Maandag 15 Augustus. N°. 6792 A0- 1887 Eerste Blad IB©n-©n-v©©r.tigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. G0IFAN1. Abonnementsprijs, per kwartaal4.85. franco per post, door het gehecle Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommersO.IO. BUREAU: ff Alt Hf, E, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10» Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 13 Augustus 1887. Wanneer het gerucht een feit zal zijn ge worden, dat op Zondag, 14 Augustus, de prins van Coburg den eed op de Bulgaarsche con stitutie aflegt, dan zullen de Bulgaren kuunea zeggen dat hun vorstelijken zetel toch binnen het jaar weder is bezet. De prins is o. a. uit den Hongaarschen krijgsdienst ontslagen 'en met een adjudant en een secretaris, insgelijks .ontslagen officieren in Oostenrjjkschen dienst, naar zijn vorstendom op reis gegaan. Als het goede gesternte der Coburgeis met hem is, en daarop zal hy wel wat vertrouwen, dan is het voor het uitgestrekte Bulgarjje, waarmede Europa's grootmachten spelen, als de kat met de muis, wel de beste partij. Er wordt verzekerd dat de afgetreden vorst van Bulgarye, prins Alexander van Battenberg, niet weinig invloed heeft geoefend op het besluit vau zyn opvolger om naar Bulgarye te vertrekken. Hy moet hem op de hoogte hebben gesteld vau toestanden en perso nen daar te lande, zoodat hy er niet geheel als vreemdeling komt. Geheel ge rust over do toekomst moet hy echter niet zyn. Een bedenkelijk teeken is het, dat de Fransche regeering aan haar agen ten in Bulgarije bevel heeft gegevenvan den nieuwen vorst niet de minste notitie ■te nemen; dus geen begroeting door een of anderen onsul, geen Fransche vlag; totale anthoudiog. Wie in de houding der Fransche regeering een blyk wil zien, dat ze Rusland aangenaam tracht te zyn, zal wel niet verre vau de waarheid zyn. Van den anderen kant is het Diet te gewaagdaan te nemen dat Engeland den jongen vorst van Coburg een X)f anderen wenk heeft doen toekomendip op zyn besluit invloed heeft gehad. De Turk- sche regeering moet van haar kant eerst het plan hebben gevormd, over de zaken van Bulgarije een Europeesch congres byeen te roepen; maar het meerendeel der mogend heden moet haar dit plan ten sterkste hebben ontraden. En ze hebben gelijk, do groots mogendhedenals ze eeos aan het praten kwamen, zou een congres in den tegenwoor- jdigen tjjd evenzeer tot het ontstaan van nieuwe quaestiën als tot oplossing van oude kuunen strekken. De Ooslenrijksche bladen geven hoog op van de meer dan hartelijke wijze, waarop de ikeizera van Duitschland en Oostenrijk met .elkander te Gastein hebben omgegaanvooral het afscheid moet trefiend zyn geweest. Zoo zyn dan ten minste twee der groote mogend heden innig aau elkaoder veibonden. De derde in den bond van vroeger dagen, de keizer va i Rusland, is en blijft ontstemd over den tegenwoordigen stand van zaken. Reeds gingen geruchten \an troonsafstand, die echterspoedig werden weersproken. Zooveel is zeker, dat, behalve de vleierijen van Fraukryk, Rusland weinig sympathie by de overige mogendheden ondervindt. Wat den toestand in Bulgarye aangaat, zegt men dat Rusland een afwachtende hou ding wil aannemen den nieuwen toestand aldaar erkennen: dat natuurlijk niet; maar onder de hand en met behulp van den roebel de positie daar te lande moeielyker te maken, dat behoort zoo bij de Russische politiek. Deze week gaf de Lord Mayor van Londen zyn jaarljjkschen maaltijd, waarop de leden der. Engelsche regeering .gewoon zyn te ver schijnen om te eten en te spreken. Europa legt by zulk een 'gelegenheid het oor te luisteren; zoo ook ditmaal, nu de markie3 van Salisbury zooveel van Eogelands politiek zou meedeelen, als hij dacht oirbaar en uuttig te zijn. Aan Rushmds vredelievende gezindheid werd hulde gebracht; bad ze toch daarvan geen doorslaande blyken gegeven by gelegen heid van de oplossing der grensquaestie in Afghanistan? Met echt Eugelsch phlegma voegde de markies er by dat een mjjl of wat meer of minder in ean woestjjnachtige stieek, die misschien voor tien opeenvolgende menschen- geslacliten nog geen waarde zal hebben, eigen lijk de zaak met was; maar het loffelijk streven van Rusland om den vrede te bewas en, dat mocht openlyk erkend en geroemd wor den. Ook sprak de markies over Egypte, zeker een der - moeilijkste punten van onzen Lijd, maar voor den Engelschen staatsman een zeer eenvoudige zaak. Engeland heeft dat land bezet; regeert er feitelijkmaar kan, na al daar een opstand onderdrukt te hebben, zyn werk niet laten rusten. Niets was duidelijker, dan dat Engeland het Nijllaod aan regeeriog- loosheid zou overlaten wanneer'bet zich thans terugtrok; ongetwijfeld zouden er opstanden uitbreken, ea een andere buitenlandsche mogendheid zou dan komen om piectes het zelfde te doen, als wat Engeland tegenwoor dig verricht. De markies geloofde wel dat vele Muzelman nen, ja zelfs eenige christenen de bezetting van Egypte inet leede oogen aanzagen maar dat zou Engeland niét verhinderen zijn plicht te doen. Het had omtrent de Egyptische zaak een schikking voorgesteld, maar die schikking was vei worpen; zooals men zich herinnert heeft de sultan gediaald en weer gedraald met de onderteekening der schikking en is eiudeljjk de Eugelsche zaakgelastigde sir Drummoud Wulff onverrichterzake ver trokken. De buitenlandsche mogendheid, die, na Engelands ontruiming vau Egypte, dit land, volgens den markies van Salisbury, zou be zetten, is geen an lei e dan Frankryk. Uit de bescheiden over deze zaak blijkt dat de sultan haai' zou geteekend hebben, wanneer Frankryk zich er niet zoo bepaald tegen had verklaard. Maar verscheidene Engelschen zijn met deze verwerping eigenlijk zeer in hun schik. Was de overeenkomst aangenomen, dan zou Enge land Egypte binnen korter o£ langer tyd hébben moeten ontruimen. Thans kan het blijven, en de practische Engelschman lacht in zijn vuist en denkt: met het behoud van Egypte hangt het behoud van het Suez- kansal samen. 'Dat kunnen we nu nog, ter wille van onze positie, niet missen. 'De verklaring, die de markies ten slotte aflegde, dat hij den algemeenen toestand van Euiopa veel gunstiger beschouwde dan in den aanvang van het jaar, toen de oorlog op het punt scheen uit te breken was zeker niet het minst gewichtige deel dezer politieke redevoering. VhDfflcioele JJededeelingen. De gewone audiëntie vau den minister van justitie zal op Dinsdag, 16 Augustus aanstaande, niet piaats hebben. DES HAAG13 Augustus 1887. De prins en prinses Von Wied met hunne kinderen vier zonen en een dochtertje, zyn Donderdagavond met den trein van 9.54 te 's-Gravenhage aangekomen. Zy werden aan het Rjjnstalion op het plankier verwelkomd door verscheidene dames en heeren, die hof- en regeericgsambten bekleeden, o. a.: graaf en gravin Van Limburg btirumgraaf en gravin Van Bylandt; baron Du Tour Van Bellinchave, minister van justitie; jhr. v. d. Does de Wllltiböis, minister van staat; mr. Fock, coUHUhtearis des konings; baron De Gonstaot Kstheefne, hofmaarschalk van Z. M. jhr. De Gasembroot, gep. vice-admirsal; baron Taets van Amerongen, kamerheer, vroeger van w'ylen piins Frederik; deD kunstschilder Bis schop, enz, Allen heetten den prins, de prinses en de kinderen hartelijk welkom, welke begroeting nog geruimen tyd in de wachtkamer voor het hof werd voortgezet, waarna het gezin, dat vergezeld wordt door een talrijk gevolg en bedienend personeel, zich in rijtuigen naar Scheveningeo begaf. De familie is aldaar af gestapt aan de villa sDulca Mare", tegenover het Paviljoen, en denkt een maand k 6 weken in de badplaats door te brengen. Punses Marie was zichtbaar verheugd haren geboortegrond weer te zien. SCHIEDAM, 18 Augustns 1SS7- Blijkens de gisteravoud vet schenen Siaatt- courant, zijn in de Staatsbladen uos. 144, '145, 146, 147 en 148 afgekondigd de wetten van 10 Augustus 1887, lot het in overwegiug nemen van de voorrtdien tot verandering in de hoofdstukken I, II en III der grondwet. Tevens bljjkt dat onder dagteekening vatl 11 Augustus 1887, no. 12, door den koning het volgende besluit is genomen: Art. 1. De tegenwoordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Woensdag, 17 Augustus 1887, des namiddags te drie uren. Art. 2. Onze minister vau staat, minister van binnenlandsche zaken, wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te be geven naar de vergadering der Siaieu-Generaat, teneinde in eene vereeuigde zitting der beide Kamers de vergadering in O izeu naam te sluiten. By de laatste repetitie, welke gisteravond door den heer M. Van Kooten, ondei kapel meester van het korps muzikanten der schut' tet y, zou geleid worden, werd hem een zeer aangename verrassing bereid door den majoor- commandant der schutterij, den heer G. Visser Bz., den heer Julius Egener, kapelmeester, ea he; korps'muzikanten der schutlery, alsmedfl door eenige leerlingen, uit erkentelijkheid voor de wjjze, waarop hy zjjne betrekking heeft vervuld. Van den majoor-commaudant, ontving de heer Van Kooten een cognacstel, met zilver gemonteerd; van den kapelmeester en het korps muzikanten een zilveren inktslel met toepasselijke inscriptie, en van de leerlingen een kristallen bierglas met Zilveren voet. De heer Van Kooten betuigde in hartelyka bewoordingen zyn dank voor deze blyken vaa toegenegenheid. Behalve de minister van oorlog, is ook dd minister van koloniën gisteren met een maand verlof naar het buitenland vertrokken. Ds ïLuxemburgsche troonquaestie" is eigen lijk geene quaestie, dat stelt o. a. duidelijk in het licht de Luxemb, Zeit. tegenover da bladen, welke bezwaren inbrengen tegen do rechtea van hertog Adolf van Nassau. Het blad betoogt, met de Köln. Ztg., dat de rechten van den hertog onbetwist.aar eo onbetwist zyn en dat de Luxemburgeis zich dus volstrekt niet ongerust maken over de toekomst. Het bedoelde artikel is vooial ge richt tegen het Journal de JBruxellei, dat Maandag zinspeelde op een geheime oppositie der bevolking tegen de toekomstige dynastie, tegen de Luthersche geloofsbelijdenis van den hertog en tegen de onvermijdelijke kosten, aan een afzonderlijk vorstenhuis verbonden. De Lvxeml. Ztg. noemt dit verraderlijke in fluisteringen, die alleen te danken zyn aan de olficieeie Belgische pers. Een ander Brus- selsch blad heeft gesproken vaneen algemeen verlangen in Luxemburg om by België in,-- lijfd te worden. Ook dat bestrijdt h»>-1| g<- noemde orgaan ten stelligste. De Luxemburgers hebben hel beier dan dd

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1