waarheid is wei de onderstaande mededeciiog, die het Dagblad-an «geloofwaardige" zyde ontving: »Alle verantwoordelijkheid drukt thans op de officieren van het Indische leger, die vao 's mor gens vroeg tot 's avond laat in de kazerne zijn om daar den dienst voor da ouderoffiecieren en korporaals te verrichten, die voortdurend in garnizoensdienst zyn, Het gebeurt meer dan eens dat er hier (een der hoofdplaatsen op Java) honderd man gevraagd worden voor Mjeh en dat er dan met veel moeite 5, zegge vijf man, bij elkaar te krygen zijo, Een myuer kennissen, een officier, dient op 'toogenblik by een Europeesche kompagnie, waarvan er pl. m. 50 in het hospitaal liggen, 5 (vijf) ver mist, dus weggeloopen, en 15 in de provoost zjjo. My dunkt, dit teekent genoeg". Dat de voeding van de militairen nog al te «enschen overlaat, welk een belangrijk totaal «an tijd en werkkracht er ook besteed wordt aan het koopec, keuren, proeven enz. van alle eetwaren, blij kt wel uit onderstaand frag ment van een brief, door een milicien aan een fomilie-lid gezonden. 25 Juli 1887. Gisteren bestond ons diner weder uit bruine hoonen en spek I Je kunt je er geen flauw begrip vun vormen zoo'o slecht eten we tegenwoordig krygen; «re hebben nuio veertien dagen twaalf degen bruine bnonen en spek gehad, terwyl we de twee overige malen oneetbare oude aardappels hadden, en dat met die eeuwige warmte, waardoor we toch al zoo slap zijn 1 We nemen in Godsnaam maar wat brood en koffie. Dit schynt de toestand bij het leger te zijn midden in den zomer. Tien tegen éeu, dat de gevangenen al lang goede aardappelen en wat groenten hebben I (ÜT. v. d. D.) De kiesvereeniging »De Grondwet" te Stadskanaal heeft tot cundidaten voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Win schoten gesteld de heeren mr. H. Goeman JJorgetius en dr. A. L. Poelman te Noordbroek. De afdeeling Oellingsvolde van de kiesver eeniging «Grondwettige Vrijheid en Vooruit gang" heelt met overgroots meerderheid tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld, voor de vacatuie de Vos van Steun wjjk, den heer R. P, Dojes, landbouwer te Meeden, «oorzitter vau het genootschap van nijverheid. De heer Goeman Boigesius weid met alge- nieeua stemmen weer tot camlidnat gekozen. T« Apeldoorn is besloten tot oprichting vau «ene R. k. kiesvereenigiog. Een voorloopfgbe- etuur is reeds gekozen. Door 23 landgeuooieu is eeu adres aan Z. M. den koning utilwoi pen, om kwijtschelding van verderen straflyd voor F. Uomela Nieu- wenhuis. Naar de Voorwaarts mededeelt, zal eerst- voor het eerst hij, die reeds honderdmaal ge meend had to beminnen. Ais altijd was ook hier alle eigendunk verdwe nen, zoodra ware liefde zijn hart vervulde. In plaats van als vroeger met kletterende «abel of op een vurig ros alle kunsten der beko ring te bcp eoven, om de oogen van het schoone meisje tot zich te lokken, zocht Octavo nu gretig iedere gelegenheid nm haar ongemerkt te zien en te beluisteren, en al wat hij zag en hoorde verhoogde slechts zijne bewondering en liefde. Wie beschrijft zijne blijde verrassing, toen een gelukkig toeval hem eindelijk in de onmiddellijke nabijheid der geliefde bracht. liet wns op de bruiloft van Dora 's vriendin. Haar vader had, hoewel hij togen die verbintenis piet een hooggeplnatsten Franscben ambtenaar was, voor ditmaal eene uitzondering moeten maken, en zoo waren Roderik on Doia ook onder de talrijke gasten ton huize van den i ijken bankier. daags vanwege «de Unie" een meeting gehou den worden ten gunste van de invrijheidstelling van den heer F. Domela Nieuwenhuis. De hoogleernar A. PiersoD heeft zich bereid verklaard deze bijeenkomst in te leiden. Als een bewijs van den kwijnenden toestand der suikercultuur in Suriname zoo meldt men ons diene dat de plantage Nursery in Nickerie, met uitstekende gronden, gebou wen en fabriek en allergunstigst gelegen, in het laatst van Juni werd verkocht voor de som van zestien honderd vijf en zeventig gulden. Dezelfde plantage werd in het einde vao 1876 door dan heer E. Desaie gekocht voor 18,000 (f 216,000)1 {N. v. d. D.) Uit Zevenwolden wordt aan de N. S. Ot. gemeld Bedroevend is het, dat nu reeds vele ar beiders thuis zitten zonder werk, terwyl er in vorige jaren om dezen tijd des jaars voor hen werk in overvloed was. Velen hunner zijn reeds sedeit 3 a 4 weken zooder werk, terwyl zij die den boer nog in den hooioogst bijstaan, eene kleinere daghuur maken dan gewoonlijk. Men betaalt thans in deze streken 15 stuivers, terwijl vroeger f 1 per dag als minimum gold. Anderen hebben het geluk werk te krygen aan het graven van het Tjongerkanaal. Daar is de daghuur (1, maar natuurlijk gaat daar van een groot deel voor kostgeld af, zoodat aan het achtergebleven huisgezin weinig kan worden toegezonden. Thans echter worden ook daar geene werklieden meer aangenomen, omdat er voldoend personeel aan het werk is. Sommige arbeidersvrouwen voorzien nu in het onderhoud van het gezin, door in grootere plaatsen met groenten te gaan venteo, terwijl de man io huis achterblijft om de huishouding waar te nemen. Men schrjjft aan de Arnh. Ot. uit Wes tervoort Volgens den correspondent van de Nieuwe Solt. Ct. te Westervoort woont aldaar-'een at beider, die vervolgd wordt tot betaling zijner plaatselijke belasting .ad 11.30, nifcttegen- staande de man maar f270 's jaars verdient, waarvan liy vrouw en zes kinderen moet onderhouden. De correspondent vergeet echter er by te voegen dat behalve de man ook een, misschien twee jongens op deu steenoven werken en hij gedurende het geheele jaar kosteloos brand stoffen krjjgt, en bovendien voor het toezicht houden op weilanden, zoo hij hiervoor geen vrye woning geniet, daar de Wuuu g toe- behooit aan den eigenaar der wetlanden, zeker betaald wordt. D l de at beideis te Wester- voort niet veel veidieueu, is waar. Ei schynt echter toch nog wel iets van hun vemienste a! te kunnen, daat jxailyks t ngeveer actil liter jenever per hoofd k>n lei eu en zuigelingen medegerekend veibiuikt wordt. Te Leeuwarden zal op deu vei jaardag van prinses Wilhelrnina, den 31en Aug. a. s., door Octave kon hot bekoorlijke meisje niet genoeg aanzien, dat wel eene vorstin geleek in haar wit feestgewaad met den schitterenden diadeem uit het bj'outeriekistje hnrer moeder. (Mjjnheer Winfried hield vanjuweelen bij zulke gelegenheden.) Hoe bevallig batvoog zij zich in den dans. Hij naderde haar met kloppend hart hij was ook pas twintig jaar» en deze liefelijke ver schijning was de eerste vrouw, die hij had leeren lieihebben Maar voordat hij nog zijne sierlijke rede mei het verzoek om de eer van den yolgen- don dans hod kunnen uitspreken, wns Roderik, die zijne vroegere indringerige handelwijze niet had vergeton, naderbij gesneld en had luide en trots veiklaard dat zijne zuster dezen dans en alle andere vergeven had. Octavo werd bloedrood en toen dordsbleek van woede; zijne hand gicep onwillekeurig naar zijn dogen toen zijn blik op het jonge meisje viel, dat verschrikt tusschen beiden stond. Die onbe schaamde Knnop was immers haar broeder en den heer II. De Jong, kapelmeester van het stedelijk muziekkorps, in den Prinsentuin een concert met kioderbal-champètre worden georgauiseerd, dat gevolgd zal worden door een groot vuurwerk. Met den guldenstrein van den Neder). Rijnspoorweg van Rotterdam, Nmuwerkerk, Gouda, Leiden, Alfen-Oudshoorn en Bodegraven naar Amsterdam, werden gisterochtend 688 reizigers vervoerd. Alleen van Rotterdam gingen er 520. Door den heer E. Kiderlón jr. is onlangs uitgevonden een nieuw velocipède-kussenblok, dat hierin van alle audere verschilt, dat de as gedragen wordt door 4 ryen kogels, welke respectievelijk twee aan twee te verstellen zijn. Deze kussenblokken zijn in Engeland gepa- tenteet d, en het eerst toegepast op het voorwiel van eene tweewielige velocipèdh, op welke in Eogelaod het 25 mile-meesteischap der wereld werd gewonnen. De heer Kideilóu heeft thans zulk eene ve- locipède in bezit. Begunstigd door goed weder, had dezer dagen te Amsterdam een wedstrjjd in wherries, door dames gestuurd, op den Aanstel plaats, uitgaande van eernge leden der roei-en zeil- vereeniging «De Amstei". Deze wedstrjjd scheen iu den smaak te vallen, daar vele leden met hunne dames aanwezig waren om getuigen van den strjjd te zjjn, en ook door flinke deel neming van roeiaters en stuurvrouwen. De dames stuurlieden vooral toonden veel animo en moedigden onophoudelijk deroeisters aan; het was waailyk een genot om het van vreugde stralend gelaat te zien van haar, die het eerst de winboei bereikte. Over het algemeen werd er goed gestuurd, terwyl door eenige dames de diaai aao de boei onveibeteiljjk genomen werd. Een elftal Eogekche cricket-liefhebbers zal een bezoek aan ons land brengen. Het elftal, dat ouder leiding staat van deu heer 'Webber, zal. op-de hieronder volgende dagen zich met verschillende clubs uit ons land ineten. 8 Aug. tegen de Haagsche cricketclub «Concordia"; 9 Aug. tegen de Haagsche club nOlympia"; 10 Aug. tegeu eeu gecombineerd elftal uit sCoucoidia" en «Olympia"; 11 en 12 Aug. tegen «Run" en «Piogiess"; 13 Aug. tegen de Haarlemsctie club «Rood er» Wit". Maandagavond vei veegde zich bij den koffie huishouder L. aau den Amsteiveeuschen weg teAnistoidam eeu netgekleed heer, die voorgaf belast te ziju met den aanleg der telephoou- leidmg vau Amsterdam naar Amslelveeo. IJ ij vetzucht vuur zichzelf eene kamer met kust eu inweniiig en gelegenheid tul hei berging van twee oudeigetchlkien, voor wie hij te zameu (16 per week zou betalen. Voor deze laat-ten was al dadelyk een kusthuis gevon den, en- de ko-tviouw leende beleid willig den vrieudeüjkeu vreemdeling eenengulden, omdat nog half een kind en met eene diepe buiging voor haar trad hij torug, de beleediging over 't hoofd «ziende. Dit korte oogenblik besliste Dnra 's lot. Wat aan de openlijke huldeblijken van den jon gen officier niet was gelukt, bewerkte zijne zelf- beiieersching tegenover de onheusche bejegening haars broeders. De aandacht van het jonge meisje werd op hem gevestigd en zij merkte voor 't eerst de mannelijke schoenheid en de edele hou ding van den afgewezen danser op; zij zag ook dat hij na die mislukte poging aan geen enke len dans meer deelnam. Op den terugweg beknorde zij Roderik. Zij had zeker niet met den Franschmnn willen dansen, maar zij had hem zelf beleefder kunnen bedanken. Dien avond scheidden breeder cn zuster voor het eerst in ongenoegen. Dora en Octave zagen elkaar weldra weer. Beiden kwamen ten huize van de jonggehuw den, de eene als vriendin van de jonge mevrouw f de man verklaarde in de baast zjjne beurs is hebben vergeten, en hy vjjf gulden noodig had ter betaling van de vracht der telephoon- palen, die met een echip in de Haarlemmer vaart op afhaling wachtten. De koffiehuishouder bracht zynen wagen voor en wilde met den vreemdeling reeds wegrjjden, toen deze vroeg, of hij sigaren bij zich had, daar hjj da zijne in de haast vergeten had. De koffiehuishouder, niets kwaads ver moedend, zond hem naar zjjne vrouw met het j verzoek sigaren te geven. De slimme vogei, die de sigaren kreeg, maakte van de gelegen heid gebruik mejuffrouw L., namens harsn man, f 5 te verzoeken, die hjj voor de vracht van de teiephoonpalen noodig had. Zjj was echter zoo verstandig, die niet te geven en hem naar haren man te verwyzeo. Aan ds ■- Haarlemmertrekvaart gekomen, stelde de tele- phnonman voor even een glas bier te drinken. Dit voorstel werd aangenomen. De vreemde ling maakte van de gelegenheid gebruik zich even te verwijderen om even naar het schip met palen te gaan zien. Hjj moet echter nog terugkeeren. Werd het Kapitool door de ganzen gered, het postkantoor te Prinsenhage dankt het behoud van zjjo kas nan een kanarievogel, Maandagnacht werd daar ingebroken in de keuken. De kanarie begon te zingen. De post directeur ontwaakte en begaf zich naar bene den. De inbrekers namen terstond de vlucht. Het slot van de deur van het postkantoor was reeds geheel stuk gewrongen met behulp van eene kachelpook. De daders zijn nog niet opgespoord. Het 5-jarig zoontje van den brievenbesteller II. F, Niel, dat Maandagmiddag door eeneu sleeperswageo te Rotterdam werd overreden, is Dinsdagavond in het Kinderziekenhuis aas de gevolgen daarvan overleden. Gisternamiddag zijn aan de Katendrechtscher kade te Fyeooord by het zwemmen in de Maas verdronken 2 jongens van 9 en 10 jaar, Huune Ijjken zjjn opgehaald en onder politie toezicht naar de oudetljjke woning te Kat en» drecht overgebracht. Bij den brand var. Zondagnamiddag te - Alfen-a/d-Rjjn zjjn vier boeiderijeo geheel io de ascli gelegd. Een vjjfde heeft slechts ba- trekkelyk weinig schade geleden aan den hooi berg. Slechts twee boerderijen waren verzekerd, Indien de wind eeu andere lichting had ge nomen, zou meer dau waarschjjulyk geheel Gouwsluis vernield geworden zjjn. Aan het station ie Venlo werd Dinsdag uit den peisonentiein v-n Helmond een ieiz ger uitgedragen, die zich met wel gevoelde, ia de wactilkanier, waar men hem bracht, gaf hjj kort daarna iten geest» liet is een nog onbekend jongeling van ongeveer 46 of 48 jaren. Tournier, de ander als vriend en landgenoot van den heer des huizes. Toen Dora den jongen man voor 't eerst in den reeds in herfsttooi gehulden tuin harer vriendin ontmoette, bloosde zij uit een soort van schuldbesef en was na aan hem voorgesteld te zijn beminnelijker tegen hem, dan zij jegens een anderen vriend zou zijn geweest. Zij was verrast den veelbesproken officier zoo zncht en eerbiedig te hoeren spreken - maar zij ontweek vei legen zijne blikkenzóo innig en teeder hadden nooit do oogen van een man op haar gerust en toen hij later aan de tuindeur afscheid nam, hoe brandde toen zijn kus op de hand door de mazen van haren zijdon hand- schoen Zij sprak thuis niet over die ontmoeting. Haar vader was stil van aard, en zij was niet gewoon- hem hare kloino wederwaardigheden te vei tellen f in liet bijzijn ivan Roderik wilde zij den naam van den vreemdeling niet meer noemt n. JVordt vervolgd),

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2