Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Koloniën. Door verkeerden wisselstand liep gister ochtend in de nabijheid van het station Venlo de .locomotief van een rangeerenden trein op eene stilstaande machine rnet drie wagens, waardoor een dezer wagens geheel verpletterd, en de aanleg van het electrisch licht zeer beschadigd werd. De machine van den rangee renden trein is onbruikbaar geworden. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet ptaats. Io de Maandag gehouden vergadering van de centrale liberale kiesvereeoiging in het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer werd be sloten, zich bij adres tot de Eerste Kamer te wenden, met het verzoek, dat deze bet artikel over het onderwijs io de nieuwe grondwet niet ganneme. Haastrecht. Een vierjarig meisje alhier, dat den 45 Juli door eeo hond was gebeten, op welks lijk aan de Veeartsenykuudige school te Utrecht het bestaan van dollehondziekte werd aangetoond, is naar Parjjs gezonden om de behandeling van Pasteur te ondergaan. Iieonwarden. In het diaconiehuis alhier is overleden Frederik Kielder, geboren te Helder den 12den September 4793, de laatste der oud-strjjders von Waterloo aldaar, Hjj was mede begiftigd met het Metalen Kruis. Zeist. De raad dezer gemeente beeft besloten de gasfabriek in eigen beheer te nemeo. Kessel. Alhier is io den nacht van Zondag op Maandag in de R. K. kerk inge broken, waarbij de offerblokken geledigd en verbrijzeld, en een beeld geheel vernield werd. De politie zoekt naar de tot nog toe oube- kende daders. De volledige plannen betreffende het maken van Brussel tot een zeehaven zullen, naar men bericht, in het volgende jaar te zien zijn op de tentoonstelling van den Internationalen, Prijs kamp" te Brussel. Volgens dat plan zal da vaart'van Charleroi breeder en dieper gemaakt worden, zoodat al do schepen te Brussel kunnen binnenkomen. De haven zelf zou op do hoogte van de Allcd Verte gemaakt worden. In den nacht van 20 op 27 Sept. li. werd te Parijs uit do Seine opgehaald het lijk eener vrouw, die heikend werd als Aline Franyoise le V6t, in de wandeling genaamd »La Bretonne", een vrouw, die vaak dronken was en in zeer verdachte kringen thuis behoorde. Na een ingesteld onderzoek kwam mon tot do slotsom, dat zij zich zelve verdronken had. Bij het verhoor van eetnge gevangengenomen dieven is thans echter aan het licht gekomen, op welke wijze zij den dood vond. In bovenvei meidon nacht bevonden zich ver scheidene kerels uit het schuim der bevolking met »La Bretonne" in eène kroeg»In de natte voeten" geheeten, en zekere Marcellin wedde om 4 0 cen times, dat hij haar in het water zou werpen. Men sloeg toe en als éen man begaf zich het gezel schap met La Bretonne", die naar gewoonte dronken was, naar de Michielsbrug, waar tegen het aanbreken van don dag eene koopvrouw met werme koffie pleegt te komen. aÜat,.is dus afgesproken, zeide Marcellin, dat gij goed zijt voor oen kop koffie, wanneer ik haar in de "bouillon smijt?" «Jawel, jawel!" antwoordden zijne edele ge- nooten. »La Bretonne" zat op de borstwering van de brug, niets vermoedende van de weddenschap waarvan haar leven den inzet wns. Marcellin trad op haar toe. gaf haar een forschen duw en deed haar »kopje onder duiken", tot groot vermnak van de ellendelingen, die het aanzagen. Daarop dronk hij kalm de gewonnen koffie en ging met de anderen naar de kade om eens te zien, of de drenkeling ook nogeens boven zou komen. Twee uur later werd zij opgeviseht en zoo groot was de schrik, door Marcellin ingeboezemd, dat tot dusver niemand van het gebeurde had durven reppen. Opgraving in to Rome bobben de fundamen ten van den caden burcht van bet Capitool aan 't licht gebracht. Eerst kwam eene lijn van wal len bloot, welke onder het kloostor sAracoeli" be ginnende tot aan de andere zijde van den borg voortliep, en toen daarna de opgravingen werden voortgezet, vond men den hoek vanwaar de lijn zich naar don anderen kant voortzot, tot einde- del ijk de geheele sterkte bloot lag. Uit het op gegraven gedeelte blijkt tevens, dat deze funda menten niet van een tempel, doch slechts van eene sterkte afkomstig kunnen zijn, zoodat thans de groote quaestie tusschen de geleorden, betref fende don tempel van Juppïter Capitolinus en den burcht beslist is ten gunste van degenen, welke be weren dat de tempel van Juppïter gestaan heeft op den heuvel, welke thans den naam draagt van do Tarpeiscbe. Mme. Belligoud, de vroedvrouw die haar gewe zen minnaar doodde, door hem vitriool in het aangezicht te worpen, is door het gerechtshof der Seine veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Te Colmar zijn tegenwoordig twee broeders van negen jaar te zien, aan elkaar gegroeid als de be kende Siameesche tweelingen. Zij hebben twee hoofden en borsten en vier nrmenmaar mot elkander slechts óen onderlijf en twee beenen. Volgens de hutèpcndance zijn er tusscben Brus sel en Antwerpen proeven genomen met een draag baar tolephoontoestol, voor het leger te velde, dat bijna alsdo volmaking der uitvinding kan beschouwd wot den. Het geluid wordt zoo zuiver on helder oveigebracht, dat liet gesprek zelfs op verscheiden" meters afstand van het ontvangst-toestel verstaan wordt, AlldS, wat gediend beeft ter versiering van de Westminister abdij ter gelegenheid van het jubi leum van koningin Victoria is onder den hamer gebracht. Daar zeer velen erbij/onderen prijs op stelden, oen reliquie te bezitten in den vorm van een stuk fluweel, een gouden franje, een kussen, een stoelbekleedsel, een stuk van het vloerkleed, waarop zoovele vorstelijke voeten gerust luidden, een vlag enz., was de opbrengst niet gering;, f24,000 misschien nog meer, dan de heele. decoratie gekost heeft. Practisch en goedkoop-, men beeft er .geen bewaren.aan en iedereen teVredem - De bouwvallen van den vermaarden Egyptischen tempel der godin Bubastis te Bubastis (de en Ket bijbelsche Phi-Boselh) zijn nu ontdekt "dooi den Egyptoloog Navillo, in het rotsgebergte van Teil-Basta, bij den spoorweg van Kaïro naar Ismailia. Men is reeds begonnon met het uitgraven van dien tempol een der fraaiste van het oude Egypte en er werd reeds veel merkwaardigs, ge'vundon, o. n. een menigte beelden en zuilen, alle gebroken, maar met opschriften enz. over dekt. Uit die opschriften blijkt dat de tempel ge sticht werd door Pepi Meriza, een koning tier zesde dynastie, in het jaar 3300 vóór onze tijd rekening, en 2000 jaren later door Ramses II hersteld en vergroot is. Naville vond onder de bouwvallen verscheidene standbeelden van dien koning. Daaronder zijn er twee van zwart graniet, zóo groot, dat de oogen alleen 17centimeter in middellijn zijn. Een reis om de wereld in 60 dagen de 80 daagsclie is reeds verouderd is dezer dagen door een courant volbracht. liet was 'een nummer van The Times, dat via Yokohama aan den heer Huntly, te Vancouver, gezonden werd. Deze zond de courant onmiddel-- lijk door, per Canadian-Pacific, en 69 dagen na het afzenden had de administratie van 'The Times het nummer terug. Het testament van een zonderling werd voor ccnigen tijd te Pittsburg (Noord-Amerika) geopend en bevattede volgende merkwaardige wilsbeschik king omtrent hetgeen er met Ifet lichaam van den testator moost godaan worden. Mijn lijk moet in een iijkoven worden ver brand, de ascli in een fiescli geborgen en die aan den Duitschen consul te Pittsburg gezonden wor den. Deze heer zal dan mijn ascli aan den consul te New-York zenden, die ze zal toevei trouwen aan don kapitein van een Duilsch stoomschip. In liet midden van den oceaan, tusschen de nieuwe en'de oude wereld, verzoek ik den kapitein, een der passagiers te bewegen in zeemansklaederen met mijne ascli in do hand naar den top van den grooten mast te klimmen, den stop van de flesch te nemen en den inhoud naar allo windstreken te verstrooien. Door den Itoüaansclien ingenieur Flo ran de Villepigne is een toestel uitgevonden, dat, voor al voor militair gebruik, van veel nut kan wezen. De antogrnphometer is een wagentje, ongeveer 60 c.M. lang en even breed, dat up drie raderen loopt. Wordt hot door een m^n voortbewogen, dan verschijnt vanzelf op eene plaat oen horizon taal beeld van don nfgeicgden weg volgons eeno be paalde schaal, met nauwkeurige aanduiding tevens van de hoeken, die bij het afleggen van den weg zijn beschreven. Op eene andere plaat wordt gelijktijdig vanzelf eene hoogtcdoorsnede van don afgelegden weggeteokend. Hij, dioden wagen, welke ongeveer i 00 kg. weegt, in beweging brengt, heeft er slechts acht op te slaan, dat de raderen gelijkmatig en zonder groote schokken draaien. Eene electrische klok geeft pon tceken, ah eene der platen volgoteckend is on door eene nieuwe vervangen moet worden. Onbestelbare brieven. Staat van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de 4e helft der maand Juli 4887, door het postkantoor te Schie dam verzonden geweest aan W, A. Jurrieaans, Amsterdam. M. de Ruiter, Arkel, Mevr. Jansen Verdoes, Dordt, G. Jongkleeker, KiaUugen. Besée, Rotteidam. Briefkaarten. Van der Zanden, 's flags. C. Hoek, Brief verzonden geweest naar Frankrijk: G. Outshoorn, Bagr.èies de Bigorre. DEW MAAG, 28 Juli. De heer Schaep- man heelt aan 'de Eerste Kamer eene nota gezonden ter beantwoording van het eindverslag omtient de vvyziging van art. 494 Hy houdt vol dat de 2e en 3e alinea daarvan geen geest vau vrijheid ademen, ontkent dat godsdienstvrijheid aangetait zou worden door het wegvallen van de woorden ;eerbiedigiug vau iedeisgodsdienstige overtuiging. Het vooi stel vestigt liet allerminst de verphehtirg om het bjjzonder onderwys te bekostigeu. Ue giondwet mag geeu party kiezen tusschen hen, die staatsonderwijs wen- schen by voorkeur, of alleen btj noodzaak. Alleen dan, als de onderwijsregehng ouiechtvaardig en oubillyk is, kan men vceeze» vooi veran dering van stolsel, by het overlaten aan den gewonen wetgever. Batavia, 25 Juni. Naar wij .vernemen heeft het legerbestuur den afdeelings-commandanten op Java aangeschreven, om jonge, pas uit Nederland gearriveerde officieren bij voorkeur niet bij depöt-bataillons in te doelen, doch ze zooveel mogelijk bij do veldtroopon te plaatsen. Hebben ze daarbij eenigen tijd gediend en z'jo zo zoo langznmerland bekend geraakt met den Indi- schen militairen dienst, met de africhting en oplei ding van Jnvannsche soldaten en met de Maleisehe taal, dan eerst is het oogenblik aangebroken om ben met vrucht bij de dep&ts werkzaam te stellen. In verband met deze orde zijn bereids eenige overplaatsingen bevolen. Bat. Hbt. Aan het negende bataljon infanterie, te Bata via in garnizoen, is bevel gegeven'om 29 dezer, op expeditie, onder commando vnn den majoor Genet, naar Troenom (Sumatra's Westkust) te vertrekken. De reden van dio expeditie schijnt te zijn dat de niet lang geleden aan liet bewind gekomene en' door ons bestuur ei kendo radja in opstand is tegen ons gezag en de Atjehsche benden te hulp heeft geroepen. Zijne kampong werd reeds vroeger door onze marine gebombardeerd. Men verneemt, dat de majoor-intendant Filet binnen kort Zr. Ms. militairen dienst zal verlaten. Gustaaf Linkenhof van Snroarang, de man die met valsche vondu-accepten de Java-Bank voor eene halve ton oplichtte, is te Singapore gevat. Eene brutoio opflikkoring van de Chineesche ICongsietwisten, welke uitgedoofd schenen, komt ons onverwacht uit Beneden Langkat ter oore. Een onderzoek op de estate van don heer Douglas heeft aan hot licht gebracht, dat daar een koeii Ho-Sing door eene Kongsie Gi Hings levend begraven is. Do vermoorde werd reeds sinds 3 weken vermist, en do Cliineezen, die hetzelfde huis mot liern bewoonden, gaven voor dat hij weggoloopen was. De golieele Kongsie Chineozen, die er volgens de veronderstelling schuldig aan is, zit thans te Clmnbir in do gevangoni®. De rnad vnn justitie te Batavia heeft rechts ingang met bevel van dagvaarding in persoon ver leend tegen den hoor S. C. Schollen, gezagvoerder van het stoomschip Bantam, woonachtig te Bata via, ter zake dat hij in den avond van 5 November •1885, met het aan de N.-I. stoomvaartmaat schappij toebehoorende stoomschip Gouverneur- Generaal wm Lansberge, waarover hij toen tijde lijk het gezag voerde, op eene reis van Singapore naar Straat Banka, de tot de gouvernements-ma- rino behooremlo adviesboot no. I, welke van een helder toplicht on tweo op 'not dek staande goed brandende lantaarns was voorzien, in liet midden dwars heeft ingeloopcn, zoodat deze boot nagenoeg in twee doelen werd gesneden en in zinkenden staat met hot tuig over den boeg van het stoomschip bleef hangondat bij die gelegenheid en tenge volge der annvnring oen zich op de adviesboot bevindende passagier, nl. de iieor van Bommel, gezaghebber van het lichtschip to Lucipara, den dood in do golven heeft gevonden. Paramaribo, 2 Juli. Do koloniale huishoudelijke begrooting voor het dienstjaar -1888 is met ingenomenheid in deuf- doelingen der koloniale staten ontvangen. In de cerbte plaats weid stilgostaan bij don toestand van den groeten landbouw. Dat de cacaocultuur, welke uitbreiding zij, ten deele ook door eeno grootcre ontwikkeling van den kleinen landbuUW, moge tegemoet gaan, ooit als factor voor de algomeene welvaart de plaats zoude kunnen innemen van de suikerindustrie, niemand die dit verwachtte en de toekomst voor deze laatste industrie blijft even duister als onzeker. Dat onder deze omstandigheden liet bestuur er op bedacht is geweest te trachten een middel te vinden tot opbeuring, tot believing eener wel vaart, waartoe do natuurlijke rijkdommen van dit gewest zoo overvloedig de gelegenheid aanbieden, werd algemeen toegejuicht. Zal het particulier initiatief, oveituigd van de onmetehjko hulpbronnen dezer kolonie, worden opgewekt tot ontwikkeling daarvan, niets achtte men daartoe zoo bevorderlijk als een flink optie den van het bestuur ten deze, ook al mocht het daarbij, de taak, in liet algemeen voor de bijzon dere nijveiheid woggelegd, op zich nemende, voor eon wijle den voet zotton op een gebied, dat het onder andere omstandigheden, bij andero maat schappelijke verhoudingen, niet zoude hebben be hoeven te betreden. Het had algemeen de aandacht getrokken, dat ter bevordering van het doel oen erediet op de voorgedragen begrooting was uitgetrokken, zoo gering, dat men zich daarvan voor de beoogde onderzoekingen omtrent eene gouvernements-ex- ploitatie van balata gecnu resultaten van cenige beteekenis kon voorstellen. Daarbij hadden vele leden, die den wecsch uitspraken de door het bestuur bij de memorie van toelichting vooropgestelde beginselen op ruimer sctiaal to zien toegepast, het oog gericht op eene poging om de tabakscultuur als stapel product in deze kolonie te intvoducceren. Velen wenschten daarom een degelijk deskundig onder zoek naar de mogelijkheid, de vooruitzichten, de toekomst in een woord, van de cultuur der hier bedoelde plant als stapelproduct in deze kolonie, van bostuurswege opgedragen aan een gunstig bekend staand Oustindisch tabaksplanter, wiens naam allen waarborg oplevert, dot de hem toe te vertrouwen taak degelijk en volledig, met kennis van zaken en onbevangenheid zal worden vol bracht en ter beschikking van vvien de noodige middelen zoudon gesteld worden om voor de vol ledigheid zijner onderzoekingon de daarbij noodige proeven te nemen. Voorts werd gewezen op hot groote belang voor de cultuurondernemingen, om over minder kostbare werkkrachten dan tot dusverre te kunnen beschik ken. In de eerste plaats zou dit kunnen bevorderd worden door te beproeven het recht op vrijen terugvoer voor de Britscli-Imlische emigranten te doen bepalen na een tienjaiig verblijf alhier, J mot vergunning om na expiratie van de eerste vijf jarige overeenkomst een tweede contract van gelijken of kortoren duur te sluiten, vervolgens door eene wijziging van art. 40 van de verorde ning op het emigratiefonds, teneinde partijen bij liet aangaan van eene overeenkomst, naafloop der eerste werkovereenkomst, meerdere vrijheid

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3