Gemengde Berichten. lachlust der Kamer op. Hij verhaast de vergade ring door zijn enorme detailkennis; hij legt een bekendheid met de geheimen der coulissen aan den dag, overstelpt zijne tegenstanders zoo zeer met nauwkeurige feitjes, die hij met,een ironische hartelijkheid bij naam en toenamen noemt,datzijn medeleden zich verkneukelen in het schouwspel van een arm slachtoffer, dat tot op hel hemd toe wordt uitgekleed. En de heer "Van Kerkwijk ver schoont niemand en nietshij is onafhankelijk van positie, behept met een gevoel van eigenzinnige vrijheid, dat hem alles laat zeggen wat hem voor den mond komt, en als dacht hij bij zich zeiven jsdat zal ik je toch eens onder je neus wrijven, hoor!" Zijn aanvallen komen gewoonlijk raak aan, en daar hij zoo verstandig is weinig te spreken, en dan nog alleen over zaken, die hij a fond kent, heeft hij het groote geheim gevonden van altijd een aandachtig gehoor te verzamelen, en aan »iino redevoeringen een bijzonderen invloed en be langrijkheid te schenken. Geen der leden van de Tweede Kamer bezit zooveel vrienden en bekenden, zooveei bronnen enkanalen om achter het siijne" van een zaak te komen, nis deze afgevaardigde uit Zieriksee. Hij schijnt een allemansvriend te wezen, want ieder oogenblik ziet men hem, zoowel in als buiten de Kamer, met allerlei mogelijke en onmogelijke per sonen sprekenhij is e'en soort van kalender, een parlementair nieuwsblad, een onuitputtelijke bron van histoiische en hedendaagsche «uien", en een nauwkeurig bewaarder en gebruiker van staat kundige geheimen, die juist door zijn uitgebreide kennis van bijzondei heden en beweegredenen veel al het «béte noir" is voor menig Minister, of voor menig industrieels onderneming, die zich tot de Kamer met verzoeken of bezwaarschriften wendt. Daarbij komt, dat men hem gaarne mag lijden hij is steeds opgeruimd en vroolijk, voorkomend en welwillend tegen ieder, altijd bereid om zijn medeleden of de journalisten die bij hem in een goed blaadje staan van dienst te wezen, en men zal begrijpen hoe het komt, dat de heer Van Kerkwijk, ofschoon niet tot de leiders zijner partij fiehoorende, toch een tamelijk belangrijke m invloedrijke positie &an den linkerkant der Kamer inneemt! Ontbrak deze afgevaardigde aan de tegenwoor dige samenstelling onzer Tweede Kamer, de debat ten zouden lange dagen saai en duf blijven. Nu kan men er staat op maken af en toe een kwink slag te hooren, een interruptie van een brutaal ongeduld, een nijdig roepen van «stemmen stem men of «dat is buiten de orde 1" een noncha lante houding te zien, waarin hij zich voor een spreker plaatst om hem voor den gek te houden, en gewoonlijk braaf wordt ter zijdo gestaan door zijn partijgenoot Liefiinck. Het oude hees tje Van Baar rilt over zijn mager lichaampje, als hij het scheeve, snrknstische, lachende gezicht van den heer Van Kei kwijk op zich af ziet kemen en zelfs de brommende, mompelende hoer Buma doet een zoet-zunr lachje zien, als deze afgevaurdigde, na afloop eenei redevoering, naar hem toegaat en hem goedkeurend op den schouder klopt, als een meester zijn leerling, terwijl hij hem spottend, goedig toevo gt«Keurig, hoor, heel goedGa 200 maar door!" De heer Van Kerkwijk zit op het voorste bankje links, op de eerste plaats onder den troon. En, onwillekeurig, als men hem grappenmakend op zijn bankje ziet zitten, denkt men eraan, hoe in den loop der eeuwen de vorm eener zaak veran dert, ofsrnoon liet wezen nog steeds hetzelfde gebleven is. Vroeger zaten de nat i en aan den voet der vorsten, thans zitten de grappenmakers aan den voet van den troon Bi g kens de Amsterdamsche bladen heeft dr. Mezger de volgende verklaring afgelegd, waar van haar inzage werd gegeven Na alles nog eens goed overdachten over wogen te hebben, kom ik nu tot de volgende conclusie, in tegenspraak met mijn vroeger besluit, en daarom gced overwogen en goed overdacht. Daar ik van Wiesbaden niets heb aange nomen, wensch ik zulks van Amsterdam even min te doen, want ik wil niet dat het den schijn zoude hebben alsof ik ooit mgn voordeel zoude beoogd hebben. Zoo wil ik positief niet hebben, noch van regeeriogswege, noch van het stads bestuur, noch van particuliere persooeo, een titel, een waardigheid, eerebetoon, geschenken of ovatiën van welken aard of ooder welke benaming ook, zonder dat alles ben ik geworden wat ik ben. Dezelfde redenen om geen professoraat aan te nemeu beslaan nog en nu nog klemmender dan vroeger. Aan de commissie mijn hartelijken dank voor de genomen moeitezij gebruike haar veelvermogenden invloed om te verkrijgen dit de Stedemaagd beter toilet make en dat zjj, die in Amsterdam vertoeven, zich niet hebben te beklagen over de balddadigheid der straat jeugd. Volgens de Köln. Zeit. zal het sanatorium te Wiesbaden toch tot stand komen en zal dr, Mezger van Amsterdam uit zich met de leiding belasten en dikwyls naar Wiesbaden overkomen. Het bestuur der vereeniging tot christelijke verpleging van krankzinnigen en zenuwlijders heeft besloten tot den bouw van een rustoord voor zenuwlijders op het landgoed vRiethorsl" bij Ermelo (Geld). De aanbesteding zal spoedig volgen. Da 's-Gravenhaagsche melkinrichting is voornemens op den verjaardag van prinses Wilheimina aan de jonge bezoekers van den speeltuin aan de Saksen-Weimarlaan, evenals ten vorigen jare, wederom een prettigen dag te bezorgen. Er zal voor deze gelegenheid in de speelplaats een poppenkasl-vertooning, op geluisterd door muziek, gegeven worden. Een aantal kinderen der scholen van ver schillende gezindten zullen tot dit feestje uitgenoodigd worden. De tuin zal versierd en met vlaggen getooid zijn. Van Leiden is gisteren een extra trein met bedevaartgangers naar Den Briel vertrokken. De trein bestond uit 8 rijtuigen 3de klasse. Met den guldenstrem van den N. R. S. van Amsterdam naar Arnhem werden gisterochtend 1000 reizigers vervoerd. Op den verjaardag van ons prinsesje zullen te Loenea eene harddraverij en een roeiwed- strijd worden gehouden. Verder zullen volks spelen gegeven worden eu zuilen de kinderen feestelijk worden onthaald. Het prinsessenfeest te Breda zal o. a, ge vierd worden door een vliegerwedstrijd voor jongens beneden de 16 jaren. Het touw mag niet korter of langer dan 300 meter zjjn. Naar men verneemt, zal het «Groot Badhotel", te Katwgk aan Zee tegeo het volgende bad- seizoen op kosten van den eigenaar, den heer O. baron van Wasseuaer van Catwjjck, geheet gei estaureerd en meer overeenkomstig de eischen des tjjds worden ingericht. Zaterdag werdeu uil de Lutine opgehaald 2 goudstukken 24 Spaansche matten be nevens wat roest, twee ballastbrooden eo een koevoet. De bekende Duitscher Carl Lobitz, verdacht van diefstal te Tilbuig, heeft getracht uit da gevai gems te Bieda te ontvluchteiDoor middel vau een spyker had hij in den muur eeue opening trachten te maken, welke reeds zoo gioot was, dat hjj er zjjn hoofd kon doorwötken, doch des morgens vond eender bewaardeis hem in bewusteloozen toestand, ten gevolge van een vouitduretd-o arbeid van drie nachten. Hy had over dag het punt van uitbiaak op geslepen wjjze weten te verbergen. De scheepvaart in de piov. Friesland on- derviodt, wegeus den lagen stand der vaar waters, voortdurend vele moeiiykhedeo. In de vaarten van Leeu-waiden naar Harlingen en Sneek liggen onderscheidene zvraargeladeo schepen, die huune bestemming niet kunneo bereiken, tervvjjl andere vaartuigen niet dao getrokken door 3 fi 4 paardeu zijn vooruit te brengen. Ook in de weilanden is voor het vee. groot gebrek aan drinkwater, zoodat al sedert geruimen lijd stei k woidt verla-igd naar regen, De pogingen, te Bergen-op-Zoom io het weik gesteld om aldaar jaarlijks eene tentoon stelling te houden van werkstukkeu in de vijje uren door werklieden vervaardigd, zjjn rnet eenen gunst-gen uitslag bekioond. Na ont- werpu g en goedkeur mg vau een reglement, heeft zich eeu bestuur van 1*2 leden gevormd, Men zegt dat de wielerbaan te Nijmegen, die onlangs ongeschikt geoordeeld is voor eenen wedstrijd, zal worden veranderd wat betreft vorm en grondlaag der baan; alsdan zullen er weldra internationale wedstrijden worden gehouden, waarvan de organisatie enz. is op gedragen aan den heer E. Kiderlen. De voor naamste wieiers uit het buiteoland zullen worden gevraagd ter mededinging. (AT. Sp.) Een matroosdie Zaterdagnacht op het Damrak te Amsterdam de plaats onder eene handkar had uitgekozen om er een dutje te doen, had daar een duur logement. Hg be taalde zjjn logies met zijn gouden horloge met gouden ketting, gouden ring en eene porte- monnaie met eeoig geld, welke voorwerpen hem gedurende zijn slaap ontvreemd werden. Te Vianen, io eene weide, is eene man door een stier zoodanig mishandeld, dat hjj aan de gevolgen gestorven is. De - herberg «De halve Maan", onder de gemeente Poortugaal, is Maandagochtend door brand vernield. Dit is de derde maal binnen 10 jaar, dat dit gebouw is afgebrand. Te Zuid-Scharwoude (N.-H.) geraakte Za terdag bet zevenjarig knaapje van J. K. door een ongelukkig toeval te water. Ofschoon spoedig hulp opdaagde tot redding, was het knaapje reeds overleden. Geneeskundige hulp vermocht niet de levensgeesten weder op te wekken. Te Leeuwarden gebeurde het in den laat stee tjjd meermalen dat buitenlieden, die de weekmarkt aldaar bezochten, op onbegrijpe lijke wjjze hun beurs kwijtraakten. Vrijdag namiddag polukte het een politiedienaar, die daartoe io burgerkleedsng op de Nieuwstad aldaar een wakend oog hieldeeu vijftien jarigen joogeling aan te houden, die een boe- renjocgen een rijksdaalder uit den zak had gehaald. Zondagavond heeft zich te Smeermaas (Lim burg) een zekere K.wegens een verschil over het uitgaan zjjner dochterzóo driftig gemaakt, dat hij plotseling voor zijne deur levenloos ineenzonk. Rotterdam. De feestelijke inwijding van den Schouwbutg aan de Aert van Nes*=traat ia! plaatshebben Donderdagavond 15Septem ber met een gala-voorstelling van de vereenigde Ruttei damsche tooneelisteo eo van de Hoog- duitsche Opera. De genoodigden zyn verzocht bij deze plechtigheid io eoirée-toilet te ver schijnen. «Een weield, waarin men zich verveelt" van Pailleion, zal o. a. opgevoerd woiden. Delft. De gemeenteraad heeft ten aanzien van het ontwerp van wet tot vereeniging van een gedeelte der gemeente Hof van Delft met de geme-nte Delft besloten, met 9 tegen 7 stemmen, niet goed te keuren. Den Haag'. De liberale kiesvereeniging «De Grondwet" alhier heeft als candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de aftredende tedeo mr. H. M. A. baron v. d. Goes v. Dirkx- land en mr, L. G. Greeve, Den Haag. Ook H. M. de koningin heeft voor een aanzienlijk bediag deelgenomen in het waarborgfonds ten behoeve vaD de natio nale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnjj verheid. De piius en prinses van Wied zullen heden een gioot diner geven ten pateize in het Korte Vuoihout aihier. De groothertog van Saksen-Weimar is Maandagnamiddag te 6 uien per Rijnspoor van zijn bezoek aan de koninklijke familie te Soestdjjk alhier teruggekeerd, en begaf zich met een extra-stoomtiam weder naar Sche- vei iigen. j; De bugemeester, wiens functiën met 8-" September eindigen, is voornemens, met' hoogere goedkeuring, reeds den 2 September zjjn ambt neer te leggen en aan den oudsten wethouder over te dragen tot den dag, waarop zjjn opvolger zjjne betrekking zal hebben aanvaard. Van gemeentewege zal dit jaar voor de eerste maal de geboortedag van prinses "Wilheimina- openbaar gevierd worden. Op den middag zal de stad eeöe muziek uitvoering vau de schutterjj-kapei aanbieden in den muziektempel, aan het kruispuut der middenlaan van het Voorhout opgericht. Des avonds zal het Voorhout io slinget figuren langs de hoornen feestelijk verlicht worden en zat* een ander muziekkorps de wandeling door de- geïllumineerde ianen opluisteren. Schevoningen. In het begin der vorige week is een werkman, die den gevel van het hotel «Zeerusl" alhier hielp schoonmaken, van* een ladder gestort. Aanvai.keljjk vertoonde zich als gevolg van den val slechts eene hoofd wonde, maar eenige dagen later is de mao ten zjjneo huize overleden. Baarn. De hertog van Saksen-Weimar bracht Zondagmiddag een bezoek op Soestdjjk,- Te 11.40 werd Z. K. H. door onze koningin met 3 rjjtuigen aan het station afgehaald. Hoewel de gezondheidstoestand van 2. M. den koning zeer voldoende is, wordt toch het voorschrift van rust en kalmte stipt nage komen, zoodat Z. M. niet, zooals verleden jaar, aan het station was om zjjnen hoogen gast te ontvangen. (Z7. D.) Ncilo. Bjj gelegenheid van den aanst, verjaardag van prinsea Wilheimina zal aan onze schoolgaande jeugd een groot kinder feest worden bereid. Aan vrijwillige bjjdragen door de ingezetenen is reeds f 250 bjjeen. De commissie geeft zich veel moeite, en wan neer weer en wind dienen, belooft het voor onze kleinen een recht prettige dag te zuilen- worden. Enschede. Ia de Maandagavond alhier gehouden vergadering der liberale kiesvereeni ging werd in hoofdzaak gesproken over het ai of niet wenscheijjke van het maken van een veldtochtplan voor de aaostaande ver kiezing voor de Tweede Kamer der Statea- Genei aal. Het meereodeel der aaowezigen sloot zich aan bij het denkbeeld, reeds te Almelo ge opperd en i-chnfteljjk aan deze vergadering medegedeeld, om zich ditmaal niet als vorig#- jaren ten strjjde aan te gorden en het on mogelijke te vei langen, maar gunstiger om standigheden af te wachten, als wanneer Rome en Dordt niet meer met elkandei zullen heulen gelijk thans liet geval is„ Evenwel vei hieven zich ook enkele stemmen daarentegen, ten gevolge waarvan werd goedgevonden hierover nader in eene te Hengelo te houden alge- mee ne Twentsche kiezersvergadering van gedachten te wisselen eo te besluiten. Er werden wel geen candidaten geprocla meerd, maar alleen als de geschiktste personen- uit ons district genoemd de heereu mr. A Van* Laer te Almelo en A. H. Janoink te Enschede. De liberale kiesvereeniging te Zevenbergen heeft met aigemeene stemmen beslotendit maal geen candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Uit Podwoloczyska wordt bericht dat de trein- van Odessa te laat aankwam tengevolge van- twee spoorwegongelukken. Te Kszatin ontplofte bij het overladen der goederen eene kist met buskruit. Acht beambten zijn verongelukt en ver scheiden wagens werden verbrijzeld. Te KrizapoD had eene botsing tusschen twee personentreinen plaatsoen locomotief werd verbrijzeld. Van de spoorwegbeambten werden er 4 gedood en 2> zwaar gewond. Geen der passagiers kwam hierbij om het loven.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2