Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. etandig blijven. De lasten zullen voor de bur gers te zwaar worden. Er zjjn te veel aasvogels en het hoofd is te zwak. Aau den Transvaal gehecht, zal Paul Kruger spoedig alles in orde hebben. De Zoeloes zyn blijkbaar rustig, doch in hoeverre zy te vertrouweo zijn, staat nog te bezien. Voor openlijken opstand is geen gevaar, doch het echjjot wei dat zy aan sluipmoorden beginnen te doen. Eenigen tyd geleden werd een boer ia de Nieuwe Repu bliek door een Zoeloe vermoord. En niet laog daarna werd een Duitscher op de grens van - deo Transvaal doodgeschoten. De laatste in zijn huis, terwijl hy met zjjne familie aan tafel zat. De eerste werd een eind van zyn huis weggelokt en daar doodgeschoten. Geen vaa beide moordenaars is gepakt. Er zullen meer dergelijke moordeovrees ikplaats viodeo, daar het zeer gemakkelijk i- voor de daders naar den eenen of den anderen kaot te ontkomen. Dit maakt dat de menschen huiverig worden hunne plaatsen op de grenzen te bewonen. Het lijdt geen twijfel dat de Zoeloes oproermakers eu leermeesters hebben. Swaziland is weer rustig." Blijkens De Huisvrouw heeft eene Duitsche, die vele jaren ia ons midden woonde, mejuf frouw M. Mohr, een artikel gewyd aan de Ne- derlandsche vrouw, die, volgens de schrijfster, maatschappelijk bepaald hooger staat dan haar Duitsche zuster. Over het algemeen genieten onze vrouwen ook grootere achting. Dansen en trouwen zyn niet de hoogste doeleioden der jonge meisjes. In geestelijke ontwikkeling oveitreft de Hollandsche vrouw insgelijks de Duitsche, Kortom, de vrouwen en meisjes, die Zich geërgerd hebben aaa de voorstelling, welke in j>De Afijr,heers en hun Polderland1" van haar werd gegetenkunnen thans tevreden zijn. Een min of meer comischa mededeeling wordt uit Breda gedaan, wat betreft de jongste gemeenteraadszitting Een der raadsleden deed nameiyk opmerken dat een persoon, die wel in staat is champagne te schenken en champagne te drinken, ge durende drie achtereeuvolgextdejaren verzuimd beeft gevolg te geven aan zyn verplichting tot het betalen van hoofdelyken omslag, wat noodzakelijk een wanverhouding in het leven roept ten opzichte van den armen burger, die bij het minste verzuim van dien aard bedreigd wordt met den verkoop z'yner goede ren en daardoor dikwerf geooodzaakt wordt zyn toevlucht te nemen tot de bank van leening, Het raadslid kwam daardoor tot de conclusie, dat er gemeente-ambtenaren zyn, die hun plicht verzaken, zoodat hij het raadzaam oordeelde, hierop de aandacht van burgemeester en wet houders te vestigen. De voorzitter antwoordde den spreker, dat hij hieromtrent de noodige inlichtingen zou inwinnen, doch hy deed terloops opmerken dat de gemeente-ambtenaren niet almachtig zijn en de geregelde invordering der belastingen oiet zelden met groote moeilijkheden gepaard gaat. Een 'airier lid vulde deze opmei kingen aan met de mededeolirg dat de persoon, over wien gesproken werd, niemand anders wasdaude heer J. F. De Booy, pas lot lid van den raad gekozen; doch dat hy juist des morgens ten kantore van den gemeente ontvanger zich van. zijne verplichting gekweten had. In een Noorribi abautscne gemeente had het volgende plaats: Bg de herstemming van 2 Augustustuvschen 2 aftredende leden, heloufde do een 2 ankers Wyn ten beste te zullen geven, indien hij geko zen mocht worrier. Waarschijnlijk tengevolge dier belofte, verwieif hij de meerrieiheid. Doch op den dag der stemopneming was bedoelde heer afwezig, en ofschoon hij nu reeds serieit dagen is teruggekeerd, wachten de 2 ankers wjjn nog op bestelling en de kiezers nog op een genotvollen avond. Hierdoor zou art, 83 der grondwet ge schonden zyn. Het verhaal is daarom niet zoo onvoorwaardelijk te geleoven. Op het landgoed «Ons genoegen" te Dremt zal op 2-4 Augustus eene inrichting geopend worden voor zenuwlijders. Uit Opsterland meldt menHet bericht, dat een deurwaarder beslag heeft gelegd op de gemeentekas voor f500, wordt aldus toe gelicht Een belastingschuldige was weiger achtig. Het bestuur der gemeente had den commies-deurwaarder der directe belastingen tot gemeentelijk deurwaarder aangesteld, en de deurwaarder stelde tegen den wanbetaler eene vervolging in. De belastingschuidig^voor- zsg zich van een advocaat, die van oordeel was dat da deurwaarder niet bevoegd was, en er werd verzet aangtteekend. Niettegen staande de conclusie van den officier van justitie, die de gemeente in het gelijk stelde, heeft de rechtbank in het voordeel van den niet-betaler beslist. Door het gemeente bestuur is nu cassatie aangeteekend. De eerste Groninger vacantie-kolonie, be staande uit 15 joigeos en meisjes, is voor den tyd van 3 weken naar Schiermonnikoog vertrokken en aldaar aangekomen. De leiding is aan eene onderwijzeres toevertrouwd. Te Sliedrecht is uit de Spaansche havenstad Santa Isabel de los Pasages (Guipuzcoa) het telegraphisch bericht ontvangen, dat het bag- garvaartuig Maasmond Fo. 7 in de haven aldaar zoodanig door een Spasnsch schip werd aangevaren, dat onmiddellijk zonk. Eeo duiker heeft de bezittingen der 6 zich daarop be vindende werklieden, waaronder Adriaan "Van Berchem en Leeudert Rijkers, van Werkendam, en J. v. d. Velden, van Papendrecht, die zich allen met moeite redden, uit het gezonken vaartuig opgehaald. Dinsdagnamiddag te 3 uren geraakte aan den Prins-Alexanderpolder een 2'/, jarig zoon tje van een landbouwer al spelende in het water. Op het hulpgeschreeuw van een voor bijganger, die zich geen tijd gunde om zich mar de plaats te begeven, daar hij eenen omweg mnest maken, kwam de moeder ver schrikt aansnellen, die zich terstond te water begaf en het geluk^ hod haar kind op het droge te brengeo. Dezer degen verliet eon jooge vrouw de verloskundige .afdeeling van het binnen-gast- huis te Amsterdam, met eeo tweeling verrijkt. Een vrouw, die aan den uitgang van het ge bouw de wichtjes opmerkte, kreeg de vriende lijke aanbieiing een der zuigelingen over te nemen. Onmiddellijk werd het voorstel door de vreemde juffrouw goedgevonden. (A. Ct.) Te De Rjjp is ieder mannelijk inwoner van bepaalden leeftyd verplicht op zjjne beurt de betrekking van nachtwacht in die gemeente te vervullen. Jan Tol, door de gemeente daartoe aangesteld, zorgt voor het betrek ten en de geregelde aflossing der wacht en tevens voor plaatsvervanging, tegen 40 cent, wanneer iemand geeu lust gevoelt de nachtelijke ronde te doeu. De tram van 9.20 uit Sneek is Zondagavond door dronkenschap vao den machinist tusschen S.ieek tn de Joure blijven stilstaan, Een andere locomotief mopst tie tram komen halen. De trein kwam te 2 uur in den nacht te Heer en- veen aan. By de aankomst van den directeur, die zich terstond naar de plaats had begeven waar de tram stond, lag de machinist op de machine te slapen en te snorken. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken gebeurd. In het Drenische dorp Nieuw-Schoonebeek zyn eemge huizen in de asch ge'egd, waarvan het veenbranden de oor zaak is. Om den tooi t- gang van het vuur te stuiten, heeft men tal van middelen, doch zooder gevolg, aangewend. Eene groote hoeveelheid veldgewassen zyn mede een prooi der vlammen geworden. De groote droogte en de felle westenwind maakten bet onheil van eenen grooten omvang. Zondag ontstond er tijdens de godsdienst oefening in het gebouw der Clir. ger. gemeente te Goes eenige opschudding duor het wan gedrag van een marinier, die zich niet ontzag daar ter plaatse Godslasteringen uit te spreken, zoodat men zich genoodzaakt zag de hulp der politie in te roepen. (G. Cf.) Zaterdagmiddag stond te Herveld een 75jariga grijsaard, maar nog zoo vlug en kruchtig als een goede vjjftiger, op eene kar op het land tarwe te laden. Toen de kar naar eenen volgenden hoop reed, viel de man, zyn evenwicht verliezende, er voorover af, kwam met het hoofd op den groad, en overleed na .weinige ©ogenblikken. Een maD, die te Vreeswijk van de stoom tram sprong, nog vóór dezestilsto i vielen werd zoo gewond, dat hü in 't Utrechtsche ziekenhuis verpleegd moest worden. Hy brak een arm en ontving gevaurijjke kwetsuren aan het hoofd. Maandagavond is te Groningen een arbeider, oud 27 jaar, die bezig was met het voegen van den kerktoren aan de Radeinarkt, <an den steiger gevallen en binnen in den toren terecht gekomen. De ongelukkige had door den val het rechterbeen gebroken en eene hersen schudding bekomen, ten gevolge waarvau op de plaats is overleden. Onder de reizigers op de stoomboot Tele graaf tusschen Hasselt en Zwartsluis ontstond Vrijdag met weinig verwarring, doordat eene aldaar aan boord zijnde koe eensklaps razend werd. Met veel moeite slaagde men er in de touwen van het woedende beest zoodanig los te snijdendat het van de bot t af in het Zwartewater stortte. Het geval isafgeloopen zonder persoonlijke ongelukken. Bij een bruiloftsfeest op een dorpje ia Zuid- Holland had een boertje van het goede wat te veel gekregen, zoodat het hem raadzaam scheen zjjn roes ter plaatse zelve uit to slapen. Hy legde zich in den koestal op een strooleger ter ruste en éen minuut daarna weei klonk een zoo krachtig gesnork, dat de dieren verschrikt de koppen opstaken. Een os werd ten slotte nieuwsgierig, bukte op den slaper toe eu voer hem met de ruwe tong over het gezicht. De goede man traditie zich, zonder nog de oogen ta openen, met handen eu vneten tegen deze liefkozingen te verweren, en de bruiloftsgasten, die lachend om hem heen stonden, hoorden hoe hij den os toeriep: »Hei, hei, Muller! Langzaam Het n es trekt De dorpsbarbier Muller moet nog steeds over deze verwisseling verontwaardigd zijn. Den Haag. Naar meu vei zekert, is de O' ts'agaanviage van den buigemeester van Deo Hsaa behandeld m den (nimstenaad, welke in eeu gamotiveeid rappoi t over het kaïakter der verkiezingen voor d-.i gemeenteraadden kotioi? tot afwyzmg va>i het verzoek zou 'hebben geadviseerd. Haarlem. Terwijl een vrouw uit de Pu- tientiestinat alhier Viijdagmiddag van huis was en zeven" een lort pi aatje hield meteen kennis, maakten haar vier kinderen, waai van deoudste 7, de jongste slech.s jaar u>, van haar af- wez'gheid gebruik, om een fl ssh met bessen op biardewjju te bemacot'gen. Zij peuzelden de bessen np en dronken dnaira met hun vieren van het vecht. Men kan denken wat het gevolg wa». De oudste, die stellig het meeste had ge- dronte", was hoven in huis gekloinmeD, had zich in zijn benauwdheid bij' a geheel ontkleed en zou uit het dakvenster getuit» eld zijn, zoo de buren mei met een ladder waren gekomen en den jongen hadden gegrepen. Een ander der kinderen lag volslagen bewusteloos onder een tafel. De jongste kinderen vond men voor de deur liggen; eenige buurvrouwen verzorgdea de arme schepsels zoo goed het ging. Dat de praatgrage moeder by haar terug komst niet vriendelijk door de buren werd ontvangen, laat zich begrypen. Ticl. jMaandagavond is alhier een man aangehouden, die in beschonken toestand langs de huizen postpapier liep te venten. Aan de politie gaf hy op genaamd te 2jjn Johannes Janssen, doch by nauwkeurig onderzoek bleek dat hjj is Antoon Rassin, en dat hy verschil lende gevangenisstraffen, hem by 5 vonnissen opgelegd, moet ondergaan. Hij was deu 25en Maart jl. ontvlucht uit het gesticht Ommer- scbans. De aaogehoudene is naar de gevangenis overgebracht. Ede. Door de heeren M. A. Van Idainga en K. Van Ryn, hoofdingenieurs van den provincialen waterstaat in Gelderland en Utrecht, zyn de kosten vooi den aanleg der vrerkeo, coodig voor de verbetering van de afwatering der Geldersche vallei, geraamd op f 435,000, behalve eenige voor memorie uitgetrokken posten. Te Antwerpen is voor da aanstaande viering van Vondel's 300sten geboortedag de keuze ge vallen op een drama «Vondel," van Van Poene, gevolgd door Vondol's i Leeuwendalers." In het nijverheidspaleis'zal de feestviering be staan in de bekroning van Vondcl's standbeeld, muziekfeest, vuurwerk enz. Voor den grooten optocht worden ernstige voorbereidende plannen ontworpen. Reeds onge veer 30 letterkundige maatschappijen in België hebben hare medewerking toegezegd, in de eerste plaats de te Antwerpen gevestigde aVondelskring." Er zijn slechts enkoio gevallen van cholera in het oostelijk deel van Sicilië voorgekomen. De ziekte is aan het verdwijnen. Te Rotella is zij reeds verdwenen. Te Napels hoeft geen enkel ziektegeval plaats gehad. Tot voorzitter van het wereld-taalcongres te Mdnchen werd door de aanwezigen benoemd Dr. Kirclrhoff, uit Hallo, en onder do verdere leden van het bestuur komt voor de lieer dr. II. Van de Stadt, uit Arnhem. Aan de Arnh. Cl. worden uit München eenige bijzonder heden omtrent het congres gemeld; daaruit blijkt o. a. dat de heer J, M. Sehleijer (datikel e cifal Yolopuka) in een schitterende improvisatie zijne denkbeelden omtrent de door hem uitgedachte kunsttaal ontwikkel Ie; hij di ukte er daarbij vooral up, dat liet hem er nooit om te doen was geweest de moedei taal van een vofk te vei dringen door zijn kunstproduct: Volapük moest slechts het middel worden, om personen van ver schillende nationaliteit een eenvoudig middel te verschaffen, om zich onderling verstaanbaar te maken, en ook, naar hij hoopte, een middel, om de Klassenhass, do Racenhass, en de Massenhass, die de menschheid zoo ongelukkig maakt, te ver minderen. De universiteit te Gütüngen vier t haar 150- jarig bestaan. Da officieele feestelijkheden' zijn Vrijdag begonnen. Blijkens de berichten werd de stad prachtig versicid. Omtrent den stand der voedergewassen in Fries land wordt door de maatschappij van landbouw in die provincie het navolgende medegedeeld Tarwe en iogge staan uitmuntend. Gerst staat best en belooft goed, ofschoon de later gezaaide, vooral door dc droogte en de koudo, veel heeft ge leden. Haver en boekweit veitoanen zich zeer goed het stroo is echter wat kort, tengevolge van het koude voorjaarsweder. Bootten on erwten staan overal uitraunterd en beloven een goede opbrengst. Koolzaad, weinig verbouwd, staat goed. Vlas is i over het algemeen le kaal, doch heeft voor het ove-

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3