To 's-Gravenhage is Woensdag de jaarver gadering van den anli-dtenstvervaDgingsbond gehouden. De vice-admiraal P. A. Van Rees, die wegens ongesteldheid van den voorzitter, luit.-generaal Norman Mac-Leod, de vergade ring leidde, betreurde het, dat de adressen van den bood aan de Tweede en Eerste Kamer geen verder gevolg hadden gehad. De toestand der vereeniging was niet on gunstig. Da kas wees een batig saldo aan. De aftredende bestuursleden, de heeren Knoop, De Graaf, Pel, Verstege en Brunings, werden allen by Reclamatie herkozen. Betreffende de invrijheidstelling van den heer F. Domela Nieuwenhuis wordt het vol gende uit 's-Graveohage gemeld De heer F. Domela Nieuwenhuis, aan wien door Z. M. den kouing kwijtschelding van zijnen verderen straftijd is verleend, werd Woensdag avond uit de gevangenis te Utrecht ontslagen en is in zijne woonplaats teruggekeerd. Nog denzelfden avond begaf hjj zich per rijtuig van zijne wooing naar het lokaal «Walhalla, alwaar zijn onverwachte verschijning te midden van zijn partjjgeuooten groote verrassing teweeg bracht. Men juichte hem toe, maar de heer Nieuwenhuis drong e» op aan, dat zyn terugkeer niet tot luidruchtig bestaan aanleiding zou gaven, aan welk verlangen voldaan werd. Kort daarna keerde de heer Nieuwenhuis weer huiswaarts. Zijne invrijheidstelling had Woensdag tegen dan avond plaats gehad. De heer Croll ontving daarvan telegraphisch bericht en haalde zjjnen vriend en partijgenoot van het spoor af, Alles geschiedde met de meeste geheimhouding. De in vrijheid gestelde zag er gezond uit, maar Wfls moeieljjk herkenbaar, zelfs voor zijne ver- Wftnten, daar haard en hoofdhaar afgesneden wéred. Uit Middelburg meldt de M. O, Nog steeds neemt het getal zieken onder de militairen toe; het getal is thans gestegen Jot ruim 200. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat de oorzaak moet gezocht worden iu het gebruik van vleesch; doch eene bepaalde aan wijzing, waardoor het gebruik van dit vleeso^ zulke schadelijke gevolgen heeft gehad, is nog met te gevers. Degeneraal-mojoorTimmermans, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, kwam Woensdagavond hier ter stede, om zich von dea toestand te overtuigen. Ook in het gezin van een gehuwd korpo raal, waar van het overgebleven eten is ge nuttigd, komen bij vyf personen dezelfde ver schijnselen voor. Dit gezin werd gisteren door genoemden generaal-majoor bezocht, en deze deelde dnnr als zijne vaste overtuiging mede, dat gebruik van vleesch oorzaak der ziekte was. De huisgenooten, die er niets van nut tigden zyn ui. gezond. Ook het gezin van den slager J L"ijnse, Seisstraat, leverancier van bet vleesch, moet ongesteld zyn, hetgeen een bewijs kan ieverendat de slager zelf onbewust was van de quahteit van het vleesch. Acht hospitaalsoldaten uit Breda zyn ter versterking van het persooeel, om de zieken te verplecon, aangekomen. Volgens laier bericht is de toestand der zieken momenteel beter; de koortsen zijn min der hevig en de b'ykomende gevallen na gistermoigen zeer gering. Volgens geneeskun dig oordeel is de crisis voorby. De Jtöl/t. Volksztg. verklaart, dat de ver tragingen, ondervonden bij het verzenden van de Ecgelscbe mot gen post over DoverOstende, tot Jieen echt post-schandaal" zyn geworden. «Men kan gerust beweren," zegt het blad, jidat die post >n de maand Augustus minstens evenveel keereu te laat als tijdig is aange komen. En dat in den zomer, btj zeer gunstige weersgesteldheid. Men behoeft geen profeet te weren, om te voorspellen dat, zoo voort gaande, de Engetsche morgenpost in den tijd der herfststormen en den winter, geen enkelen dag meer op den gezetten tijd zal aankomen. «Reeds vroeger werd gewezen op het groote nadeel, deswege door Zuid-Duitschlaod onder vonden, en de wenscheljjkheid van een vroegere verzending van de morgenpost uit Londen. «Het Duitsche postbestuur", dus besluit bet blad, «zal eindelijk krachtige maatregelen moeten nemen. Is een betere aansluiting voor de Engelsche morgenpost niet te verkrygen, dan zat er niets anders opzitten, dan dat ook de postzeodiogen naar Zuid-Duitschlaod over Vlissmgen gaan," De gecombineerde manoeuvres te Breda hebben Dmsdag een aanvang genomen en worden uitgevoerd door het Ce reg. infanterie, een detachement van het 2e reg. huzaren en de 3e en 4e battery van het 3e reg. veld-artillerie. De onderstfiiing is een vermoedelijke oorlog met een Zuidwaarts gelegen Staat. In den morgen van 30 Augs. werden onze grenzen op verschillende punten geschonden en drong een verkenningsdetachemeut door over Strybeek ia de richting van Ulvenhout Breda. Dit detachement werd door de te Breda aanwezige troepen teruggeworpen. De plaats gehad hebbende schending van grondgebied heeft de oorlogsverklaring ton gevolge. De in Breda aanwezige troepenmacht rukt zoodra roogelyk op tot waarneming van de uit het Zuiden naar Breda voerende hoofd wegen, tot bescherming der zich aldaar mobi- liseerend® afdeeliog en tot het krachtdadig beletten van elke poging des v$t s, om hetzy iaogs Breda of westwaarts daarvan door te dringen naar de Moerdijksche spoorwegbrug. Het terrein voor de manoeuvres word be grensd: westwaarts door eene l'yo, getrokken uit de Z. van kleine Zundert naar de B. van 't Boonoken, de R. van Rit, de L. van Lies 'naar de Z. van Zevenbergen; Oostwaarts: door den straatweg ChaamGianekan— BredaTerheidenGeertruidenberg, De Belgische regeering heeft den heer Delcroix benoemd tot haren vertegenwoor diger op het 20e taal- en letterkundig congres. Te Pest is nu een comité gevormd voor het inrichten der Üoagaarsche afdeelicg der BiuSselsche tentoonstelling van 1888 (inter nationale pryskamp van wetenschappen en nyverheid). Men hoopt dat in alle landen, welke aan dien wedstiijd deelnemen, zulke comité's gevormd zullen worden, In Frankrijk en Duitschland wordt reeds daarover onder handeld. Namens de vereenigiug «Het Metalen Kruis" is openlijk aan de Hollandscbe spoorweg maatschappij en aan de expS.-maatschappy dank gebracht voor hare «joviale handelwyze ter waardeermg van het Metalen Kiuis", en wel omdat beide aan de ouii-Uiygers», die bet 56-jm ig feest te Oostei wijk bygewooud hadden, de betaalde spoorwuchl ten voile hebben terug betaald, nadat om eene of andere reden de aangekondigde vrachtverlaging geen voortgang had kuonen hebbru. Naar men ons mededeelt, is door de oppo sitiepartij onder de aandeelhouders in het «Paleis voor Volksvlijt" de heer A. Üe Leur, directeur-exploitant van het feestgebouw «de Vereeniging", te Nijmegen, aangezocht om als exploitant van het Volkspaieis optreden, eu heeft genoemde heer. zich daartoe bereid verklaard. (2V. v. d. D.) Als een niet dikwyls voorkomend geval deelt men aau hel Vad. mede dat zich onder de miliciens der lichting 1884 bij de jagers den bevindt uit Zegwaard, die kiezer is voor de Tweede Kamer. Hem werd gisteren door den kolonel vaa het regiment een dag veiiof verleend, om zijnen kiezersphebt te kunnen waarnemen. Woensdagavond liepen een zestal socialisten te Rotterdam h»t zoogenaamde vrijheidslied te zingen. Op de Westerkade werden zjj in gesloten dooreenigesjouwerlieden, die dreigden hen in de Maas te gooien. Zóóver kwam het echter niet, maar een der sociaal-democraten kreeg zulk eeneo bevigen vuistslag in het aan gezicht, dat het bloed uit zijnen neus spoot. Thans bestaat het plan om het zeventiende- eeuwsche marktplein of een gedeelte daarvan over te brengen naar de tentoonstelling, het volgende jaar te Brussel te houden. Het plan gaat o.a. uit van den heer Colinetvroeger directeur van de Quellinus-school te Amster- .dam, thans te Antwerpen woonachtig, een der heeren, die het initiatief genomen hebben van de Antwerpsche wereldtentoonstelling.^.) Uit Ommerschans wordt aan de AT, H. Ot. van 31 Augustus gemeld: Gisteren kwamen alhier 28 rijtuigen met schoolkinderen vaaAvereest, onder geleide van den hoofdonderwijzer Jalmk. Door deu onder directeur werslen de kinderen onder het zingeQ van nationale liedereu door het gesticht aan zyn huis gebracht, op hessen onthaald en gelegenheid tot spelen op schommel en wip gegeven, De heer Jaiink betuigde zyneo dank en sprak ook de kinderen toe. Deze toespraak werd besloten door eene openbare hulde van den onder-directeur aan het opkomend geslacht, dat feest vierde op den dag dat de prinses jarig is. Uit Oosterhout wordt aau de If. R, Ot. gemeld: Ia de nabijheid der Dongerbrug had Woens dag ia den laten avond een ongeluk plaats. De muziekvereeniging M. S. van Dongen bad by gelegenheid van den verjaardag van het prinsesje eene uitvoering te Geertruiden berg gegevea. Op de terugreis had een der leden, zekere H. Domen, de onvoorzichtigheid van de in gang zijnde stoomtram te stappen, osj zyneo afgevallen hoed op te nemen, met het noodlottig gevolg, dat de tram over zyn hoofd ging en by op de plaats doodbleef. Hy laat eene weduwe ca met tiea nog zeer jonge kinderen- De heer J, D. E, Schmettz, conservator aau 's ryks ethnographisch museum te Leideo, is voornemens een «Internationales Atchiv lur Ethnograpbie" uit te"geven, en heeft vak- geuoolen tot medewerking uitgenoodigd waar aan een aanbevelend schr'yveu is toegevoegd van dri A, Bastian te Berlyn en dr. L. Serrurier te Leiden. Volgens den regenmeter der ryksiandbouw- scbool te Wagenmgen is over deafgeloopen maand Augustus gevallen 105Vs m.M. regen, legen 18V; m.M in dezelfde maand van 188G. Uit Delft woidt ons gemeld: Een ongeval, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, vond gistermiddag plaats met de stoomtram der Haagscha trammaatschappij. Van Deu Hang komeude, sch'ynt zij aau de Hoornbrug door een wagen te zjjn aange reden, met het gevolg dat door den schok en verzakking der rails het balkon afgerukt werd. Gelukkig bevonden zich daarop geen reizigers. Inmiddels was op dat punt de weg gisteren onbruikbaarde reizigers moesten van de Hoornbrug eene wandeling naai Rijs wijk maken van ca. 40 minuten en aldaar wachten op de tram, die van Delft kwam, zoodat man dus ruim IV2 uur onderweg bleef. (M R Ot) Gisteravond is in Den Haag op den Noord wal een mau door de tram overreden. Zyne beide beenen werden verwond. Zijn toestand schijnt echter niet gevaarlijk. De kat te Leiden, welke volgens bericht in het L. D. van Woensdag dol zou gewee-t zyn, was slechts lijdende aan eene gewone ongesteldheid. De eigeoaai maakte echter uit vrees voor dolheid het beest af. Men Echryft uit Katw'yk aan Zee, dd. 1 1 September aan het R. R. De heer G. Bleekmannjur. student te Leiden, heeft Woensdag zwemmende een zeetochtje gemaakt van hier naar Noordw'yk aan Zee. Genoemde heer had reeds voor een dag of zes zyn voornemen daartoe aan Kees, onzen badknecht, te kennen gegeven. Deze had hem aangeraden te wachten, tot er een flinke zuidwestenwind zou waaien. En Woens dag woei er een, byna te flink voor zulk eena onderneming. f Ook had Kees den zeer verstandigen raad1 gegeven, niet te wachten tot het geheel f vloed was, doch den tocht \óor dien tyd te* f doen afloopen, ten einde alzoo niet te veel- j water over het hoofd te krygeu en tusschan de binnen- en buitenbauk te kunnen door- zwemmen. j' De zwemmer begaf zich nu om halfelf te water. Het dochtertje van Kees ging geljjk- jj lydig met zijue kleeren langs het strand naar ij Noordwijk. Hy was te ver in zee, en de golven waren te hoog, dan dat zij hem met het oog had kunnen volgen. Zy vertelde dus I1 het geval aan Piet, den badknecht aldaar, en vroeg of die heer misschien reeds aan gekomen was, In weerwil van het onheil spellend antwoord, al. dat ze daar niet op j behoefde te wachten, kwam de heer Bleek- mann echter om halftwaalf goed en wel voor het badhuis aan. jj Men maakt zich te Katwijk zeer ongerust- j omtrent da bomschuit Donker Ourtiusreeder de heer Meerburg, die reeds twaalf weken geleden ter haringvisscher'y afvoer, en van j wier bemanning in de laatste weken niet» werd vernomen. De veehouder v. D. te AchttienhoveD, die by de laatst te Abkoude gehouden paarden markt eenen slag van een paard tegeo het onderlyf kreeg, is aan de gevolgen overleden. Theod. Rosea uit Ter Horst (Limb.), dia onlangs een kameraad te Ilerungen (Pruisen)* doodstak, is vóór zyne terechtstelling iu het gasthuis te Kempen overleden, tengevolge eeaer verwonding, die hem bij den moord met een bierglas op het hoofd was toegebracht. Den Haag. De prins en prinses von Wied hebben in het waarborgfonds der nati- onale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, in 4888 in den Koekamp alhier te houden, voor een belangrijk bedrag deelgenomen. Don Haag. De prins en prinses von Wied hebben den feestdag van de kroonprinses op eigenaardige wijze herdacht. Zij hadden voor deze gelegenheid een feest bereid aan de kinderen van de naai- en breischool te Wassenaar, welke school onder bescherming slaat van de prinses ion Wied. De jeugd was geooodigd om saam te komen ia -en Hertenkamp, behoorende tot het buitengoed «Groot Hazebroeck", Daar konden de kinderen spelen naar hartelust, terwijl de oud-flolland- sche poppekast naar allen eisch werd vertoond. Natuurlijk het het onthaal niets te wenscben- over. Eu toen de "kinderen van den prins en- de prinses zeiven naar de pret kwamen kijken, kwam er aan het gejuich der feestvierenden - geen einde. De prins en prinses von Wied zyn gisteren* met hun gezin per Hollandsche spoor van- 8 35 naar Amsterdam vertrokken, van waar zy gisteravond 6Vs uur terugkeerden. Lolden. Op het Levendaal liet "Woensdag een kindermeisje een kinderwagen een 0ogen blik alleen. De wind bracht den wagen in beweging, waardoor die in het water terecht kwam. Het kind en het wagentje werden- echter spoedig weder op het droge gebracht. Baarn. liet kindei feest ter eere van- piinses Wilhelmina is Woensdagmiddag bovena.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2