A". 1887. Maandag 25 Jul N°. 6777, Eerste Blacl. KENNISGEVING. Feu 11 e t o n. TANTE DC RA? ID en-en-veer tig-s t"e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. IJ IT GËVË~R: J. ODÉ. Abonnementsprijs per kwnitaal Franco pec post, door het geheole Rijk Afzondeilijko nummers J 1.85, - 2.50. - 0.I0. IBUKJEAÏJ: DIAUHT, K. iai. Advertbntieprijs: «au 1—10 gewone regels mot inbegijp van eene Courant1 10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt togen tweemaal berekend. De BtmoEMEUSTEn en "Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 219 der wet van den 29sten Junij 4851 Staatsblad no. 85), tegelende de zamenstelling, inrigting en bevoegdheid der Gemeentebesturen, Doen ie weten Dat de Rekening en Verantwoording van de in komsten en uitgaven dezer Gemeenteover liet dienstjaar 1880, op gisteren aan den Raad is ingediend, en tegelijk op de Secietarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing is r.edergelegdterwijl die Re kening tevens, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar tiet be hoort, den 23 Julij 1887, Pc Burgemeester en Wethouders van Schiedam P, J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. Schiedam, 23 Juli 18S7. 't Is overal vrede,,en-de bladen zijn dag in dag uit gevuld niet allerlei krygsaange- legenheden. Twee generaals, een Fransche en een Belgische, verschuilen aan binnen- en buitenlandsche bladen stof voor gansclie kolommen. De eerste is natuurlijk generaal Boulanger. Nu hy niet meer te Parijs is, en er dus alle kans bestaal dat hij spoedig in vergetelheid zou geraken, schrijft hy, of laat "men hem -brieven schryven, om de aandacht op hem gevestigd .te houdeii. De zaak zou hierop neerkomen Toen de Fransche commissaris van politie Schnaebelu door de Duitschers was gevangen genomen, kwamen niet minder dan vier en negentig generaals bij den minister Boulaoger, om hem de veizekering te geven, dat ze ten Btryde gereed waren. Daarna kwamen de monarchisten den generaal eeu bezoek bren gen; waarom ook niet? Als vier en negeutig personen, wier plicht alwachten en gehoor zamen is, de vrijheid nemen hun chef uit te noodigen tot het voeren van een oorlog, dan kunnen kouingsgezinden even gemakkelijk bij den minist.-i van ooi log eener republiek komen aankloppen en hem uitnoodigen een staatsgreep te beproeven, liefst ten gunste van de Orleansen, of aoders ten gunste van hem zelf Boulanger. Fier, als een Romein van den ouden stempel moet toen de generaal geweigerd hebben Aan staatsgrepen deed hy niet, of het moest zyn om de kouiugsgezinden te keer le gaan, wanneer ze beproefden de republiek lagen te leggen." Een der Fransche bladen vraagt heel nuchter en heel natuurijjk, of het de plicht van Ëoulauger niet zou geweest zijn, oogeublikkelijk de namen te noemen van degenen, die hem op zoo lieusche wyze kwamen voorstellen een landverrader te wordeu. Er is iets ziekelyks in al dat woelen der Fransclieu, een gebrek aan -degeiykhmd, dat~ooop«óudelyk..ftaa" het- licht treedt. Zelfs de inobielveiklaring vaneen' legerkorps, waaraan millioeuen zullen worden veispild, en welk plan nog een erfstuk is van den grooten generaal, kan nauwelijks zonder schouderophalen worden begroet, sSla uw i legerkamp uiet te dicht aau onze grenzen op," roepen de Duitsche bladen, want dat is een oorlogsverklaring; zullen we uw weikrustig aanzien, dan moet ge u met uw wapenoefe ningen zoo ver mogelijk van den Rijn ver wijderd houden. die de weerbaarheid en de moraliteit van het ieger zou kunnen verhoogen, met ingenomen heid begroet, en zeer teleurgesteld is, als zulk een poging wordt verijdeld. AIzoo ook de Belgische generaal Van der Smissen. By gelegenheid van den verjaardag der troons- beklunmiog van Leopold I hield hij te Etter beek eeu revue over het garnizoen van Brus sel en tegelijk -tot de verzamelde officieren en minderen een toespraak, waario hij zyn leedwezen betuigde over de afstemrniog van het ontwerp-d'Oultremont. Niet onverklaar baar, al is het niet te prijzen. De Belgische soldnat, we spreken met van de officieren en het kader, maar de soldaat, de milicien, ziet er in den regel niet martiaal, laten we zeggep, niet vernuftig uit. Dat zou anders worden, als elke Belg in de gelederen moest dienen, en dat begrijpt generaal Van der Sm a ook wel; maar alweer als generaal, wiens eerste plicht is: gehoorzamen aan hooger macht, had hij, dunkt velen, een -'ïn'ri'eVe-^eiegenheid—moeten-kiezen,—omeen daad der wettige volksvertegenwoordiging af te keuren. De clericals bladen driugen er op aan, dat de generaal ter verantwoording zal woiden geroepen; maar daar tusscheoia leest men dat de koning van de zaak heeft geweten en het voornemen van den generaal niet heeft a/gekeurd. Dat is op Spaansche of Mexicaatische wyze gehandeld, zeggen de clericale bladen, en ze hebben geen ongel'yk er zyn van die goede manieren, die men niet gaarne veronachtzaamd ziet. Ook in België is een generaal aan het woord. De Kamer vao afgevaardigden heeft met meerderheid van stemmen het voorstel van den giaaf d'Oultremont tot invoering van den persoonlijken dienstplicht verwoipen, en het is best te begrypen dat een genei aal, die hait voor z\jn zaak heeft, elke poging, lieden houdt H. M. koningin Victoria te Spitbead levua over een groot gedeelte harer vloot. Dat is in lang oiet gebeurd. Vergissen we ons uiet, dan was het in den tyd van het bondgenootschap van Engeland met Napoleon III de laatste maal, dat de Engelsche vloot op dezelfde reede paiadeerde; keizer Napoleon mocht toen de macht zyner hooge bond- genoote bewonderendoch onthaalde haar bij wyze van tegenbeleefdheid op hetzelfde schouwspel te Cherbourg. In reusachtigheid van vorm, in bewapening mag het uoilogsschifi veel van zijn voorgangers uit de 17de e^uvf verschillenin bruikbaarheid zeker niet.' 't Schijnt gevaarljjk, deze monsiervaartuigeii in linie bij elkander te brengentea minst# er zijn in de laatste dageu Op de reede vafl' Spithead nogal eens botsingen voorgekomen* en het wordt als een heele bijzonderheid aangemerkt, dat er tengevolge van die onts moutingen reeds niet een paar pantservaar tuigen gezonken zyn. De Zeven Provincienf t waarop onze De Ruiter jarenlang het bevel voeide, was een eenvoudig houten schip, maar ooze held deed er wouderen mee; zyu stuur man Zeger wist die Zeven Provinciën meteen vlugheid te doen wenden en keeren, waaiaan b|j de legeowoordige gevaat ten uiet te deuken valt. Misschien leert de revue, die heden wordt gehouden^ zooveel, dat men voortaan op meer- piactische wijze de raillioenen voor het zet-* wezen zal besteden. En om nu op een geheel anderen strjjd te komenonze Eerste Kamer zal waaischynljjk op 3 Augustus byeenkomen ter behandeling van de ontwerpen der grondwetsheiziening. In de bladen is het debat over art. 194, - thans 192, weken lang voortgezet. Het koa' geen nieuwe gezichtspunten levei ende her innering zelfs, dat de heer Schaepman, de valer van het nieuwe aitikel, in eeu voor enkele jaren uitgegeven brochure als zyn einddoel de gtsheele afschaffing van het open baar onderwijs ontwikkelde, was niet noodig slechts een zeer klein gedeelte van hen, die gewoon zyn kennis van onze binnenlandsciie politiek te nerneD, zal den inhoud dier biochure vergeten hebben. (Vertelling van Ta. Weiiiiing.) lil. Zomerwarmte. 40. ïlel was eon stille, plechtige Zondngtnoigen. AV ij zaten ondoi* eon bloeiende magnolia waarvan de afhangende takken eon schaduwrijk prieel vormden. De heerlijke, doorschijnend witte kelken rondom ons verspreidden haar liefelijken geur en door het glanzig loof schittérdon stukjes van den helderblnuwen hemel als Vriendelijke ooger, ons tegen. Octave en ik zaten aan weerszijden van den leuningstoel, waarin mijn nieuwverworven, cer- waaidige viiuiid uislte. Zoo hoorde ik oimleh 1; de liourige, treuiigo geschiedenis van zijn liefde. Ik vei tel haar hier over, zooals ik haar later, door andere berichten aangevuld, heb kunnen opstellen; Tante Dora's Geschiedenis. Waar liet roode rozen sneeuwde. Daar regent hot tinnen! liet was in het jaar 1811, in den tijd dat Napoleon op het toppunt zijner macht stond, en do zoo bloedig onderworpen landen als kinder speelgoed met gulle hand aan de zijnen gaf, maar hen daaibij ook graag op zijn groot schaakbord heen en weer zou geschoven hebberzooals hij met legers en tronen deed. Terwijl do meeste Duitsche stat< onder liet juk "van dun mneluigen overweldiger zuchtten, terwijl Scbili in het Noorden, llofer in de borgen van Tyrol in den wanhopigen strijd warer ten onder gegaan, hadden do bewoners van liet schoone Jahd aan den linker Rijnoever betiekke- lijk in trede onder de vreemde heerschappij ge leefd, en au scheen de tijd gekuinen te zijn, waarin de laatste opflikkering van den Duitschen voiksgcest uitgeblusc.Ut en de nieuwe nationaliteit in merg en been doorgedrongen zou zijn. Het loten was intussehen tveer beter en gere gelder geworden. Een ternieuttde geest ontwaakte voor handel en ivijvei huid, aangewakkerd dooi de vrijheid, die Napoleon de sclieepvaai t langs don Rijn had verleend door do opheffing van hot oude tol systeem, en hot strevon dor nieuwe regce- ring om hare onderdanen aan den Rijn door verblindende pracht en patriottische vertooningen te winnen, scheen bij het goedhartige volk vluchten te zuilen dragen. Ook do vroogoie vrienden en vertrouwden van don goeden keurvorst in de oude stad Z. ttaien reeds sedeit lango jaien ingelijfd bij eene Fianscho prefectuur, en in den tijd, dat de gebeui teni>son voorvielen, die ik in de/eafdeeling tan mijn ver haal wil meededen, scheen het bijna, alsof deze toestand altijd zou blijven bestaan. Fransche troepen tuldon de kazernen, Fiansche advocaten pleitten in do getecliishoven tolgens de nieutve vorordoningen van den grooten wet gever, Fransche nieuwsbladen brachten de schaar- sche berichten, die in omloop mochten wor den gebiaclit In Maait van dat jaar was dege- booite van den koning tan Rome op Fransche wijze met groote feesten gevierd, met eene pracht, zooals zelfs in de beste tijden der keurvorsten nooit was aanschouwd. Een schitterende genei ale staf lag in de stad, een der beroemdste maarschalken uit de uitgelezen srondelafal" tan den nieuwen keizer, omgeven van de bioem der jonge Fransche krijgslieden. Toen dienden zonen van de eerste familicn onder het bevel tan die mannon van duisteie af komst, die hun irmaischalkssiaf op het slagveld hadden teroverd. Zoo was ook Octavo d' Aulnaie den generaal V. als adjudant toegewezen en geen statiger, vuriger officier dor luuareu had ooit zijn sabel laten schei pen. De jonge man betrourde het slechts dat dit tvapen teeils sedeit maanden in rust bleef. De vader van Octave was een dier weinig#

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1