A". 1887. Vrijdag 26 Augustus. N°. 6800. Feuilleton. Drie Ontmoetingen. IB©n-en-v© rtig'st Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag Buiteniandsche Berichten. B nnenlandsche Berichten. XJITGtEVEbUjI"ODE. zuid-abiebika. U R il N1 Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomineis 1.85. - 2.50, - 0.10. BVKËAIJ: MAltliT, Ei, 131. Advertentieprijs: van 110 ,gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10.' Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F 11 A 5 k 11 IJ K. Ad. Franck, lid van het Instituut, heeft den keizer van Brazilië, toen deze onlangs te Parijs was, een door hem geschreven werk, getiteld Vldèe de Dieu (waarover h'y conférences had gehouden) ten geschenke aangeboden. De keizer heeft thans door zijn secretaris een brief aan Franck doen schrijven, waarin hy hem zyn hartelyken dank over de aanbieding van dut werk betuigt en hem tevens te kennen geeft, dat hjj gaarne eerelid zal worden van de Zigue nationale contre atheïsme, waarvan Franck voorzitter is. Op bevel des ministers van oorlog zullen de manoeuvres, het beleg eener vesting voor stellende, bij Beifut t plaats hebben en zullen sy twaalf dagen duren. Het bericht, dat het ministerie van oorlog .de vervaardiging van het Lebei-geweer heeft opgegeven, is onjuist. Eene dépêche uit Koostautinopel aan le Matin bevestigt het gerucht, dat de Bussische regeering aan den Sultan 'de bezetting van Bulgarije door Bussische troepen en de be zetting van Oost-Rumehë door Tuiksche troe pen heeft voorgesteld. |U IT S C II I A N 1). De bisschop van Straatsburg, monsgr. Rü«ï, ligt bedenkelijk ziek. Ofschoon er Zondagavond oog geen dadel'yk gevaar voor zyn leven scheen le bestaan, gevoelde hij zich toch zoo ver zwakt, dat hij de laatste saciamenten wilde «n vangen, die hem dan ook door den vicaris- generaal zjju toegediend. In een telegiain uil Parijs wordt aaD de Toss. Ztg. gemeld dat de Portugeesche minister van financiën een overzicht van de vlottende schuld van Portugal heeft openbaar gemaakt, uit hptwelk blijkt dat die schuld den len Augustus, ondanks de in het vorige jaar gesloten leeoing, nog fr. 64 '118,000 beliep. De keizer, die te Babelsberg vertoeft, heeft Dinsdag voor het eerst gewandeld. Gisteren heeft hij het vogelschieten door het officiers- korps van het eerste garde> regiment in het ïKatharinenholz" bijgewoond. F S O U A N b. Uit kracht der nieuwe wet heeft de regeering besloten eene vervolging in te stellen tegen den Ierschen afgevaardigde O'Brien, daar h'y in eene op 9 dezer gehoudeoe vergadering de pachters der hoeven van de gravin Kingston aangezet heeft tot ongehoorzaamheid aau de wet. O'Brien is gedagvaard om den 9 September voor de magistratuur te Mitchelstown te verschijnen. SPANJE. De algemeene tentoonstelling te Barcelona, die reeds dit jaar zou gehouden zjjo, maar wegens moeilijkheden van fiaancieelen en anderen aard uitgesteld ia, zal, naar thans gemeld wordt, in Juli van het volgendejaar worden geopend. De Ileria behelst een telegram uit Havana van den vorigen dag, waarin gemeld wordt dat er op Cuba eene groote ongerustheid heerscht. Men ziet met dringend verlangen het besluit van den interunairen gouverneur- - generaal en den intendant van financiën tegemoet. De bekommering is ontstaan door een bezoek van den gouverneur-generaal tot onderzoek van den douane-dienst. De minister van koloniën zal weldra de begrooting voor Cuba indienen. De verminde ring der ontvangsten, welke de minister daarin heeft aangebracht, beloopt meer dau twee milhoe'n piaster. De minister maakt by deze begrooting tevens melding van een plau tot verpachting der douane-rechten. T B K IJ E. Uit IConstantinopel wordt van den 23sten beiicht, dat de Porte van alle mogendheden autwoord heeft ontvangen op hare circulaire. De mogendheden zijn verdeeld. Aan de eene zyde vindt men Oostenryk, Italië en Engeland, aan den anderen kant Frankryk, Rusland en Duitsehland, Oostenryk heeft geantwoord, dat de handelwijze van prins Ferdinand van Coburg onwettig is en het erker.t den prins niet; maar het geeft geen enkel middel aan da hand om aan de verwarring een einde te maken. Het verlangt de meening der andere mogendheden te kennen. Italië heeft in den zelfden zin geantwoordmaar het verklaart dat het eene vreedzame schikking wenscht lie voldoening geeft aan de Bulgaren. En geland acht eene militaire tu°schenkomst niet mogelijk. Zulk eene tusschenkomst dunkt het zdo gevaarlijkdat het zich haast de Forte daarvan terug te houden en haar den raad geeft geduldig af te wachten wat er gebeurt. Ffaokrjjk geeft aan de Porte den raad prins Fjerd'maod te verwijderen en in overeenstem ming met Ruslami te handelen. De antwoorden van Rusland en Duitsehland zyn reeds bekend. Volgens een telegram uit New-York van den 23eo dezer is aldaar eene dépêche uit Lima ontvangen, meldende dat het Peruaanscho ministerie zyn ontslag genomen heeft en reeds door eea nieuw vervangen is. Van dit nieuwe Kabinet is, volgens het telegram, de heer Mariano Alvarez voorzitter en tevens minister van financiën. CIIINA. Volgens de China Mail van Hongkong is het huwel'yk van den jeugdigen keizer van China twee jaren uitgesteld wegens den slechten staat van Zr. Ms. gezondheid en den nog treuriger toestand van de schatkist des ryks. Da China Mail van 21 Juli bericht dat de regeering den aanleg van een spoorweg van Peking naar Canton heeft goedgekeurd. "H --~r.c=j.t=.i=r ■•:=="S=i.sg=i=-. ~-i ,;u ,'a.TaiC Officieoio Modedeelingen. By kon. besluit is: lo. nan jhr. J. G. F. Van Spengler, ingevolge zjjn verzoek, eervol ont slag verleend als betaalmeester te 's-Graven- hage, onder dankbetuiging voor de langdurige eu trouwe diensten door hem aan deu lande bewezen en behoudens aanspraak op pensioen 2o. benoemd tot betaalmeester te's-Gravenhage C. Hattinga Raven, thaos betaalmeester te Amsterdam. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit, waarbij lo. de staatscommissie, be noemd tot herziening van het burgerlijk wet boek is ontbonden, onder betuiging van 'skouiugs bij zo aderen dank en hooge tevre denheid aan den algerneenen voorzin er inf. J. J. Van Meerbeke, taadsheer in den Hooien Raad der Nederlanden; den algerneenen secre taris mr, G. Asser, rechter in de at (.-recht bank te 's-Graveuhage, en de verdere leden mrs. P. R. Feith, raadsheer in den Hougefi Raad der Nederlanden; RrT. H. P. L. A. Van Boneval Faure, hoogleeraar bij de rijks universiteit te Leiden; M, A. Van den Acker, raadsheer in den Hoogen Raad der Neder landen; E. W. Guljé, rechter in de arr.- rechibank te Maastricht; A. P. Th. Eyssel, raadsheer in den Hoogen Raad der Neder landen; W.A.Van Hoek, advocaat en procuteuf te Middelburg; T. Van Hetlinga Tromp, advocaat en procureur te Leeuwarden; J. 0. De Vries, advocaat ea procureur te Amster dam; au J. Liotelo baron De Geer Van Jutphaas, hoogleeraar by de rijks-universiteit te Utrecht, voor den door hen volbrachten ■ess Een verhaal uit het Hongaarsche Volksleven, VAN J. SCHIFKORN, 1. Do Hongaarsche Steppe wordt en is zoo dik wijls door bekwame pennen beschreven, dat zij gevoeglijk als algemeen bekend kan worden be schouwd. Ieder weet dat zij uit eene hoogst .eentonige, grauwgroeno vlakte bestaat, overwelfd door een moestal wolkeloozen hemel bij de op komst en het ondergaan dor zon overstraalt haar een onbeschrijfelijk schoone kleurenpracht, terwijl zij, door het zilverwitte licht der maan beschenen, oen dichterlijke bekoorlijkheid bezit, beide evenmin te beschrijven, als do indruk \an «en heerlijk muziekstuk. Geheel anders echter is het gesteld met de stoffeering van deze schilderij, althans voor hem, wiens pen zich tot zoo iets oven vaardig leent, als het penseel des schilders. Om ochter een juist denkbeeld er van te krijgen, zou men, evenals ik, te voet het land moeten doortrekken, aan het toeval overlatend, om na een verraoeienden dag- niarsch ocne schuilplaats voor den koelen nacht en versterking voor het afgematte lichaam te vinden. In zulk een toestand doorwandelde ik op een avond eene mij slechts van de kaart bekende streek, met het doel mijn verblijf voor geruimen tijd in een dorp, nagenoeg in het midden der Steppe gelegen, op te slaan. Dat ik zoo Iaat nog het was midden in den zomer en om streeks 0 uur in de puszta ronddwaalde, had ik te wijten aan de botoovering van eenen zons ondergang, wiens bekoorlijke en tevens zoo aan- grijpende-pracht mijne zintuigen en gedachten zoo danig in beslag had genomen, dat ik steeds lang zamer voortslenterde, het schitterend schouwspel bewonderend, totdat de avond het met zijn grijzen sluier aan mijne oogen onttrok. Nu eerst liet ik mijn gedachtenloop den vrijen teugel en de herinneringen uit mijne geboorte plaats, mij steeds zoo dierbaar, doemden voor mijn geest op, en zoozeer werd ik er door be vangen, dat ik hemel en aarde, plaats on tijd vergat, totdat mijn voet eensklaps ongewoon ver in den grond wegzonkverschrikt bleef ik staan en sloeg mijne oogen verwonderd in do werkelijke, lielnas reeds zeer nevelige wereld rond. Ik stond voor iets, dat op het eerste gezicht een opgaand boscli, na nauwkeuriger beschouwing een moeras, dicht met hoog riet begroeid, bleek te zijn, 't wolk mij verhinderde mijn weg te vervol gen. Nu herinnerde ik mij ook dat dit moeras op de kaart was aangewezen; het strekt zich rond om het dorp Kissalva uit in een halve boog van omstreeks twee uren lengte en eene breedte van hoogstens 3500 pas. Liep ik het moei as om, dan zou ik, naar de ligging van het dorp ten opzichte van het moeras te rekenen, minstens 3 uren werk hebben, terwijl ik in een half uur do plaats van mijne bestemming kon bereiken, als ik de hinderpaal rechtstreeks overschreed. Onder deze omstandigheden talmde ik niet lang, te meer daar ik bij een oppervlakkig onderzoek een begaan pad ontdekte, dat door het moeras voerde en waarvan de begaanbaarheid mij alras duidelijk bleek. Ik kende den aard van deze hinderpalen in de Steppe, zoodat ik langzaam vooruit ging, de afstanden tusschen do vaste eilandjes, die men in deze moerassen vindt, ovei stappende, of sprin gende, naarmate zij kleiner of grooter waren. Deze manier van zich voort te bewegen behoort zeker tot de mocielijkste, en ik gevoelde dit na ongeveer tien minuten, na welk kort tijdsverloop ik reeds doodmoe was, en groote zweetdrop pels mij door de geweldige inspanning op het voorhoofd parelden; uitgeput huikte ik naar echt Turksche wijze op een der eilandjes neer om uit te rusten on zoo nieuwe krachten te verzamelen. Ik lmd bij mijn straks genomen besluit twee omstandigheden buiten rekening gelaten, welka

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1