Aan een der beide Nederlan>l«cha ontwerpen, dat van den bouwmeester H. P. Bei lage Nz. te Amsterdam wordt althans groote verdienste toegekend. Hij acht het onbillijk dat nien dezen Nederlandschen bouwmeester van het tweede concours heeft uitgesloten. Het bestuur van het museum te Milaan, de »Brera", heeft den heer Berlage de eer bewezeu hem uit te noodigen zijn ontwerp of eene daarnaar ge nomen photographische afbeelding te willen afstaan, om ia dat museum te worden geplaatst. De oorspronkelijke teekeningen zullen waar schijnlijk worden tentoongesteld in het gebouw der »Maatsch. tot bevordering der Gouwkunst", te Amsterdam. Men meldt als een curiositeit uit Roosteren aan het Venl. Weekblad: nZoudag dee on Juli had alhier plaats een concert van 30 werkende leden onder.... een rozestruikl" In den tuin van mevr. de wed. Keynea staat een treurroos, welker kroon den koios- salen omtrek heeft van ruim 20 meter. Onder dit boompje, dat dien dag volgens matige berekening prijkte met meer dan 10,000 bloeiende rozen, gaf het fanfare-gezelschap om der cartositeits wille een concert. Wegens de buitengewone warmte van dien dag deed mevrouw Reynen aan alle bezoekers (de tuin stond voor het publiek open) ge heel belangloos op nulde wjjze ververschingen aan Dieden. Menig glaasje werd geledigd, menig fleichje onderging een bloedige, maar pynlooze operatie!" Te Groot-Welsdeo, een gehucht der Lim- buigsche gemeente Margiateo, is in de laatste dagen alles in rep en roer, daar het op da hoeve, bewoond door den pachter J. Hartmans, spookt. Eiken nacht, zoo luidt het verhaal der goeda lieden, wordt in den kelder de melk het onderstboven gegooid, terwyt in den stal al het paardentuig kort en klein gesneden is gevonden. Gedurende etaen nacht in de vorige week was het helsch gedruisch, volgens hen, zoo hevig, dat het geheele personeel der hof stede rop de vlucht is gegaan. Het ware hoogst wenscheljjk dat de politie zich deze spook- geschiedenis aantrok, en een nauwkeurig on derzoek naar dit spook van vteesch en been instelde hetwelk op goeden weg is, den goedgèloovigeo pachter aanzienlijke schade te berokkenen. Gistermorgen te acht uren is aao het nieuwe werk te Rotterdam het paard vau een postkar geschrikt van de stoomfluit eener stoomboot, die de brug passeerde. De postiljon viel van den wagen en kwam op de brug terecht. Ily werd zwaar gewond uaar zyne woning vervoerd. De landbouwer Pebe Jans Bandringa te Tdlberl (Groningen) is in den ouderdom van byua 104 jaar overleden. Boer Pebe was een zonderling, een rari teit, zegt het U, D. Ia alles voegde hij zich naar de gebruiken van de laatste helft der vorige eeuw, ln de 19de eeuw zag h'y al heel weinig goeds, en vooral de modes en vormen van dea huidigen dag haatte hy met een bitteren haat. Boer Pebe was dan ook aityd in aartsvaderlijk kostuum gekleed en zjjn gesprek liep nimmer over iets anders dan over koeien, schapen, varkens enpaardenWanneer men ia zijn gezio over paardeo sprak, kwam ook Jan, de eenige zoon van den ouden boer, in vuur. En niemand in den omtrek is dan ook 'in 't bezit vau zulke vurige rossen, ais de ïoale boer vau de Dieken." Sedert jaren is Jaa de eigenlijke boer, die met zjjn eeoige zuster Griet het boerenbedrijf niet succes voert. Jan en' Griet hebben echter ieder hun afzonderlijken veestapel, en men hoort hen dan ook altjjd spreken van smien schaap, mien ram, mien peerd en mieu zwieo." Een bezoek aan dit kenmerkend gezio loont ruimschoots de moeite, Men vindt er steeds een gul onthaal en als men er niet op tegen heeft het eeo of auder ter verkwikking te genieten uit een voorwerp, dat eeuige oogenblikken vroeger voor een geheel ander doel werd gebruikt, en ongeremigd nu andermaal dienst doet, gegund wordt het den bezoeker wel. Vrijdag is te. Someren (N.-B.) een broeder moord gepleegd, door den 17-jarigen arbeider J. V., die zjjnen 2i-jarigen broeder zoodanig aao het hoofd verwondde, dat deze aan de gevolgen overleed. De justitie uit Roermond wns Dinsdag ter plaatse en heeft den moor denaar in arrest genomen. Dr. Mess bericht aan het Dagblad het vol gende: ïFIeden (13 Juli) steeg te 2 uren de therm, in de schaduw 88 F. of 31 O., terwijl hy op den waterspiegel tot 110 F. of 43 C. klom', Deze ODgemeeoe hitte deed mij aan hen, *jüs zich baden wilden, den raad geven om daar van in den middag tusschen twee en vyf uren af te zien. Reeds waren twee personen in het bad ongesteld geworden. Badende bjj zulk eene hittestelt men zich aan zonne steek of hersen-congestie blopt." Onder redactie van den heer W. Meyer te Haarlem, is Vy den uitgever W. Gosler aldaar het proefnotnmer verschenen van een nieuw weekblad De Plattelander, hoofdzakelijk aan de belangen vau landbouw eo wat daarmee in verband staat, gewjjd. o-lC 1 r Bij Gebr. Donker Co. te Sierabaija is een weekblad verschenen, genaamd De Land' bouw, orgaan voor nijverheid, land- en tuin bouw en veeteelt in Nederlandsch-Indië. Het blad bevat afbeeldingen in den tekst. Rotterdam. Gisterochtend omstreeks 11% uur schrikte een paard, gespaunen voor eeoe vigilante, op het Haagscheveer van eeu aldaar liggenden hoop aarde. Het dier week ter z'yde uit, tengevolge waarvan het met de vigilante te water geraakte. In het rjjtuig waren twee dames gezeten, die, evenals de donatrices 14, leden bij den secretaris 39, honoraire iedeu 54, totaal 2222. Het departement Goes is wegens gebrek aan belangstelling dit jaar opgeheven."Het aantal departementen bedraagt thans 26. Op da Dinsdag te Purmerend gehouden le zitting der 110a vergadering dier maatschappij kwamen o. a, ia behandeling de volgende voorstellen lo. Van 's-Gravenhage. Beslissing omtrent het voorstel tot verleenea eener subsidie vau f 500 aan de kookschool te 's-Graveobage. Den Haag deelt mede, dat de school uiterlijk met Januari a. s. zal worden geopend. Het subsidie wordt nu verleend. 2o. Van het departement Schiedam om voor het jaar 1889 voor een opterichten vakschool en proefstation voor branderjjzakeo eeo subsidie van f1000 ontvangen. Directeuren zya van oordeel, dat dit voorstel eerst in behandeling kan komen in de alge meens vergadering vergadering van 1888. Dien overeenkomstig wordt besloten. 3o. Van het departement Utrecht, dat de alg. vergad. het H. B. uitnoodige zich te wenden tot de regeering met een adres, waarby wordt aaogediongen op het aanknoopen van officieels handelsbetrekkingen met de Zuid-Afrikaansche republiek. Directeuren praeadviaeeren, naar aanleiding van de door het departement gegeven toelich ting, het voorstel aao te nemen. Goed gekeurd, nadat Utrecht zich tot het voeren van de onderhandelingen bereid verklaard had. Op da prijsvraag over proefnemingen met gedroogde spoeling als veevoeder, zijn twee antwoorden ingekomen, die beide door de wmmissie van onderzoek onvoldoende zyn geoordeeld. J)e uitgeschreven prijsvragen, die reeds eeuige jaren onbeantwoord bleven, werden Hierop alle ingetrokken, uitgezonderd die over gedroogde spoeling als veevoeder. Ook uit Zuidbroek zal een adres aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal worden gericht met het verzoek het nieuwe art. 494 niet aan te nemen. Op dé aanstaande atgemeene vergadering der vereeniging tot bevordering van fabrieks- eri haodwerksnjjverhéid in Nederland, den 2n en 3n Augustus te Wageningen te houden zal o.a. de heer E. J. P. Jorissen uit de Trans vaal de discussie inleiden over de vraag, op welke wyze Nederlandsche jongelieden kunnen worden voorbereid om te worden uitgezonden naar andere landen in betrek kingen van handel en nijverheid. "Verder zyn, behalve de reeds vroeger ver melde punten, op de agenda geplaatst: lo. de vraag, naar welke voorschriften van algemee- nen aard de aanbesteding en uitvoering van werken dient te geschieden (in te leiden door den ingenieur R. P. J, Tutein Nolthenius te 's-Hertogenbosch), waarmede in verband staan twee voorstellen van de afdeeliog Amsterdam omtrent aanbestedingen; 2o. een voorstel- En ik liet haar de platen zien en dacht aan mijn dwaas, onvriendelijk antwoord. Had ik toch maar gezwegen Nu zal dio spotter eerst met recht van de zwaarmoedige Duitschers spreken Ik; voelde mij zeer verlicht, toen de kinderen tegen den middag geroepen werden om afscheid van^de lieeron te nemen cn ik het rijtuig door de poort hoorde wegrollen. Het gebeurde, zooals ik voorzien had Octavo il* Aulnaie was oen bijna dngehjksche gast; zijn oom zagen wij minder dikwijls. Ofschoon zijn hart en hoofd jong gebleven waren, drukten zijne 80. jaren den veteraan uit het eerste keizerrijk toch zwaar en toen hij eenmaal in zijn slot aan zee geïnstalleerd was, bepaalde hij zijne wan delingen tot -zijn park en het strand. Het was een heerlijke, zuidelijke zomer. Menige schoone namiddag en avond werden in de vrije natuur doorgebracht. Lucie straalde van genoegon en gestreelde ijdelheidOctave mankte haar het hofiedeien j(*g liet zij mij bloemen, boeken en muziek van het Amsterdam om aao te dringen opeenespoe- dige invoering van de wettelijke regeling van het zoogenaamde leerlingstelsel eu op de oprichting, voor zooveel noodig van overheids wege, van teekenscholen, meer byzonier in gericht voor de. ontwikkeling van den vor- menzin van jeugdige haudwei kslieden. Daar mede in verband zal behandeld worden de wenschelykheid der invoering van verplicht teekenonderwys op de lagere school, aanslui tend aan bet teekenonderwys op ambachts scholen en ambachtsteekenscholen. Voorts stelt het hoofdbestuur voor, pene subsidie toe te staao voor een op té richten proefstation voor de keuring van bouwmate rialen. De Provinciale Staten van Limburg hebben de navolgende subaidiën toegekend, als: aan de Zuiderzeevereenigieg in de bosten van haar onderzoek f600; voor restauratie kan het R.-k, kerkgebouw te Weert f6000, voordat van O. L. V. parochie te Maastricht f 12,000 en voor dat te Mesch f3000. De te Amsterdam gevestigde vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minde ren van het Nederlandsche leger heeft be sloten: om ieder jaar op 49 Februari a|s eea blyvend aaudecken aan den geboortedag van Z. M. onzen geëerbiedigdeo koning, aau hon derd hulpbehoevende, met gepensioneerde oud- stryders, versierd met het Metalen Kruis, onder welke in de eerste plaats zy, die veisierd zyn met de medaille van de Citadel van Antwerpen, een >gouden Willem" als gratificatie uit te reiken. 1 De missive van den ingenieur J. ccbotel, met bestek eu teekeoiog van de graadboring op domeingrond, voor het aanleggen eener drinkwaterleiding, is door den gemeenteraad te Breda goedgekeurd. Voor de 4 pet. leenmg tea bedrage van f 84,000, uitgeschreven door de gemeente Zaandam, is voor e\"i som van f 318,000 geteekend. Het ryks-museuin te Amsterdam, óp 13*. li 1885 opengesteld, werd gedurende zyn twee jarig bestaau door 1,074,601 personen bezocht. Met den guldenstrein van Den Haag en Rotterdam naar Amsterdam werden gisteren 665 personen vervoerd, Oe Italiaansche kuastbeoordcelaar L. Chrirtani wydt in de Corriore della Sera eene beschouwing aan dea wedslryd voor écu gevel van den Milaauechen dom. De uitspraak der beoordeelaars acht hy deels zeer rechtvaardig; niettemin meent h'y te mogen betwijfelen of uitsluitend de kunst waarde der ontwei pen den doorslag hrèft gegeven. Men schyut op den voorgrond te hebben gezet het denkbeeld van internationale welvoeglijkheid om ten minste de groqte natiën tevreden te stellen, met veronacht zaming der kleinere, zooals Nederland. 1 kasteel Aulnaie zien, Het scheen werkelijk, alsof het nu tot de gewenschte verbintonis komen zou. v Zij had mij oj> hare kinderlijke manier vqn den beginne af ondanks mij zelve tot liafe ver trouwde gemaakt, en beschouwde mij daarbij ajs eene soort van duenna, hoewel ik nog geen twee jaar ouder was dan zijmaar in Frankrijk wor den jonge meisjes, zelfs boven de twintig jaar," zelden geheel alleen in gezelschap van een jon gen man gelaten. Madame de Chdgary, dio dit jaar veel aan hoofdpijn leed, verkoos haar salon en hare ge makkelijke causeuse boven het vcrblijfindeopen lucht, vooral des avondshaar echtgenoot was spoedig na do aankomst zijner verwanten naar "Vichy vertiokken voor zijne gewone jaarlijksche badkuur. Zoo zaten wij jongelieden dikwijls 's avonds alleen op het terras, waar do zee onder 'onze voeten buiiste en de avondwind door-het dichte hout speelde. Dan fluisterde Lucio mij toe »Ga nog niet weg, bid ik u. Als gij niet bij ons waart, lmd Coralie mij al lang binnengeroepen I" Dat was zeer streelend voor mij 1 Wat Octave daarbij dacht, kon ik niet tc weten komen. Ilij maakte op mij niet den indruk van een minnaar; maar de gebruiken der hoogere ston den van Frankrijk moeten in een dergelijk geval heel anders zijn dan bij ons. Met mij had de jonge man sedert onze eersto, koito ontmoeting rechtstreeks maar weinig woorden gewisseld. Ik was boos op mij zelve, dat ik mij zoo dikwijls afvroeg, wat hij eigenlijk van mij zou denken. Zijne houding, altijd even koud beleefd, zeide mij niets. Voorbijzien kon ik hem niet, hoe gaarne ik het ook gedaan had. Hij was steeds hot middelpunt van het gesprek; de dames luisterden naar ieder woord van den jongen Parijzenaar, als naar een orakel. Ilij sprak en vertelde goed, had veel ge reisd en kende alle grooto sleden van Europa hij was zelfs lang in de Oost geweest. Alles bij elkaar genomen was de dertigjarige jonge man niet, zooals ik eerst gedacht had, slechts een ele gant edelman. H j had ernstig gestudeerd en was reeds sedert jaren een persoon van gowicht in de lettei kundige en wetenschappelijke kringen der hoofdstad. Eerst later ontdekte men dat hij da schrijver was van zekere artikelen in een der belangrijkste repubSikeïnscha bladen van dien tijd, die groot opzien hadden gebaard cn ecim beslis sende uitwerking hadden gehad. Maar hoe kon iemand als Lucie zulk een man boeien 7 Ik heb nooit kunnen nalaten mijn oordcel over een man gedeeltelijk te vormen naav de waarde der vrouw, die .hem weet te winnen, en bij Lucie kon eene betooverende schoonheid niet tot verontschuldiging dienen. Zij was eene erfdochtor; maar ook Oclave had een onafhankelijk vermogen, behalve dat van zijn peetoom - en geld kon een man als hem toch ook niet alleen aanlokken. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2