Gemengde Berichten. leger, waar zich aanstonds tal van nieuws gierigen bg hen aansloten. Een 600 menschen waren daar spoedig bjjeoo. Hfet ging er vry rumoerig toe. Een oude man en een meisje, tot het Heilsleger beboerende, werden afgeranseld. Be politie werd spoedig versterkt en maakte schoon baan. Men zai moeten erkennen dat het inder daad met de volksontwikkeling treurig gesteld is, En dat volkje zou men stemrecht willen geven Wij zouden de heeren van «Algemeen Stem recht" willen toeroepen: «Gaat onder het volk, wyst het eerst op zgne plichten en str'gdt dan voor zgne rechten." Uit Limburg wordt ons gemeld De gemoederen schijnen in het berucht geworden Hoensbroek maar niet tot bedaren te kunnea komen. Nog elkeu avond wordt daar door eene groots menigte personen eeoe ketelmuziek gebracht bg de weduwe S, of bg den kapeiaau. Het volk schgnt thans een diep geworteiden baat tegen dezen laatste te hebben opgevat. Avond aan avond moeten de marechaussees van H*ei le te Hoensbroek zyn om erger wan ordelijkheden te voorkomen. Is da politie aanwezig, dan houdt het volk zich rustig, maar zoodra heeft deze niet den rug gekeerd, of de poppen zyn weer aan het dauseo, waarbij een rumoer wordt gemaakt, dat op paeer dan eeu half uur afstand kan worden gehoord Naar men verhaalt, moet in een der laatste pachten weder een schot zijn gevallen uit de woning der weduwe. (2F. 22, Ct) Bü het kofps genietroepen in het kamp van Soestei berg dus leest men in de N. 22. 02. hebben zich, tengevolge van het gebruik van verduurzaamde levensmiddelen uit bussen, bg een groot aantal officieren, onderofficieren en mindeie» verschijnselen van vergiftiging voor gedaan. Een onderzoek door intendance en geneesk. dienst is op last van het miuisterie van oorlog bevolen. In de vaart langs den Bezuidenhoutschen weg te 's-Hage ligt de pleizierjacht Qipseg, een klein stoombootje, waarmede vier Fransche heeien van Parijs naar Nederland zyn gevaren. Drie Gorinchemscho heeren, waaronder een officier en een adelborst der marine, waren Maandag op een pleziertochtje met eea zeil boot naar Siiedrecht. Het vaat tuig met een groot tuig, uit Amsterdam door hen medege bracht en bestemd om op smalle wateren te varen, bleek niet bestand tegen eea tivier als de Mei wede. Te Siiedrecht aangekomen, had den zi] het ongeluk dat de wind bun parten speelde, zoodat het vaartuig omsloeg. Gelukkig hebben de drie zich door zwemmen en door zich aan de boot vast te klemmen weien te redden, waai toe ook een schroefboot, die in de nabijheid was, net hare bjjdroeg. Ze z'gn allen (.e'ukkiR met den schrik vrijgekomen. Ko jis>*n van het «Leger des Heils" zijn, be- bal»e te Amsterdam, reeds gevestigd in de gemeenten Veendam, Muntendam, Stadskanaal en Wddervaok. Het gemeentebestuur van Groningen zal niet minder dan 112 stadsmeiers te Pekela c. en 213 erfpaebtets en huurdets te Stadskanaal c. a. wegens niet betalng van Jand- en hesmhuur gerechtelijk duen vervolgen. I-i een stadje io Friesland maakte iemand goede zaken met den vet koop van sigaien, merk zMalai-ie" tegen 60 ets. de 50 stuks. Men wil dat deze sigaren eerste hhetgebiuik hun naam eer aandoen. (Z).) Overschlo In de laatste drie nachten zjjn bg een drietal veehouders onder deze gemeente diefstallen gepleegd, en wel bg H. Vau Woerden, A. Ouweleen eu C. Van den Berg. Bg* eerstgenoemde is uit het slaapvertrek zijner knechts eeuig gtld, eeu zilveren ketting en eeu gouden ring ontvreeemd, bjj den tweeden genoemde uit een wagen, staande, op een af gesloten erf twee jassen en bg laatagenoemde eenige kleediogstukkeo. De brigadier-majoor J. H. Bax te Schiedam, de brigadier B. Tillg en de veldwachter Plas, beide laatsten te Overscbte, kregen vermoeden op een rondzwervende» Duitscher ft. T., die door hen te Schiebroek is aangehouden. De gestolen goederen zijn meerendeejs te Rot terdam opgespoord. Dordrecht. Aan de beetwortel-suiker fabriek alhier had gisterochtend ten 8 uur een ernstig ongeluk plaats. Een werkpnau der fabriek van de beeren Peon Bauduin, die daar op een trgstoestel werkzaam was, wilde zich nameljjk op dat schaftuur laten zakken; doch doordien hg het touw te snel door de handen liet glijden, brandde hjj zich zoo hevig, dat hjj het touw moest laten glippen eu van eene aanzienlijke hoogte omlaag stortte. Door den val werd de ongelukkige ernstig inwendig gekueusd en moest hjj naar zjjne woning worden gedragen, waar dr. Leedegaog hem de eerste geneeskundige hulp verleende. Amsterdam. in de vroeger zoo rustige Gerard-Doustraat alhier is het sinds «enigen tijd niet rustig. Vooral sedert Zondag jl. trek ken daar zingende troepen opgeschoteo jon gens door de straat voorbij de volkszaal, de oefeningsplaats van het «Leger des Heils", en maken het den bezoekers en salvatiouisteu ta- melyk lastig. De politie, in grooten getale opgekomen, is dikwgls niet bestand tegen de talrgke menigte eo laat deze dan ook rustig doorzingen. Alleen, wanneer men stand wil houden,' treedt ze handelend op, wat dikwijls met verzet gepaard gaat. Zondag- en Maan dagavond werd er naar het gebouw, met steeuen geworpen, Dmsdagavood bepaalde men zich alleen tot het zingen van de bekende wgzen der salvattonieten, afgewisseld door de zoo schooue liederen Wij gaan niet 'dood en Weg met dien sociaal. Ue bewoneta van deze vroeger zoo rustige buurt, door de politie ge dwongen om in huis te gaan, geven op allerlei wijzen hunne ontevredenheid te kennen over den dwang der politie en de ongeregeldheden, door de zingende en baldadige troepen aan gericht. Er is zelfs sprake van hel richten van een adies aan den gemeentel aad, waai in kiach- tig zat worden aangedrongen op het netnea vau maauegelen, om bovengenoemde onge regeldheden tegen te gaan Dat uien den sal- vauonislen, wien men de schuld van alles geeft, geen goed hart toedraagt, valt dikwgls op te nierkeD, als men de gesprekkeu der buurtjes onder elkaar hooit. (Echo.) Maargen. Bg gelegenheid van den vei jaar dag van H. K. H. prinses Wilhelmina zal hier eene harddraveijj worden gehouden voor paarden van zessen klaar. Een prjjs van f150 en eene premie van I 50 zyn uitgeloofd. Suilde. De kiesvereeniging «Vooruit gang" alhier heeft als caooidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten gesteld den heer mr. M. Oldenhuis Gratama te Asseo. Gisternacht is te Brussel omstreeks 3 uur een zware brand uitgebroken in het gebouw, bekend onder den naam van «Palnis du Midi". Do brand is ontstaan in het chemisch laboratorium, ver bonden aan de nijveiheidsschool, welke onlangs eerst met vele kosten naar dit gebouw is over gebracht. De schade is op een nullioen te schatten. Verscheidene spuitgasten zijn, door rook bedwelmd, naar eeno apotheek in de nabijheid gebracht éen hunner is bovendien zwaar gewond. De nijverheidsschool is sedeit vete jaren geves tigd gewcesi in de .ieder verdieping van het schilderijenmuseum, maar in het afgeloopen jaar naar het «Palais du Midi" overgebracht wegens het brandgevaar, waaraan de schilderijen daardoor blootgesteld waren. Met een detective-horloge zijn onlangs te Lon den proeven genomen. In de horlogekast is een klein photographisch toestel aangebracht, dat door een veer geopend wordt. Is het open, dan komt dadelijk de camera obscura naar buiten springt weder terug en het beeld is klaar. Een detective, die het portret van een verdacht per soon wil nemen, heeft slechts zijn horloge uit den zak te nemen, alsof hij naar den tijd zag en de trekken van den verdachte zijn in zijn bezit. Talrijke proeven zijn uitstekend geslaagd en bij de laatste socialistische meetings heeft het hor loge reeds groots diensten bewezen. Een deel der politie-beambtea te Berlijn moet reeds met zaktoestcllcn voor pliotogruphieén voorzien zijn. Een lersche jonge dame, Florence Macnagthon, is dezer dagen de baai tusschen Blackrock en Port Ballantrue overgezwommen, een afstand van een mijl. Zij volbracht dat kloeke zwemstuk om een aan den drank verslaafden visscher te ba- keoren, die verklaard had onder die voorwaarde zich bij de afschafiorovereeniging van het «blauwe lint" te zullen aansluiten. Eene soort van «ver- lossings"-zwemster dus. Een Schot, Macgrcgor genaamd, is op stelten van Dundee naar Londen gewandeld in 28i/a dag. Hij ondernam de terugreis op dezelfde manier. De Duitsche philnnthroop Gustav Wemeris te Reutlingen overleden in den ouderdom van 78 jaien. Hij is de stichter van het «Broederhuis" aldaar, een gesticht voor armen en verwaarloosden van beiderlei kunne, dat op dezelfde beginselen als de arbeiderskolonitin rust, en waar de een maal opgenomenen voortdurend geregelden arbeid en verzorging vinden. Robert Neuenhaus, een jong Duitscher, die dezor dogen te Spa een Russisch meisje schaakte, is te Mainz in hechtenis genomen. Ilij had zich als huisvriend op de villa van de ouders zijner schoone toegang weten te verschaffen onder den naum van Neuenhagen en maakte de oude lui •wijs, dat hij een vrouw 'bad te Brussel, die zich slecht gedroeg, en twee kmdepenzelfs wist hij 1000 frs. te leenen om proces tot echtscheiding se beginnen. Het meisje nam op haar vlucht vier Russische obligation van haar vader mee. Neuen haus blijkt een oude bekende der Duitscbe justitie en te Kassei reeds vroeger tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld te zijnte Wiesbaden was hij liospitaaibediende, te Dusseldoip tram weg-koetsier; te Spa gaf bij zich uit voor een Duitsch officier, door zijn regeering met een bij zondere zending belast. De hongerkuren van onzen tijd hebben niet do verdienste van nieuw te zijn. Aan de «Genees kundige Vereeniging" te Berlijn is door een apo theker in Holstein eene schilderij ten geschenke gezonden, voorstellende een naakten, vreeselijk mageren man, die met gekruiste armen aan tafel zit. Dit is een Poolsch edelman, Bernhardus genaamd, die veertig dagen achtereen gevast en gedurende dien tijd zich alleen met wat water en stroop de tong vochtig gehouden heeft. De schilderij dagteekent van 1710. De echtheid van de afbeelding en van hot geval wordt gestaafd door een authentiek uittreksel van hst kerkre gister te Plbn. Onlangs werd melding gemaaktvan een nieuw- ontdekten tenorzanger, een brievenbesteller te Fyrmont. Die zanger wil zich echter niet aan de kunst wijden. Hij sloeg leeds verscheidene schitteiende aanbiedingen af, met de verklaring dat hij zich in zijn beroep en in den kring der zijnen gelukkig gevoelt en daar wenscht te blijven. Donderdag jlbij prachtig weder, besteeg een gezelschap van twaalf personen, onder welke eene Ameiikaunsdie dame, den Matterhorn (Zwitser land). Gelijktijdig met hen kwamen twee leden van de voetrei/igcrsclub, dr. Lammere en dr. Lar- ris, uit Weenen, terzelfder plaatseen wilden zonder gids den berg beklimmen. Zij lieten zich van hun voornemen niet afbrengen, ondernamen den tocht, verdwenen in de diepte en werden eerst den vol genden ochtend zwaar gekwetst gevonden. Ook een jong Engolschman, Brandloy genaamd, waag de zich zonder gids op de rotsen van den Zwartkop en bootte zijne vetmetelbeid met den dood, Twoe schilders te Parijs, Alfred Stevens en Henri Gorvex, willen het eeuwfeest der groote- revolutie ook door de kunst opluisteren. Zij heb ben de kartons vervaardigd van eene reusachtige compositie over do laatste 100 jaren. Niet minder dan 1800 personen, die een naam verworven hebben als staatslieden, geleerden, kunstenaars, militairen enz, worden er op voorgesteld. De Fransche sportsman Auraont heeft alleen in dit jaar met zijn paarden aan prijzen de aan zienlijke som van 509.162 francs gewonnen. Bij de voornaamste wedstrijden behaalden zijn paar den de overwinning. Een vreeselijke orkaan heeft te Millbrook (Kansas) gewoed. Het stadje met 500 inwoners is bijna geheel verwoest, terwijl éen persoon het leven verloor e.i 25 anderen gewond werden. Een allervreeselijkst ongeluk heaft gisteren op den Toledo-Peoria and Western-spoorweg plaats gehad. Een trein met pioizierreizigers, ten getale von 900, naar de Niagara, mot twee locomotie- i venzou ovei eene kleine houten brug rijden die vuur gevat had door de vonken van een onmiddellijk voorafgegancn trein en reeds branden de was. De machinist zag dat de brug brandde, maar kon den trein niot meer stoppen. Toon nu de trein op de brug kwam, zakte deze ineen en de trein viel in het water. De meeste rijtuigen zijn totaal verbrijzeld. Meer dan honderd reizigers zijn gedood en orastrcoks vierhonderd zouden gekwetst zijn. Do omliggende dorpen waar de lijken tentoongesteld zijn, leveren het schouwspel op van morgues. Edison heeft weer iets nieuws bedacht: een stoomfluit, dia onder de waterlijn is aangebracht, en anderzijds een soort van scheepsroeper om het geluid op te vangon. Wordt er een stoot met de fluit gegeven, dan plant het geluid zich door het water voort, bereikt den trechter van het andere bchip en brengt daar door de trilling een schel in beweging. Nu wordt de telefoon met den roeper in aanraking gebiacht en de stooten van de fluit, die het alphabet van Morse volgen, kunnen waargenomen worden. In verschillende dealen van Michigan, Wisconsin en Indiana heerschen hoschbranden, welke groote verwoestingen aanrichten, met name in de land bouwdistricten. De stad Sandusky, hoofdplaats van het graafschap Sanilae, is verwoest. Den 9 October zal er te Madrid een groot inter nationaal letterkundig congies geopend worden» Naar gemeld wordt, zullen alle staten er vertegen woordigd zijn. Vanwege Frankrijk zullen onder anderen Jules Simon en Alexander Dumas deel nemen aan bet congies, dat door de koningin- regentas zal geopend worden. De congresleden zullen worden uitgenoodigd uitstapjes te doen naar Toledo, het Escuriaal en Salamanca. Het plan van een scheepvaartkanaal door het noordelijk gedeelte van het schiereiland Florida zal nu waarschijnlijk spoedig uitgevoerd worden. De uitgangspunten zullen Jacksonville, aan do St.- Johns-rivier in het oosten, en de mond van de rivier Survane, in de golf van Mexico, zijn. De afstand* tusschen die punten is 221 kilometer. De grond, welke vlak en voor een groot deel moerassig is, zal weinig bezwaren opleveren, naar men verwacht. Door het nieuwe kanaal zal de gevaarlijke kust van Florida, waar jaarlijks een aantal schepen*, vergingen of aanzienlijke schade beliepen, verme den kunnen worden. Voorts wordt do vaart er aan merkelijk door bekort. De weg van New-York naar Pensacola b. v.' zal er 1100 kilometer korter door zijn. Een voor reizigers zeer gemakkelijke inrichting, nl. een, «kantoor voor het verstrekken van inlich tingen betreffende de spoorwegen", is sedert ver leden jaar to Berlijn van regeeringswege geves tigd. Men kon daar kosteloos allei lei inlichtingen bekomen betreffende plaatsbiljetten, vracht, den te volgen weg enz., inlichtingen, welke beambten in groote en drukke stations dikwijls met den besten wil niet kunnen geven. Men hoeft het, vooral in dit seizoen, in het informatie-bureau zeer druk- met het geven van alloilei mondelinge en tcle- phonisclie inlichtingen.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2