f 107,694; namelijk ila 6 perceelen grom) aan den Coolsingei 76,174; de 7 perceelen grond aan de Nieuwe Kerkstraat f21,920; de schouwburg voor afbraak f 8100; en de koffie kamer voor afbraak f 1500. In België, waar de voorstanders van een in de grondwet gewaarborgd onderwijs thans alle redenen hebben om het gemis daarvan te betreuren, wordt de zaak voortdurend be sproken. De JSloile Beige doet zulks in deze bewoordingen »De woede, waarmede de openbare school is vernield,'zal het niet mogelyk maken dat de liberalen, weder aan het bewind gekomen, het openbaar onderwys zouden herstellen, zonder dat zy dc openbare school in aile graden onder denzelfden waarborg plaatsen, die de grond wettelijke vryheden beschut. Men zal het onderwijzend personeel der openbare scholen, dat verjaagd, achtervolgd, beroofd werd, niet op nieuwkunnen samenstel len, dan wanneer men het beschermt tegen den inogelyken terugkeer van zulke wreede lot gevallen. By artikel 7 der grondwet, waardoor de vrjj- beid van onderwys wordt gewaarborgd en dat wy in zyn geheel moeten behouden, belmoren WÜ eene bepaling te voegen, die de openbare Schooi voortaan zal plaatsen onder de beschut ting der grondwet, opdat de openbare school niet meer door den eersten rukwind zou neer geworpen worden." Ia weerwil van alle geruststellende verkla ringen, als daar zijnïNederland is België niet", en vin Nederland zal de openbare school steeds noodzakelijk blijken", en aniemaod denkt er jn Nederland aan de openbare school af te breken", in weerwil van dit alles bijjve ieder voorstander van den tegenwoordigen toestand wakker. Wat men heden niet denkt, kan .morgen reeds als daad voor oos staan Onder de pryzen, welke morgen (Zondag, 24 dezer,) door de Leidsche studenten-veree- niging sPro Patria" zullen worden uitgereikt, is de 25e prjjs in den personeelen wedstrijd C (wedstrijd met BeaumoDt-geweer en rjjks- munitie) behaald door onzen stadgenoot, den adj.-onderoff. der dd. schutterjj A. li. Van der Most, met 31 punten. In dezen wedstrijd, waarvoor 38 pryzen beschikbaar waren ge- Iteid, werd medegedongen door 447 personen. De luitenant ter zee der 2de klasse A. Gel- derniau, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht- achip te Ilellevoetsluis, wordt met 1 Augustus ■U s. overgeplaatst aan boord van Zr. M. ram- CDonitor Braai,' en op gemeld wachtschip vervangen door den luitenant ter zee der 2de Jkl&ssa A. J. Van der Paauw. Het oud-Kamerlid, de heer mr. D. Van 'Eek, behandelt io een ingezonden stuk ia het laatste nummer van het Weekblad van htt Becht de vraag of de wijzigingen in eene grondwet bij éene wet behooreo te worden voorgesteldof dit behoort te geschieden bij verschillende voorütachteo ai naar den aard van het onderwerp, dan wel of men keus heeft tusschen beide wjjzeo van handelen? De heer Van Eek betoogt dat er ten stel ligste is uitgemaakt, dat al de veranderingen, edellieden geweest, die zich bij de revolutie had den aangesloten. Hij had in de veldslagen der republiek als burger, later als generaal d'Aul- naie dapper meegestreden en was onder den - eersten consul op Italië's bodem roemrijk gesneu veld. Zijn oudste zoon had onder zijns vaders wapen broeders en vrienden spoedig carrière gemaakt, Boaar was toen tot zijn leedwezen juist naar onder- Worpen landen gezonden, terwijl hij zich zoo gaarne had willen wreken over'de vroeggevallo- nen in den woesten strijd. liet leven aan den Rijn was voor de jonge officieren overigens vroo- iijk en prettig, "en Octave stond bij geen zijner levenslustige kameradon ten achter. Vele der def tige families hadden hun huis voor die schitte rende jengd opengesteld, en in de degelijke weel de der Duitsche feesten was Fransche bevalligheid en losheid doorgedrongen. De schoone burger dochters van Z. lieten zich de hulde der gebaarde veroveraars in hunne bonte uniformen welgeval- Jen en dezo dronken volgens oud krijgsmans die men in een grondwet wi! maken,hoe uitgebreid men o»k te werk wil gaan, m een en hetzelfde wetsontwerp moeten worden ver vat. Eene andere uitlegging, meent hy, ware met de grondwet niet te rymen. Een van hen, die in 1816 aan de expeditie tegen Algiers en van 1825—30 aan den oorlog op Java hebben deelgenomen, is dezer dagen te Amsterdam overleden, Het is de heer J, Van Blokland, gepensioneerd majoorj der infanteiie van het O.-I. leger, geboren te Montfoort den 20 December 1801. Een buitengewoon nummer van de Gazette of India, uitgegeven op den dag van het ju bileum der koningin van Engeland, bevat het besluit, waarby eene klasse van grootkruizen wordt ingesteld by de orde van hel Indische ryk en als eerstbenoemde onze voormalige landgenoot lord Reay (baron Mackay van Op- hemert), gouverneur van Bombay. Slechts aau nog twee andere persouen viel diegroote on derscheiding ten deel, nameljjk aan lord Con- nemara, gouverneur van Madras, en generaal Roberts, opperbevelhebber iu Indië. (D.) In de vergadering van de commissie van het sTtlburgsch Algemeen Verzekeriogs- en Ondersteuningsfonds voor werklieden" zyn de voorwaarden van den heer Adr. H, Oomen, den ontwerper, aangenomen, zoodat deze tot directeur van net fonds benoemd is. Verder zyn tot eereleden benoemd de heeren J. F, Jansen, burgemeester vaa*ïilburg, J. A. A. Diepen, wethouder aldaar, en mr. fiahlmann, lid der Tweede Kamer. De laatste schonk f 1000 aan genoemd fonds. De Volksvrienduitgegeven door de pNed. Vereenigmg lot alschaliing van sterken diauk", verscheen Donderdag in louwruud, tengevolge van het overljjdeu van jhr, J. L. De Jonge, den voorzitter van geuoeuide vereemgiog. Het hoofdbestuur zal 25 dezer byeenkomen om beschikkingen te uemeu, voor deu gcre- gelden gang der zakea vaa de vereniging gevoiderd. i t f Op weg van 'Pretoria naar ons laudis een stuk goudhoudend kwaits van 5 tons gewicht, ten tinde alhier door bekwame essayeurs ouderzocht te worden. Hei rif, waaruit dit stuk afkomstig is, wordt dooi een op eeu gehalte van l'/a a 2 ons goud per ton kwarts geschat, zijnde dit reeds een zeer rijke opbrengst, daar gewoonlijk 8 a 10 penny weights (l/a ons) goed betaalt. Tevens kunnen wij berichten, dat dezer dagen te Amsterdam de eersteTransvaalsche huiden ter markt zullen komen, afgezonden te Pretoria door de aldaar gevestigde Zuid-Afri- k&ansche maatschappij tot bereiding van leder. Het is eeu proefzending, bestaande uit ossen-, paarden-, bokken- en gemsenbuiden. (W. B.) gebruik met volle teugen leven en liefde, zoolang beide hun werden aangeboden. Zij wisten immers dat een dag, een uur hen uit de feestzaal in den woedenden strijd kon ver plaatsen, waar in plaats van rozen de doodende kogel hun ten deel viel en in plaats van zachte vrouwoniippen de scherpe bruid van staal hun een kus zou aanbieden. En waren echter in Z. ook echte Duitschers, wakkere patriotten, die hunne gezindheid getrouw waren gebloven. Met stille woede zagen zij den vreem deling beerschen en verbeidden vol ongeduld, maar met vertrouwen, do herleving van hun vaderland. Zulk een man was liet toenmalige hoofd van een der aanzienlijkste handelshuizen der stad, de heer Frans Klemens Winfried. Zijn openlijke, aan afschuw grenzende haat tegen alles, wat hem herinnerde aan den smaad van zijn vaderland, had hem reeds met de Fransche macht in botsing gebracht, en slechts door de tubsclienkomst van invloedrijke vrienden waren erger feiten vooi komen. Ernst Possart houdt thans verblijf te Scheveningen. Hij is afgestapt aan 'het jHóle! d'Ornnge". Eenige eigenaars van duingronden naby Kykduiu, gem. Loosduinen, hebben met den heer Sluijters, architect te 's-Giavenhage, eene overeenkomst aangegaan, welke o, a. bevat dat Kykduiu zal worden ingericht tot eene moderne badplaats en dat zoo spoedig mogelyk zal aangevangen worden met het bouwen van een fraai casino en een Ilótel Qarni. Het aantal Noordzee-badplaatsen zal dus eerlang met éen worden vermeerderd. Aan den pleiziertocht met eene van de mailbooten der maatschappij uZeeland" naar Spithead en het eiland Wight, waar heden, in tegenwoordigheid van koningin Victoria, een groot spiegelgevecht vau de Britsche vloot zal plaats hebben, wordt door een 70-tal per sonen deelgenomen. De reiu wordt gemaakt met de nachtmail boot Willem, Prins van Oranje, welke gister ochtend is vertrokken, om in den namiddag Spithead te bereiken. Zy vertrekt dan Zondag ochtend vroegtijdig weder van daar eo wordt Zondagnamiddag te 4 uren te Vlissiugeo tei ugverwacht. Nergens is diukker gestemd dan te Stop peldijk. Het aantal kiezers bedraagt daar 53 en er waren 54 briefjes ingeleverd. Te Leiden wordt thans voor rekening van den tleogaarsctieu staat een handschrift ge drukt, iu de bibliotheek aldaar aangetroffen door eeu Hongaar, die, gelijk vroeger niet ongewoon was, hier te lande in de theologie heelt gestudeerd en thans professor io de pbi- losophie aan de universiteit van Pest is. Van dit handset» ift, eene geschiedenis behelzende van de vervolgingen der proiestauteu ii. Hon garije in de 17e eeuw, waren daar te lande slechts eeuigu brokstukken van afschriften bekend, daar alle exemplaren zooveel mogelyk door de beerschen Je partij wareu vernietigd. De ontdekking van dit stuk, het oorspruukelyk hand., .brilt vau den scluy ver, die zelf eeoigen tijd te Leiden heeft gewoond, is voor de ge schiedenis der Hougaarsche protestanten van veel belang. De uitgave zal levens de disser tatie vormen van deu uitgever, om daarmede den in zijn land nog altijd zeer gewaardeerden titel van doctor in de theologie aan de Leidsche hoogeschool te vei werven. Gistevvoormiddag is een 20jarige schippers zoon, die langs den kant der Spoorweghaven te Feyenoord liep en met eene lijn het schip voorttrok, van den wal te water gevallen en verdronken. Maar kon de heer Frans Klemens Winfried den machtigen "vijand niet daarbuiten bestrijden, in zijn huis stond hij er met de grootste gestreng heid op, allen Franschen invloed te weren. Geen vreemde gewoonte mocht er binnensluipen, geen woord van dc gehate taal iy den familie kring worden gehoord. Do anders zoo goedige •vader was1 in dit opzicht onverbiddelijk en geen van zijne vele kinderen zou het gewaagd hebben hem te weerstreven. Zijn oudste zoon Roderik was in dat opzicht hot getrouwe evenbeeld zijns vaders. Bij den nchttienjarigen jongeling sloeg de haat tot vertwij feling over, als hij bedacht dat nu de tijd naderde, waarop hij bij het leger van den Corsikaanschen bloedhond zou worden ingelijfd misschien tegen zijn eigen Vaderland. Roderik vns over 't algemeen een sombere, wilde knaap. Hij betoonde zich alleen zacht en teoder voor zijno tweelingzuster Dora, die hij vereerde als de verpersoonlijking van al wat goed en schoon was. Dora was niet alleen schoon en goed. Zij was Zyn lijk is omstreeks 2l/a uur later opge.- vischt en by den vader aan boord gebracht; I In de Nieuwe bad- en zweminrichting aan de- Boompjes te Rotterdam is gistermiddag een 26-jarig jongmensch, de zoon van den vleesch- houwer G. A., aau da Groote Diaaisteeg aldaar, met zwemmen verdronken. De verzending van krieken als postpakket- is te Oud-Beierland zoo druk, dat behalve da postkar nog een groote boerenwagen is in dienst gesteld. Te Osch (N.-B.) is eene machinale atoom- slagery van varkens, ingericht voor het slachten vao 1000 varkens per week, door de firma Zwanenburg en Go. opgericht voor uitvoer vao varkensvleesch naar Engeland. Betreffende de te Leeuwarden gepleegde- poging tot moord vernemen wy van daar na der, dat alleen jaloerschheid den jeugdigen misdadiger Omer Jansen tot zijne daad schyut te hebben gebracht. Reeds ongeveer 4 weken geleden, toen hy zijn meisje met eenen militair zag loepen, moet hy zyn voornemen te ken nen hebben gegeven om haar tijdens de ker mis te doodeo. (2F. B. Ct.) Dinsdagmiddag is ean slagersknecht bij het afspringen van de stoomtram Beverwijk— Wyk-aan-Z-e onder de tram geraakt, waar door hem de beenen werden verbrijzeld. Er bestaat slechts weinig honp op herstel. Sedert de boekdrukkunst is uilgevonden, heeft de gemeente Texel, die zeven dorpen en vele gehuchten telt, nog nooit eene drukkerij binnen haie grenzon gehad. Nu eindelijk zal men aan den Burg eene drukkerij oprichten. By den uitgevrr L. J. "Veen te Amsterdam is een nieuw werk van Carmen Sylva ver schenen, getiteldVeldpost", roman in twee deelen. Als schryfster van Astra heeft Carmen Sylva zich reeds op romantisch gebied van"»" eene zeer gunstige zijde leeren kennen, dus zal deze nieuwe roman zeer welkom zyn aan' de vele bewonderaars van Rumenië's koningin. Dordrecht. Dezer dagen is door |!e' politie alhier aangehouden een 20-jarige dienstbode, die zich ten oadeeie van haren meester, een winkelier in kruidenierswaren, had schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende winkelwaren. Het mei«je was nog slechts 14 "dagen in die betrekking. een van die bevoorrechte wezens, die als een zonnestraal overal licht en vreugde schijnen te verspreiden, zooals do dichter van zijne Beatrice zingt Wier oogen zulk een zalige gewaarwording in uw hart opwekken, Als alleen hij, die het ondervond, kan begrijpen." - Zij was do ziel van het huis, de bezige en vaar- ^dige plaatsvervangster lmrer vroeggestorvene|moe- der,- - tvouw zorgend voor hare jongere broeders en zusters, hartelijk en vroolijk in den omgang Vi met vader en broeders, hulpvaardig envrïende* lijk voor arm en rijk. ;*<- Volgens den wensch van haar vader en hare eigen neiging tot huiselijkheid, leefdo zij inge- togener en stiller dan de meeste lïaror vriendin- nen, en liet scheen bijna onmogelijk dat dit jonge, reine leven door' eon storm kon beroerd worden. {Wordt vervolgd.)' De Groote Schouwburg aea den Coolsiogel te Rotterdam, heelt ia veiling opgebracht Leiden. Hier ter stede is eene vergade ring gehouden van de presidenten der tot den Noord- en Zuidbollandschen bund toegetre den katholieke kiesverenigingen, Er werd verslag gedaan van hetgeen het voorloopïg bestuur verricht heeft, speciaal van de ont vangst der gedelegeerden van den bond op de vergadering van den centraten bond te (Jirecht. Verder werd beraadslaagd over de in de toe komst te volgen gedragslyD. Daar de vergade ring een stipt coi fiJentiee) karakter bad, kun-

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2