Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten, WERKELIJKHEID! wetsontwerpen goedgekeurd, die door de regeering ten aanzien van Cuba en Porto Rico waren voorgesteld. Salamanca zal den 30sten dezer vertrekken om als gouverneur-geoeraai van Cuba het bestuur aldaar te aanvaarden. De geruchten omtrent onlusten op Porto Rico worden gelogenstraft. AMERIKA. De vice-president der Uoie is gisteren overledeD. SCHIEDAM, IC Juli 1887. Dezer dagen werd ontdekt dat in den brand- ftoiïenkelder van het departement van marine een veel kleiner hoeveelheid steenkolen aan wezig was, dan er, na de pas gedane levering, moest zijn. Bij nawegiog bevond men, in plaats van 38,000, slechts ruim 19,000 kilogram. Het Dhld. meldt daaromtrent het volgende: jHoewel de aannemer der leverantie nog geen declaratie had ingezonden, was toch de levering geëindigd, zoodat men meende aan fraude te mogen denken. sl)e politie, met het gebeurde In kennis gesteld, ondervroeg de knechts van den leve rancier; door hen werd toen verklaard dat r'g zich vergist hadden bjj de weging. Voor 5 kilo gewicht op de bascule hadden zg, in plaats van 50, 100 berekend; vandaar dat Slechts de helft van het vereischle gewicht pan kolen was afgeleverd. Alsnu blijft te onder zoeken in hoever die bewering waarheid bevat. >De uitslag van dat onderzoek is nog niet bekend." Tegen J. O,, 24 jaren, onderinspecteur van politie te Rotterdam, is door de arrondisse- tneots-rechtbank te Rotterdam rechtsingang met bevel tot gevangenneming veiieend, ter zake van diefstal met braak en met schennis van ambtsplicht De officier van justitie te Rotterdam ver zoekt opspoiing, aanhouding en overbrenging van den beklaagde naar Rotteidam, om aldaar te zgner beschikking te worden gesteld. De tweede vacaotie-kolonie van leerlingen van lagere scholen te Leeuwarden, ten getale van 21, is Donderdag naar het eiland Schier monnikoog vertrokken, evenals verleden jaar onder geleide van mej, C. Van dei' Sluis, hoofdonderwijzeres aan de eerste gemeente lijke bewaarschool. Benige leden van de commissie voor de regeling dezer kolonie waren daags te voren naar het eiland gereisd, om alles voor de ODfvangst der kinderen voor te bereiden. Als bijdrage in den voorgenomen bouw van een nieuw burgerziekeohuis te Amsterdam is door een ingezetene eene som van f 100,000 geschonken. De provinciale staten van Limburg hebben voor de herstelling der Vrouwekerk te Maas- stricht, waaraan insgelijks van rgkswege sub sidie verleend wordt, f12,000 toegestaan. B|j den wedstrijd door de kegel-vereeniging ïde Vriendschap" te Ooaterhout gegeven, js de le prys, een massief gouden medaille, behaald door »de Vereenigde Vrienden", van Breda, roet 130; de 2e, een zilveren medaille met gouden plaat, door ïSemper Amicitia", van Gitsneken, met 120; de 3e, een zilveren medaille, door Eensgezind heid", van Breda, ook met 120 kegels. De heer J. Van der Heiden behaalde dpn personeelen prijs, een zilveren kruis, roet 32 kegels in 5 worpen. Ben paar huisgezinuen, die uit de gemeente Hennaarderadeel (Fr.) naar Amerika waren vertrokken, zjjn weer naar hunne oude stand plaats teruggekeerd. Te Zuiddorpe is een kind van 14 maanden geslikt door het inslikken van een stukje ham. De 17jarige W. Joosten te Besel, die óp het veld werkzaam was, is door eenen zonne steek getioiTeu en dientengevolge overleden, Ylaardingen. De kiesvereeniging uNeder- iand eu Oi&nje" heeft tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heereo Duuiel Van der Heijden, Leenderi Van Dam en Johan De Bruin. Den Haag. Het bestuur der katholieke kiesveieeuigiog alhier nam zijn ontslag, niet wegeos de candidaat-stellingeu, maar wegens eene andere oorzaak, welke m de bekende bonds-geschiedeois wortelt. 's-Uertogcnbosch. Denfdeeiiog's-Bosch van de kiezersvcieemgiog «Noordbrabani" heeft besloten toe te tiedea tot den «Alge- roeeaen Bond van katholieke kiezersvereeoi- gingeo in Nedeilauü". Te Toulon zijn dezer dagen proeven genomen met mélinite op het gepantserde schip Bclliqueme, Op vijftienhonderd'meter afstand werden 27 cen- timeter-kogels, gevuld met melinite, op het ge pantserde schip gevuurd, dat altijd boven do wa terlijn gerankt werd. De uitwerking was nog grootcr dan verwacht was, dnar in de pantser platen gaten van een merer naren geslagen. Zondag is een pleizierboot van New-York bij Long Island verongelukt, waarbij 30 personen omkwamen. De gezagvoerder was dronken. Dr. Gatti heeft bericht, dat da pokken-epidemie, die in dit jaar heeft geheerscht te St. Pietro deli' Emilia, ten zeerste weder heelt bewezen de gun stige werking van de inenting en du herenting. Van alle personen aldaar, die gedurende de epi demie ingeent of gercvaccineerd waren, werden slechts 4 in zeer lichten graad ziek en bij deze Er werd veel muziek gemaakt, als Octave bij otts was. Ik hoorde hem zoo graag spelen en zjngen. Lucie's stem klonk er dubbel scheip bij en het scheen mij ook toe, alsof hij soms een spot tend lachje niet kon onderdrukken. Ik zelvespeelde bij die gelegenheden slechts op nadrukkelijk ver langen van de vrouw des huizes, die met sommige mijner stukken bijzonder ingenomen was; maar mijne vingers beefden en de tonen wilden niet a]s gewoonlijk uit de heerlijke vleugelplano to voorschijn komen. liet scheen, alsof er geen samen hang, geene harmonie in de schoonste passages was. Waarom moest ik dien onheilstichter ook juist in een oogenblik van verveling en zwaarmoedig heid leeren kennen In een prettiger stemming ZOU ik zeker mijn geest wel gehecj onbevangen hebben weten te houden. Hoe pijnigde mij het gebabbel van Lucie. Ik ontweek haar, ik ontweek tuin en salon, en zag met ongeduld naar het einde van den zomer en eene verandering van onze Joyenswijzo uit. Deze verandering zou onverwachts en onge- vvenscht genoeg komen cn wol door eene uitnoo- diging voor de gebeele familie om de maand Augustus te Aulnaie te komen doorbrengen. Peet oom, die dezen zomer meer dan vroeger aan zijn gemakkelijken stoel gebonden was, zijne voe ten weigerden hem steeds meer den dienst wenschte niet in eenzaamheid te leven. De kindci en jubelden, Lucie maakte hare bekoor lijkste zomertoiletjes in orde en ik pakte eenige boeken bijeen, mij schikkend in hel onvermijde lijke want meer dan ooit had ik bezigheid noodig, en de kinderen hadden ook hare vacnntie al go- had. Zoo reden wij dan op een morgen allen naar Aulnaie. Octave had ons afgehaald en reed naast het rijtuig aan de zijde van Lucie. De oude heer ontving ons op het terras met de beminnelijkheid en bevalligheid van een echt edelman, terwijl hij ons elk in het bijzonder zijn dank betuigde, dat wij zijne uitnoodiging hadden aangenomon. 4 was do vaccinatie slechts onvolkomen geslaagd. De overigo 421 bleven van do pokziekto vrij, terwijl van niet gevaccineerdon of niet gerevacci- neerden velen door de ziekte worden aangotast. De beri-beri is ook in de «Académie des Sciences" te Parijs besproken. Men ging daar van het denkbeeld ook reeds in de Indische bladen geopperd uit, dat dezo ziekte het govoig is van hot gebruik van onrijpe rijst. De loden der «Académie" in de !8o eeuw hadden zich reeds met do beri-beri beziggehouden. De secretaris zal naar de ziekte een nader onderzoek instellen. Do drie dichtst bevolkte tanden dor aarde zijn, volgens de »geograph:sch-str.lislische tabellen" van O. Iliibner: Saksen, België on Nederland, met 212, 108 en 131 inwoners op iedoren vier kanten kilometer grouds. Dan volgen: Groot- Britlannié en Ierland met -118, Italië met .104, Duitsckland met 87 inwoners per viei k. kilometer enz. Frankrijk heeft 72, Rusland 16, Zweden 10 cn Noorwegen 6 inwoners per vieik. kilometer. Het gemiddeld aantal, over do gehecla aarde genomen, is 11 menschen op iederen vieik. kilo meter-. voor Europa is het gemiddeld getal 35. De bevolking der Vereenigde Staten. Sedert 1874 heiben niet minder dan 5 millioen vroem- iaf delingen 'hun tenten in de Vereenigde Staten opgeslagenzegt de Springfield Republican. Gedurende iedere kwart eeuw is de bevolking dei' Vereenigde Staten verdubbeld. In ronde cijfers bedroeg de bovidking in 4775 3.000.000 inwo ners, in 1800 6.000.000, in 1825 12,000.000, in 1850 24.000.000, in 1875 50.000 000 en door do sterke landverhuizing zal zij in 1000 zeker ruim 100.000.000 bedragen. Wij hebben nu reeds een te groot aantal vreemdelingen, zegt het blad verder, on wij hopen dat Duitschland on andere landen er maar in slagen den grooten stroom van Amerika af te wemion. liet eeuwfeest van de wals. Deze dans kwam het eerst voor in een opera «La cosa rara" van den Spanjaard V. Martin y Solar, dia te Wconen in 1787 werd opgevoerd. Do nieuwe dans viel zoo in don smaak, dat hij weldia overal' ,werd ingevoerd. geschetst door JffSTIJM VASi HAIIltfKJr. I. Nacht De zon is na een heeten dag bloedrood onder gegaan, loom en drukkend is do atmosfeer. In het kleine kuineitjo in de Slopersteeg te Amsteidam, waar Thomas do schoenmaker woont, lieerscht een ondraaglijk afmattende hitte en da bedorven lucht in het vertrekje belemmert de ademhaling van man, vrouw en acht kinderen, die in twee nauwe, bedompte bedsteden den nacht moeten doorbrengen. n't Is met uit te houden, vrouw", zegt Thomas en drukt de hand op 't angstig jagend liartde man lijdt sedert jaren nan asthma en snakt naar lucht. «Geef me een kussen, dan zal ik 'traam openschuiven cn er met-m'n hoofd voor op tafel gaan liggen misschien kan ik zoo wat slapen". Do vrouw brengt hem oen kussen, ten minste wanneer het voorwerp, dat zo hom overreikt, dien naam dragen mag, en zet een krukje voor de tafel. Zij opent het raam cn buigt zich even over de vensterbank, slechts een paar palmen hoog, om te zien hoe 't weer is. »'t Is frisch buiten, Thomaszegt zeen terwijl zo het krukje vlak bij 't raam plaatst, voegt ze er bij«Zoo, ga nu maar liggen, misschien slaap jo wat". Do man plaatst zich voor de tafel on legt zijn hoofd op 't kussen. Hij is moe, doodmosr want hij hoeft den geheelon dag gewerkt om een paar kwartjes voor do zijnen te verdienen hij is benauwd, want 't asthma kwelt hem erger dan ooit; piepend en fluitend ademt hij. «Man I Man! wat hijg je weer", zegt meewarig de vrouw, terwijl ze bij de kinderen in de bod stede komten als dezo wakker worden en roepen Moe, mootjewe hebben 't zoo benauwd, zoo'n dorst", geeft ze bun water on pruttelt »Jk kan er niks aan doen, drinkt maar, en gaat weer slopen", 't Kleinste kind van acht maanden neemt ze aan de dorre borst en moedeloos legt ze zich neer op do schamele matins, Do andoio kinderen in de tweede bedstede kunnen ook niet slapen ze beginnen te twisten» "Vier in éen slaapplaats't is geen wonder dat ze kibbelen, wie liet meeste gedrongen za! liggen» De vader van het huisgezin is, met zijn rug naar 'topen venstor gekeerd, mct't hoofd op tafel liggend, iets minder benauwd geworden en inge slapen. De kinderen blijven rumoerig. Stil, kin doren Vader slaapt", zegt de vrouw en sust het stumpeïtje aan haar borst, totdat liet, moede van 't zoeken naar voedsel, indommelt tegelijk met da afgetobde moeder. 't Wordt rustig in 't kamertje van Thomas den schoonmaker. Loodzwaar is van lieverlee do slaap van het tiental ademende wezens geworden; do duffe, overvvarmo lucht dringt bedwelmend in hun Jon gen nu en dan beweegt zich een kind in don slaap en 't rocholend snurken van den man voor 't venster is 't eenige geluid, dat de stilte van den nacht verbreekt. II. Uit do verte klinkt het goluid van't klokken spel der Zuiderbei l;. 't Slaat vier uur! 't Is klaarlichten dag gewor den, maar dc slapend™ merken het niot. De man hoest en beweegt zich in den slaap cn slaat de armen over liet hoofd naar voren op de tafel. Hij droomt hardop en spreekt wonderlijk verwarde woorden. Dat deed hij altijd, sodeit hij, jaren ge leden, toen Hij bij gebrek aan weik, om toch iets te verdienen, opperman was, een mand met steenen op 't hoofd, heelt gekregen. In't gasthuis was hij wol üoior goworden, maar toch jjieef hij altijd soezerig en dof in't hoofd, zoodat do buren wel eens zeiden dat Thumas nu en dan sufferig was. Zie, hij beweegt on draait zich halfom. Wat zegt hij toch 't Is niet te verslaan, maar hij droomt weer waarvan Misschien wel van da zorg, die hem de dag, die aangebroken is, brongen zalwellicht verbeeldt hij zich dat hij zwaar werk meet doen, want hij drukt slapend met den rug togen de vensterbank. Nogmaals wendt hij zich om en de lage vensterbank houdt hem niet togen; hij valt achterovorzijn beenen wippen deoude tafel achteruit enmet vorpletterden schedel ligt Thomas de schoenmaker op straat, vóór zijn woning. Da ochtondzon glinstert in zijn bloed, dat uit zijn gebroken hersenpan langzaam over de klin kers vloeit; met iederen diuppol vliet een deel van loven weg. Ilij droomt niet meer, do arme man Hij slaapt den eeuwigen slaap III «Ytouwvrouw! i,vord eens wakker, gauw I" Na het ontbijt gingen wij allen naar dc ons aangewezene kamèi', om die in orde te maken, en zoo was ik ook weldia met de kleinen inde vroolijkc, heldere studeerkamer, die de heer des huizes zelf voor ons uitgezocht had, bezig met uitpakken. j «O, wat eet) aardig boekje," riep Adiienne plotseling. Het was tante Dora's boekje, dat ik meege pakt had, zondtr er bij te denken. Ik bad bet trouw bewaard, en hoewel ik liet sedert lang niet meer had inge. n, lachte het mij steeds in stilte vertrouwelijk ton, als ik het tusschen da andere boeken van mi t kleine bibliotheek zag slaan. «Kijk, Marien," riep het levendige kind, aan wie niets ontgin;?, «is liet niet net zoo ingebon den als de bedien in peetooms bibliotheek Daar zijn ook diselfde verguldsels roet een krans van elzentakken, Papa gezégd, en schiedenis bij vei bleekt het wapen der Aulnaie 's, heeft toen heeft hij er eene mooie ge teld, Maar Let goud is erg ver- «Onzin, Drina", zei ik, «hoe zou het wapen van Aulnaie op dit boek komen, dat van eone arme, zieke tante van mij geweest is. Maar Drina was al naar de open deur gespron gen, waar zij juist haar neef zag voorbijgaan, «Octave, is dat uw wapen niet?" «Zeker," zeide de aangesprokene, het boekje mot vei bazing beschouwend. Dat is een oud bandje uit do bibliotheek van peetoom, lloe komt dat op Chégary?" Ik voelde mijn hart bonzen. Zou hier eene op lossing van hot geheim zijn, dat mijne kinderlijke phantasie had beziggehouden 1 «Dat bóek is van Fiiiulein" vertelde Mui ion «zij heeft het van hare tante gekregen." «Dat moet eene vergissing zijn," meende de jonge man, die intusschen na gevraagd verlof bin- nengetieden was. «Maar waarom ziet u zou bleek, mejuffrouw Eene verklaring was noodig, en ik gaf haar, zoo goed mijne ontroering liet mij touliet. - Wordl vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 6