geen hulp hebben verleend, waartoe art. 446 vau het strafwetboek de verplichting oplegt. Eene waarschuwing voor velen, die gaarne eene arrestatie door de politie bywoneo ea alleen reeds hierdoor het de politie dikwijls in de uitoefeuing harer taak moeilyk nmkeo. By de gisteren plaats gehad hebbende aan besteding van het verbouwen eener bran derij aan den Noordvest-Singel en het inrichten daarvan tot eene fabriek van spoelingnoeel waren 14 biljetten ingeleverd. De hoogste jnscbryvers waren de heeren J. Pinster en J. J. Gabel alhier, voor f 15381de laagste was de heer A. Rjjneveld te Vlaardingen, voor f9867,42, echter met conditiën. De heer G. Wendt te Schiedam was de voorlaatste in schrijver, voor f9960. Gistermiddag omstreeks 4 uren is de 5-jarige C. Bergman in de Buitenhaven alhier te water geraakt en zou zeker verdronken zijn, daarbij reeds in zinkenden staat verkeerde, indien hy niet door schipper C. Verlinde, dia zich daartoe gekleed te water begaf, gered was. Toen de jeugdige drenkeling op het droge was gebracht, verkeerde hij reeds in bewuste- loozen toestand, doch door krachtig aangewende pogingen mocht Veriinde het genoegensmaken hem weder tot bewustzijn te breDgen. Een eigenaardige tentoonstelling met een daaraan verbonden wedstrijd is hedenmorgen ten 12 ure in de bovenzalen van het gebouw jide Doelen" te Rotterdam geopend. Het is nl. een tentoonstelling van ameublementende derde, die door het Kon. Nederl. Handels- Museum georganiseerd wordt. Men beoogt er mede: eensdeels het publiek ijkend te maken met de werkstukken der Nederlandsche meubelfabrikanten, die hier de bew\jzen leveren cnet hun buitenlandsche vakgenooten ia alle opzichten te kunnen con- curreeren; anderdeels den smaak by fabrikan ten en publiek beiden to ontwikkelen. Er zyn geëxposeerd ongeveer 14 salon- atneublementen, 10 huis- of eetkamer-ameu blementen, 13 slaapkamerameublementen, yarder dames- en heeren-schryf bureaux en eenige voorwerpen ter opluistering. Het is hier niet de plaats een gedetail leerde beschouwing te geven van hetgeen op deze tentoonstelling te zien is; vesl beter is het dat zeer velen, en daaronder ook onze stadgeoooten zelf gaan oordeelen. Men zal dau ziendat er hier te lande ook schoone en doelmatige en, wat misschien nog meer zegt, tegelijk goedkoops meubelen kuanen gemaakt wordeo. De exposanten hebben zich verbonden ge durende een jaar na de sluiting (3 Oct. a. s.) dezer tentoonstelling dergelijke meubelen voor denzelfden prjjs te verkoopeo, als waarvoor 28 in den catalogus genoteerd zyu, W'y' kunoen nietnaiaten by dezen den wensch Uit te spreken, dat voor een volgende der gelijke tentoonstelling Rotterdam daartoe weder aangewezen moge wordeo. Er is door 't geheele land met weinig animo gestemd. De verkiezing heeft vooralsnog geen wyziging gebracht in de samenstelling der Kamer. In beiden zal het van de herstemming afhangen, of het district door twee katholieken, twee antirevolutionairen of zooais thans door een katholiek en een anti-revolutionair zal ver tegenwoordigd z|jn. Waren de liberalen er slechts iets trouwer opgekomen, dan zouden zy hun candidaten in herstemming hebben gebracht. Voor drie leden der voiige Kamer, die bedankt hebben, komen er drie in de plaat", die tot dezelfde party behooren: voor den heer Rutgers de beer KerJijk, voor den con servatieven Oorver Hooft de katholieke vice- president vau 't Arnhemsche hof Cremers, terwyl voor den zetel van den heer De Vos van Steenwijk herstemming moet p'aatshebben tusschen twee liberalen, prof. Drucker (die echter voor de caodidatuur bedankt bad) en den heer Winkler Prins. De Haagsdie zetels, die groot gevaar liepen, zijn voor de liberalen behouden. Al zyn zy minder trouw opgekomen dan verleden jaar, hun beide candidaten zijn gebleven boven de meerderheid, terwijl de tegenpartij niettegen staande haar uiterste krachtsinspanningen - en niettegenstaande zij niet geschroomd heeft Z. M, den koning in den stryd te mengen, door 't te doen voorkomen dat het Hem bijzonder leed zou doen, als graaf Schimmelpenninck niet werd gekozen toch aan graaf Schimmelpenninck slechts 40 stemmen meer heeft kunnen be zorgen dan de vorige maai. Men ziet, het was verleden jaar geen verrassing of overrompe ling, waardoor de. liberale candidaten de meer derheid hebben behaald, maar het Haagsche kiezerskorps had wel degelijk in vollen ernst aan de conservatief-clericale alliantie de ge hoorzaamheid opgezegd, Vad.) De voordracht voor de benoeming van eenen secretaris der maatschappij tot Nut van't Al gemeen bestaat uit de heerends. J. Nieuwen- huizeu Kruseman teGorinchem, J. Bruinwoid Riedel te Ilooro, en I. J. De Bussy teBloe- mendaa). De tyd tct inzending op de ia 1888 te 's-Hage te houden tentoonstelling van nijver heid is verlengd tot 1 November 1887. De St.-Ot. van 1 dezer bevat het verslag betreffende den dienst der rijkspostspaarbank over 1886. Hieraan is het volgende ontleend Het is voorgekomen dat bij schenkingen, in den vorm van inleg in de rijkspostspaarbank, ter beloooing voor vlyt of goed gedrag, by wyze van nieuwjaars- of kermisgeschenk, zy, die zich met dat doel tot het verkrijgeo van spaarbankboekjes aan de kantoren vervoegden, geene voldoende gegevens bezaten, om de voor dien inleg vereischte Verklaring" volledig te kuanen invullen. Er werd alsdan vaak tegen de moeite opge zien, om óf andermaal ten kantore te komen, óf de vereischte inlichtingen aan de belang hebbenden te vragen, zoodat daardoor niet zelden van het goede voornemen werd afgezien. Uit dien hoofde is den kantoren voorge schreven, by eene eerste inlage ten behoeve vau derden met eene gedeeltelijke invulling der Verklaring" genoegen te nemen. Zoodanig stuk, by de eerste tmugbeialiug door den inlegger zeiven te onderteekenen, moet dan echter alle vereischte gegevens bevatten. Soms wordt gelyk gebleken is de rijkspostspaarbank benuttigd tot kostelooze overmaking van gelden. Teneinde dergelijke handelingen, welke in stryd zyo met het doel, waattoe dse instelling werd iu hel leven ge roepen, zooveel uiogeiyk tegen te gaan, zyn de postambtenaren gemachtigd, in zoodanige gevallen gebruik te maken van de bevoegd heid, bij het le lid van art. 14 der wet van 25 Mei 1880 verleend, om de terugbetaling tot op dea laatstea dag van den in dat artikel gesteldea termijn van veertien dagen te verschuiven. Van de in 4885 geopende gelegenheid, om de overbrenging van aanvragen om terugbe taling op spaarbankboekjes (mits niet van het geheele tegoed), alsmede van de orders tot terugbetaling, welke dientengevolge door den directeur der rijkspostspaarbank worden af gegeven, door middel van de telegraaf te be spoedigen, wordt meer en meer gebruik ge maakt. Gedurende het dienstjaar 4886 zyo 51 telegrafische orders van betaling, tot een ge zamenlijk bedrag van f 9552.50, afgegeven. Het totaal der cvergediageo gelden in den ioternalioDalen spaarbankdienst beliep f 3266.81, tegen f8816.76 ia 1885, terwjjl in het geheel werd terugbetaald de som vau f2420.83, legen f 4106.76'/:, ia 4885. ft Ook nu weder waren de uitkomsten hoogst bevredigend. Aan het einde van 4885 bedroeg het aantal in omloop zjjnde boekjes 412,308 en den 31 December 4880 139,989. Het vermeerderde dus met 27,681 stuks of 24.6 pet., tegea 23.6 pet. in 4885. Het getal en het gezamenlijk bedrag der inlagen warenin 4886 resp. 346,479 en f 6,615,657.42V3, tegen 1885 resp, 300,502 en f4,920,790.73, dus meer in 4886 resp. 45,977 en f 1,094,866.69'/:,. Het gemiddeld bedrag van elke inlage bedroeg in 4886 f 19.09 Vs. Het aantal inlagen in de provincie Zuid- Holland bedroeg in 4886 83,590, dat in het geheele ryk 346,479. In 1886 werden terugbetaald f4,310,643.2314 en in 4885 13,341,958.531^, dus meer in 1886 f968,684.70. Over 4886 bedroegen de terug betalingen 27.8 pCt. van de som der inlagen over dat jaar, vermeerderd met het saldo te goed over de vorige jaren. Die verhouding bedroeg in 4885 34.9 pCt. De som der uitgekeerde en bijgeschreven rente was f492,614.48. Over 4885 bedroeg die som f 438,467.54, dus meer in 4886 f 54,443.64. Het gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde van 1886 bedroeg f8,865,642.771/:,. Aan het einde van 4885 bedroeg het f 6.368.017.40V:,zoodat het vermeerderde met f2,497,625.37. Het aantal kantoren, voor den dienst der rijkspostspaarbank aangewezen, werd in den loop van het jaar met 23 uitgebreid; daar entegen werden 1 post- en 6 hulpkantoren opgeheven. Aan het einde van het jaar waren 230 post- en 917 by- en hulpkantorente zamen 4147 kantoren, tegen 1131 ia 1885, voor den spaarbankdienst opengesteld. Maatregelen zijn in overweging om ook hier te lande, even als in Frankrijk het geval is, aan het personeel van 's rjjks zeemacht ge legenheid te geven tot het doen van inlagen aan boord der schepen, waarop zij dienen, en aldus die gelden zoo spoedig mogeljjk rente- gevend te maken. Voorts is de vraag in oveiweging, of ook hier te lande, even als in Italië, de rijkspost spaarbank niet zou kunnen worden benuttigd tot het rentegevend beleggen der geconsig neerde gelden. Wij zijn in staat uit goede bron mede te deelen dat volgens telegrnphisch bericht uit ïndië de ïoverdracht der Saüda-concessie op de mijo- bouw-maatschappy sTatnbang-Salida" op de oorspronkelijke voorwaarden door den gouver neur-generaal van Ned.-Oost Iodië is goed gekeurd." IndMere.) Reuter telegrapheert uit Beityn: Het consortium voor de stichting aan eene maatschappij voor den verkoop van spiritus heeft besloten de onderhandelingen af te breken, zonder den uitslag der nieuwe poging om een grooter aantal branders tot deelneming aan te sporen, af te wachten. De spiritus- coalitie is hiermede dus voorgoed mislukt. Volgens een telegram van sir Thomas Fancred, den contractant van de Delagoa-baai- spoorweg, zullen alle aardwerken tot aan de Transvaalsche grens vóór den 21n Sept. ge reedkomen, en zal de opening van de lijn wellicht nog een paar dagen vóór 4 Oct. plaats hebben. ""■"(Wereldburger.) Gisteravond is in ïWalhalla" te 's-IIage eene bijeenkomst gehouden van socialisten en ledeu van verschillende vak vereenigiogeo, ter viering van de terugkomst van Domela Nieu- wenhuis. Te half elf verliet deze in een rijtuig het gebouw. De menigte (oogeveer 500 personen) girg zingende io optocht het rytuig achterna naar de wooing van Nieuwen- huis in de Malakkastraat. Eene politiemacht onder aanvoering van den hoofdinspecteur Van Bungen volgde eerst de menigte, doch maakte plotseling eene omtrekkende beweging 'f! naar de Malakkastraat. Inmiddels had ook de hoofdcommissaris Van Schermbeek zich by de politie gevoegd. In de Laan van Meerdervoort ontmoette de politie dea stoet en verhoed de hoofdcommissaris het zingen, doch de politiemacht alieen kon de menigte niet tegenhouden, die dringend voortging. Een vroeger gerequireerddoch eerst op nader opontbod verschenen piket huzaren dreef met de politie de menigte, die in middels voor de woning van Nieuwen- huis eene ovatie had gebracht, bij haren te rugkeer by de Elandstraat, uileen en zette daarna de Westerbaanstraat en omliggende straten af. Te 42 ure weid het »Walhal!a"- gebouw op last van den hoofdcommissaris ontruimd en de menigte verspreid, waarna de cavalerie inrukte. De politie was bezadigd opgetreden, ofschoou uit een poortje in de Westerbaanstraat een steen was geworpen en een persoon getracht had een huzareopaard met een mes te verwonden, wat door een sabelslag werd belet. Na het inrukken van de cavalerie en het hoofd der politie poof Ie op de Veerkade een troep eenen arrestant te ontzetten, door een regen van steenen op de politieagenten te werpen. De hoofdagent Biegel kreeg enne bloedende hoofdwonde. Op een1 alarmsein chargeerde de politie met stok eu sabel en behield den arrestant. Bij deze ge legenheid werden nog twee personen gear resteerd. De meeste steenwerpers zijn bekend. By strooibiljet is te Amsterdam bekend gemaakt dat Zondagmiddag te twaalf uur in het Volkspark te Amsterdam seene groote feestviering zal worden gehouden, ter viering van den terugkeer van den heer Domei» Nieuwenhuis." (A.) De heer Tourniaire is na zyn langdurige ziekte weer opgetreden te Amsterdam en wel in Mosers sUItimo". Hy werd, zegt de if. R. Ot-, warm ontvangen en in zyn kleed kamer door den commissaris van den stads schouwburg, den heer J. A. De Buil, hartelyk welkom geheeteo. Wjilen de heer A. Zalm, werktuigkundige te 's-Hage, had de laatste jaren zijns levens gewijd aan de proefneming met een automa- tischen en zelfwerkenden regulateur by de stoommachine, doch de dood overviel hem en belette hem zijne uitvinding te voltooien. De wed. deelde het systeem van haren man mede aan den heer A. J. J. Van Gogh aldaar en machtigde dezen met deskundigen in over leg te treden, om het denkbeeld tot uitvoering te brengen. Den 42 Juli 4887 was de heer J. M, Butteling, ingenieur, met den automa- tischen regulateur, volgens het systeem-Zalm, gereed en bood hij eene teekening van de nieuwe vinding aan verschillende autoriteiten ter legalisatie aan, terwyl voor den regulateur zetf onmiddellijk octrooi gevraagd en ver kregen w-rd voor ai de landen, waar octrooien van kiacht zyn. Deze regulateur maakt veel toezicht over bodig by het aanleggen of afslaan der ver schillende werktuigen, die door middel van drijfriemen b. v, in beweging worden gebracht, en by welker aanbrenging of afneming een nauwlettend toezicht van den machinist werd vereischt op de snelle of vertraagde wentelingen der machines. Het gevaar in eene machine kamer wordt door dezen regulateur tot een minimum beperkt, aangezien hy den stoom afsluit, waar de last minder, en meer stoom aanvoert, waar de last zwaarder wordt. Zoo byv, kan er by aanwending van dezen regulateur aan de machine eener schroefboot geen sprake van ongelukken zyn, wanneer de schroef boveu water komt en in de gewone gevallen zou moeien doorslaan en.... defect raken. De regulateur systeem-Zalm houdt eene machineb,v. op 60 slagen gesteldmet of zonder lastop dit cijferaldus onderhoudt h'jj een geregelden gang. Voor de stoomsche pen dus vau onberekenbaar nut.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2