Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. ging van de heeren E. G. Winckel, van Den Haag, seeietaris van de commissie tot keuring van voedingsmiddelen voor het leger, DoresseD, van Utrecht, Smit, van Schiedam, Erwich van Zwolle, en Versluy®, van Rotterdam, Aan de Arnh. Ct. woidt uit Utrecht ge meld dd. 19 Juli: Gisterochtend werden wij met den trein van 8 uur uit Amsterdam en Rotterdam hier verrast met een groepje sociaal democraten. Kalmpjes trokken zij onze stad in en „weinigen merkten hunne aanwezigheid. Tegen den middag gingen zij op dea Singel over de cellulaire gevangenis, waar Domela Nieuwenhuis vei blijf houdt, een liedje zingen, doch door den oploop vau volk moesten zij hunne zangen staken en werden door de menigte uitgejouwd, totdat de politie hen in bescherming nam. Tegen drie uur arriveerde het groepje aan het station, voorafgegaan door den adjunct-inspecteur van politie, hoofd agenten enz. en gesloten door een troep opge schoten jongens en mannen, zingende het bekende»\Yeg met de socialen, Leve Wil lem III". Tn de wachtkamer hielden zy toen eenigen tijd kalm verblijf. De politie gaf hun in overweging met den eerstvolgenden trein te vertrekken, daar zij anders, indien zy weder da stad introkken, onaangenaamheden zouden ondervinden, te meer daar er veel volk op de been is, want wo hebben kermis. De Rotter dammers voldeden aan dat vei langen en ver trokken te halfvier, De anderen zya nog even onder poliliegeleide in een buitentuin, ia de onmiddellijke nabijheid van het station ge legen, geweest en togen raet den trein van 6.43 naar Amstetdam terug. Opmeikelijk was het dat hun grootste aantal uit vrouwen be stond, slechts een of twee mannen werden gezien. Tijdelijk werd aan het niet-reizend publiek de toegang tot de 3e klasse wachtka mer geweigerd. Allen warea (als herkeonings- teekec) van een rood stukje voorzien. Voor liet geval dat de hypothecaire leening, door het bestuur van deD planten- en vogel- tuin te Arnhem uitgeschreven, niet tot staad kwam,zou'eene Belgische maatschappij ge-" neigd zijn het hotel met het park aan te koopen om er eene koudwatergeneesiorichtiag te vestigen. De aandeelhouders zouden dan zestig pet. ontvangen. Het maatschappelijk kapitaal toch bedraagt f 400,000, terwijl de Belgische maatschappij, volgens hetgeen de Arnh. Ct. vernam, f250,000 zou betalen. Door de Belgische regeering is op verzoek van de Nederlandsche aan deze uitgeleverd zekere v. E., die door het Haagsche hof ter zake van oplichting tot 6 maanden celstraf was veroordeeld en naar Belgié was ontvlucht. De uitgeleverde ondergaat au zyue straf. Ook te Aotwerpen is een Vondeleomiteit gesticht om nevens Amsterdam en Keulen waardig bet derde eeuwgetij van Vondel's geboot te te vieren, Men spreekt er van om een marmeren borstbeeld in den Vlaamschen schouwburg te plaatsen, van eenen optocht en eene letterkundige plechtigheid, van de opvoering vau een zyner tooneelspelen en van openbare Vondelleergangen.' Tot voorzitters zij n benoemd de heeren G. Genard en F. Gittens; tot secretarissen'de heeren Segers en'Bouchery. De Belgische historieschilder Nicaise De Keyser is Zaterdag te Antwerpen overleden, in den ouderdom van byna 74 jaren, H'y maakte reeds op jeugdigen leeftyd naam als schilder. Zijn sSporenelag" dagteekent van 4836, en de kort daarop volgende 2>Slag van "WoerÏDgen" vestigde-z'y'n oaam voor goed. "Voor den ïSIag van Nieuwpoorl," welk stuk h'y evenals »de Slag bij Seneffe," voor oozen koning Willem II schildeide, ontving hij de orde van den Nederlandschen Leeuw. Andere bekende wei ken van dezen kunste naar zijn iLaurent de Medicis", »Van Dyck en Rubens," ade School van Rafael," de muur schildering in het voorpot taal van het museum te Antwerpen enz. De Keyset- was 24 jaren lang directeur der Kon. Academie van schoone kunsten te Ant werpen. In de laatste jaren leefde bij stil op zyn villa, by de pWatande"maar hij werkte tot kort vóór ziju dood. De overleden kunstenaar was offic'er of ridder vad een groot aantal orden, o. a. Groot officier van de Leopoldsorde, commandeur van de Eikekroon, officier van het Legioen van Eer euz. Tot de Keyset's leerlingen behooten o, a. de schilders Verlat en Witkamp. De heer Bollé deelt ons mede dat het hem gelukt is den heldenteuor van het Keulsche Stadttheater, den beer A. Grupp, die nog voor het volgende sei/oeu aan dat theater verbonden was, doch krachtens eene schikking met den directeur Hoflmaun vry geworden is, voorde Rotterdamsche opeta te winnen. Als lyrisch en speeltenor is de heer Max Elmhorst, vao het Stadttheater te Posen, die ook eenige jaren des zomers aau Kroli's theater te Berlijn weikzaam was, geëngageerd, Eene volledige lijst van hei personeel zal binnenkort door de directie worden openbaar gemaakt. {N, It, Ct De Meiningers zullen naar de N. R. Gt. verzekert dank zy het initiatief iao een voorstander der tooneelspeelkunst te Rotter dam, in Mei a. aldaar dertig voorstellingen komen geveD. De vertegenwoordiger van het hertogelijk tooneelgezelschap was dezer dagen te Rolteidam, bezocht den nieuwen schouw burg en was opgetogen zoowel over de in richting van de zaal en liet tooneel, als over de smaakvolle versiering. De contracten voor het gastspel zyn geteekend. In verband met de uitstedigheid van dr. Mezger Uebbeu eeu aantal voorname vreemde lingen iusgelyks de stad verlaten. De Russische genei aal Sou Ion met familie zyn naar Rusland tei uggekeerdde Italmausche pi ins eo prinses Bagnaio zyn eemge dagen te 's-Hage gaan dooi brengen jpriLsAremberg en familie hebben Zaterdagmiddag te 3 uien de terugreis naar België aanvaard. (E. v. d. I).) Op het terrein achter het rijksmuseum te Amsterdam had Diasdag eeu wedstryd plaats tusschen de heeren Kiderien en lilunt met driewielers. Het doei was eene bepaalde lengte (1 Engelsche myl) in eenen bepaalden tijd af te leggen, waarbjj elk der deelnemers af/onderlijk reed, doch om hein aao te vuren dooreen tan dend (een 2-persoons driewie!) werd vergezeld. De uitslag van dec wedstryd was dat de En- gelschu myl door den heer Kideilen werd afgelegd in 3 minuten 87, secoude, lerwyl de heer Blunt dien afstand nam in 3 minuten 18 seconden. De brutaliteit der dieven doet ieder Amster dammer met den dag meer verlangen naar een reorganisatie der polite, waardoor de straatroof byv. wat minder worden kan. Zoo werd verleden week een heer in de Lionaeusstraataangehouden dooreen kerel, die op Imogen toon om geld vroeg. De beer ranselde den trutalen gast zóoaf, dat deze het gei aden achL'r, aich uit de voeten te maken. Door slapte der werkzaamheden heeft de firma Beyues, de bekeude rytuig-, spoorwag- gous- en trammakers te Haarlem, izich ge noodzaakt gezien, een gedeelte harer werk lieden te ontslaan. Zy zyn Zaterdag begonnen met zich te ontdoen van de weikltedeo, lot de sociaal-democratische partij behooretide. Te Wyk-aan-Zee heeft op de. daar nieuw- aangelegde aspbalten lawnteonis-baan de eerste wedstrijd plaals "gehad. De .wedstryd voor heeren werd gewonnen door F. W. baron Vao Tuyll vao Serooakerken cd de wedstryd voor heeren en dames door denzelfden en zyne echtgenoote mevr. de baronesse Van Tuyll. De pryzen bestonden uit gouden mqdailles. Met de goedkoope exiiusneltreinen van den N, R. S, voor le en 2e kl. reizigers, by gelegen heid van het zemlingsfeest aan de Giebbc, werden gisterochtend van Den Haag, Rotter dam en Leiden naar MVageningen en Arnhem 520 personen vervoerd. Als een nieuw bewijs op welken uitgebreiden voet de zoutsmokkelarij op de Belgische gren- zeo iu Nooid-Brabiuit wordt gedreven, deelt men aan het 2V. v. d, D. mede dal alleen in den post Stiijbeek in bet eeiste halfjaar »an 1887 vierentwintig processeu-veibail zyn opgemaakt tegen 33 zoutsmokkeiaais, die ruim 609 kg, geiaifmeerd zout trachtten binnen te smokkelen. Bovendien werden nog 62 lot dus ver onbekende fraudeurs bekeurd, dn- niet minder dan 2031 kg. 2oul hadden vervoerd. Zondagmiddag werden een zevental knaap jes te IJailiugen dooreen persoon, die blykbaar niet voor zyne taak was berekend, oveigt haald n om buiten weten van hunne ouders <-hh zeil tochtje buiten de haven te doen. Wiud en stroom voerden het vaai tuigje zoover in zee, dat mer, ca den ganrchen nacht op zee te hebben gezworven, eerst den volgenden morgen de haven bereikte. Welk een angstigen nacht zoowel de onvoor zichtige knapen en hun roekeiooze schipper als de ouders moeten hebben doorgebracht, is te begrijpen. Beu Ilaag. Prinses Dolgorouki, weduwe van czaar Alexander II is gisteravon I met gevolg per Rynspoor alhier aangeko.neir, en vertrok terstond per rytuig uaarScheveningen, waar de prinses eenigen tijd zal vei loeven. Zy nam haren intrek in bet sChaiije-Hotel," Pr'us en prinses Ueinrich van Wnbleck- Pyrmntit zyn Dinsdagavond met »h olg te alhier aangekomen eo hebben bun intrek genomen ia het hotel den Ouden Doelen. Amsterdam, Gisterenmiddag, ie mgeveer „4 uur, is de heer Hendnk Louis met zjju lucht- ballon sPtiuses Wilhelmina" ran lut tentoon stellingsterrein opgestegen en na eeu zeer - gelukkige en schoone reis te 6'A uur te Bodegraven nedergedaald. Na het uitstijgen van den kapfe'm raakte door onachtzaamheid van een der toegesnelde helpers het in eene sloot vastgeheente anker los, waardooi de t allon, door den wind vooitgedreven, weet omhoog steeg. Volgens !atur bericht uit G eseintam is de ballon aldaar te 7 uur nedergeriaaU. Deze laatste tijding, dia op het tcneiu der lei.toon stelling het eerst verspreid werd, wekte niet weinig sensatip, die echter even plotseling be daarde door de verschijning van den heer Louis zeiven, die natuurlijk bestormd werd door nieuwsgierigen naar zijn we.leizien. Amsterdam. In de Lindenstiaat, waar verleden jaar Juli het tooneel was >ao don ver- schnkkelijken stryd öd het palingoproer woedde, was het Dinsdagmorgen le zeven uur vry woelig. Aan een koord, over de breedte der stiaat gespannen, wappejde namelijk eene roode vlag, die veel bekijks had. De politie verwijderde de lap, die naar het bureau werd gebracht. Leeuwarden. Dinsdagavond is alhier een joog meisje, dochtereener weduwe, dooreenen 17-jarigen arbeider, die beschonken was en met haar in liefdesbetrekking stond, in bate -woning opgezocht, vvaarua hij haar roet een scheermes verscheidene diepe wonden in het aangezicht en den hals toebracht. Ook de tante vau het meisje, die haar wilde beseher- men, ontving eenige sneden in het aangezicht. De woesteling, by wien ook nog een gedeelte van een sabel werd gevonden, is terstond door de politie gearresteerd. De beide verwonde vrouwen zijn ia bet stadsziekenhuis opgenomen. Ootmarsuui. Te dezer stede was Vry dag middag eene juffrouw bezig met het inmaken vau erwten eu had, omdat het water nog niet goed kookte, de dichtgesoldeerde bussen op het fornuis gezet. Terwijl zy even naar het water keek, ontplofte niet een geweldigen knal eeu der bussen, waarbij zy een gedeelte van de erwteu tegen hals en aangezicht kreeg, en zich daardoor zoo Jeerlyk brandde, dat zjj niets kon zien. Men vieest zeer voor de ge volgen van rlit ongeval. Echo jonge tooneolspeolster van hol Odéon te Parijs. Jeanne Andiée, eene der schoonste vrou wen, is na hot winnen van een proces, betref fende eene som van 200,000 fr,, van blijdschap krankzinnig gcwordoti. La France bevat een inededeeling uit Rusland, waarin het vermoeden wordt geopperd dat Pran- zim zooals men weet ter dood veroordeeld wegens den driovoudigon moord in de fine Mon taigne to Parijs ook schuldig zou zijn aan den moord op mevrouw Skobelelf, do moeder van den bekenden Russischen generaal. Mevr. Skobelelï werd in 1879 in eon postrij- tuig vermoord, toen zij van een buiteniandsche reis (een bozoek aan haar zoon) toi ugkrorde. Een kistje met juweelen, dat zij bij zicli bad, was toen spooiloos verdwenen. Zij moet toen vergezeld zijn goweest vau een tolk, die vijf of zes talen sprak, en die na de misdaad nergens te vinden was. De beiiehtgovor vermoedt nu dat Pranzini, die eeni gen tijd in dienst van Skobeleff was, deze tolk en de jrleger van den moord en don diefstal is geweest. Het is met den hongerlijder Francesco Cetti te Londen slecht afgeloopen. Hij had aangeno men aldaar 30 dagen to vuston en in de eerste dagen nam hij rogelmaiig ingowichtnfon deden zich geen bijzondei heden voor. Evenals in Berlijn rookte hij een 25-tal sigaretten dagelijks on ont ving hij van velo dames, die een sooi t held in hem zien, dagelijks pinchtige bloemruikers. Zijn ont vangsten beliepen van tien tot twintig pd. st, dagelijks en do entrées waren ten laatste verdrie voudigd. Den tienden dag echter hemt. -.ten de doktoren dat Cetti plotseling oen pond zwaarder geworden was en bij een nana keurig onderzoek bleek, dat hij bijna nog con half pond gedroogde gelei bij zich bad.'De plotsolingo toename in ge wicht was hierdoor verklaard en de bedrogen dokters lieten hem dadolijk op straat zetten. Van de kuur te Kopenhagen, dat ha Londen aan de beurt lag, zal nu wol nipts komen. Zes toeristen, die oen beklimming van de rJungfrau" (in de Bomer Alpen) hadden onder nomen, zijn, naar men vreest, verongelukt. Ver scheidene pogingen om hen op to sporen bleven v vruchteloos. Er waaien hevige stormen op de bergen, zooilnt hot beklimmen daarvan thans zeer gevaarlijk is. Een tweetal dierentemmers hebben weder op reesol ijl,o wijzo het leven veilorcn bij de uit oefening van hun vak. To t irmnsens in Rijn- Beieren werd de leeuwentemmer Kunt Sdihpfer 'zwaar door de leeuw-en gewond en onder do vreesehjkste pijnen is bij, op meer dan honderd plaatsen gewond, gestorven. Te Kiun-as-CUy, in Noord-Amerikaliep een dierentemmer te dicht langs de tijgerkooi. Het dier groep hem aan en eer hulp kon aanwezig zijn bad de ongelukkige een arm en een oog verloren en kort daarna stierf hij, tengevolge van de bekomen wonden, onder hevige pijnen. Be oudste courant van de wereld. Algemeen wordt gedacht dat 'Ie Times te Londen en do Ga zette de France to Parijs do oudste nog bestaande nieuwsbladen zijn, mant-rlit schijnt een vergissing to wezen. De eer komt toe aan de Chineezen, die een courant bezitten, welke reeds een duizendtal jaren geleden werd uitgegeven. De nnam is King- Pan. In het jaar 91-1 n. C. word het blad opgericht. In het eerst verscheen het op onbepaalde tijden, maan na 1301 kwam het wekelijks uit, tot het in 1804 dagelijks uitkwam. De prijs is 2'/» cent en het verschijnt in drie edities. De morgen-uit gave op geel papier is aan den handel gewijd; do middag-editie op wit papier bovat officieels akten en gemengd nieuws, terwijl hot avondblad, op rood papier, aan lending articles en politiek is gewijd. Zes leden van do academie van weten schappen geven het uit en de gezamenlijke oplaag bedraagt f4000 exemplaren. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar New-York, vir Amsterdam, .bestaat door middel van het stoomschip Edam, kapt. Taat, waarvan de laatste buslichling aan het postkantoor te Rotterdam is bppaald op 23 Juli a. s., des morgens ten 5.40 ure.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3