tantITdoraT A". 1887. Maandag 8 Augustus. N°. 6787. Tweede Blad Feuilleton. E n-e n-v eert i g s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. U lï GE VEE: J. I0D ft Abonnementsprijs, per kwmwal Franco per post, dooi liet gehcete Rijk Afzonderlijke nummers 1.85. - 2.50. - 0.10. BDKËAIJ: MARKT, E, Advertentieprijs: vau 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.1 (fc Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. K S O L A N 1). De correspondent van de Standard te Pest heeft den Bulgaarschen gedelegeerde Stransky geïnterviewd. Deze zeide dat de mogendheden, behalve Fraukryk en Rusland, de candidatuur van den prins van Coburg voor den Bulgaar- schen troon hebben goedgekeurd, terwijl ook Rusland verklaard moet hebben, dat het in de candidatuur berusten zal, mits de tegenwoor dige regenten en ministers aftreden en een nieuw gekozen Solranje den prins van Coburg wedprverkieze. De piins veilrekt eerstdaags naar Tiruova. Gisteravond heeft liet Hoogeihuis, na een debat van drie uien, met 52 tegen 14stemmen lord Wemyss' amendement verworpen, om in de wetsvoordracht op de bolersurrogaten de benaming van bultenne te herstellen', in stede van margarine. Lord-Denman .stelde voor eenvoudig de benaming rine, hetgeen lord Wemyss der overweging waard achtte, mocht het Ileeren- huis den term van buttorine verwerpen. De laatstgenoemde bestreed uitvoerig de geheele voorgestelde wetgeving als exceptioneel en ook vruchteloos. De spreker bestieed speciaal de alleronjuiste benaming margarine" door Sir Lyon Playfair terecht wetenschappelijke onzin genoemd. Hij herinnerde dat Donderdag en gisteren in de koffiekamer van het Hoogerhuis door hem ettelijke Ilollaudsche butterine- monsters waren tentoongesteld, et de leden van het Hoogerhuis die daarvan proefden, moesten erkennen dat de eveneens uitgestalde margaiioe hoegenaamd niets uit te staan heeft met butterine, die een eetbaar en deugdelijk voedsel is v&klaard door de eerste deskun digen, terwijl margarine oneetbaar kaarsenvet is. Graaf Wemyss betoogde verder dat het landbouwersbelang den verkoop van ossenvet evengoed medebrengt als vao koeboter, en herinnerde aan de beslissing van het butterine-comité in het Lagerhuis voor de benaming van butterine. Loi d Basing ooi deelde den term jmargarine" alleszins gewettigd, omdat sbutlerine" groo- tendeels uit margaiine bestaat; de spreker zeide, dat de butterinemannen voor het butte- rine-comité de voorgestelde wetgeving niet bestreden, eerder aangereden hadden; overi gens moet niet al te veel gehecht worden aan de getuigenissen voorliet bulteiine. comité, omdat zij byoa uitsluitend uitgingen van de butterine-partij. Lord Foitescue verdedigde eveneens het behoud van den naam margarine, dewijl de voornaamste deskundigen vau Europa zich reeds daarvoor verklaarden. Daaientegen be streed lord Bramweil de wetsvoordracht alsook de benaming margarine; de spreker noemde het argument vau lord Basing onbegrijpelijk, want als da naam margarine gewettigd is omdat het hoofdbestanddeel margarine is, dan kan mea brons met koper, en brood met meel gelijkstellen. De lords Thoughton, Granville an Ruseberry bestreden eveneens het wetsontwerphet welk allen veroordeelden als eene vermomde bescherming der natuurboterproducenten laatstgenoemde zeide dat het wetsontwerp onbillijk is ook tegenover de margarinefabri kanten, wien van hun artikel de naam ont nomen en op een ander handelsartikel over- gediagen wordt. De regeeung mengde zich gisteravond in het debat, daar loid Craobrook zich verklaarde voor de wetsvoordracht en voor het behoud van den naam «margarine". Hij zeide dat indien margariue onjuist is, bultenne, zoo gelijkend op boter, nog"oujuister zou zijn. Een groot pubhek en ook vele leden van het Lagerhuis volgden de interessante beraad slagingen. Eemge ondergeschikte amendemen ten werden afgedaan. Nadat de hoofdbeslissing gevallen was, kondigde lord Wemyss aan, dat hij de weglating van art. 7 zal voorstellen, het- wefk de verplichte inspectie der butierine- fabnekeu voorschryft. In het Lagerhuis heeft Fergusson, desge vraagd, verklaard dat aan Zehber Pacha de terugkeer naar Egypte is toegestaan. Hij heeft eene verbintenis geieekend, dat hjj op de plaats zal bhjveu welke de Egyptische regeering hem aanwijst, dat hy zich ouder haar toezicht plaatst, en dat hij zich noch in staatkundige noch in militaire quaesües, betieffende Soudan, zal mengen. Het Huis der Lords heeft met 52 tegen 14 stommen besloten, dat ia de wet op de boter- suriogalen de naam van margarine behouden zal worden. DDITSCIILAND. Du'2Torddevtsc7ie Allt/emeine Zeitung kan op grond van alleszins gewaarborgde mededeelingen de onrustwekkende berichten tegenspreken, die m buitenlandsche bladen omtrent den gezondheidstoestand des keizers vei spreid zijn. De keizer bevindt zich in den besten welstand; zijne krachten zijn zelfs aanmerkelyk toege nomen, Alle daarmede strjjdige berichten zyn valsch en ten eenenmale ongegiond. B II H A S - De St. Petersburgscbe beurscourant meldt als geiucht, dat in hoogere regeeiiugskriogen bij de uitvoeiiug van de jongste voorschriften omtrent buitenlandeis, het mogelyk is eemge mildere ovei wegingen te doen gelden. Zoois het hevel tot uitzetting voorloopig geschorst voor buitenlanders, die m het beheer van parti culiere en handelsondernemingen eene vei ant- wooidelijke plaats vervullen, teiwijl de provin ciale besturen aangeschreven zijn, om het opnemen van buitenlandsche industrieelen in het Russische onderdaneuverband zooveel mo gelijk gemakkelijk te maken. De Monkoffshi Wjedomosti maakt een tele gram openbaar, waarin de keizer de weduWe van Katkoff, de groote verdiensten van den overledene erkennende, van zijne deelneming verzekert. ITALIË. De uitvaart van Depretis is Donderdag te Stradella met veel plechtigheid gevierd, De koning had zijn broeder, prins Amadeo, nf- gevuatdigd om hem bij die gelegenheid te vertegenwoordigen. Voor de vensters van on telbare huizen zag men het portret van den' afgestorvene met rouwfloers omgeven. Twee expres-trein en waren van Padua en Turjjn gekomen met senatoren en afgevaardigden, om deel te nemen aan de uitvaart. De ministers zij o gekomen met eene deputatie van den ge meenteraad te Rome. De lijkwagen verdween .onder de menigte kransen. Die van den koning een kostbare bronzen krans van de stad Rome, van Stiadella en van de gemalin vau den overlcucuG namen de eerste plaats in. De slippen van het lykkleèd werden gedragen door prins Amadeo, den voorzitter van den Raad van State, den minister van binnenland- sche zaken, de voorzitters der beide Kamers en den burgemeester vao Stradella. Ia duu stoet, die zich over eene lengte van een kilo meter uitstrekte, zag men omstreeks 70 ba nieren, aan veteranen van het leger en auti bijzondere vereenigmgen toebehoorende. Uit tal van huizen strooide men bloemen op den lijkwagen. Op den doodeuakker werd geen enkele lijk rede gehouden. Het was zeker de wil van den afgestorvene. In een communiqué van den minister van oorlog aan de bladen wordt het gerucht, dat (Vertelling van Th. Weiiring.) IV. Tante Dora's Geschiedenis. 14. Dora was altijd zoo rein-on waar geweest elke achtcihoudondheid was stuitend voor haat gevoel zij leed bij eiken noodleugen, zooals zij er nu zoovele moest bedenken. Zij gevoelde zich werkelijk verlicht, toen het regiment bij liet begin van den winter do stad voor «enige maanden verliet, hoe bittor ook do scheiding van den geliefde voor haar was. Zij had hem na dien avond bijna dagelijks go/ien, hoewel steeds in liet bijzijn van hare vriendin, lloo vertrouwelijk waren dezo uren van sanenzijn, die maar al to snol vervlogenhoe genotvol waren de avonden, die zij met het maken van heerlijke plannen voor de toekomst of mot musiceeren en lezen doorbrachten. Bij eene dergolijko gelegenheid liad Octavo die opdiaclit in dat roods boekje geschreven, dat hij aan zijne liefste had gegeven, als eene dienbaar aandenken aan zijn vaderland,doeenigo gift, die zij hem had toegestaan. De winter ging vouibij. liet regiment was uitgetrokken en wedorgekeerd. De lente van het volgend jaar kwam en met lmar gei lichten van nieuwe, stoutmoedigo plannen van den onvermoeiden wereld veroveraar. De be richten werden bevestigd een andere, groote veld tocht weril voorbereid. Ditmaal gold het don kolossus van het Oosten, het machtige Rusland, In Frankrijk en do geannexeerde landen werden steeds meer nieuwe legerbenden opgcéischt. De keizer had soldaton noodigwat bekommerde liij or zich om, vanwaar zij kwamen, of luj den zoon uit de armen zijner moeder, den vader van zijne onmondigo kinderen, den geliefde van do zijde zijner bruid wegrukte? In hot huis der familie Winfried zag liet or treurig uit. liet lang gevieesde oogetiblik was ge komen. Roderik had do gehate uniform moeten aantrekken en zag de vreesehjke noodzakelijkheid voor zich, mèt den vijand te volde te moeten trek ken, in plaats van tegen hem. Het was zoo plotseling gekomen, dat hij geen tijd had gehad een lang gekoesterd plan tot vluch ten ten uitvoer te brengen. En waarheen had hij ook moeten vluchten in dezen tijd De jonge man was buiten zich zclven van mach- teloozo woede en vei twijfeling. Zijn vader liep somber en bleek door liet huis; zijn haat tegen de Fransche natie uitte zich in de bitterste woor den. Dora leed onuitsprekelijk onder deze omstandig heden. Sedert zij de haien moest bedriegen, liad zij lien met verdubbelde teederiieklliefen het was haar, of haar arm hart breken zou, toen zij haar broeder zoo in wanhoop zag. Roderik Imd ondanks zijn krachtig uiterlijk geen sterk karakter. Hoe gaarne had zijne zuster zich voor hem opgeofferd, om hem don last te ont nemen, die hem bijna deed bezwijken. Al haar denkon en gevoelen was nu voor haar broeder. Hoe kon zij in zulk een tijd aan liefde denken?- Werd. liaar hart dikwijls krampachtig saarage- knepen, als zij er aan dacht, dat nu ook Octave van hoar moest scheiden, om de gevaren van een ge waagden veldtocht tegemoet te gaan, dan trachtte zij deze smait als eeno rechtmatige straf te be schouwen en veroorloofde zich nauwelijks, die te doen gelden. Octave van zijne zijde vergat bijna zijn vroegere» wensclt orn uit zijne werkelooslioid verlost te wor den voor de smart, zijne geliefde te moeten ver laten, en zijn ongeduld over de nieuwe hinder palen, die zich tusschen hem en zijne liefde plaatsten. Uet deed hem innig leed, Dora zoo bleek cn bedioofd te zien in de zoig voor haren broeder? Hij zag haar nu zoo zelden en dan slechts weinige oogonblikkcn. Dat was de lente, waarin zij zich beiden zoo' lmdden verheugd I

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5