Kerknieuws. SteMiji Mem Z»tlHïii'»T CaTYFlij sten. -ïf m Koloniën. tand- en Tuinbouw. Heolit zaken. Inhoud van Tijdschriften. V i s s c h e rij. Marktberichten. Armenzorg, hij zo niet lezen kan, heeft hij zijn zaakgelastigde te Aden opgedragen, hern twee of driemaal in de week door kooplieden, die van de markt te Aden naar Lahadsch terugkeeren, een vertaald uittreksel ,uit de Engelsche couranten te doen toekomen. Dit wordt nadat do sultan het heeft gelezen, den minister van buitenlandsche zaken, tevens huis kapelaan, seci etaris, dokter, apotheker en gouver neur aan des sultans hof, ter hand gesteld, die er terstond zooveel afschriften van laat nemen als er moskeeën in het rijk zijn. In elke moskee wordt een afschrift aangeplakt, opdat alle geloo- vige onderdanen des sultans weten wat er in de wereld omgaat. Balavla, 9 Juli. Machtiging is verleend tot opening voor het algemeen verkeer van den zijtak Modan-Timbang- 'Langkat van den Deli-spoorweg, onder voorwaarde, dat tot nadere vergunning de snelheid der treinen niet meer zal mogen bedragen dan 35 kilometer per uur, en dat binnen drie maanden na do dag- teekening van dit besluit, betgeen nog ontbreekt aan de algeheeie voltooiing van dit gedeelto van den spoorweg, geheel gereed zal zijn. Den 19 Juni heeft voor het eerst de eleefrische verlichting van Tandjong-Priok in haren vollen omvang plaats gevonden. Overal was het licht even helder en gelijkmatig en toch zachtslechts in éene lantaarn, waarvan men tor proefneming en om het verschil te doen uitkomen,het matte door gewoon glas had vervangen, was het ver blindend sterk, liet terrein van Tandjong-Priok wordt verlicht door 29 booglampen, geplaatst langs de wegen op omslaande ijzeren pilaren van 9 meter hoogte. De kriekenoogst te Oud-Beieiland is weder geëindigd; de laatste waren Dondcidagavond aan de markt, en werden voor f 12.25 per 50 kilo afgeslagen. De pluk is niet tegengevallende vrucht was echter zeer klein van stuk, als gevolg van 'de droogte. Do verzending van besttdkrieken per postpak ket neemt jaarlijks toe en meermalen moest dit jaar een boerenwagen in dienst gesteld worden om de mandjes te vervoeren. In het noorden van ons land richt de maden- ziekte onder de schapen vrij groote verwoestingen 'aan. Zoo het dier door de goudvlieg van de eieren voorzien is, en de wurmen of maden aan het ver nielingswerk beginnen, zondert het zich of, wordt lusteloos en laat de ooren hangen. Het even eenvoudige als alleszins afdoende mid del ter genezing is de wonden driemaal flink te wasschen met een mengsel van azijn, zouten regen water, waarna men zal ontwaren dat de ziekto binnen 3 dagen verdwenen is, terwijl de vlieg, den azijnreuk vreuzende niet weer verschijnt. Blijkens modedeeiing van den consul-generaal der Nederlanden te Frankfort a/M. is in de ge meente Biebrich-Mosbiich de aanwezigheid van de phylloxera gecons'uteerd. N-g-n giaaiilintKlflttirn tf O' omogen hebben gpwaat-ebuyvd t-gen eer, ieik>e tl gt-hiu'k, dat van de st(i.ni.di>c-'cb(cncbi"es vaak wordt gemaakt, bepflaldelyk ten aa •Zfn van de wn.tergeist. 1» de laatste j.neu al. komt ver! gerst ter mat kt. die van haar angrl b'roofd is door de stei ke kii'-udi g der dorscluractiine, waardoor eeu onuatuuilijk hoog sooilelijk ge wicht woi dt verkiegen en de gerst een d»'el van haar kiem vermogen veiliesr. Tengevolge van deze manier van doen verkrijgt de gerst wel eeu honger gewicht, maar niet eene hoo- gere waarde;, ja. zelfs eene mindere waarde dan audere pni tijen, die op de oude manier Zijn grdnisclit, of wel ruigvuldliZ wonien behandeld met de slooindotschrnnchine. Het vei keerde gebiuik van die machines strekt tot schade van de landhouwers. Volgens het verslag van den toestand en de lotgevallen van het Centraal Israëlietisch Wees- huis in Nederland, gevestigd te Utrecht, over 1886, bedroeg het aantal verpleegden op 1". Jan. 1886 39 jongens en 81 meisjes. In 1886 werden op genomen 6 jongens en 7 meisjes; ontslagen 4 jongens en 5 meisjes; zoodat op 31 Dec. 1886 41 jongens en 23 meisjes, te zamen 64 kinderen, in verpleging bleven. Het onderwijs en de opleiding omvat maatschap pelijk onderwijs; berhalingsonderwijs:godsdienst onderwijs; opleiding der jongens tol ambachten en betrekkingen, opleiding der meisjes en zangonder wijs. De gezondheidstoestand kon over het alge meen zeer gunstig genoemd worden. Slechts éen ernstig ziektegeval kwam voor. De financiën der stichting kenmerkten zich in 1886 door een geleidelijken vooruitgang. De pe riodieke bijdragen bloven ongeveor op dezelfde hoogto nis voiige jaren, en hoewel de tinancieele toestand verbeterde, kon dit nog geen aanleiding geven tot vormindoring der te betalen verploeg- geidon, dnar de verhouding tussciien de gewone inkomsten en uitgaven nog niet gunstig genoog is, om, zonder gevaar voor latere grootero teleur stelling, tot vermindering van eon der hoofdfacto ren der inkomsten over te gaan. Door wijlen den heer Adr. De Jong. in leven burgemeester der gemeente Dr.inen, is aan het burgerlijk armbestuur bij uiterste wilsbeschikking vermaakt eene som van f 1000 vrij van successie rechten. Tegen De L den gewezen boekhouder in don koninklijken bazaar te 's-llage, is, wegens ver duistering van golden ten nadeele van zijnen patroon, gisteren voor de Ilaagsche rechtbank 8 maanden gevangenisstraf geëischt Vragen des Tljds. Aug,-Sept. Het besluit der Libeiale Unie van 10 Juli 1887, door mr, S. Van Houten. De Gemeente-Univer siteit te Amsterdam, door mr. C. M. J. Willeu- mier. Natuur- en scheikunde op middelbare scholen voor meisjes, door dr. J. Th. Mouton. De petroleum-industrie, haar ontwikkeling on haar toekomst, III, door dr. A. J. C. Snijders. Album der Slatuur. AU. 10. Dr G. Doyor van ClerlT, Du leer der Alchy- mistcn. F. L. Ortt, De paalworm (met af beeldingen). Veranderlijkheid der kwikthermo meters. Merkwaardig ongeluk in een spoor wegtunnel. Dr. I). Lubaeh, Vriendschap tusschen zekere vogels en wespen. Weten schappelijk Bijblad. 19e Tijdspiegel. Augustus. Dr. W. G. Bi ill, Sophocles' Trachiniae. Bijdrage tot de waardeeiing van het Grieksche drama. Mr. G. H. Betz, Mazarin en zijn nichtjes (slot). L. Van Zanten Jzn., Tijdrekening. Dr. M. Sieeckx, Een Chinees over het Chineesch tooneel. J. Chr. Gewin. Wat zij er mee deden. Novelle, (slot). Mev. Van Westrheene, Uit den vreemde. De onnoozele, T. C. Van der Kulk, Levens woorden. Nieuwe uitgaven an vertalingen. VLAARDINGEN. Een groote aanvoer van haring had deze laatste dagen plaats. Zoowel van de.Ie als van de 2e reis an iveerden vele loggeis en bommen, bijna alle met volle lading. De prij zen konden zich dun ook niet staande houden en daalden belangrijk. Donderdag werd besteed voor volle haring f'J,tot f9.50, maatjes- f6.75, volle en maatjes- f 8.alles per ton bijsourten in vei houding minder. Van de hai'ingvisscherij zijn gisteren alhier aan gekomen 5 schepen, gezamenlijk aanbrengende 112 last haring Ook kwamen een 40-tal hummen al hier binnen. Sedert Dinsdag zijn de aanvoelen dusdanig vermeerderd, dat gisteren 8000 tonnen meer waren aangebiaclit dan in liet vurige jaar, terwijl de stand Maandagavond een cijfer aan wees van 17UÜ ton minder dan tiet voiige jaar. KRALINGSGHE VEER. Gisterochtend wer den aan de inarkt alhier aangevoerd 706 zalmen, die, de groote voor 1.10 en de kleine voor 90 ct. per Va kilo, werden verkocht. Nog werden aan gevoerd 363 St.-Jacobszalmpjes. In het kil van Walenburg en andere binnen wateren van Texel drijlt veel doode visch, zoo als snoek, baars enz. De langdurige droogte, waar door weinig water in vele plassen achterbleef, is oorzaak van de groote sterfte onder da binnen- visschen. AMMERSTOL. Aangezien door don lagen waterstand de yalmzegenvisscherij Jlenswoude die van Tienhoven in hare vangst zeer belemmert, heeft laatstgenoemde maatschappij besloten hare werkzaamheden tijdelijk te staken. Ned. Her?, Kerk. Beroepen: te liensbroek ds. R Kijlstra, te Wier; te Kollumerzwaag ris, W. Van den Berg, te Well en Ammerzodente Kutendrecht o. a. ds. A Biink. te A'.mkeik. Bedankt: voor hot beroep naar Goudswaard door ds. F. A. Van Scpaix, le Groote-Lindt en lleer-Oudelunrisambacht. In het jaarverslag van hot Noderlandscho zendelinggenootschap, van 1 Juli 1886 tot uit. Juni 1887, wordt omtrent de financioolo aangelegenheden des gennootschaps het volgende medegedeeld. De go'delijke bijdrugen vloeiden in 1886 in ruime mate toe, zoodat alle uitgaven kondon worden bestreden en er nog iets overbleef voor het thans loopende jaar. Doch hot jaar 1887 vordert vernieuwden, ingespannen arbeid. Do vaste inkomsten van het genootschap zijn niot gestegen in evenredigheid van de verwachtingen, die men koesterde na de opwekking van 1885. De legaten klommen in 1886 tot een vroeger zelden voorkomend cijfer. Zij beliepen niet minder dan f 38,363 met de giften vereenigd, staat dit hoofd in onze bookon voor f51,467 opgeteekend, zoodat de giften slechts f13,104 vertegenwoor digen, Nu sluiten legaten, hoe gewenscht ook, reeds vanzelf in verliezen van warme viienden en vriendinnon, en de/o waren, volgens ingekomen berichten, vele, en belangrijke. In 1885 klom het cijfer der legaten tot f27,716 on bedroeg dat der giften niet minder dan f 25,554, waaruit dus volgt dat in 1886 aan giften f 12,450 mindor inkwam, dan in het vorigo jaar. Kon men nu van vooruitgang in de overige inkomsten getuigen, dan zou er reilen van tevre denhuid bestaandoch ook daarin is vcrachtering. Do contribuiien en collecten in bidstonden gingen f975 aclueiuit. De Pinkster- en andere leest- collecten brachten f1719 minder op. Zoo ver- achterden do bijdragon van liulpgenootscliappon met f1457; zoooat de meer tot de vaste inkomsten behoorondo ontvangsten f4151 min der bedroegen dan in 1885 en, h"t verschil in de giften daarbij gerekend, eene veruchtering van niet minder dan f16601 aanduidt, een cijfer, dat nagenoeg gelijk is aan het overschot in 1886 op du untvangston en uitgaven in kas gebléven. Het is waar, 1885 was hot jaar, waarin eene buitengewone inspanning word ver- eischt om in den ontstnnen nood to voorzien. Dit moet men niet vergeten. Treedt men in deze bijzonderheden niet, let men op de volle cijfois van inkomsten en uit gaven, dan komt men tot eone alleszins verblij dende uitkomst. De ontvangsten bedroegen f 94,309 06, de uitgaven f77,039.17 l/s, zoodat een saldo in kas bleef van f 17.270.4S'/a. Voor de scholen in deMinahossa werd bovendien nog I 5,933.25 en voor Bolniing-Mongomlou f2000 geïnd. Dit geeft roden tot dankbaarheid en strekt tot bemoediging. En wat dit laatste betreft, zoo wordt ook nog de aandacht gevestigd op een ander verschijnsel. Als men de ontvangsten van vroegere jaren, be paaldelijk die van do laatste overziet, dunmoikt men op dat de meer gunstige en ongunstige juren geregeld afwisselden, zooriat naar die waar neming 1886 tot de ongunstige jaren zou moeten belmoren, wat dan toch verre van waar is. Naar bevinding van den boekhouder dos genootschaps zijn de verschillen voor een deel toe te schrijven aan het min geiegeld inkomen van de ickeningen van sommige al'deehngen, waardoor hij genood zaakt is bij bet sluiten van de jaanekening posten open te laten, van welke hij zich vei zekerd houdt, dat zij in een volgend jaar zullen ver schijnen, terwijl het hem ook niet altijd inogolijk is de contributies en andere bijdragen uiteen te houden. Bij de uitgaven komen zulke veiscliil'en niet voor, vandaar dat deze, naar de opgaven, als volkomen vei trouwbaar kunnen beschouwd worden. Hel hoofdbestuur voorziet in eon volgend jaar eene niet onaanzienlijke vermeerdering van uit gaven, «Is noodzakelijk gevolg der vei meeideling van liet personeel der zendelingen en de daai- aan verbonden hoogeie uitgaven voor de zending in bet algemeen. In het zendulinghuis zijn thans de kweekelin- gen J. K. Wijngaarden, A. Hulstra, E W. G. Graafland, J. S, De Vries, 1'. Bezemer en A. O. Kruijl, en do adspirant-kweekolingen M. Koning en A. Munsterman, terwijl iri hunnen proeftijd zijn Ch. Niessink, M Joustra, H. "Brolsma en E. J. N. Schagen De eerste vier verkeeren in den laat-lon tijd van hunne opleiding en ontvingen reeds voorloopig aanduiding van hunne bestem ming, teneinde zich intijds daartoe voor te be reiden. 1 Door "wijlen mej. Corlemeijer te Rotterdam is aan het Ned. Zendelinggenootschap gelegateerd de van f 300. som Evang-IiUth. Kerk. Door wijlen mej. H, Lambert, geb. lleesen, to Leiden, is aan de diaconie te Beverwijk f200 vermaakt, vrij van successierechten. Chr- Her. Kerk. Beroepen: te Krim ds. W. Bosch, te Andijk. Ned. Geref. Kerk (doleerend). Volgens de Heraut is het getal doleerende ker ken tot 100 geklommen. Te Maasland is bij de kerkvoogden der Ned. fcerv. gemeente een adres ingediend, geteekend door ongeveer honderd doleerenden en doleerend- gezinden, waarin verzocht wordt gebrnik te mogen maken van het kerkgebouw, op tijden dat er goen godsdienstoefening wordt gehouden. Te Voortliuizen is eene classicale vergadering gehouden van doleormde kerkeradon en parti culiere personen. Gesproken werd over hot ver vullen van de predikbeurten door doloerendo pre dikanten op verschillende plaatsen dezer classis. Besloten is o. a. dat in do doleerende kerken ook predikanten der afgescheidenen zullen mogen op treden. Te Aalst a/d. Maas is door mej. do wed. P. Klop aan de doleerenden een stuk grond geschon ken om daarop eene kerk to bouwen. Wij! echter deze grond binnen den bij de wet bepaalden af stand van een ander kerkgebouw ligt, zal eerst de machtiging van het gemeentebestuur moeten verkregen worden, alvorens men met het bouwen kan beginnen. Itoomsch-kathoHeko Kerk. Van 18 tot 26 September zal te Amsterdam in het universiteitsgebouw eene tentoonstelling worden gehouden van al wat in Nederland is vervaardigd als hulde bij het jubilé van paus Leo XIII. Naar wij vernemen viert a. s. Maandag de pastoor van de Sint Jozefskcrk aan de Verlengde Kruiskade te Rotterdam de lieer Dankeiumn den dag, waarop hij 25 jaar geleden do priester wijding ontving. In de rijk versierde kerk zal alsdan een plechtige dienst worden gehouden. B 1) HG E RL IJ K E STAND. Ceboren12 Augustus. Theodoi a Johanna, dochter van J. Putters cd II. C. E. Schuur- mans, Nieuwsiicht. 13. Johannes, zoon van L. C, Klaasso en J. Bezemer, Nieuwsticht, Overleden: 11 Augustus. Maria Joanna Verhoeff, oud 42 jaar en 6 maanden, echt genoot van A. J. Snijders, jDam. 12. Twee levenloos aangegeven zoons van H. Oudshoorn en L. P. Bakker, Acht er sing el. Ondertrouwd; 12 Augustus. A. Van Vliet en M. E. Krommenhoek. SCHIEDAM, 13 Augustus. Rogge en Gerst zonder handel. Jloaiir||n: noteering der makelaars f8. JeneverAmsterd. proef f 12 per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. 0poellngl>eursf2.00 per kete'. By de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging f 1.80 per ketel. Leiden, 12 Augustus. De aanvoer en prijzen ter veomarkt van heden waren als volgt: 90 stieren f50 a 170,196 vette ossen en koeien f115 a 220 of f0.44 a 0.62 per kg., 60 vare id.flOS al90, graskalveren f25 a 42, 80 vette id. f 26 a65 of f0 45 a 0.65 per kilogr,, 31 nuchtere id. f4.«12.1338 vette schapen f18 a 27 of f 0.45 a 0.50 per kg., 610 weide dito f 10.50 a 22.lammeren f-.a f 46 magere varkens f 15 a 27, 202 biggen f3.75 a f12.veulens fa -.2 paarden f30 a 52, 96 kalf- en melk koeien fllO a 210. AMSTERDAM, 12 Augustus. Rogge op levering October traag, najaar iets lager; October f107, 106, Maart fill, 112. Antwerpen, 12 Augustus. Petroleum vast; in loco fr. 15 betaald en verkoo» pers; Aug. fr. 15; laatste 4 md.fr. 153/g; eerste 3 md. fr. 151/g. ELSENEUR. 9 Augustus. Gepasseerd: Adrianus, k. Burghout, v. Ornskoldvik n. Schiedam, is den 10 dezer weder op de recde terug gekomen wegens storm. SUNDSVAL. Antje Visser, k. G. G. Smit. Een lading gezaagd hout. PERNAU. Latona, k. 0. Brandt. 3180 heet., gerst. Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het jV. v. d. li. Er ging heden bij .herhaling weer weinig om

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 7