"KïrTiiTëiffs. StsIcTijFffIè"iifI Geveilde eu vertelde oiornnïe laeta. Een vertiEimspestie. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Marktberichten. mat stokslagen terugdreven. Het was toen tijd ookde trein kwam in volle vaart aanrijden, en drie jongelieden, die niet tijdig van het spoor konden komen, werden verpletterd. Zonder het krachtig optreden van do spoor weg-beambten zouden er zeker wel vijftig slacht offers zijn geweest. behoorlijk toezicht zoo lang open in hun nabijheid te hebben. De personen, die tot bijstand van het stem bureau waren opgeroepen, zijn onmiskenbaar daadwerkelijk bevoegd om stemmen te noteeren, en de jongste stemopnemer kan evengoed als de oudste het biljet nazien, dat door den voorzitter is afgelezen. Er zou alleen twijfel aan de gel digheid van hun werk kunnen zijn, als zij volgons de wet niet vertrouwd mochten worden. Mag of kan men hon niet vertrouwen in hot opteekenen en nazien, dan mag en kan men hen ook niet in de nabijheid der geopende briefjes duiden. Want dezelfden, die den wettolijken waar borg missen voor liet jt "st opteekenen en nalezen van stembriefjes, leveren ook geen waarborg tegen het verruilen of verminken van do biljetten. lfet is niet uit tc maken hoeveel stemmen er afgelezen en genoteerd zijn in afwezigheid van don oudsten stemopnemer, en evengoed als dit met slechts 10 kan bobben plaats gehad, is het mogelijK dat de quaes'.ie over 100 en meer loopt. Is hier dus een vernietigende onwettigheid ge pleegd, dan kon een revisie der stembriefjes niet helpenzou da goheele verkiezing waardeloos zijn en had geen der ingediende geloofsbrieven aangenomen mogan geworden zijn. Voor het gelijktijdig afwijzen van den heer S, en toelaten der overigen bestond geen enkele rationcele grond. Evenmin is het zooals door don jrge- meester in het licht werd gesteld ge\ tttigd, tot een revisie over te gaan zonder aanwijzing van eenige feitelijke fout. De rechtsregel, dat eerst een behoorlijk gestaafde aanklacht moet worden uitgebincht, vóór iemand kan verplicht worden zijn onschuld to bewijzen, is ook hier van toepassing. Op de eerstgcstr Jo vraag of er weikelijk een informaliteit is gepleegd, die grond oplevert om de stemopneming ongeldig tc verklaien geeft de lectuur op ue betrokken wet steeds een zelfde antwoord, dat volkomen overeenstemt met de welgevestigde en immer volgehouden overtui ging van mr. Van Emdon, eon man, die door zijn kennis van administratief recht hoog gezag heeft. De regcoring scjreef bij do behandeling der kieswet in haar memoiio van beantwoording; »Het is volstickt noodig dat met do opening der stembriofjes onafgebroken worde voortgegaan. De ruimste gelegenheid tot het plegen van bedrog stond anders open. Da bij art. 49 ingeval van rustverstoring aan den voorzitter en het bureau toegekende bevoegdheid (om de gewapende macht in te roepen) moet buiten twijfel ook oij de opening bestaan. Maar tot het bevelen der in art. 50 bedoelde schorsing behoort het bureau bij de opening niet bevoegd t e z ij n. Dit ware in strijd met het beginsel, dat de opening onafge broken moet voortgaan." Wordt dus in hot lokaal de rust verstoord, dan kan het stembureau de gewapende macht te hulp roepen, maar >•-, moet zijn arbeid, zelfs tusschen de bajonetten, voortzetten. De wet heeft nergens voorgeschreven wat er moet geschieden, als een der leden tijdelijk of voorgoed in do onmogelijkheid is om zitting te blijven houden, en ook nergens gezegd dat het niet letterlijk opvolgen van art, 43 kw. (a)een reden tot vernietiging der vei kiezing is. De staten van Gelderland (b) beslisten dal art. 43 kieswet een voorschrift van oide is en dat, wanneer het stembureau door noodzakelijke om standigheden niet overeenkomstig dat art. is ingericht, daarom de keuze niet nietig is. Ook de commissie, die over de geloofsbrieven van een lid der 2e Kamer rapport moest uit brengen, zeide: «De bepalingen der kieswet zijri orderhalvc ge schreven en aan het verzuim van geen dier for maliteiten is de nietigverklaring der stemming verbonden." De raad van Apeldoorn had geloofsbrieven piot goedgekeurd, daar hij moende dot art. 43 der kieswet was geschondenomdat het nazien en opteekenen der stembriefjes niet door den bij de wet aangewezen stemopnemer was geschied. De Gedep. Staten van Gelderland vernietigden liet raadsbesluit. De raad kwam bij den koning in beroep. liet daarop gevallen koninklijk besluit van 30 Dec. -1877 handhaafde het besluit van Gedep. Staten op grond lo. dat art. 43 der kieswet, waarin de samen stelling van hot bureau zoowel voor inlevering als voor opening der stembriefjes wordt voorge schreven, aan genoemd bureau de bevoegdheid geeft om zich door den secretaris of andere beambten van do secretarie te doen bijstaan; 2o. dat ditalgemecuo vooi schrift, waarbij geen voorbehoud is gesteldook geacht moet worden toepasselijk te zijn oj> die werkzaamheden, welke aan bepaalde leden van het stembureau zijn op- fa) Art. 43. Het bureau van stemopneming bestaat, behalve uit den voorzitter, uit twee leden van den gein. raad, door dezen te vei kiezen. Het kan zich door den Secretaris en mulei e beambten derSecie- tarie van de gemeente doen bijstaan. (b) Weekbl. D A. -N. 120. gedragen, daar do bijzondere taak van die leden ook te beschouwen is als deel van de werkzaam heden van het stembureau; 3o. dat derhalve de bijstand, door den ge meente-secretaris en den ambtenaar ter secretarie oan don oudsten stemopnemer verleend, volgens de wet alleszins veroorloofd is, zoodat'de stem opneming niet kan gezegd worden op eene met de wet strijdende wijze te hebben plaats gehad. In -!85-J word te Nijmegen een lid van het stembureau ongesteld en vervangen door oen beambte ter secretarie. Ook deze verkiezing word geldig verklaard. In 1857 bad do raad van Gouda een lid toe gelaten, bij wiens verkiezing het stembureau zijne bevoegdheid om zich in zijn werk te doen bij staan, naar hot oordcel van Gedep. Staten van Zuid-ilolland, wat te ruim had opgevat. De beslissing van Gedep. Staten werd onmid dellijk fel bestreden rn bij koninklijk besluit van 31 October 1857 ver.iietigu. Zijn er onder mijn lezers, wier belangstelling in deze zaak een meer uitgewerkt betoog zou wettigen, voor de overigen ben ik misschien reeds te uitvoerig geweest Ik heb echter van mijn beperkte ruimte zoo.eet mogelijk partij getrokken, om de overtuiging te geven, dat steeds in hoogste instantie is beslist dat het voorschrift, in art. 43 der kieswet gegeven, alleen daar staat als maatregel van oide, om aan te wijzen wie tot de verschillende we-kzaamheden verplicht zijn, zonder anderen onbevoegd te ver klaren, om ingeval van noodzakelijkheid de ver schillende daarin genoemde werkzaamheden over te nemen. De God. Staten van Z.-H., wier iusschenkomst is ingeroepen, teneinde "not besluit van den Sehie- danischen raad vernietigd tc krijgen, kunnen dan ook niet anders doen, dan het op hen gedane be roep ongegtond verklaren. Met den meest ioyalon eerbied voor ieders eer lijke overtuiging, kan ik toch moeilijk een woord van afkeuring weerhouden over het opponeeren tegen de toolaiing van mr. S. Ieder, die geen voorliefde heeft voor troebel water, zal toegeven dat de zoo dikwijls kunst matige opwinding, mm de verkiezing verbon den, een te betreuren aanhangsel is van ons stelsel van zclfrogeoring. Daarom is het vooral af te keuren dat over een afgeioopen, volkomen wettige verkiezing de gemocdeicn nutteloos op gezet worden. De opgeworpen quaestie was geen quacsliu en is reeds vroeger voldoende uitgemaakt. Dat kenden en moesten onze raadsleden weton. Het opwerpen van nutteiooze chicanes is te minder aan te bevolen, nu bij de te verwachten groote uitbreiding van stemrecht een les in goede manie ren aan ons nieuw kiezerspersoneel tc geven mis schien boog noodig zal blijken en in ieder geval niet anders dan nuttig kon werken. Als een bewijs, dot do landlonperij in Noord- Brabant op omustburende wijze toeneemt, kan dienen dat heden niet minder dan 16 personen voor do ummdissctnenis-reclitbank te Breda te recht stonden, die wegens genoemd feit aldaar zijn gedetineerd. KRALINGSCHI5 VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 182 zalmen, die voor f 1,4 0 per Vs kilo werden verkocht. Noorwegen, dat tot dusver de haringvangst als kustvisscherij uitoefende, heeft dezen zomer den viscli ook in volle zee opgezocht, en wel met tweo naar Nederlandsch model gebouwde kotters. Do uitslag was zóo goed, dat de poging zeker navolging zal vinden. Do prijzen van den haring zijn echter ook daar dit jaar niet hoog. Ncd, Ilcrv. Kerk. Beroepen; te Hasselt ds. J. Kok, te Goude rak; te Dutten ds. II. Waardonburg, te Kol derveen; te Opende ds. W. II. Snethlage, te Surhuizum; te Aagtekeike ds. W, 11. J. Baart de la Faille, to Amstelveen; te Diesen en Hoogemierden ds, T. Poortman, to Zwolle. Bedankt; voor liet beroep naar Wieringer- waavd door ds. Kovvezce, te Noord-Zijpe. Chr. Ger. Kerk. Beroopon: to Arum en te Aalden do heer IC. M. R. Veldman, ennd. te Bednm. A n g o n o m c nhot beroep naar Enkliuizen door ds. A. v. d. Sluis, te Frnneker. Ned. Geref. Kerk (doleorend). De collecte, welke Zondag jl. bij do doleerende gemeente te Utieclit na afloop van de godsdienst- oe'euing gehouden weid, heeft ongeveer f3000 opgebracht. Dozo som is bestemd voor den bouw eencr kerk. Fon onbekende heeft voor ditzelfde doel f 1000 geschonken. Te Tienhoven (Utr.) is de doleerende partij in onderhandeling ovsr den aan'van oen stuk grond voor den houw van eene kerk. in óu gods dienstoefening, door meerendeels onbemiddelde lieden, werd voor dit doel reeds meer dan f 1150 bijeengebracht. Te Barnevold is eene doleerende gemeente ge vormd. In eene vergadering, onder leiding van dr. Van den Bergh uit Voorthuizen, zijn reeds ouderlingen en diakenen bcnoorad. Te Wageningcn hebben de pogingen der dolee- renden, om in bet bezit te geraken van een lokaal voor godsdienstoefeningen, opnieuw een ongun- stigen uitslag gehad. Roomsch-kathollefee Kerk. Verleden week is het 150-jarig bestaan der Til- burgsche processie naar Kevclaar gevierd. Uit de omstreken en de plaats zelve vertrokken 1500 personen daat-hcon. BURGER L IJ KESTA.ND. Overleden25 Augustus. Maria Petronella Theodora Wouterloodoud 13 maanden Westvesl. 20. Een levenloos aangegeven zoon van G, G. Van Kleeft eu C. M. J. Ileijmans, Hoogstraat. Ondertrouwd: 25 Augustus, d. Knol ea C, De Goederen. J. Ilosman en J. A. Hulsmuu. H, Schmidt en G. P. M. Van Dongen- J. H. Van Eijk en M. Boer. Geveild; te Overschie, 24Augustus. Notarismr. II. M. C. Poortman. Een tuin, ingericht voor bloemisterij, benevens tweo bloemenkassen, verwarmingstoestellen en twee houten loodsen en erven, staande onder de gemeente Overschie. in den polder Zestienboven, kad. sectie B, no. 1C46, f1510. SCHIEDAM, 26 AugUStUS. Kogge en Ocrat zonder handel. Moutwijn! nuteeiing der makelaars f8, Jenever Amsterd. pi oei f 12 per hectol, Ct. vonder fust en zonder belasting, lüpaelliigbcurs i f 150 per ketel. Bij de Schiedamsrhe Spoeling-Vereeni f 1.40 per ketel. PcnrT, 25 Augustus. lieden averil ter Graanmnikt, bij weinig prijs- vorandering, do Tarwo lager vei kocht. SVestlanilscho Tarwe f 7.50 a f8.50, Zoouw- sclie f8.—r- a f9,25. Westl. Rogge fö.OO a ('5.75, Zeeuwscho f5.50 a G.00. Nieuwo "Wintergerst f4.25 a f5, Chevalier GerstfS.OO a f5.75, Westl. Zomc •- f 4.00 a f5.25, Korte Haver f3.5l> a t'4.25, Lange f2.00 a f 3.75, Duivenboonen 7.00 a f 7.50. Paar- denbooneti f C.00 a f 0.75. Bruine Boenen f 10.00 a f 12.00. Groene Erwten f9.00 a f 10.00. Witte Erwten f a f6.50. Koolzaad f8.25 a f 9. Aan de stadswaag gewogen van 19 tot 25 Augustus: 791 achtsten en 89 zestienden vnten Boter, wegende te zanien 16710 kilogrammen, Trijs f54 a f 00 hot vim-de, f 1."5 a f 1.50 het kg. Vette koeien le kwal. van f180 tot f220, 2e kwal. van f-135 tot f155; kalfkoeien le kwal. van f-165 tot f210, 2e kwal. van f120 tot f140; vaarkocicn le kwal, van f140 tot f165, 2e kwal. van f80 tot f110; vette kal veren le kwal. van f48 tot f58, 2ekwal.van f23 tot f30; vette schapen le kwal. van f 10 tot f23, 2e kwal. van f 1-1 tot f 17lamscliapen lo kwal. van ftot f2e kwal. van f tot fvite lammeren van 112 tot f17; weilammeren van f tot f magere varkens van f'13 tot f25; biggen van f3.tot f 10; nuchtoio kalveren van f4 tot f14, paarden van f30 tot f-120 stieren van f 40 tot f105; ossen van ftot f Rundvleescli 52 a 58 a 62 ctn.vet kalfs- vleosch 55 a 60 a 70 ets.; Schapcnvleeseh 48 a 56 ets alles por kg. Gouda, 25 Augustus. Nieuwo ZecuwscliG rogge f5.30 a f5.60, nieuwo wintergerst f4.10 a f4.90, niouwo zomergorst f 4.-— a 4.40. Vette varkens 19 a 21 c. per Va kg., biggen voor Londen -17'/» a 181/2 ct. per i/s kg., magere In het Alg. Wbl. v. a. Standen Wen wij het volgende Dikwijls" is het burgerlijk bestuur voorgesteld, als te zitten in een glazen huiswaarin ieder voorbijganger kan zien, wat daarbinnen voorvalt. Op elke vergelijking is wat af to dingenen misschien is er wel iemand te vinden, die durft zeggen dat hij ook de aangehaalde wel eens heeft zien trekkebeenen of mank gaan. Voor mij is er in het beeld te veel aantrek kelijks om liet niot over te nemen. Het bestuur van staat, provincie en gemeente moet niet in een donker hoekje gaan werken. Als niet groote belangen geheimhouding van dit of dat gebieden, moot iedei kunnen zien wat er voorvalt. Dat geeft bij de bi'tuurden vei trouwen in de eerlijkheid en rechtvaardigheid van het gezagdat is een prikkel voor de bestuurders om waar en waardig te zijn. Hoezeer ik als algemeene stelling de open baarheid in regeei'ingszakcn goedkeur, kan ik er niet toe komen om stelselmatig voor het glazen huis op schildwacht te gaan staan. Al heb ik het recht om in te kijken, ik acht me niet ge roepen om al wat daarbinnen voorvalt af te loeren en -geïllustreerd met mijn op- en aan merkingen aan de groote klok tc hangen. Dikwijls is wat binnenshuis voorvalt dood eenvoudig en ontleent liet zijn belangrijkheid alleen aan de wijze, waarop liet wordt medege deeld. Betweterij en valsch vernuft worden zoo dikwijls te baat genomenom don lezer van raarts- en andere verslagen den slaap uit de oogen te houden, dat men m. i. over meer dan gewone talenten moot kunnen beschikken, ora leesbare verslagen te leveren, zonder in de bovengenoemde zonden te vervallen. Ziedaar oen hoofdoorzaak, waarom ik in het weekblad in den regel heb gezwegen over de handelingen van de patres conscripti van de stad mijner inwoning. In de vorige vergadering is er echter een zaak aan de orde geweest, waarvan de behandeling mij aan leiding geeft, ze met mijn lezers te besproken. Als men mij vraagt; «wat reden valt hieruit te delven dan verwijs ik naar liet slot van mijn opstel. In het kort is de zaak dezebij de verkiezing voor den gemeenteraad op den 19/20 Juli jl. werden gekozen de hoeren J. B. Nolet mot 612, JE. Elzevier Dom mot 552, J Loopuyt met 551, J. Tok met 521 en mr. H. J. Schuurman met 339 stemmen, en moest herstemming plaats hebben tusschen de hoeren 3. J G. Nolet met 329, C. Bergsma met 323 en II. R. SI. A. van Gent en J. II. Houtman ieder met 314 stemmen. Bij de herstemming werden gekozen de beeren Houtman en Bergsma. Bij bet indienen der geloofsbrieven verscheen ook een adres van hot raadslid H., waai bij deze bezwaar maakt tegen de toelating van mr. S. en vi aagt «om eerst over te gaan tot eene revisie der niet alle behoorlijk gecontroleerde stembil jetten der verkiezing van 19 Juli jl." Met 10 tegen 4 stemmen weid het verzoek om revisie verworpen en werden de gekozen raads leden toegelaten écn met algemeene stemmen vóór, vier met éen stem en een met tweo stem men tegen. De aanleiding tot bet adres was, dat bij de opening der stembriefjes de stommen waren opge- teekend door twee beambten van do gemeente secretarie, en do oudste stemopnemer eenmaal even de zaal had verlaten voor een zeer natuurlijke, maar daarom niet minder dringende commissie ,en eenmaal zich van de tafel naar do deur had bege ven, om daar een paar woorden te wisselen. De vragen, die zich in dezen voordoen, zijn Is werkelijk het bovengemelde een informaliteit, die grond oplevort om de stemopneming ongeldig te verklaren, en zoo ja, wat behoort er dan to geschieden De laatste vraag het Dorst beantwoordende, zou ik zeggen: Zoo bij dezo verriezing eon onwettig heid heeft plaats gehad, kan een revisie der stembriefjes niet baten. Zijn do aanieekeningen, door de gemeente- beambten gedaan, niet geldig, en heeft bij de stemopneming het wettig trezicht ontbroken, dan zijn ook de stembriefjes wjardeloos geworden en zou dus de geheele verkiezing onwettig verklaard moeten zijn. Het noteeren van sternum en nalezen van namen konden de beambten evengoed als dc raads leden. Mag rncn ann hen, dio hot nu deden, echter, mot do wet in do hand, niet het vertrouwen schonken, dat noodig is, dan moet men hun ook het vertrouwen ontzeggen, do stembriefjes zonder

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3