lucie ving dc dame in haarzus- terarmen op en wierp haren zwager, die van schrik het blad had laten vallen, een vernietigenden blik toe. De uit het veld geslagene overmoedige overwinnaar trok zich na een viuchtigen groot in tiju hoofdkwartier terug en zou gaarne iemand Op last van den luitenant-generaal, inspec teur dm infanterie, zullen dezen zomer door de gan izoen n van Y.issingen, Middelburg, 's-Ilage, Leiden, Hoorn en Helder oefeningen worden gehouden in het gevechtschieten waarby zal gevuurd worden op drijvende doelen in zee. Deze oefeningen zyn vooral met het oog op ons kust- en polderland van groot belang. Volgens den Berlynsclien correspondent van de Ar. Ji. Ct. is de nieuwe Duitsche ryksleeniog byna zevenvoud volteekend. In de pers doet het bericht de ronde dat onze landgenoot, de heer Hoogvliet, die 37 talen kent en spreekt, door den koning der Belgen uitgenoodigd zou zyn, de negertalen te gaan bestudeeren in den Congo-Vrijstaat, Dit bericht is verzonnen, zegt hel V.v. d. D. Van den 26en Juni tot en niet den 2en Juli zijn langs den Nieuwen Waterweg binnen gekomen 73 sloom- en 10 zeilschepen, en vertrokken 79 stoom- en 17 zeilschepen. Het Adder-monument, op de begraafplaats te Huisduinen, werd Dinsdag, den ge'denkdag van het vergaan van den monitor, evenals vorige jaten, weder druk bezocht. De onderolfieiers- vereeniging sAdmiraal De Ruyter",te Den Hel der, tracht met hare omfloerste banter een be zoek aan het monument, en vernieuwde het nationale flut vau den door haar op het*graf nedergelegden krans. De stoombootdienst tusschen Vlissingen en Antwerpen, in verband met den dagdienst der stoomvaartmaatschappij aZeelaod", wordt den 15 dezer geopend. Oudernemers zyn de expediteurs en stoom bootreeders Van Maeaen Van den Broeke te Antwerpen, Naar de M. Overneemt, zal, ter gelegenheid van het groote spiegelgevecht van üe Eogelsche vloot, dat op den 23steo dezer te Spithead in het byzyn van koningin Victoria pluats heeft, op 21 Juli een der stoomschepen vau de maat schappij Zeeland" eeoe pleizierreis daarheen en naar het eiland Wight maken, ',v De schrijver der'nHaagsche Sprokkelingen" in het V. schrijft: i iWeet ge nu wel in welk land op de open- lijkste manier handel wordt gedreven in mooie meiden 1 lu Nederland, en wel in bel hartje er van, in Vlaardingen, Bl'ykensde»vischbe- richten" der dagbladen worden imooie meiden" daar nl, van de hand gedaan, publiek op de markt, tegelyk roet lippenen kelen en andere ouderdeelen van den zoutevisch. Welk een onderwerp voor een Eogeischen reiziger, om, in zyn land teruggekeerd,' eene afwisseliog te brengen in de eentonige verhalen over de Hollanders, die pijpen rooken in da kerk en 's zomers opschaatsen naar de markt gaao 1" De slachtplaats en veemarkt in de Rietlanden hebben genad, met wien hij eens naar hartelust kon lachen. Afgezien van deze onaangenaamheden, had ik me reeds tamelijk in het vreemde huis gewend en bracht de meeste vrije uren in den familiekring door. Hedenavond had ik mij afgezonderd, omdat er bezoek verwarht werd van iemand, die mij geheel vreemd was. Het was een warme zomerdag geweest. Den ganschen dag had tk wat hoofdpijn gevoeld en ik was overspannen en ontstemd, lint boek, waar in ik een Provenjaalsch dichter in zijne bloem rijke taal had trachten te volgen, was uit mijne lmnd gegleden, en ik was onbewust in gedachten verdiept geraakt, die niet van den vroolijksten aard waren. Ik had reeds eenigen tijd gekampt met een ge voel van moeheid en eenzaamheid. Het scheen bijna alsof nu, na de eerste storm- en drang periode, de reactie was gekomen. Ik was ontevre den op mij zelve over de moedeloosheid, die ik nu zoo dikwijls over mij voelde komen. te Amsterdam zyn in gebruik genomen. De aanvoer ter veemaikt was niet minder dan anders. De schelpzuigers de Tijd en friesland zyn op de Lutinebaok werkzaam geweest, en hebben eene groote hoeveelheid grond verzet, tot op eene diepte van 50 voet. Onder da bewerking zyn opgezogen ëenige koperen spijkers, roestbrobken en twee zilveren Spasti sche matten, uit het in 1799 gezonken wrak de Lvtine. Zondag heeft een jongeling te Avezaath die in eeu kerseboomgaard aan bet schieten wasom de vogels te verjagenzich in de borst getroffen, met het gevolg dat hy dien zelfden dag overleed. Te Dordrecht verspreidde zich Maandagavond, omstreeks 9 uren, het gerucht, dat deloren der Groote Kerk in brand stond. Een aantal belangstellenden spoedden zich naar de plaats des onheils, en inderdaad zag men ook een vry dikke rookwolk uit den toren opstijgen. By onderzoek bleek echter gelukkig dat alles gezichtsbedrog was, Be walm, dien men voor rook had gehouden, bestond slechts uit een ontzaglijk grooten zweren muggen, welke zich om den toren bewoog. Te Leiden is een dolle hond, die reeds eenige andere honden gebeten had, afgemaakt. Door den burgemeester is het bevel afge kondigd de honden te muilkorven. De weduwe v. A., die bij een brand ten haren huize, Nieuwe Markt te's Hage, ontstaan door bet springen van een petroleumtoestel, brandwonden heeft bekomen, is aan de gevol gen overleden. Omtrent het verdrinken van twee dames in het kanaal te Laag-Soeren deelt de Qelria het volgende mede: Zondag zouden te Dieren twee dames in het kanaal verdronken zijn. De eene, eene verpleegde in Betkesda te Laag-Soeren, moet deze inrichting in het geheim vei laten hebben, en naar hare woonplaats, Haarlem, terug gekeerd zijn. 1 r'~' Hare zuster bracht haar naar Bethesda terug en heeft vermoedelijk met de patiënte gewan deld. Gedurende deze wandeling 2ou de laatste in het kanaal gesprongen en de zuster by hare pogingen tot redding mede verdronken zyn. Maandagmiddag is te Veendam eeo 23 jari g jonkman in het Oosterdiep gevallen en ver dronken. Te Balk viel een knaapje van 5 jaar, bezig met hengelen, in het water. Zyn broertje, dat bij hem was, schreeuwde uit alle scacht om hulp. üe vader 'ylde toe, haalde den dren keling uit het water, doch het knaapje wa3 reeds dood. Drie jaar geleden heeft de vader op dezelfde plaats mede een zyner jongens dood uit het water gehaald. Was ik niet de gekozen levenstank werkelijk tevreden Ik had, als de pijnboom van Anderson, steeds verwacht dat er iets beters, iets schooners zou komen. Wat wistikevenminalshctnrnieboompje zelf. Ik had velo luchtkasteelen gebouwd, maar, wat het boste is, mij zelve er behoorlijk mee ge plaagd. Nu was ik na zes lange jaren even ver, als in het begin, en vroeg mij af, of dat nu altijd zoo blijven zou 1 Ik was eerzuchtig en had helaas zeer'spoedig leeren inzien, hoe klein de maatstaf was, waarmee in mijne omgeving idecen tot ge lukkig maken van de wereld hadden kunnen toegepast worden maar ook dat, ondanks alle inspanning, er voor mij'zei ve geene verbetering, geeno carrière was te verwachten. Wat kon er dan voor beters komen 1 De bc; vrijder van juffrouw Hartman 1 Daaraan te denken scheen mij bespottelijk cn onwaardig toe. Was ik daarom zoo trotsch goweest op eigen voeten to staan Ik meikte toen niet dat deze moedeloos- Ilet R, Nil. deelt het volgende mede: Dinsdagmorgen liep een vrouw langs de vleeschkraampjes te Rotterdam am vroeg aan een der slagers hoeveel het stukje vieesch kostte, dat zij hem aanwees. - j>"Voor jou 10 centen 't pond," antwoord- de de vleeschhouwer, wel vermoedende dat de vrouw wier schamele plunje haar armoede verried, geen vieesch koopen zou. Juist passeerde een eenvoudig oud heer die, den goedkoopen prjjs van het vieesch verne mende, het arme vrouwtje een wenk gaf om te blijven staan. Hy verzocht den vleeschhou wer het aangeduide stukje vieesch te wegeo, dat ruim drie-en-een half pond zwaar blijkt te zijn. De vreemde heer reikte het vieesch aan de vrouw over, die er zich snel mee ver wijdert, terwijl h'ü den vleeschhouwer 4 dub beltjes overhandigt, zeggende: si Dat is nu v/el iets te veel, doch ik ben vandaag juist 74 jaar dus een beetje royaal, en omdat ik het vieesch nooit goedkooper gekocht heb dau een stooter het pond, wilde ik nu die arme vrouw van uw aanbod eene gebruik laten makeD," De slager beweerde wel, dat het zoo niet 'gemeend was, maar hy was wel genoodzaakt zich in het geval te schikken, daar de om standers den 74 jarigen heer in het geljjk stelden. De slager eindigde zyn betoog met de plechtige gelofte: jDat lappen ze me niet meer." (Historisch.) Een huisvrouw te Rotterdam liet Dinsdag haar dochteitje een ons boter halen. De win kelier had het schaaltje, waarin de boter ge haald werd, gedekt met een paar bladen uit een oud psalmboek. Toen het kind met de boter thuis gekomen was, ontdekte moeder de vrouw dat er tusschen de bladen papier een muntje van 50 zatzij ging dat aaa den winkelier terugbrengen deze, die het psalm boek onder oud papier had gekocht, deelde met haar het buitenkansje en sehoük haar f25; zy kon het goed gebruiken. (1W.) Het eerste nonsmer vpu I)> Mollandiche 'Lelie, weekblad voor jongedames, onder hoofdredactie van Catharina AlberdiugkThijra, is, prijkende met een niet al te sierlijk titel blad, te 's-Gravenhage bij den uitgever W« Cremer verschenen. Het nommer bevat arti kelen over bouwkunst, letterkunde, de kleur in het kostuum, novellen enz. Oud-Boiorh»nd. Door de heet en Smit en Bottenberg i3 opnieuw een adres aan den gemeenteraad gericht, om concessie voor het maken van eene drinkwaterleiding ia deze gemeente, zonder dat eenige bijdrage in de kosten zal gevraagd worden. 2'y verzoeken den duur der concessie te bepalen op 50 jaar, met 25 jaar ia opzicht. Oade-Toiigo. In de joDgste vergadering j van het Nutsdepartement is met algemeena beid werkelijk lichamelijke afmatting tot grond hnd. Mijne gezondheid had geloden. De dwang, dien ik mijn zoo levendig gestel in al zïjno kinder lijke neigingen reeds zoo vroeg had moeten opleg gen, had sporen achtergelaten. Ik had anderen moeten leiden, onderrichten, ter wijl ik zelve nog zoozeer behoefte had aan onder richt en dit govoelde. Ik had ieder woord, iedere beweging moeten afmeten, terwijl ik toch zoo graag onbezorgd en vroclijk door het leven was gegaan, overvloeiend van levenslust, zoo'nls in mijn aard lag. Wat had ik den eersten tijd niet eene moeite gehad, rnij af te wennen de trappen op en af te springen en hot voortdurend geneurie op mijne lippen terug te dringen. (I for dl ver volg (l.)

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2