Gemengde Berichten. was. Gisteren zou de heer Merger zich naar Neuwied begeven en daar een besluit nemen. Zooals reeds vroeger werd aangekondigd, aal in het volgend jaar te Melbourne eeu internationale ny verheid- en kunsttentoon stelling gehouden worden, ter viering van het eeuwfeest der stichting van de eerste Engel- sche kolonie in Australië. Alle landeD worden uitgenoodigd tot deelneming aan die tentoon stelling, welke den lea Augustus 1888 geopend Worden en tot 31 Januari 1889 duren zal. By gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhelmina op 31 dezer zal in den stede-schouwburg te Amsterdam eene voor stelling wordeo gegeven voor de kinderen uit verschillende weeshuizen en een aaotal leer lingen van elk der openbare scholen le klasse aldaar. Deze voorstelling zal bestaan uit: Ultimo, van Moaer. Te DeUt is Donderdagavond in de gasfabriek, beboorenria by de gist- en spiritusfabriek, van den heer Van Marken eene gasontploffing ont staan, waarb'y vier werklieden werden gewond, éen zelfs levensgevaarlijk. By een huiselyken twisttusschen een gehuwd paar te Amsterdam bracht de vrouw haren man een messteek in den rug toe, zoodat hjj naar het gasthuis moest gebracht woi den. Te Kampen kwam Donderdag het bericht, dgt in de Zuiderree, op eenigen afstand van den Ketelmond, een vischschuit was omgesla gen en de opvarenden wellicht waren verdron- ken. Nadere bijzonderheden ontbreken. Het zLeger des Heils" is uit Worms ver dreven. Zyne zoogenaamde oefeningen ver wekten zooveel openbare ergernis, dat de overheid besloot een einde er aan te maken. Dientengevolge werd laatstleden Zondag op hoog bevel de zaal der bijeenkomsten gesloten en alle verdere verrichting des legers verboden. De legei troep wil nu naar Maintz vei huizen, maar kan ook daar geen aangename ontvangst verwachten. I'en Haag. In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad hebben da af getreden wethouders en de niet herkozen raads leden mrs. Vaillaut en Six op waardige wjjze afscheid genomen van hunne medeleden. In antwoord hierop sprak de voorzitter zijn diep leedwezen uit over het heengaan van de heeren Vadlant en Six uit eene betrekking, die de eerste 24 jaren en laatst vermelde kotter met onvermoeide loewyding hebben vervuld. Hun biervoor openlyk dank te betuigen, te bevestigen dat zij eenig en alleen het algemeen belang voor oogen hadden, dat ijj zonder aan zien des pe.rsoons dienden, onafhankelijk van de vrees zich vijanden te maken, te vei klaren dat zjj daardoor de achting van alle welden- kenden in de gemeente verworven hadden, was hem in ditoogenblik een groot voorrecht. mandje en de bevende vingers trachtten ver geefs eene naald vast te houden. Maar deze toestand was kort van duur. Op een morgen hooide de verpleegster, die zich ook nu nog niet lang van haar durfde verwijderen, een luiden kreet en vond hot arme kind bewus teloos ineengezegon op haren steel. De herinne ring moest zijn teruggekeerd en haar hebben overweldigd. Van dat oogenbük af verviel het ongelukkige meisje in die stompzinnigheid, waaruit zij nooit weer zon ontwaken. De diepgetroffen vader deed wat in zijn ver mogen was maar geen der te hulp geroepen geneesheeren kon do geringste verbetering in haren toestand biengen, Hanrw»nn/in was van eon stil karakter en daar om dos te ongeneeslijke!", en spoedig kwam er lichamelijk lijden bij en ondermijnde lmre schoone gestalte. R'irïeiik, wiens vroegere liefde voor zijne zus ter weer was ontwaakt, wilde er niets van hoo- Hy hoopte dut zg, evenals de wethouder Van Stralen, de aangename zelfvoldoening mochten genieten, in de bewustheid hu plicht te hebben gedaan, te mogen terugzien op de groote zaken on werken, onder hun bestuur tot stand gebracht. Coder den indruk van deze woorden kweet het raadslid jhr. De Jonge zich van de taak, hem door de zeer groote meerderheid van den raad opgediagen, om aan den voorzitter van den gemeenteraad, den burgemeester, het verzoek te richten, dat hy niet zal blijven aandringen op zyn aan Z. M. den koning ge richte aanvrage om ontslag. Hy deed dit om tweeërlei redenenlo. op grond dat Z. M, eene hooge onderscheiding aan den burgemeester had verleend. Oader de gegeveu omstandigheden kon z. i. die onder scheiding geen andere beteekenis hebben dan dat de koning goedkeurt bet beleid van den burgemeester, waarin door dezen eene aanleiding lag, zyne ontslagaanvrage terug te nemen2o. omdat het niet in het voordeel van de gemeente ia dat de burgemeester afti eedt en de leiding van het bestuur overgaat in handen van de wethouders. Het gemeentebe lang bracht mede dat het dagelyksch bestuur niet geheel hoofdeloos werd, maar dat een band en eenheid door het hoofd van het ge meentebestuur daarin bewaard bleef. Do raad, verztkerüe spr, ten slotte, doet dat verzoek in de vaste overtuigiog, dat de burgemeester met de wethouders eu den raad bereid zouden bevonden worden om de grieven van de ingezetenen, zoo die gegrond zyu en verholpen konden wordeo, le onderzoeken eu uit den weg te ruimen, in het belang van de handhaving en hevordei ing der eensgezindheid. De burgemeester dankte den heer De Jonge voor zijne welwillende gevoelens, maar kon op dit oogeublik nog met bevestigend ant woorden op zyne vraag. Teiwyl hy op hoogen prijs gesteld heeft de hooge komnklyke on derscheiding, had tig evenwel het besluit tot ontslagaanvrage niet dau ua ryp beiaad ge nomen. Thans, nu de zaak aan 's komugs be slissing is OQiierwm pen, was liet nein moeilijk een aulwootd te geven. Den Haag. De veieeuiging Handt! en Nijverheid" alhier heelt Donderdagavond torn de twee opeo plaatsen m den gemeenteraad als cauuiiiaien gesteld jhr. Repeteer van Mole- uaaiSgraat met 3d eu den heer De Bus met 44 van de 50 stemmen. De heer Hymaus vau Wadeuoyen had 18 en de heer Kleick 4 stemmen op zich veteeuigd. De vouizilter, «le heer Vau L tli, bevestigde hel he: lent dat hy voornemens is zyne be trekking neder le leggen, doch vei klaarde zich levens beieid vooiloopig neg Uitat mede te wachten Vóur het sluueu vau de veigudei mg liet een des* leden zich aikeurend uit o>er üe rede van deu heer De Jonge in den gemeentelaad en vond die coniprouniteereud tegenover de ren dat men haar uit het huis zou verwijderen, zelfs niet om eens poging tot genezing te wagen. Zoo bleef zij in de ouderlijks woning, eene stille, onschadelijke huisgenoote en door de toe nemende ziekelijkheid, die langzamerhand bare ledematen verlamde, aan hare kamer gebonden, In den beginne klonk er nog wel eens een bange kreet door het liuis, die de harten der baren deed trillen ronar mettertijd was zij geheel kaim geworden. Zij vroeg naar niemand, herkende niemand dan baar jongste broertje Klemeus, dien zij streelde en mot lieve woordjes aansprak, zooais zij voor hare ziekte zoo liefderijk gedaan had. Lang daar na, toen haar broeder reeds tot een man was opgegroeid, sprak zij nog steeds tot hem, als tot het tweejarig kind, zooals zij hem toen had ge kend, Dat was de eenige lichtstraal in dit ver woeste, troosteloozo leven. Ook Octave had zijn deel gehadmaar een man is in zulk een geval in zooveel gelukkiger omstandigheden. kiezer*die gebruik hadden gemaakt van hun recht. Deze woorden gaven geen aanleiding tot gedachteowisseliog. Den Haag. De effecten, ter waarde van ongeveer t 100,000, dezer dagen te Bordeaux in bezit gevonden van den schoonzoon, de dochter en den kleinzoon van de bestolene, zijn in beslag genomca en onder de recht hebbenden verdeeld. Amsterdam. Naar de Amst. verneemt, wordt door eenige stadgenooien overlegd op welke wjjze zjj het best kunnen medewerken om aan de gevoelens, die dr. Mezger aan Amster dam binden, de overhand te doen behouden. Den lOn dezer kwamen te Palermo 10 geval len van cholera voor en 4 dooden. To Catania, Brancavilla, Brenta, Paterna enz. houdt de ziekte aan. liet hooger beroep van Pranzini, die wegens den drievoudigen moord in de rue Montaigne to Parijs ter dood veroordeeld word, is door het hof van cassatie verworpen. Sedert eenige dagen zijn te Lourdes een aan tal voorwerpen tentoongesteld, die uit Frankrijk naar Rome zullen worden gezonden ten geschenke aan den paus, ter gelegénheid van zijn priester jubileum. Laatstleden Zaterdag is te Hamburg het tes tament van. den reedor J. A. G. Bolten geopend. Nevens de bepalingen voor de familie en de noodige regeling voor het verder voortbestaan der firma, bevat het onder anderen de volgende beschikkingen: Aan het personeel in zijne zaak hoeft hij vermaakt 90,000 mark, om naar evenredigheid van ieders aantal dienstjaren to worden verdeeld over hen, die minstens vijf jaren in dienst zijn geweest. Vier personen vorkrijgen daarnevens een afzonderlijk legaat, een van 24,C00, een van 12,000 en twee ieder van 6000 mark. Ten behoeve van eenige instellingen is een bedrag van 30,000 mark vastgesteld, te verdeden naar goedvinden der weduwe. De dienstboden en huisknechts, die meer dan vijf jaar bij zijn gezin in dienst ziin geweest, alsook de roeiers enz., die sinds eene reeks van jaren voor de zaak dienst hebben ge daan, ontvangen ieder 600 mark. Tevens wordt aan alle pai ticuliere schuldenaars, bij welke de erflater 600 mark of minder had in te vorde ren, alle schuld kwijtgescholden. Bij het zegel kantoor is de nalatenschap voorloopig berekend op 71/o millioon matk. De zaak van den Engelschman Maxwell, die ter dood veroordeeld werd wegens het vormoor- den van zijn reisgenoot Preller, in een hotel te St. Louis, zal in hooger beroep behandeld worden, liet vonnis van de eerste rechters is vernietigd wegens een gebiek in den vorm. Uit een onderzoek aangaande den brand bij Whiteloy schijnt te blijken dat in de gebouwen dynamiet of een andere ontplofbare zelfstandig- Het leven drijft hem onverbiddelijk voort en hij kan nauwelijks lucht geven aan zijne smart, die bij een waariijk mannelijk en krachtig gemoed ook weidra voor hoogere eischen en belangen moet wijken. Slechts zwakken en lafie droomeis sterven min een gebroken hart! Zoo komt hot dat menig man voor kond en trouweloos wordt uitgekreten, alleen omdat strenge plichten, veelvuldige gebeurtenissen hem oproepen en hem geen tijd laten, om zich 'aan eene vergeefsche liefdesmart over te geven. »De trouwe ridder moet naar het slagveld trekken. Het arme meisje moet weenen en klagen." ,Wel klemde Octave de tanden op elkaar en sprongen bittere tranen in zijne oogen, als hij aan zijne beminnelijke gelierde dacht, en hoe hij haar had achtergelaten, maar toch wist hij voort te leven. Hij vergat zijn treurig lot geheel in zijne zorg voor haar, van wier diep ongelukkigen toestand hij echter nog geene voorstelling had. De hein opgelegde straf werd hem door de al- gemeene deelneming zeer vellicht. heid verborgen was. Olie was er niet in de ma gazijnen, volgons Whiteiey's verklaring. De brand van het Hertogenwoud is nog niet geblHscht; integendeel, hij breidt zich nog uit, ondanks de pogingen van de soldaten der genie om dien te blusschen, tengevolge van den vrij hevigen wind. Tot dicht bij Spa en bij Franchi- rnont staat alles in brand. Men zegt dat sommige boeren den brand aanstaken. Ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Parijs, in 1889, zullen er insgelijks internatio nale congressen worden gehouden met daaraan verbonden conférences. Zij zullen handelen over fraaie letteren, schoone kunsten, historie en oud heidkunde, mathematische en natuurkundige wetenschappen, staatshuishoudkunde, wetgeving, landbouw nijverheid enz. enz. Door de militaire-Iuchtvaart-afdeeling te Berlijn worden thans proeven genomen, die ton doel heb ben om belangrijke hoeveelheden dynamiet uit ballons op de vijandelijke versterkingen neer te slingeren. Zoodra de ballon zich boven do aan te vallen versterking bevindt, moeten door middel van oleetriciteit verscheidene hondorden kilo's dynamiet daarover uitgestort worden. Urn te weten wanneer men zich juist boven de be dreigde fortificatiewerken bevindt, is onder in den ballon eene buis aangebracht, waardoor de noodigo waarnemingen kunnen plaats hebben. De dynamiet-massn moet de kracht hebben om zoowel de gewelven der vestingwerken als de dek king er van te vernielen. Te Londen geeft tegenwoordig een azwemkun» stemmes," miss Mellersh, op het gebied eigen aardige voorstellingen. Zij gaat, met een plank aan banden om haar hals gehangen, en een vaatje met allerlei benoodigdheden bij zich, te water. Daar slaat zij haar keuken op en bereidt haar middagmaal. Zij maakt, al zwammende, op de plank een pudding aan, legt dan een biefstuk met aard appelen in een pan, hualt een spiritus-kouktoo- stel voor den dag, steekt dat met een lucifer aan, en laat dan de spijzen bakken en koken. Als alles klaar is, gebruikt miss- Meilersh baar maal, op den rug zwemmend. De stad Roann, in Indiana, werd onlangs be zocht door een talrijken zwerm op meikevers gelij kende insecten. De zwerm was zóó dicht, naar do- Amerikaansche bladen verhalen, dat de zon ver duisterd word, en tnen kunstlicht moest aansta-" ken. Er werden groote vuren aangelegd de insec ten kwamen daarop aan en werden bij hoopen- gedood. F.en paar dagen te voren werd St. Paul, in. Minnesota door zulk een zwerm insecten ge plaagd. Met de publiciteit is het in Arabic nog zeer pri mitief gesteld. Abdul Faril, sultan van Lahadscli» niet ver van Aden, is een man, dio gaarne op der hoogte blijft van hetgeen er op de wereld behihg- r'ijks voorvalt. Daar er nu geen enkele courant wordt uitgegeven en hij niet geabonneerd is op de- Engeische bladen, om do eenvoudige reden, dat Hij was altijd de lieveling van het regiment geweest. Er was niemand onder zij no vroegerer kameraden en voormalige ondergeschikten, die hem zijn veranderden toestand zou willen doen gevoe len en weldra zou hij zolfs in de gelegenheid zijn, alles weer goed te maken. In don slag bij Smolensk viel hij met doods verachting wat gaf hij om zijn leven op de vijandelijke gelederen aan en redde bet groote vaandel, dat reeds in de hand van een gebaarden' Kozak fladderde. Zijn opperbevelhebber en oude vriend was meer dan gelukkig; van deze omstandigheid gebruik te kunnen maken om zijn vroegeten adjudant weer in genade non te nemen. De veldtocht eindigde met den bekenden onge lukkigen afloop. Octave gedroeg zich even dapper in alle ge-" vaten op de ijsvelden van Rusland, tot hij op den noodlottigen terugtocht met zijne gansche leger- afdeeling bij Borisson werd gevangengenomen, Wordt vervolgd)

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 6