TÏÏlTtTE Premie op ie A0. 1887. Maandag 5 September. N°. 6807. Ecrsle Blad Sclieiaisclie Courant, LIEFDE OF PLICHT? Een-en-Teertig'st© Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Aan onze Abonnes. Den lsten October a. s. zal de uitge ver de abonnés opnieuw in de gele genheid stellen, voor den geringen prijs van slecbts 40 Cents, als te verkrijgen: IDA BOY-ED. Mevrouw IDA BOYED, de schrijf ster van den boeienden roman, die onder den titel van LIEFDE OF PLICHT?" het licht zal zien, neemt met eere een plaats ,n onder de hedendaagiche letterkundigen. Geon sentimenteclc persoontjes, geen her senschimmige figuren worden door haar geplaatst in de meest roman tische toestandenneen, 't zijn men netten van vleesch en bloed, van gelijke bewoging als wij allen, die zij laat optreden en handelen in toe standen, welke de natuurlijke gevol gen zijn. van de karakters der perso nen, die zij ten tooneele voert. Het is een van de degelijkste romans onzer dagen. I-Iet boek van 236 octavo-bladzijden is op getint papier met duidelijke letter gedrukt. Een gelithograpbeerd omslag met het portret van de ge vierde schrijfster verhoogt het uiter lijk aanzien. Hetit7jet van in teelcen 'mg, gevoegd bij dit nummer, hebben zij, die bet werk wensckente ontvangen, slechts vanhun naamteekeningvoorzion en met bijvoe ging van 40 Oeourts, vóór of op 25 September a. s. aan ons Bureau terug te bezorgen. Aan abonnes buiten de stad wordt bet tegen in zending van 55 Oöïrts per post wissel franco toegezonden. Den 1 October e. k. wordt het aan alle mteekenaren geleverd. Ook voor ben, die zich metl Oc tober a. s. op ons blad willen abon- neeren, is deze premie verkrijgbaar. Binnenlandsche Benchten. 4 G OUR MIT. ÊBOnnementsprijs, per ksvaitaal franco per post, dwr het geheele Rijk Afzondeilijke nummers J 1.85. - 2.50. - 0.10. 11 IJ K IS A. li 9IA11HT, IS, 121. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1 10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DOOR Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegevenecu schort met gekleurden rand, een eind zinken goot, een wandelstokje, en paar nieuwe garen damcs-handschocnen, het onderstuk van een goutlen oorhei en een bloedkoralen ketting met gouden slot, Scuiedam, 3 September 1887. De afgeloopen maand Augustus bracht ous niet minder dau drie zittingeu van den ge meenteraad. De eerste werd gehouden op Zaterdag, den zesden dier maand; 't scheen of de leden der burgerij elkander bij die gelegenheid leudez-vous hadden gegeven op het Mat ktplein ware de groote klok geluid, men kon zich in een Vlatunsche stad tijdens de Middeleeuwen hebbeu gewaand, wier hand vesten waren aangerand, wier vrijheden wer den geschonden, 't Was gelukkig niet zoo erg, en als we op de kleinigheid ot lievei klein heid waaidoor twee zittingen van den ge- meenteiaad extra werden gehouden, nu nog terugkomeu, is liet om haar voor sommigen, die de zaak nog niet begrjjpen, in het ware licht te stellen. Nu dau, er waren verkiezingen gehouden, en in ouzen tyd van groote en kleine vraag punten en geschilleu is de uitslag van ver kiezingen slechts naar denzin vau de giootste helft, en zoo was het hier ook. Daar waren raadsleden met groote meerderheid vei kozen; maar er was er ook éen, die slechts weinig stemmen had verworven boven de vereischte meerdeiheid; zoo iets gebeurt trouwens in onze goede stad meermalen. Na de opneming der slembriefjes en bij het openen daarvan werd door geeu enke len der aanwezige kiezeis bezwaar gemaakt tegen den uitslag; doch bij nader inzien vond een scherpzinnig kiezer, tevens lid van den raad, toch een informaliteit uit. Een der stemopnemers had zichnaar genoemde uitvinder verzekert, tusschen negen en drie uur. wel tweemaal verwijderdiu dien tusschentyd konden de beide leden van het bureau zich wel eens duchtig vergist hebben, kon bel dus wel ziju dat aan hem, die slechts weinig stemmen boven de meerdeiheid had veikregeD, een paar, misschien nog wel meer, stemmen te veel waren toebedeeld; derhalve stelde genoemd raadslid op 6 Augustus voor, een commissie te vbfinoemen, teneinde de stemmen nogmaals te tellen. Maar dat is eeu eenvoudige viaag, zeggen sommigen, vergissingen zjjn toch megelyk. En het is juist dit, waarop we de aandacht willen vestigen. Dit is goen eenvoudig e vraag dit is, gelet op de zjjde, van waar hel voorstel kwam, een uiting van uiet te verkroppen spijt, die meDig man van eer echter wijselijk zou hebbeu gesmoord. Het stembuietiu toch had zich laten bijstaan door ambtenaren der secietaiie, niet alleen ditmaal, muar steeds gebeutt dit en ze hadden zoo nauwkeurig opgeleekend, dat een door de katholieke party dat is de partij van het doleerende raadslid ge zonden controleur (de onderkoster van deR.-k. Onze lieve Vrouwekerk) dezelfde resultaten ver kreeg. Men kent het overige der geschiedenis: met groote meerderheid venvierp de raad bet voorstel, en alle gekozenen werden toege laten. Maar er zyn nog rechters te Berlijn dus daarheen. Men gaf aan de Gedeputeerde Staten kennis van de gedane uitvinding. Deze zonden daarvan bericht aan den raad, die, om het nieuws te hooren, weder bijeen ge roepen werd. Veel publiek en groote teleurstel ling l De vergadering werd geopend, de klacht aan Gedeputeerden vooi gelezen, eu men ging uiteen. Te Berlijn dacht men over de uitvin ding van het doleerende raadslid eveneens als de raad van Schiedam. Bij de openbare behan deling der zaak immers kwam zoo duidelijk mogelijk aan het licht, dat slechts ongemoti veerde twijfel de klagenden tot het maken vaü^-td die beweging had vervoerd. Met eenige kennis van de kaait van het land kan echter lichtelijk worden aangetoond, dat hier meer dan twijfel in het spel was. Men was verwoed, omdat men verloor, en zoo secuur verloor, dat er geen herstel mo gelijk was. Niemand toch zal durven aan nemen dat het doleerende raadslid en andere leden der katholieke partij zich van hun po gingen een gunstigen uitslag hebben voorspeld. Slechts éen, en wel een zeer rotte vrucht, kon door al het wroeten te Schiedam en te Berlijn worden verkregen: sverdachtmaking van de leden van het stembureau". De eene stemupuemer afwezig; de twee andere kunnen zich in dien tijd vergissen; liehtgeloovigen uit liet volk kunnen daarvau maken wat zy willen, en terwijl men zelf den schijn aanneemt van een lechtschapen wachter op Sions muren, tracht men het vergif der verdachtmaking op schijnbaar onschuldige wijze te verspreiden. Van kleinheid getuigt dit stukje lage poli tiek; er z'yn er meer geleverd, maar zóo bot en zóo onhebbelijk als dit nog geen. Er is een wapen gehanteerd, dat degenen, die het bezigden, uitsluitend en leelijk heeft gewond. SCHIEDAM, 3 September 1SS7. De gemeentel aad alhier zal Diasdag, deu 6 September 1887, des namiddags ten kwartier voor twee ure, eene openbare vergadering houden. De als dao aan de orde zyude onder wei pen zijn: beëediging nieuw benoemde raadsleden, ingekomen stukken, waaronder: benoeming van vier wethouders; idem vau een ambtenaar van den burgerlyken stand; idem vau ledun van de commissie voor de gaslabfiÉk; idem van leden van de commissie van fabricageidem lid der pl. commissie van toezicht op het lager ouderwijsrekening hofjes van Belois over 1886 en begrooting voor 1888. En verdere voorstellen en tnededeelingea. In het laatst van deze of het begin vau de volgende maaud zal alhier een bazaar ge houden worden, waarvan de opbrengst strekken moet om behoeftige en minvermogende ouders in staet te stelleo, hun kindei en een der bewaaischolen van het Nuts-departement alhier te doen bezoekeu. Groot toch is het aantal van hen, wier aanvrage om gratis- plaatsing hunner 'tinderen van dc hand moet worden gewezen, en met zelden doet zich het geval voor, dat kinderen, reeds vóór zy deu leeftijd van zes jaren hebben bereikt, vau de school genomen worden, alleen omdat de ouders een jonger kind op school wensched te doen gaan en voor beiden het verschuldigde schoolgeld uiet kunnen bekostigen. Om hieraan zy het ook slechts eenigs- zins -- tegemoet te komen, hebben eeuige jongt; dames alhier, met name mej M. M. Van der Schalk, S. Rijnbende, M. F. Knappert, L. Knappert, A. Loopuyt, E. M. Legner, A. Dirkzwager, M. Haverschmidt, J. DelDaeie, J. Roelants, J. Loucq en A. Schieveen, zich tot eene commissie saamgesteld, om te tl ach ten door het houden van een bazaar de noodige gelden bijeen te kiijgen. Op den kiachtigen steun eu de medewet king liatu* stadgenooten duiven zij veitrouweu, met twyfeleude of de wijze, waarop zij zich voor stellen haar doel te bereiken, zal by iedereen toejuiching vinden. Tot het m ontvangst nemen van geldelijke bijdragen of geschenken voor dien bazaar beveelt zich ieder der genoemde dames aan. Mogen zij in hare verwachting niet worden teleurgesteld, maar door luiine bijdiageu in geld en geschenken de overtuiging ontvangen, dat haar edel streven bij hare stadgenooten sympathie vindt. Dit zal zeker voor haar de schoonste voldoeniug zyn voor de moeiten en zorgen, die haar thans nog wachten. Als bew'ys hoe ouze politie wordt gewaar deerd, is het ons aangenaam te kunnen ver melden dat op initiatief van de firma De Pater, v. d. Pant en Co. alhier, ten wier kantore in den nacht van 1 op 2 Aug. jl, twee dieven werden gearresteerd, door eenige handelaren alhier eeu bedrag van f80.50 ia bjjeengebiacht, ten behoeve van den agent van politie R. G. Van Meurs, door wiens waak zaamheid die dieven werden ontdekt, eu van den hem vergezellenden nachtwaker C, Van Duikeren, De bovengenoemde firma heeft in genoemd bedrog voor f25 deel. Onlangs zijn door het kantongerecht alhier etnige ingezetenen dezer geineeute tot straf veroordeeld, omdat zy aan een agent van politie, die eeu dronken man arresteerde welke zich daartegen verzette, op zyu vei zoek daarby b

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1