Gemengde Berichten. Belgen en zyn onder hel ToWerbond er beter aas toe, térwyl zy in kerkelyk en sociaal opricht veel vrjjer zynals er sympathieën voor de Belgen heerscheo, dan zjjn die van persoonlijken en niet van staatkundigen aard. Zoowel onder de oude als onder de eventueels nieuwe dynastie, zegt het blad ten slotte, vrenscbea wy niets anders dan te blijven wie w|j zijn. Hertog Adolf van Nassau, de verrooedeljjke opvolger van den koning-groothertog in Luxem burg, is 24 Juli 70 jaar geworden. Hjj heeft éea zoon, den 35 jarigen ongehuwden hertog Willem, kolonel io Oostenrykschen dienst, en éen dochtsr die gehuwd is met den erfprins van Baden.' "Wordt hy tot de regeering geroe- pon, dnn zou hy, volgens de Duitsche bladen zyn rechten waarschynlyk terstond aan zyn zoon overdiagen. De benoeming wordt aangekondigd van deu heer Mali voire de Butet, ambtenaar van het JTransche departement van handelszaken, tot consul-generaal, belast met het Fransch con sulaat te Rotterdam, ter vervanging van den tegen woord igeu functionaris Phiibert, die op pensioen gesteld wordt. Het jongste nommer van Ee Portefeuille bespreekt o. a. den kunstschilder Mauve, Diens portret en de zorgvuldig uitgevoerde albeeldin- gen van eenige zyner werken zyn er bygevoegd. De heeren Bioeinemlaal en Laan te Wor- Utsrveer hebben een fonds van f80,000 ingesteld, om uit de rente daarvan hunne Werklieden te kunnen ondersteunen. Zaterdagmorgen vereerde de weleerw. heer A, Van Moorsel, oud-aalmoezenier van A tjeh, thans pastoor te Batavia, Bronbeek met een bezoek. NauwelykB was dit aan Bronbeek's be woners bekend, of de oogen, die het geluk gehad hebben ZEw. in zijne werking te kunnen gadeslaan, tiutelden van vreugde, toen hun daardoor de gelegenheid werd aangeboden den edelen menschenvriend nog eens te zien, die zooveel voor hen gedaan heeft, toen zij ge- kwelBt op huis tisgar mopsten blyven; die, onverschillig van welke geloofsbelijdenis, pro testant, katholiek, Israëliet of Mahomedaan, ieder met zjjne beste krachten hielp in alles, wat noodig was. Nauwelijks zich in de por- tierewachtkamer bevindende, werd ZËw. reeds door een onderofficier in stamelende woorden bedankt voor de hefde, toewijding en hulp, die hy van ZEw. genoten had, toen hjj ge durende de 2e expeditie gewond in het hos pitaal te Penajoeng lag. In de keik van het gastieht werd ZEw. gecomplimenteerd door den generaal-commandant, den kapitein-adjudant en den huismeester, die het zich zeker tot een waar genoegen rekenden met iemand, die zoo goed de woorden van den Grooten Meester en disc» grootste gebod, dat der liefde, nakwam, kennis te maken. Dat het ZEw. tot in de lengte van dagen in alles goed moge gaan, is zeker de wensch van allen, die ZEw. op Atjeh gekend hebben. Pott In den avond van 4 Aug. II. werden voor den Gaulhor te Mainz twee heeren in hech tenis genomen, die, naar men meende, in een zakboekje aanteekeningen maakten over de vestingwerken d8r stad. Men bracht de heeren vooi den politie-commissaris, die echter, na inzage te hebben genomen van hun papie- tea, dadelyk bevel tot loslaüng der >spion- oen" gafdaar mea hier te doen had met niets kwaads bedoelende toeristen. Het bleek nat de ariestanten Hollanders waren: een koopman en een ambtenaar. Vad Donderdag is te Leeuwarden eene nationale tuinbouwtentoonstelling geopend, waarop alle -provinciën des lands met belangrijke inzen dingen zjjn vertegenwoordigd. Er zyn \u het geheel uitgeloofd 9 gouden, ruim 1U0 zilveren, ruim 80 bronzen medailles en een 70-tal getuigschriftenbenevens by ruim 20 zilveren medailles nog geldprijzen. Uit Grave woidt van gisterm.aan de 2F. JR. Cl. gemeld: Heden heeft de rivier de Maas jalhier den nog ongekend lagen stand bereikt van 4.79 M. +- A. P.tengevolge waarvan de scheep vaart bjjna geheet is gestremd. Da veerpont gaat slechts met moeite over, en de stoom- booten zyn verplicht lichters mede te nemen. Op verschillende plaatsen kan men, de rivier geheel doorwaden en zjjn de weidbpachters langs den Maaskant genoodzaakt hunne of- heiningen een eindweegs in het iwater te plaatsen, teneinde het vee te beletten van de eene in de andere weide over te loopen. Uit Hannover wordt gemeld datjeen en- twintig Nederlnndsche dames aanzoek hebben gedaan, om op de kookschool aldaar te worden geplaatst, met de bedoeling, om zichhet diploma te verwerven. Een zoo groot'aantal buitenlandsche leerlingen kan, volgens de regelen der school, niet te gelijk Worden opge nomen. Er zyn op dit oogeobhk twee leerlingen uit Nederland. In September zullen er vjjf zjjn. Donderdag had er op da rivier de Merwede, nabjj de spoorbrug te Baanhoek, een ernstig ougeluk plaats. De boegspriet van het Belgische tjaikschip Ee Jonge Mathilda, schipper Bal, dat zeilende was, schoot door hevigen uitschot vaa wind los, met het noodlottig gevolg dat hy terecht kwam op den 2l-jarigen zoon van den schip per, die voorop stond. Ook de mast stortte daardoor op het schip neer, gelukkig echter zonder persoonlyke ongevallen te veroorzaken. De toestand van den jeugdigeu schipper die zware kneuzingen bekwamis hopeloos. Volgens Donderdagavond te Kampen ont vangen bericht, werd in de Zuiderzee buiten het Keteldiep eene omgeslagen visschersschmt gezien, waarvan de opvarenden vermottdeljjk zyn omgekomen. De plaats van herkomst ia tot neg toe niet bekend. Te Eerbeek is dezer dagen een twaalf jarigen jongen by het badeu in het kanaal vei dronken. Zyue beide kameraden konden hein niet redden, en ook de heer Steenbe'ek, die zich op het hulpgeschrei terstond te water begaf, kwam te laat. Ook te Zutfeu heeft een jongeling van 18 jaar by het baden m deu IJsel het leven ge laten, zonder dal hem tydig hulp kon verleend worden. Aan de ongelukken in Zwitserland door on voorzichtigheid komt geen einde. Nu is weder een zekere Desplands in den afgrond gestoi t, zoo ook een jong Italiaan, Diablerets, die beiden zon der gids waren uitgegaan. Hun lijken zijn ge vonden. Een anonymus te Peterburg heeft een brochure uitgegeven, waarin hij ter wille van den vrede van Europa voorstelt België, Holland, Zwitser land, de vorsiendommen van het Balkan-srhier- eiland en Europeesch Turkije onder de andere Stalen te verdoelen. Duitschlnnd zou aan Rusland afstaan: het gebied omvattende Dantzig,'Thorn en Koningsbergen Oostenrijk Galicië en Guko- winedaarentegon zou Duitschland Bohema, Oos tenrijkse!» Tyrol, Holland en een deel van België, en zou Oostenrijk Rumonië, Servië, Montenegro, het Balkan-schiereiland eu Konstantinopel krijgen. Frankrijk zou Fransch Zaiterland en België tot Ostendo ontvangen en Metz weer bekomen, daar entegen zou Straatsburg Duitsch blijven. Italië zou met Tessin en een deel van Tyrol worden ver meerderd. Te Camden, in New-Yersey, kwnm eene vrouw bij den vrederechter om zich over de ruwheid en de dronkenschap van haten man te beklagen. Terwijl de rechter de vei klaringen der vrouw aanhoorde, kwam haar man de gerechtszaal bin- nenloopen en schoot zijn vrouw en den rechter en daarna op straat zich zeiven dood. In zijn werk »Ce qu'on mange Paris" vertelt Pierre Delcourt o. a. het volgende's Morgens komen de Parijsche kooplieden in de Halles de aangevoerde kluiten boter kourenzij doen dat door een metalen stang in do boter te steken en dio er dan uit te halen met een klein klontje er aan. Dat klontje houden, zij een oogenblik in den mond en spuwen het dan uit. Welnu, hetgeen zij uitspuwen, wordt door een «industrieel" met zorg bewaard. Hij laat den vloer opvegen met al het stof en do vuilnis, laat alle3 smelten en verkoopt dan de boter, die hij aldus verkrijgt, aan de men- schen, die in de open lucht gebakken aardappels enz. te koop aanbieden Onlangs werd melding gemaakt van een nieuw- ontdekten tenorzanger, een brievenbesteller te Pyrmont. Die zanger wil zich echter niet aan de kunst wijden. Hij sloeg reeds verscheidene schit terende aanbiedingen af met de verklaring, dat hij zich in zijn beroep en in den kring der zijnen gelukkig gevoelt en daar wenscht te blijven. Een wetenschappelijke expeditie uit Berlijn is dezer dagen te Hilleh, het oude Babel, aange komen met het doel om opgravingen te doen, niet slechts ter plaatse waar die beroemde stad der oudheid eenmaal bloeide, maar ook in andere oorden van Mesopotamië. Nog heden getuigen de uitgestrekte bouwvallen dor vermaarde stad van haar voormalige grootheid. Ook het oude Ninevé zal door de leden der bedoelde expeditie worden bezocht, om in do bouwvallen van die stad op delvingen te doen. Van do Parijsche schouwburgen hebben zes ge durende het speelseizoen 18861887 een ont vangst gehad van meer dan een millioen francs, waarvan de opera een ontvangst van 3.143,406 francs. De gezamenlijke ontvangst in al de schouwburgen beliep 19,234,798 francs, tegen 17.471.502 francs in het vorige seizoen. De tan tièmes aan de tooneelschrijvers bedroegen geza menlijk 1.990.703 francs. De componist Verdi houdt op het oogenblik met zijn vrouw te Florence verblijf om zich vertrouwd te maken met de ziekenhuizen aldaar en de geheele inrichting daarvan. Mevrouw Verdi heeft het plan in Bufieto, de geboorteplaats van den meester, een ziekenhuis op te richten, geheel naar de eischen des tijds ingericht. Te "Warschau kwam deze week een Perzisch edelman, Hassan Dshenedei, aan, dia te voet uit Teheran gekomen was. Het geldt hier een groote weddenschap. De jonge Pers heeft nl. aangeno men in acht maanden van Teheian naar Parijs te wandelen hij is geheel alleen doch heeft plechtig gezwoien geen paarden, spoorwegen of andero vervoermiddelen te zullen gebruiken. Van Teheran over Moskou naar Warschau liep hij in zes en een halve maand. Na een dag rust te Warschau vervolgde hij welgemoed den tocht naar Parijs. Behalve zijn moedertaal spreekt hij vloeiend Russisch en Fransch. Onlangs streek een bijenzwerm in de Ackcr- strasse te Ber'ijn neder op een paard, dat daar voor een kar gespannen stond. Het dier begon woedend om zich heen te slaan, en zou zeker onge lukken aangericht hebbon, als niet een voorbij gangers handig de koningin had gepakt. Deze liet lnj onmiddellijk weer opvliegen, en da geheele zwerm volgde gonzend de gebiedster na. De landbouwers in de Midden-Slaten en in het westen van Amerika zijn zeer verontrust over de langdurige droogte. Woensdag is erin enkele distiicten van hot land, welke door de droogte bezocht waren, regen gevallen, zoodat men hoopt dat er thans eenige verbetering zal komen. In verschillende gedeelten des lands is men bevreesd voor een volslagen gebrek aan melkproducten, ten gevolge van den uitgedroogden toestand der lan derijen. Dezer dagen is te Pest voor f7000 een viool verkocht, welke door de beroemde vioolmakers Amati te Cremona voor den Fransehen koning Lodewijk XIV werd vervaardigd. Bij Valencia hebben onlangs Spannsche visschers een Romeinsche amphora (wijn- of oliekruik met twee ooren) in hunne netten opgehaald. Men ver moedt dat zij afkomstig is van een Roroeinsch- schip, gezonken in den daar geleverden zeeslag tusschen de Romeiuen en de Carthagers in het jaar 215 v, C. Dat ware kunstenaars nog goed betaald worden, blijkt uit bet volgende, door oen correspondent te Berlijn medegedeeld. Aan het schilderwerk van het arsenaal aldaar hebben de voormaamste- Duitsche kunstenaars medegewerkt. Professor Geselschap ontvangt voor een groot koepelfries, vier muurschilderingen en vier medaillons 500,000 mark, de vier schilders voor 4 groote muurschilderingen voor ieder stuk een honorarium van 30,000 mark, terwijl een achttal andere schil ders van naam ieder dezelfde som ontvangen voor hun veldslagen. Een aantal schilders hebben nog de opdracht gekregen tot het inleveren van schet sen. Een merkwaardigen spiegel had Alfred Krupp op zijn villa Ilügel in zijn studeervertrek. Die spiegel, welke 2 meter breed en 3 meter hoog is, bestaat niet uit glas, maar uit gepolijst staal. Een zeer ge past sieraad in het verblijf van den sKanonnen- koning." Dezer dagen heeft men te Rio dc Janeiro een schatkamer van de Jezuïeten ontdekt, vol kost bare voorwerpen en geld. Het was bekend dat de Jezuïeten, toen zij in 4777, na de opheffing van hunne orde, de stad verlieten, hun geld en kostbaarbeden begroeven maar niemand wist waar. Thans vond men in een oud kerkboek ver meld dat de vrome vaders vóór hun vertrek een groot steenen kruis hadden opgericht, tot stichting van do geloovigen, en men vermoedde, dat dit kruis, behalve die vrome bestemming, ook wei ten doel gehad kon hebben de plaats van den verborgen schat aan te wijzen. Men ging dus daar aan het graven, en da schat werd gevonden- Op den Canadian-Pacific-spooi weg is een brug over de St.-Lawrence-rivier gereed gekomen, 12 mijlen ongeveer van Montrealzij heeft een lengte van 3500 voet. Het is nog niet bekend wanneer zij voor het verkeer zal worden geopend. De brug wordt als zeer belangrijk beschouwd, daar zij.een onafhankelijke verbinding met de lijnen zuidelijk van de St. Lawrence vormt en don spoorweg ge durende elk seizoen den toegang verzekert tot alle havens aan den Atlantisclien Oceaan van New- York tot Halifax. Een horloge zonder wijzers is hot nieuwste op het gebied der Schwarzwaldor industrie. Dit horloge hooft den vorm van een tambourijn, waarvan de perkamenten oppervlakte de wijzer plaat vormt. Daarop zijn twaalf bluemengroepen op gelijke afstanden geschilderd en met nummers- voorzien. Doorboord is het perkament nergens. Twee bijen, een groote en een kleine, loopen van bloem tot bloem en wijzen den tijd aan. De kleine doorloopt de gansche wijzerplaat eenmaal per uur, de groote gaat twaalfmaal langzamer. Als drijfkiacht werken achter het perkamenten blad twee magneten, die zich met bepaalde snel heid om hun assen draaien. Daar de bijen van ijzer zijn, moeten zij de magneetnaald aanhou dend volgen. Hot geheel, dat in Furtwangem (Baden) tentoongesteld is, ziet er zeer aardig uit, en het samenstel is hoogst eenvoudig. Dat er nog goede bierdrinkers zijn, bewijst het volgende. In Regensburg weiden in het afge» loopen jaar 20.140.350 liter bier gedronken, zoo- dat op ieder lid der bevolking, kinderen en vrou wen medegerekend, een gemiddeld gebruik van 557 liter bier komt te staan, ruim 4 i/n liter per dag. In de naburige stad Stadtomhnfis het bior- verbruik nog sterker daar bedroeg het verbruik in hetzelfde tijdvak per hoofd gemiddeld 61® liter. Bij de wedrennen te Neuss had de luitenant von dor Louhe uit Dusseldorp het ongeluk, dat zijn paard over do aangebrachte hindernissen struikelde, waaidoor hij met het hoofd tegen den grond viel. Hij overleed kort daarna. Een prachtige -uitvinding. Een zekere lieer J. -H. Pierce in Amerika heeft een uitvinding

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2