Maandag 15 Augustus. N°. 6792, Tweede Blad A0. 5887. Feuilleton.. TANTE DORA. Een-en-veert g-ste «Jaargang-. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, pei kwartaal Franco per post, door het gelieele Rijk Afzondeilijke nummers 1.85. - 2.50. - 0.10. HUW EAU: MARKT, K, 124. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer 0.10, Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. II U 1 T 8 C 11 L A N 1). Uit Rustschuck is te Berlijn per telegraaf bericht ontvangen, dat Slambuloff, wegens onrustwekkende politieberichten uit de Donau- stedea, aan prins Ferdinand heeft verzocht poch te Lompalauka noch te Sistowa aan wal te gaan, maar de deputatiën aan boord te ontvangen. Overal zijn zeer vele verdachte vreemdelingen aangekomen, tegenover welke de politie machteloos is, daar zy allen zijn voor- zien van Russische ofOostenrijksche paspoorten. In eerstgenoemde stad is Woensdag een poli tieke moordaanslag gepleegd op den heer Do- itrovitsch, med. dokter, een voorstander der rogeerieg. Een ij veraar der Russische partij heeft hem mot een levolverschot doodeljjk getroflen. De keizer is gistervoormiddag ten 10 ure ia den besten welstand op het kasteel Babels- berg aangekomen. Dépêches uit Parys melden dat aldaar in den nacht van Donderdag op Vrjjdag in het departement vao buitenlandsche zaken ge wichtige papieien gestolen zijn. Het bestuur der Siciliaausche spoorwegen heeft aan de Italiaansche regeering een plan voorgelegd, tot het aanleggen van een spoor weg op den Etna, van Catania tot Riporta, met raming der kosten op 26i/g millioen lire. Tot dusver is nog door geen blad het opzienbarend bericht der Post tegengesproken, dat professor Virchow, by de jongste verkiezing vart een rector aan do fierlyosche universiteit, in drie stemmingen in de minderheid is ge bleven, zoodat, in plaats van hem, de natuur kundige Schwendener gekozen moest worden. ENGELAND. Het Hoogerhuis hield zich luim negen uren bezig met de amendementen van bet Lagerhuis op de lerache landwet. Verscheidene dier amendementen werden gewijzigd, zoodat de lill naar het Lagerhuis moet worden terug gezonden. Het Lagerhuis heeft by tweede lezing het ontwerp aangenomen, strekkende om voor landbouwers het in eigendom krygen van kleine stukken grond te vergemakkelijken. Men huudt het er voor, dat het Lagei huis de door het Hoogerhuis geamendeerde bill betreffende den verkoop van margarine-boter zal goedkeuren. Het Lagerhuis heoft de meeste amende menten van bet Huis der Lords op den Ierschen land-bill aangenomen, enkele op voorstel der regeeriog verworpen, en over twee, welke door Parnell en zijne aanhangers werden be streden, met instemming der regeering, heb debat verdaagd. F B A N K It IJ Ki De Pépubligus frangaise verklaart dat men rekenen kan op de wysheid etrgematigdheid van Rusland m de zaak van Bulgarije ter voorkoming van eene beroering in Europa. Volgens Figaro wordt Nelidoff als Russisch gezant te KoustaDtinopel vervangen door gene raal Ignatieff. De benoeming van dezen is niet van beteekeniB ontbloot voor Bulgarye. De diplomatieke en consulaire agenten van Frankryk in Bulgarye hebben order ontvangen, by den intocht van den prins van Coburg niet ds nationale vlag uit te hangen, hem niet te gemoet te gaan en zich van elke verbinding met zijne regeering te onthouden. B U S t A N I). Het Journal de St.-Fetersbourg zegt dat de vredelievende woorden van Salisbury overal met voldoening vernomen zullen worden terwijl men niets beters doen kan dan hopen dat de vredelievende veizekeringen ook door de feiten zullen worden gerechtvaardigd. IIA1IE Fanfulla zegt dat de minister van fioan- ciën onderhandelt over een nieuwe verpach ting van het tabaksmooopolie aan eene maat schappij van kapitalisten tegen jaarlyksche uitkeering eener som, die grooter is, dan de regeering by de vorige verpachting ontving. SPANJE. De minister van financiën zal aan de ko ninklijke goedkeuring een besluit onderwerpen, tot uitgifte van kleine schuldbrieven van 100 en 200 pesetas, overeenkomstig de bepalin gen der begrootiog. De minister van koloniën zal eerstdaags de begrootiog voor Cuba in dienen, welke aan uitgaven 33 millioen piasters beloopt, welke met 400,000 piasters door de geraamde inkomsten ovet troffen worden. B L G A R IJ E. Prins Ferdinand is Donderdagavond ten 6 urft te Widdin aangekomen. Een aantal ingezetenen, aan boord van een schip, zijn hem tegemoetgekomen. Hij werd begroet met een salvo van hooderd schoten. De bevolking heeft hem vol geestdrift" toegejuicht. Op de kade stonden troepen geschaard. Langs de straten was eene talrijke volksmenigte. Hy werd ontvangen door de autoriteiten en de geestelijkheid. In antwoord aan den aartsbisschop heeft prins Ferdinand het volgende gezegd, wat onder het Bulgaarscbe volk verspreid zal worden: «Eenstemmig gekozen tot vorst door de vertegenwoordigers der Bulgaarsehe natie, acht ik het «nyn heiligen plicht, my zoo spoedig mogelyk te begeven op het grondgebied van mijn nieuw vadei land, en myn leven te wyden aan de grootheid en welvaart van myn geliefd volk. Terwijl ik u dankzeg voor het geschonken vertrouwen, ben ik overtuigd dat het volk my zal helpen om de welvaart van ons land te ontwikkelen en verhoogeo, teneinde het eene gelukkige toekomst te verzekeren." SCHIEDAM, 13 Augustus 1887. Door de centrale kiesvereeniging in hét hoofdkiesdistrict Dordrecht zyn tol candidatea voor de Tweede Kamer gesteld de heereo mr. G. M. Van der Linden en inr. J.B. Van «Osenbruggen. Op de Donderdag teZieriksee gehouden alge meens vergadering der centrale liberale kies vereeniging in het district Zieriksee is mat algemeena stemmen de heer J. J.VanKeik- vvyk weer candidaat gesteld voor lid dei Tweede Kamer. De kiesvereeniging «Muntendam" heeft tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld mr. H. Goeman Borgesius te 's-Hage en mf. H. J. Smidf, te Pai&maribo. Te Nymegen werd Donderdagavond het zangersfeest ingewijd met het brengen van een» serenade met fakkellicht aan de zaogei us Min nie Hauk door «Nijmeeg's Mannenkoor" en het muziekkorps der Nymeegsche schutterij» De kunstenares, die zich voor een der ramen van het hotel «Boggia" had geplaatst, werd door de talrijke menigte, welke zich vóór het hotel geschaard had, herhaaldelijk luide toe* gejuicht. - Omtrent de onderhandelingen tussciien dr» Mezger en de oprichters van een sanatorium te Wiesbaden kaa volgens Donderdag ontvan gen bericht gemeld worde», dat toen door df» Mezger nog geen overeenkomst geteekend (Vertelling van Tit. Wehjring.) Tante Dora, 2e vorvolg. 10. Roderik 's wond was niet doodelijk, hoewel hij eenige dagen tussclion leven en dood zweefde. Toen den anderen morgen voor zonsopgang het regiment met krijgsmuziek uittrok, wondde de jongeling zich op zijn leger om. Misschien was hem dat bij vrije keuze liever geweest, dan in de schitterende goledeien te rijden, maar zeker zon der zulk een schandelijke aanleiding. En Octave, de ongelukkige oorzaak van dat alles Van zijn epauletten beroofd, liep hij in do ach terste rij, bleek en diep terneergedrukt, de stads poort uit, die hij te paard vol jeugdigen moed was binnengetrokken. Maar wat was hem zijne eigene vernedering bij de bittere smart, die aan zijn hart knaagdeals hij aan zijne Dora dacht. Tranen, de eerste, die hij sedert dien versclirik- kelijken nacht vergoot, rolden langs zijne wangen, toen hij den tuin voorbij moest, waar hij zulke zalige uren had doorgebracht. »Er is geen grooter lijden Dan de herinnering aan beter tijd In diepe ellende." Waarom hadden zij hem niet gedood Dat was voor hem de^ hoogste genade geweest. Waarom was de maarschalk, een oud vriend zijns vaders, bij het krijgsgericht voor don jongen, veelbeloven- den krijgsman opgekomen en had hij, methetoQg op verzachtcndo omstandigheden (Founder's ge tuigenis, wien Octave daarvoor gaarne zijn degen door het hart had gestooten) en in het vooruit zicht van den voorgenomen veldtocht, degradee- ring als eene voldoende sti af voorgeslagen Hij had zelis het uitzicht geopend dat de ver- oordeeldo eer en rang op hot nabijzijnd slagveld kon herwinnen. In liet huis der familie Winfried werd do dood van Octave ais zeker beschouwd. Het was immers bekend hoe snel bij het krijgsgei icht veroordeeling en voltrekking van het vonnis elkander opvolgden. In de geheele stad klonk slechts éen stem ter vervloeking van den misdadiger. Werd soms hier en daar van Dora "s medeplichtigheid gefluisterd, inen scheen toch nog algemeen aan te nemen dat de jongo officier zonder haar medeweten het huis was binnengedrongen. De eer der familie cischte dat de haren deze meening mot alle kracht zochten te staven. Ruderik genas langzaam. Zijn'naam was de eerste, dien Dora uitsprak, toen zij voor de eerste en laatste maal tot volkomen bewustheid weer keerde. vliij leeft, dank zij de Heilige Moeder Gods," 7eide de oude non, die ter verpleging van do zieke uit het kleine klooster aan de Rijnpoort was opgeroepen. «En Octave," had Dora gefluisterd. «Laten wij voor zijne arme ziel bidden, mijn kind," was het wreedo, vrome antwoord. Het blceke, uitgeteerde hoofdje, waarvan men reeds lang de weeldeiige lokken had moeten af knippen, zonk zwaar in de kussens terug Dien- zelfden nacht hernieuwde de koorts zich mot ver dubbelde hevigheid. O, welk eene hartverscheurende smart I Welk een angstkreet om den geliefden doode! Zelfs hot verharde gemoed der oude vrouw werd geroerd, en gaarne zou zij haar onvooinchtig woord teruggenomen hebben. Toen eindelijk de ziekte geweken was, staar den Dora's groote bruine oogen strak en zonder uitdrukking op baars broeders aangezicht, toen deze zich, nog met een verband om het hoofd, vol medelijden over haar heenboog. Zwijgend en zonder ergens aan doel to nemen zat zij cenige dagen lang ter neer, toen zij haai' bed had mogen verlaten, als had zij het geheele vreeselijke verleden vergeten, Ilaro nog zoo zwak ke handen grepen weiktuiglijk naar baar weik*

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5